Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Acea putere de a CREDE

Creat de jackie28t, 10 Octombrie 2008, 23:17:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Citat din: alx din  27 Februarie 2009, 22:12:02
MDA...imi cer scuze...m-am inselat! :-D  daca einstein ar trai,cand ar vedea afirmatiile tale cred ca ar face infarct...
    in plus,observ la tine acea tendinta tipica oamenilor superficiali,care folosesc din anumite domenii numai ceea ce da bine in teoriile lor...ti-as recomanda sa mai studiezi putintel teoriile astea pe care le tot scoti la inaintare,si apoi sa mai vb...in caz ca nu ti-ai dat seama,pe forumul asta NU s-a rasturnat caruta cu prosti...aia sunt probabil pe alte forumuri si se prosterneaza la de astia ca tine...aici m-ar mira sa-ti tina figura...

exact ce spuneam...fizica e buna numai pentru primul enunt...de acolo incolo poti debita tot ce vrei,sub aparenta unei coerente logice si rationale...doar te folosesti de nume sonore si de teorii ultracunoscute,pentru a-ti imbraca "ideile" intr-un vesmant credibil...asta se cheama MANIPULARE,draguta...si de mult nu mai prinde la popor...
  a...sa nu uit cuvintele magice:parerea mea!  :-D

Te rog spune punctual ce e aberant in ceea ce ai citit-faptul ca nu intelegi sau faptul ca nu ai putut trece de primul enunt?Daca vrei sa comentezi, fa-o, dar la obiect, sa-ti pot raspunde.La frustrari poti doar tu sa-ti raspunzi! :wink:

allesbules

#31
Shanti Nilaya,


Tu stii ce-i aia:

DEZ_ILUZIE ?

Stii ca DEZ_ILUZIA este O FORTA opusa oricaror CREDINTE IN VAN, adica: tuturor ILUZIILOR=AMAGIRILOR=HIMERELOR ?


Arza-v-ar Focul Gheenei, cu VRAJILE=MAGIA=ILUZIILE=AMAGIRILE=HOLOGRAMELE voastre SATANICE=FRANCMASONICE cu tot !


http://dexonline.ro/search.php?cuv=van


Voi francmasonii, pervertiti - STRICATI - oamenii VII in oameni MORTI=ZOOMBIE=MOROI=STRIGOI:

ingropandu-i de vii in ILUZIILE=AMAGIRILE=HOLOGRAMELE voastre !

lylyt_ice

allesbules, ai grije ce gandesti ca se v-a intampla.... :-D VORBA LUI SHANTI NILAYA.......... :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

allesbules

#33
Citat din: lylyt_ice din  28 Februarie 2009, 15:46:54
allesbules, ai grije ce gandesti ca se v-a intampla.... :-D VORBA LUI SHANTI NILAYA.......... :wink:


Lylyt,

Nu mi-e teama de ceea ce gandesc eu ca s-ar putea intampla, ci mi-e teama de ceea ce nici nu as putea macar ca sa gandesc ca s-ar putea intampla vreodata, dar la care s-au gandit altii inaintea mea !

allesbules


Lylyt_ice,


Francmasonii astia au impresia=iluzia ca au de-a face cu niste animale=maimute darwiniene, care nu sunt in stare sa dis_cearna ca:

LIBERTATEA DEPLINA=ADEVARATA, NU INSEAMNA A FI CAT MAI DEPENDENT !

NU INSEMNA A RECUNOASTE SI A ACCEPTA LIMITELE, SAU DIMPOTRIVA, A LE NEGA, CI:


LIBERTATEA DEPLINA=ADEVARATA INSEAMNA PUR SI SIMPLU IN_EXISTENTA ORICAROR LIMITE !

Shanti Nilaya

Citat din: allesbules din  28 Februarie 2009, 15:51:34

Lylyt,

Nu mi-e teama de ceea ce gandesc eu ca s-ar putea intampla, ci mi-e teama de ceea ce nici nu as putea macar ca sa gandesc ca s-ar putea intampla vreodata, dar la care s-au gandit altii inaintea mea !

BUN venit pe forum !!! Si iata un articol despre IERTARE :


Practicantii Kahuna stiau ceea ce psihanalistii au cercetat pana la disperare. Este vorba de faptul ca, atunci cand un om a ,,pacatuit", iar Sinele inferior (Mintea subconstienta) si Sinele mijlociu (Mintea constienta) sunt de acord ca el a pacatuit, Sinele inferior poate avea ideea fixa ca pacatul trebuie pedepsit. In acest caz, Sinele inferior seteaza comanda de pedeapsa, prin boala sau accidente".

Ideile fixe devin obsesii, iar vinovatia creeaza obsesii subtile, inselatoare, intrucat Sinele inferior nu are capacitatea de a rationa. Daca Mintea constienta preia ideea ca persoana respectiva pacatuieste si o planteaza in Subconstient, si chiar daca mai tarziu se produc schimbari in Mintea constienta, Subconstientul poate inca sa creada ca a fost un pacat. Aceasta poate da nastere bolii.

Examinati-va credintele si observati daca puteti inceta sa va mai invinovatiti singuri. Folositi-va constiinta drept calauza si nu ca pe un gardian! Daca aveti mustrari de constiinta, acestea poarta un mesaj conform caruia mai aveti posibilitati de evolutie. Considerati ca ati actionat in cel mai bun mod pe care il aveati atunci la indemana, intr-un scop bun si doar nu puteati vedea posibilitatea ca toata lumea sa castige. Pe parcursul actiunilor voastre, daca intentia nu a fost sa raniti pe cineva, era, probabil, cea mai buna abordare pentru toti cei implicati. Cu toate acestea, chiar daca schimbarea credintelor adanc inradacinate nu se realizeaza batand din palme, speranta exista: iertarea.

Iertati-va pe voi insiva (Sinele vostru Superior o face)

Actul de a cere iertare si a repara nedreptatile face parte din cultura vestica si din majoritatea religiilor. Il regasim in Catolicism (confesiunea si penitenta), la Alcoolicii anonimi (unul dintre cei 12 pasi) si in familia noastra – orice mama isi invata copiii sa  ceara scuze. Judecatorii mai intelepti joaca, uneori, un rol  prin stabilirea unor indatoriri reparatorii, care nu numai ca rasplatesc victima, dar constituie un fel de vindecare si pentru cel care a gresit.

Daca nu va puteti convinge Subconstientul ca nu ati pacatuit, trebuie, si puteti, sa calmati lucrurile prin cainta: cerand iertare si facand un sacrificiu (probabil ca intelegerea gresita asupra sacrificiului uman in Hawaii vine din aceasta practica). Cand spun sacrificiu, ma refer la a renunta la ceva, la timp si energie pentru a indrepta lucrurile fata de cineva pe care l-ati ranit. De altfel, hawaiienii sunt invatati din copilarie sa ierte neconditionat pe oricine si sa isi ceara scuze. Emotiile reprimate, cum sunt vinovatia si furia, creeaza toxine in corpul vostru. Practicantii Kahuna spuneau ca voi nu vreti sa aveti de a face cu ele, punand vechile emotii negative in saculeti negri, pe care ii inghesuiti in corpul vostru (metafizic sau eteric). Ele blocheaza caile neuronale si energetice, astfel incat corpul nu se mai poate auto-vindeca, rezultand boala si depresia.

Ierarea de sine te poate vindeca. Iertarea altcuiva nu scuza actiunile acestuia si nici nu iti diminueaza puterea, ci te elibereaza. De ce? Pentru ca, de fapt, te ierti tot pe tine: tu esti ceilalti. La nivel spiritual, toti suntem Unul.

Si iata si vestea buna. Din punct de vedere spiritual, Mintea Subconstienta este cea care comunica cu Sinele tau Superior, cu Creatorul si cu Universul. Mintea ta Subconstienta (Sinele inferior, cum il numeste Long) nu poate face niciun rau Spiritului. In consecinta, tu nu poti pacatui fata de Dumnezeu. Mintea ta Subconstienta este prea mica pentru a putea face asta. ,,Nimic nu este pacat, atata vreme cat nu raneste pe nimeni".


articol preluat- editura for-you
Tags: meditatie
Prev: terapia iertarii
reply share

allesbules

#36
Shanti Nilaya,


Nu ti se pare chiar: O INFUMURARE=O INCHIPUIRE - prea maretia ta - ca ti-as fi gresit eu vreodata cu ceva ???

Astfel incat sa fie neaparata nevoie:

ca sa ma "BINE_CUVINTEZI" cu IERTAREA ta ????


Pasol na turbinca VIDMA=SATANA=HOLOGRAMA !

Cum poti sa spui ca facem parte amandoi din aceeasi ENTITATE SPIRITUALA, spurcaciune Universala=Cosmo_polita ?

jackie28t

#37
Un documentar excelent produs de ABC News in 1983 numit '' Captive Minds: Hypnosis and Beyond''
Documetarul este atasat pe youtube in 6 parti. Mai jos aveti si legatura catre documentar, original in engleza fara traducere in limba romana.
http://www.youtube.com/view_play_list?p=921D6D0B77F7205D

Documetarul respectiv arata cat de usor poate fi manipulat subconstientul omului, cat de influentabila este acea putere de a crede si efectul de spalare a creierilor incepand de la hipnoza, religie si pana la armata. Un documetar vechi, rar dar informativ.