Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterioasa populatie Ainos

Creat de angellla29, 06 Septembrie 2011, 10:05:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Ainos – Pe insula japoneza Hokkaido se afla cultura Ainos. Acestia spre deosebire de japonezi au marimea medie de 2 m. inaltime, parul blond sau roscat si pielea de culoare alba. Limba lor este de origine greaca, unele cuvinte asemanduse foarte mult cu limba greaca antica. Legendele tribului spun ca zeul Lunii i-a adus cu o barca de fier pe cerul noptii, iar aceasta barca zbura doar noapea si scotea sunete ca de tunet.Asupra acestei ciudate populaţii albe s-au făcut numeroase studii antropologice şi de specialitate şi au apărut surprize. Fizionomia şi obiceiurile sînt foarte asemănătoare cu ale strămoşilor noştri din Carpaţi. Numele de ,,ainu" înseamnă ,,om". Sînt înalţi şi bărboşi, asemănători dacilor.  ,,Acum 10.000 de ani a fost o mare glaciaţiune peste întreaga Europă, cu efecte mai blînde asupra Carpaţilor. Populaţia de atunci, cu «latina» şi obiceiurile lor s-a salvat în mod miraculos. În jurul anului 3.000 î. Chr., o parte migrează spre Est....

http://www.lovendal.net/wp52/ainos-populatia-misterioasa-japoneza-ce-si-are-originea-in-zeul-extraterestru-okikurumi-kamui/

Siberia

#1
Citat din: angellla29 din  06 Septembrie 2011, 10:05:50
Ainos – Pe insula japoneza Hokkaido se afla cultura Ainos. Acestia spre deosebire de japonezi au marimea medie de 2 m. inaltime, parul blond sau roscat si pielea de culoare alba. Limba lor este de origine greaca, unele cuvinte asemanduse foarte mult cu limba greaca antica. Legendele tribului spun ca zeul Lunii i-a adus cu o barca de fier pe cerul noptii, iar aceasta barca zbura doar noapea si scotea sunete ca de tunet.Asupra acestei ciudate populaţii albe s-au făcut numeroase studii antropologice şi de specialitate şi au apărut surprize. Fizionomia şi obiceiurile sînt foarte asemănătoare cu ale strămoşilor noştri din Carpaţi. Numele de ,,ainu" înseamnă ,,om". Sînt înalţi şi bărboşi, asemănători dacilor.  ,,Acum 10.000 de ani a fost o mare glaciaţiune peste întreaga Europă, cu efecte mai blînde asupra Carpaţilor. Populaţia de atunci, cu «latina» şi obiceiurile lor s-a salvat în mod miraculos. În jurul anului 3.000 î. Chr., o parte migrează spre Est....

http://www.lovendal.net/wp52/ainos-populatia-misterioasa-japoneza-ce-si-are-originea-in-zeul-extraterestru-okikurumi-kamui/

Ok...
Povestea ar fi interesanta daca ar fi adevarata... dar ca de obicei, Mr. Lovendal uita sa specifice ca acel articol este inspirat dintr-o fictiune.

Cat despre populatia AINU, putem sa incepem sa ne documentam din Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people

sau din alte surse:

http://www.mtholyoke.edu/~wfukui/history.htm
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20080520i1.html
http://heritageofjapan.wordpress.com/just-what-was-so-amazing-about-jomon-japan/1-temp-from-africa-to-east-asia-the-tale-of-migration-and-origins-emerges-from-our-mitochondria-dna/origins-of-the-jomon-jomon-connections-with-the-continent-and-with-todays-japanese/who-are-the-ainu-people/ainu-populations-share-genetic-affinities-with-nivkhi-and-other-peoples-from-north-asia-including-sakhalin/

etc.

p.s. - @angella29, ar fi bine ca d-nul Lovendal sa mai posteze si linkuri catre textele si articolele de unde se inspira dumnealui - fiindca asa cum el isi posteaza repede faptul ca ale domniei sale articole nu pot fi copiate bla bla bla, la fel de corect ar fi ca nici alti autori sa nu fie copiati de catre dumnealui fara a li se cere acordul)
          Iar daca vrei sa citesti mai multe "legende si povestiri" despre acesti "Ainos", iti recomand cu caldura linkul de mai jos unde vei gasi cartea AINO folk-tales scrisa de Basil Hall Chamberlain :
http://www.sacred-texts.com/shi/aft/aft.htm
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

Citat din: Siberia din  06 Septembrie 2011, 10:52:46
Ok...
Povestea ar fi interesanta daca ar fi adevarata... dar ca de obicei, Mr. Lovendal uita sa specifice ca acel articol este inspirat dintr-o fictiune.

Cat despre populatia AINU, putem sa incepem sa ne documentam din Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people

sau din alte surse:

http://www.mtholyoke.edu/~wfukui/history.htm
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20080520i1.html
http://heritageofjapan.wordpress.com/just-what-was-so-amazing-about-jomon-japan/1-temp-from-africa-to-east-asia-the-tale-of-migration-and-origins-emerges-from-our-mitochondria-dna/origins-of-the-jomon-jomon-connections-with-the-continent-and-with-todays-japanese/who-are-the-ainu-people/ainu-populations-share-genetic-affinities-with-nivkhi-and-other-peoples-from-north-asia-including-sakhalin/

etc.

p.s. - @angella29, ar fi bine ca d-nul Lovendal sa mai posteze si linkuri catre textele si articolele de unde se inspira dumnealui - fiindca asa cum el isi posteaza repede faptul ca ale domniei sale articole nu pot fi copiate bla bla bla, la fel de corect ar fi ca nici alti autori sa nu fie copiati de catre dumnealui fara a li se cere acordul)
          Iar daca vrei sa citesti mai multe "legende si povestiri" despre acesti "Ainos", iti recomand cu caldura linkul de mai jos unde vei gasi cartea AINO folk-tales scrisa de Basil Hall Chamberlain :
http://www.sacred-texts.com/shi/aft/aft.htm

Mersi draga Siberia pentru acest link!!!

calator astral

 :-D 
Citat din: angellla29 din  06 Septembrie 2011, 10:05:50
Ainos – Pe insula japoneza Hokkaido se afla cultura Ainos. Acestia spre deosebire de japonezi au marimea medie de 2 m. inaltime, parul blond sau roscat si pielea de culoare alba. Limba lor este de origine greaca, unele cuvinte asemanduse foarte mult cu limba greaca antica. Legendele tribului spun ca zeul Lunii i-a adus cu o barca de fier pe cerul noptii, iar aceasta barca zbura doar noapea si scotea sunete ca de tunet.Asupra acestei ciudate populaţii albe s-au făcut numeroase studii antropologice şi de specialitate şi au apărut surprize. Fizionomia şi obiceiurile sînt foarte asemănătoare cu ale strămoşilor noştri din Carpaţi. Numele de ,,ainu" înseamnă ,,om". Sînt înalţi şi bărboşi, asemănători dacilor.  ,,Acum 10.000 de ani a fost o mare glaciaţiune peste întreaga Europă, cu efecte mai blînde asupra Carpaţilor. Populaţia de atunci, cu «latina» şi obiceiurile lor s-a salvat în mod miraculos. În jurul anului 3.000 î. Chr., o parte migrează spre Est....

http://www.lovendal.net/wp52/ainos-populatia-misterioasa-japoneza-ce-si-are-originea-in-zeul-extraterestru-okikurumi-kamui/

deci japonezii dintr-o insula pierduta sint urmasii dacilor veniti din Carpati cu ozeneuri....

______

Pentru cultura ta generala : Dacii nu erau nici inalti de doi metri, nici blonzi, nici roscati...si, mai important, nu au pus in veci piciorul in Carpati.
Dacii erau un minuscul trib pe Valea Jiului, unul din sutele de triburi salbatice si singeroase care practicau sacrificiile umane,de pe teritoriul actual al Romaniei.
Zamolxe n-a existat, Decebal n-a existat, Burebista n-a existat, Dacia n-a existat, Sarmisegetuza si orasul ei subteran sint creatia unei vechi civilizatii matriarhale, condusa de preotese si protejata de o Regina-Zeita, care traieste si acum,in acelasi loc.
Noi sintem EXCLUSIV urmasii colonilor Romani.

Siberia

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 15:43:23
Dacii erau un minuscul trib pe Valea Jiului, unul din sutele de triburi salbatice si singeroase care practicau sacrificiile umane,de pe teritoriul actual al Romaniei.
Zamolxe n-a existat, Decebal n-a existat, Burebista n-a existat, Dacia n-a existat, Sarmisegetuza si orasul ei subteran sint creatia unei vechi civilizatii matriarhale, condusa de preotese si protejata de o Regina-Zeita, care traieste si acum,in acelasi loc.
Noi sintem EXCLUSIV urmasii colonilor Romani.

   Nu comentez nimic @calator astral, pana nu-mi spui clar ca asta a fost o gluma :-D
   Daca spui in schimb ca vorbeai serios, ma duc sa ma dau cu capul de pereti mai intai si-apoi revin :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 15:43:23
:-D 
Pentru cultura ta generala : Dacii nu erau nici inalti de doi metri, nici blonzi, nici roscati...si, mai important, nu au pus in veci piciorul in Carpati.
Dacii erau un minuscul trib pe Valea Jiului, unul din sutele de triburi salbatice si singeroase care practicau sacrificiile umane,de pe teritoriul actual al Romaniei.
Zamolxe n-a existat, Decebal n-a existat, Burebista n-a existat, Dacia n-a existat, Sarmisegetuza si orasul ei subteran sint creatia unei vechi civilizatii matriarhale, condusa de preotese si protejata de o Regina-Zeita, care traieste si acum,in acelasi loc.
Noi sintem EXCLUSIV urmasii colonilor Romani.

:lol: :lol: 
citez ce a zis altcineva despre asemenea ,,glume'' de  pe canalul iutubat al colegului octogonarul





wotansteel(2 weeks ago)



Se pare ca esti afon'' de carte limba geto-daca este mai veche decat cea latina acesta din urma ^isi are originile in cea traca,vezi aromani cuvinte similare,dar cea geto-daca este foarte probabil pelseaga cu cuvinte proprii,gasindu-se doar in albania,aromania-macedonia chiar si in regiunea bretona,steagul dac fiind pe blazonul casei de castilia,chinezi si indieni au urmasi din triburile Dahe-Dace par negru si inalti ca brazii.
Eminescu spune din China pan-n Rin tot pamantul de Dac e plin.
Sa vedem doua relatari literare ramase dar ignorate de istorici iudo-masonici post comunisti:
''Cand Traian a ajuns in fatza Sarmisegetusei nu a avut nevoie de translator''
''Localinici radeau de Ovidus deoarece acesta le pocea limba''
Cauta dovezi nu baga capul in nisip crezand idiotenile predate in scoli,se para ca esti un ufolog indracit,poporul Dac se trage sau se inrudesc cu copii zeilor Tatani,Uriesi,....o zi buna si numai scrie idiotzeni,te rog frumos.


8-)

calator astral

Nu siberia. Sint extrem de serios. Nu exista nicaieri nici un text contemporan dacilor care sa ateste existenta acestei tari "Dacia". Nici un orasel dac,nici o inscriptie in aceasta limba, nici o bijuterie daca, nici un cimitir dac,nici o statuie daca,nimic...absolut nimic.
Totul e o nascocire a Moscovei care prin Securitatea controlata de KGBeu a resuscitat tezele nebunului Densusianu in scopul de a rescrie istoria Romaniei si de a crea artificial mitul Dacia, pentru a taia legaturile noastre cu Occidentul Latin si a ne ingloba intr-o zona si aia artificiala, Tracia, astfel noi devenim membri ai slavilor balkanici, de fapt victime ale PANSLAVISMULUI.
Dar se stie ca "toti Romanii de la Rim (Roma) vin!".
Decebal? Nu apare nicaieri, doar pe un ciob, o inscriptie a unui negustor de vin roman lasata pe o ulcica "Decebalus per Scorillo".
Nu e nicaieri nici un text care sa ateste existenta acestei tari-fantoma numita DACIA.
Scitii erau alt trib, getii la fel.

Citat din: fiulploii din  06 Septembrie 2011, 16:03:49
:lol: :lol: 
citez ce a zis altcineva despre asemenea ,,glume'' de  pe canalul iutubat al colegului octogonarul





wotansteel(2 weeks ago)



Se pare ca esti afon'' de carte limba geto-daca este mai veche decat cea latina acesta din urma ^isi are originile in cea traca,vezi aromani cuvinte similare,dar cea geto-daca este foarte probabil pelseaga cu cuvinte proprii,gasindu-se doar in albania,aromania-macedonia chiar si in regiunea bretona,steagul dac fiind pe blazonul casei de castilia,chinezi si indieni au urmasi din triburile Dahe-Dace par negru si inalti ca brazii.
Eminescu spune din China pan-n Rin tot pamantul de Dac e plin.
Sa vedem doua relatari literare ramase dar ignorate de istorici iudo-masonici post comunisti:
''Cand Traian a ajuns in fatza Sarmisegetusei nu a avut nevoie de translator''
''Localinici radeau de Ovidus deoarece acesta le pocea limba''
Cauta dovezi nu baga capul in nisip crezand idiotenile predate in scoli,se para ca esti un ufolog indracit,poporul Dac se trage sau se inrudesc cu copii zeilor Tatani,Uriesi,....o zi buna si numai scrie idiotzeni,te rog frumos.


8-)

fiul ploii> ti-am mai spus ca nu e corect sa ma urmaresti peste tot, pas cu pas pe tot terenul, om la om ca la fotbal, nu e corect sa investighezi autorul postarilor ci sa combati elegant,fara animozitate, doar ideile...

Siberia

Bine @calatorule, hai sa incepem cu inceputul.

Explica-mi te rog aceasta afirmatie, si adu-mi niste dovezi in sustinerea ei:
Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 15:43:23
Dacii erau un minuscul trib pe Valea Jiului, unul din sutele de triburi salbatice si singeroase care practicau sacrificiile umane,de pe teritoriul actual al Romaniei.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

@ calator astral internetul e un domeniu comun  asa cum e un domeniu comun si orice e publicat pe internet
   Cat despre eleganta, abtine-te pls. nu e cazul tau , uita-te cum nu poate nimeni zice ceva pe aici ca vii tu si dai cu crucea si cu satanu  si cu reptilienii .
    Si nu ma provoca te rog , mai ales despre daci  :evil:
   Am in spate 12 ani de santiere arheologice , printre altele .Si dovezi sunt cu duiumul.

P.S. nu ma fa sa dau un link referitor la ce ai scris si pe alte siteuri  :evil: 
     Te rushinezi cu ce ai scris prin  alte parti?  :roll: 

horia2008

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 16:21:48
fiul ploii> ti-am mai spus ca nu e corect sa ma urmaresti peste tot, pas cu pas pe tot terenul, om la om ca la fotbal, nu e corect sa investighezi autorul postarilor ci sa combati elegant,fara animozitate, doar ideile...
calatorule, numai ce nu-ti convine tie nu e corect; dar tu sa emiti judecati de valoare si sa pui etichete fara nici o argumentatie (sa nu spun ca bati campii cu o gratie desavarsita) si fara macar sa mentionezi parerea mea (cum ti s-a mai spus) e ok si nu-ti asumi si repercursiunile/reply-urile; grow up man

calator astral

Horia> asum TOT, intotdeauna.
Siberia nu are rost sa te invat abecedarul, nu stii nici litera A, iar eu sint la Z deja. Concluzia mea (si nu numai)?
Sintem exclusiv urmasii colonilor romani.

Citat din: fiulploii din  06 Septembrie 2011, 16:30:44
@ calator astral internetul e un domeniu comun  asa cum e un domeniu comun si orice e publicat pe internet
   Cat despre eleganta, abtine-te pls. nu e cazul tau , uita-te cum nu poate nimeni zice ceva pe aici ca vii tu si dai cu crucea si cu satanu  si cu reptilienii .
    Si nu ma provoca te rog , mai ales despre daci  :evil:
   Am in spate 12 ani de santiere arheologice , printre altele .Si dovezi sunt cu duiumul.

P.S. nu ma fa sa dau un link referitor la ce ai scris si pe alte siteuri  :evil: 
     Te rushinezi cu ce ai scris prin  alte parti?  :roll:

nu. Nu ma "rushinez" absolut deloc. Poti reda orice, de ce nu.
Intimplator istoria antica si arheologia sint si pasiunile mele.
Iti lansez un challenge,o SFIDA :
-ARATA-MI TU UN SINGUR TEXT ANTIC UNDE SCRIE CUVINTUL
"D A C I A".
-ARATA-MI TU UNDE E UN SIMPLU ORASEL DAC, CU DOUA-TREI STRADUTE MACAR.
-ARATA-MI TU O SINGURA INSCRIPTIE IN LIMBA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA NECROPOLA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA STATUIE DACA SAU O SINGURA BIJUTERIE MACAR.
_________

Fara diversiuni. Raspunde-mi DIRECT la aceste intrebari, nu la altele.


daos

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 15:43:23
Pentru cultura ta generala : Dacii nu erau nici inalti de doi metri, nici blonzi, nici roscati...si, mai important, nu au pus in veci piciorul in Carpati.
Dacii erau un minuscul trib pe Valea Jiului, unul din sutele de triburi salbatice si singeroase care practicau sacrificiile umane,de pe teritoriul actual al Romaniei.
Zamolxe n-a existat, Decebal n-a existat, Burebista n-a existat, Dacia n-a existat, Sarmisegetuza si orasul ei subteran sint creatia unei vechi civilizatii matriarhale, condusa de preotese si protejata de o Regina-Zeita, care traieste si acum,in acelasi loc.
Noi sintem EXCLUSIV urmasii colonilor Romani.
Calatorule m-ai dezamagit total.

Siberia

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 16:56:07

Siberia nu are rost sa te invat abecedarul, nu stii nici litera A, iar eu sint la Z deja. Concluzia mea (si nu numai)?

Am trait si-am crescut in Valea Jiului, asa ca fa bine si argumenteaza ce-ai scris... si nu ma lua pe mine cu abecedarul... daca tu esti  la Z inseamna ca ai luat abecedarul de la coada la cap!
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

horia2008

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 16:56:07
Horia> asum TOT, intotdeauna.
Siberia nu are rost sa te invat abecedarul, nu stii nici litera A, iar eu sint la Z deja. Concluzia mea (si nu numai)?
Sintem exclusiv urmasii colonilor romani.

nu. Nu ma "rushinez" absolut deloc. Poti reda orice, de ce nu.
Intimplator istoria antica si arheologia sint si pasiunile mele.
Iti lansez un challenge,o SFIDA :
-ARATA-MI TU UN SINGUR TEXT ANTIC UNDE SCRIE CUVINTUL
"D A C I A".
-ARATA-MI TU UNDE E UN SIMPLU ORASEL DAC, CU DOUA-TREI STRADUTE MACAR.
-ARATA-MI TU O SINGURA INSCRIPTIE IN LIMBA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA NECROPOLA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA STATUIE DACA SAU O SINGURA BIJUTERIE MACAR.
_________

Fara diversiuni. Raspunde-mi DIRECT la aceste intrebari, nu la altele.

vad ca nu-ti asumi si devi agresiv; lunecos ca o reptila
Siberia ti-a cerut un lucru simplu, nu o da cotita si raspunzi arogant cu alte intrebari la care ar trebui sa ai raspunsuri daca te dai pasionat
pe mine nu m-ai dezamagit

calator astral

Nu vreau sa discut aici pe teme arheologice si istorice,nici nu stiu de ce am raspuns angellei,poate excedat de japonezii blonzi-urmasi ai dacilor,discut asta pe alte saituri si forumuri specializate in asa ceva, de acolo vin unii dacofani pe octogonarul sa ma ameninte sau sa ma injure.
Adaug doar ca urmasii Dacilor sint MOMARLANII.
Ei sint localizati exclusiv in Valea Jiului, centru lor religios era cetatea Banita, doar o mica parte a migrat de foame in Muntii Orastiei,dar nici un dac n-a pus in veci piciorul in locurile sacre,in Bucegi, de exemplu, misteriosii megaliti sint cu mult anterior dacilor,iar Sfinxu sau Sarmis nu au nici o legatura cu dacii.
Deci draga siberia daca cauti dacii prin china japonia india sau insulele pacificului o faci degeaba, ei sint sub nasul tau si la ora actuala se numesc MOMARLANI.