Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Simboluri in gradina Vaticanului

Creat de sevastase, 12 Mai 2008, 16:58:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase


Foarte crestin  :|



Deitate reptiliana fluturand simbolul universal al coarnelor diavolului...fooarte interesant

pri3st3ss

#1
in primul rand sunt opere de arta :|
daca e sa te iei de ceva, de ce nu te iei si de cina cea de taina? sau de maria intre stanci etc??? :?
si acolo sunt destule simboluri
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lylyt_ice

  Da...!!! "OPERE DE ARTA" !!! Care intradevar...lasa un mesaj clar umanitatii...! Iar autorii lor au fost inspirati asa...in gluma, avind o fantezie creeativa nevinovata................
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

pri3st3ss

#3
***
stii cand au fost create acele opere de arta?...stii macar cine a facut acea statuie cu capul in mana si ce inseamna?!?!?!
eu nu cred ca vreo opera de arta a fost vreodata creata in gluma..si doar ti-am mai dat doua exemple.... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

LP

Sunt multe opere de arta pline de simbolistica timpurilor lor. Majoritatea este analizata si ras-analizata. Nu avem noi acces direct la analizele facute, dar asta e alta problema. Ar trebui sa ne ingropam in biblioteca nationala si sa cautam ani intregi. Oricum, cea mai frumoasa simbolistica din tara noastra mi s-a parut cea din Manastirea Bogdana din Radauti-jud. Suceava. A fost ridicata la 1359 (biserica) si este o bijuterie. Va recomand sa o vizitati si sa scrieti parerile voastre pe forum.

Serban M

#5
Interesante operele de arta din gradina vaticanului si extrem de expresive.

***

Nox

#6
Pri3st3ss a adus în discuþie un punct omis ºi anume contextul în care sunt/pot fi interpretate acele statui... aºa cã reveniþi la subiect!

LE: + am eliminat conþinutul offtopic.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

Citat din: sevastase din  12 Mai 2008, 16:58:01

Foarte crestin  :|

Sevastase, eºti campion  la... aruncat ,,petarde'' pe forum . :wink:

Pentru necunoscãtori , aceastã statuie  îl înfãþiºeazã pe legendarul Perseu, fiul lui Zeus (Jupiter) ,  þinând în mânã capul Medusei (monstru mitologic) ºi simbolizeazã triumful Binelui asupra Rãului .

Concluzie : mesajul pe care îl transmite aceastã statuie este unul pozitiv...foarte creºtin :
Binele învinge întotdeauna . :wink:


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

LupinThe3rd

Sevaste, cred ca ametesti lucrurile rau. Autorul este Benvenuto Cellini (http://en.wikipedia.org/wiki/Cellini). Statuia se numeste Perseu tinand capul Medusei (http://en.wikipedia.org/wiki/Perseus, http://en.wikipedia.org/wiki/Medusa) aflata in Loggia dei Lanzi  in Florenta care este colt cu galeria Ufizzi (http://en.wikipedia.org/wiki/Loggia_dei_Lanzi) si care nu este gradina Vaticanului, care Vatican este la Roma. Benvenuto Cellini este sculptor renascentist, renasterea(http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance) fiind miºcare social-politicã ºi culturalã din sec. XIV-XVI în Europa occidentalã, în lupta burgheziei contra feudalismului, caracterizatã prin mari invenþii ºi descoperiri geografice, prin înflorirea ºtiinþelor ºi a artelor ºi prin reînvierea interesului pentru cultura anticã.
Sincer iti recomand s citesti o istorie a artelor, ca sa nu te mai plangi ca rade lumea de tine.

lylyt_ice

 Nu aveti de ce sa v-a repeziti care mai de care sa cautati pe internet si sa veniti cu raspunsuri care nu denota cultura voastra generala......!!! Ca, asta-i statuia lui perseus si ce tine in mana, cred ca stie cam oricine...!!! Asa cum foarte frumos a explicat LP.....simbolistica reala nu o veti gasii nici pe nett si nici in cartile accesibile tuturor.....si plus de asta m-a bucur ca ati aflat ca aceasta statue nici macar nu se afla in Vatican..........Cred ca a sosit momentulsa deduceti si....CE A VRUT(?) sa spuna sevastase prin numele acestui topic...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

@Lylit: valibil si pentru tine sfatul cu istoria artelor. Pune mana pe carte si numai deraia de la subiect.
Statuia e la Florenta unde ajung odat ala doi ani. La doi ani ma duc in Toscana la mare pentru 3 saptamani in August si de fiecare data ajung la Florenta, Pisa, Lucca, etc. Din 3 saptamni o saptamana e umblat prin orase.
Nu e nimic de dedus in acet topic, sevaste a mutat statuia de la Florenta la Vatican. Ca vine explicatia ca Italia sau lumea catolica ar fi gradina Vaticanulului vorba lui Dan Iosif: Las-o in sange!. iar sculptura reprezinta finalul unei povesti din Grecia Antica pentru care recomand: Legendele Olimpului.... Ca sa pot spune ca a vrut sa spuna sevaste cu acest topic imi trebuie o derogare de la admini.

lylyt_ice

 Daaaa....! Frumos...sa vezi Italia...Numai ca eu sunt de origine Italiana dupa mama si e cam altceva cind merg in italia sa vorbesc si sa inzeleg in limba marerna..... :-D Iar cu pusu mana pe carte..."las-o in Sange"...(expresia ta), ca.... tot nu-ti ajuta la nimic; dupa cum se vede..........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  14 Mai 2008, 17:56:42
Daaaa....! Frumos...sa vezi Italia...Numai ca eu sunt de origine Italiana dupa mama si e cam altceva cind merg in italia sa vorbesc si sa inzeleg in limba marerna
Ce are .... cu prefectura. Ca sa vorbesti italiana e una si sa fie limba materna e alta si daca e limba materna nu inseamna ca e si vorbita/scrisa/citita/inteleasa corect.  Legenda e greceasca... Iar cele scrise de tine pana acum nu au nici o legatura, nu prezinta nici un argument legat de subiect. Daca ai ceva de zis in afara de puncte puncte spune.

Ronin

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

cabirul

Citat din: Kymosabe din  14 Mai 2008, 12:05:50
Sevastase, eºti campion  la... aruncat ,,petarde'' pe forum . :wink:

Pentru necunoscãtori , aceastã statuie  îl înfãþiºeazã pe legendarul Perseu, fiul lui Zeus (Jupiter) ,  þinând în mânã capul Medusei (monstru mitologic) ºi simbolizeazã triumful Binelui asupra Rãului .

Concluzie : mesajul pe care îl transmite aceastã statuie este unul pozitiv...foarte creºtin :
Binele învinge întotdeauna . :wink:


Intr-adevar, simboluri precrestine... De remarcat ca Perseu poarta caciula pelasga.... Eroii mitici reprezinta simbolul curajului, al actiunii ca metoda de a-ti determina viitorul, al jertfei celor bravi pentru apararea celor slabi. Cam ca in zilele noastre...