Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Simboluri in gradina Vaticanului

Creat de sevastase, 12 Mai 2008, 16:58:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ronin

Citat din: Kymosabe din  14 Mai 2008, 12:05:50
Sevastase, eºti campion  la... aruncat ,,petarde'' pe forum . :wink:

Pentru necunoscãtori , aceastã statuie  îl înfãþiºeazã pe legendarul Perseu, fiul lui Zeus (Jupiter) ,  þinând în mânã capul Medusei (monstru mitologic) ºi simbolizeazã triumful Binelui asupra Rãului .

Concluzie : mesajul pe care îl transmite aceastã statuie este unul pozitiv...foarte creºtin :
Binele învinge întotdeauna . :wink:


Si de ce "binele" este gol...???
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

Unde a fost semnata Costitutia UE si la ce s-a convertit Tony Blair ???



Dar Costitutia tip "UE" a Americii de Sud ???



Stie cineva ce cladire sau al cui HQ il reprezinta ???



Dar "operele" de pe frontispiciu, ce simbolizeaza ???



idem...???



O istorie "ciudata" cu pretexte "ciudate"...auzi, triumful binelui..., care "bine"...???
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

Citat din: pri3st3ss din  12 Mai 2008, 21:34:28
***
stii cand au fost create acele opere de arta?...stii macar cine a facut acea statuie cu capul in mana si ce inseamna?!?!?!
eu nu cred ca vreo opera de arta a fost vreodata creata in gluma..si doar ti-am mai dat doua exemple.... :|

Nici eu nu cred ca-i vreo gluma acolo..., numai ca "aia" nu-i opera de arta...?!
Tu ai auzit vreodata de monedele batute de Vatican in "cinstea" exterminarii protestantilor din Franta in "Noaptea Sf. Bartolomeu (Franta - 24 august 1572) ?
Sti ce "opera" se gasea pe ele...?
Iti spun eu, era un porc macelarit, care "opera", reprezenta proaspetii oameni macelariti...comparati cu porcii..."opera" nu...?!
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

Citat din: LupinThe3rd din  14 Mai 2008, 14:32:43
Sevaste, cred ca ametesti lucrurile rau. Autorul este Benvenuto Cellini (http://en.wikipedia.org/wiki/Cellini). Statuia se numeste Perseu tinand capul Medusei (http://en.wikipedia.org/wiki/Perseus, http://en.wikipedia.org/wiki/Medusa) aflata in Loggia dei Lanzi  in Florenta care este colt cu galeria Ufizzi (http://en.wikipedia.org/wiki/Loggia_dei_Lanzi) si care nu este gradina Vaticanului, care Vatican este la Roma. Benvenuto Cellini este sculptor renascentist, renasterea(http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance) fiind miºcare social-politicã ºi culturalã din sec. XIV-XVI în Europa occidentalã, în lupta burgheziei contra feudalismului, caracterizatã prin mari invenþii ºi descoperiri geografice, prin înflorirea ºtiinþelor ºi a artelor ºi prin reînvierea interesului pentru cultura anticã.
Sincer iti recomand s citesti o istorie a artelor, ca sa nu te mai plangi ca rade lumea de tine.

Cu alte cuvinte, Lupine, "MARE E GRADINA TA, VATICANE...!!!"
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Kymosabe

#19
Citat din: Ronin din  20 Martie 2009, 11:58:32
Si de ce "binele" este gol...???

E gol pentru cã nu are nimic de ascuns . :lol: Este Binele în .... goalã. :lol:
Fãrã supãrare, dar este cea mai puerilã întrebare  care mi-a fost dat sã o citesc pe acest forum.
Ronin, tu ai auzit vreodatã de Renaºtere? Este un curent cultural, apãrut în sec. al XV-lea care a promovat întoarcerea la valorile culturale ale antichitãþii. Astfel, artiºti renanscentiºti precum Da Vinci, Michelangelo sau Cellini (dupã a cãrui operã a fost reprodusã statuia despre care vorbim) au avut ca modele personalitãþi ale sculpturii din Grecia Anticã - Fidias, Myron, Policlet etc. Aceºti sculptori  au acordat o mare atenþie  observãrii  corpului uman, deoarece doreau ca operele lor sã exprime perfecþiunea, frumuseþea idealã. De aceea personajele lor sunt de cele mai multe ori reprezentate nud, deoarece ele simbolizau omul perfect . 
Câteva exemple:

      

PS Din simplã curiozitate, ce simbolizeazã, din punctul tãu de vedere, statuia lui Perseu tînând capul Meduzei?


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

raduM1

 :mrgreen: :-D frumosii  din marmura pe care i-ai poostat  nu sunt
,renascentisti,,  sunt doar reproduceri ale modelelor grecesti, primul cred ca e un Apolo, Discobolul si Doriforul... cu bine se stie sunt de apartenenta elenistica :-D

....si multumita Varicanului s-au pastrat multe  capodopere de factura greco-romana, renascentista... cred ca e destul de logic ce reprezinta Vaticanul pt. lume...cred ca nu exagerez daca spun ca e centrul spiritualitatii crestine, sec. 4 d.Hr.fiind :-D factorul catalizator,pentru expansiunea  noi religii(crestinismul) cat si amprentarea spatiilor care au intrat cu aceasta, de catre...ghiciti?.....exact..de Vatican!!! :evil:

Kymosabe

#21
Citat din: raduM1 din  20 Martie 2009, 18:21:46
:mrgreen: :-D frumosii  din marmura pe care i-ai poostat  nu sunt
,renascentisti,,  sunt doar reproduceri ale modelelor grecesti, primul cred ca e un Apolo, Discobolul si Doriforul... cu bine se stie sunt de apartenenta elenistica :-D

Radule, poate nu ai fost atent, dar operele pe care le-am dat eu ca exemplu aparþin tocmai celor 3 sculptori antici Fidias, Myron ºi Policlet.  Normal ca aparþin perioadei eleniste. :lol: La ei m-am referit atunci cand am spus cã au acordat o mare atenþie corpului uman
Eu am vrut doar sã prezint influenþa pe care cultura Greciei antice  a avut-o asupra Renaºterii.
Cred cã m-am exprimat destul de clar.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Ronin

#22
Raspunsul meu pt. Kymosabe :

Nu am nimic cu nudul (desi eu sunt mai pudic), am ce am cu "nudul" care taie capete cu o sabie prevazuta cu un mic clinci de "scos" matzele" din "rau"...!?

Renasterea de care vorbesti este in realitate "renasterea" papalitatii (Catolicismul) puternic afectata de aparitia protestantismului prin reforma lui Martin Luther.
Asa au vazut ei "renasterea"..., cu sabia (vezi clinciul) in mana...!

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther

Poate vrei sa spui si ca tipii aia doi, care apasa cu piciorul lor murdar si greu pe capul unui tanar si unei tinere..., sunt tot "intruchiparea" binelui in lupta cu raul...?!
Realitatea este ca "intruchiparile" astea, cu sabii si lovituri de karate, sunt demonice si nu "intruchipari" ale binelui...
"Baga sabia in teaca, caci cei ce scot sabia, de sabie vor pierii..." i-a spus Isus lui Petru...

Cei doi "tipi" sunt doua statuete de pe HQ IEZUIT din Roma, care arata cum trateaza acest ordin (Ordinul Iezuit), proaspatul curent aparut (atunci-acum sunt mult mai subtili, arta sun tzu), si anume protestantismul...!
Vezi juramantul iezuit si vei intelege de ce acolo este o fata si un baiat (protestanti) sub "bocanc" iezuit.
Nu crutzau nici un "tip" de protestant indiferent de varsta sau sex...

http://en.wikipedia.org/wiki/Counter-Reformation

http://wikicompany.org/wiki/911:Vatican_&_Jesuits

Vezi si "Noaptea Sf. Bartolomeu:
Iezuitii au fost implicati si in masacrele comise in Noaptea Sfantului Bartolomeu (Franta - 24 august 1572).


"În întreaga creºtinãtate, protestantismul era ameninþat de duºmani redutabili. Dupã ce primele biruinþe asupra Reformei au trecut, Roma adusese forþe noi, nãdãjduind sã-ºi desãvârºeascã distrugerea.

În vremea aceea a fost creat ordinul iezuiþilor, cel mai tiran, cel mai lipsit de conºtiinþã ºi puternic dintre toþi apãrãtorii papalitãþii.

Cãlugãrii acestui ordin erau cu totul izolaþi de orice fel de legãturi pãmânteºti ºi interese omeneºti, morþi faþã de cerinþele afecþiunii naturale, cu raþiunea ºi conºtiinþa complet înãbuºite, ei nu cunoºteau nici o regulã, nici o legãturã, în afarã de aceea a ordinului lor, ºi nici o datorie în afarã de aceea a extinderii puterii lui (vezi note suplimentare). Evanghelia lui Hristos i-a fãcut în stare pe aderenþii ei sã facã faþã primejdiei ºi sã suporte suferinþele, fãrã sã se descurajeze din cauza frigului, a foamei, a trudei ºi a sãrãciei, ca sã înalþe steagul adevãrului, fãcând faþã scaunului de torturã, temniþei ºi rugului. Pentru a lupta împotriva acestor forþe, iezuismul îi inspira pe urmaºii lui cu un fanatism care-i fãcea în stare sã îndure ºi ei primejdii asemãnãtoare ca sã opunã puterii adevãrului toate mijloacele de amãgire. N-a existat o crimã mai oribilã pe care sã n-o sãvârºeascã, nici o amãgire josnicã pentru a o practica, nici o prefãcãtorie prea perfidã la care sã nu recurgã. Legaþi prin jurãmânt pentru o sãrãcie ºi umilinþã continuã, ei aveau scopul de a câºtiga bogãþie ºi putere, ca sã fie devotaþi înãbuºirii protestantismului ºi restabilirii supremaþiei papale."
Tragedia Veacurilor.

"Eu, ________, în acest moment, în prezenta Atotputernicului, a Fericitei Fecioare Maria, a Fericitului Arhanghel Mihail, a Fericitului Ioan Botezatorul, a Sfintilor Apostoli Sf. Petru si Sf. Pavel si a tuturor sfintilor si a sfintelor osti ale cerului... promit si declar ca, atunci când voi avea ocazia, voi face si voi purta razboi neînduplecat împotriva tuturor ereticilor, Protestanti sau Liberali, asa cum sunt îndrumat sa fac. Si ca atunci când aceste lucruri nu pot fi facute în mod deschis, voi folosi în mod secret cupa otravita, cordonul de strangulare, otelul pumnalului sau plumbul gloantelor, fara sa îmi pese de cinstea, rangul, demnitatea sau autoritatea persoanei sau persoanelor , oricare ar fi conditia lor în viata, fie publica sau privata, dupa cum voi fi îndrumat sa fac de orice agent al Papei sau superior al fratiei sfintei credinte, al Societatii lui Isus." [Double-Cross: Alberto, Partea a doua, 1981]

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,794.60.html

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

#23
"Contele de Monte Cristo" de Alexandre Dumas, este o alta "opera" care arata revenirea Iezuitilor, in 1814, dupa ce fusesera suprimati general in 1773.

Nu toate "operele" sunt opere, insa cartea lui Dumas poate fi numita opera (satira).
De regula ele transmiteau mesaje. (unii nu le inteleg...)

Mesajul care a ajuns pana in zilele noastre este ingrijorator de deformat...
Ce interesant mecanismul prin care criminalii pot fi transformati in eroi !!!

Who is the count?, May 7 2004
By  john freeman -

This review is from: The Count of Monte Cristo

"The count of Monte Cristo is actually based on a real life character, The Jesuit General. When you read the book in parallel with the Jesuit order all becomes apparent. The Jesuit General is the guy behind the scenes of the Vatican church."

"And Alexander Dumas, who fought for the Italian patriots in 1848, to free Rome from the temporal power of the Pope, wrote many books and one of the books was to expose this, and that was The Count Of Monte Cristo.

So, when you read that book, bear in mind that it's really a satire on the Jesuit Order regaining their power in France. The Count of Monte Cristo has an intelligence apparatus that can't be beat. Well, that's the Jesuit Order."
http://www.theforbiddenknowledge.com/hardtruth/blackpope.htm




http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

lylyt_ice

Ronin......oricat ai vrea tu sa arati ceva........Crede-ma ca sunt foarte putini care AU DREPTUL DE "UNDEVA" sa inteleaga.......credeam ca stii lucrul acesta........!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Ronin

lylyt..., sunt "parte" dintr-un program complex..., ori in acest "program" unul din "articole" vorbeste de "elaborarea unei strategii de recuperare...', intelegi...?!
Daca as fi precum unii...,"mi-as fi trait traiul si mi-as fi mancat malaiul...", dar nu pot...
Ai grija de tine !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

lylyt_ice

 STIU...!!! Am sa am grija de mine....Multumesc...!!! :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

#27
Citat din: Ronin din  21 Martie 2009, 17:38:39
Nu am nimic cu nudul (desi eu sunt mai pudic), am ce am cu "nudul" care taie capete cu o sabie prevazuta cu un mic clinci de "scos" matzele" din "rau"...!?

Deci nu te mai deranjeazã ,,vulgaritatea'' imaginii, acum ai gãsit alt motiv - violenþa, sadismul ei. Eºti revoltat de ce Perseu foloseºte o  ,,sabie cu clinci''. Dar tu ce armã ai fi vrut sã aibã un personaj al cãrui mit s-a nãscut acum 3000-4000 de ani? O spadã de muºchetar, o sabie ninja, o sabie laser din Rãzboiul stelelor? Normal cã sculptorul ºi-a dotat eroul cu o sabie specificã acelor vremuri.

Citat din: Ronin din  21 Martie 2009, 17:38:39
Renasterea de care vorbesti este in realitate "renasterea" papalitatii (Catolicismul) puternic afectata de aparitia protestantismului prin reforma lui Martin Luther.
Asa au vazut ei "renasterea"..., cu sabia (vezi clinciul) in mana...!

Renaºterea despre care vorbesc eu este cea care l-a dat pe Giordano Bruno, ars pe rug tocmai de Inchiziþie. Îmi pare rãu, dar spui numai tâmpenii.

Citat din: Ronin din  21 Martie 2009, 17:38:39
Realitatea este ca "intruchiparile" astea, cu sabii si lovituri de karate, sunt demonice si nu "intruchipari" ale binelui...

Dupã acest  raþionament ar însemna cã ºi Sf. Gheorghe este o întruchipare demonicã deoarece foloseºte o sulitã pentru a rãpune monstrul. :lol:

Citat din: Ronin din  21 Martie 2009, 17:38:39
"Baga sabia in teaca, caci cei ce scot sabia, de sabie vor pierii..." i-a spus Isus lui Petru...

,,Cine nu este cu mine este împotriva mea''.  :lol:

PS Eu mi-am exprimat punctul de vedere strict asupra statuii lui Perseu ºi al mesajului pe care aceasta îl transmite. Celelalte exemple  ale tale sunt în afara acestui ,,peisaj''.


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Outlaw

Kimosabe, pe vremea aceea existau mai mutle tipuri de sabii. Nu ti se pare curios ca sculptura o folosesteTOCMAI PE ACEEA?
Iar "balada" asta cu sf. Gheorghe si balauru' ma amuza tare de tot. Lasand la o parte faptul ca iti pot face cadou o gramada de fotografii similare dar cu alte personaje din alte culturi, din "wrestling-ul" viteazului cu balaurul, partea oprimata e balauru' caci el doneaza sange la greu. Deci daca m-apuc sa vanez ornitorinci sau niscaiva balaurici am si eu ceva sanse in clubul sfintilor? Imi cumpar un cal, sulita imi fac una "home-made" si gasesc si-un artizan sa imortalizeze faza- dar cu un sevalet avand un zoom cat mai performant- suntem in secolul XXI, totusi.
Potrivit opticii tale, crezi ca Stefan cel Mare merita sa fie si sfant?  O construit el niscaiva lacasuri de cult da' o si casapit o sumedenie de capete turcesti. Ergo, daca vreau sa ajung si io sfant tre sa m-apuc de niscaiva acte de vitejie? Cam de cate omoruri e nevoie pentru canonizare? In cazul asta ar trebui luati in evidenta Robocop, Spiderman, Harry Potter si Jean Luc Piccard. Daca am uitat vreunul te rog sa-mi spui.

Kymosabe

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
Kimosabe, pe vremea aceea existau mai mutle tipuri de sabii. Nu ti se pare curios ca sculptura o foloseste TOCMAI PE ACEEA?
Noop.
Mi se pãrea curios doar dacã Perseu îi tãia capul  Medusei cu un cuþit ruginit de bucãtarie.

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
Iar "balada" asta cu sf. Gheorghe si balauru' ma amuza tare de tot. Lasand la o parte faptul ca iti pot face cadou o gramada de fotografii similare dar cu alte personaje din alte culturi, din "wrestling-ul" viteazului cu balaurul, partea oprimata e balauru' caci el doneaza sange la greu.
Asta sã i-o spui lu' ...Greuceanu. El se bãtea cu zmeii.

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
Deci daca m-apuc sa vanez ornitorinci sau niscaiva balaurici am si eu ceva sanse in clubul sfintilor?
Noop.
Dar ai  mari  ºanse sã ajungi la....Bãlãceanca. 

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
Potrivit opticii tale, crezi ca Stefan cel Mare merita sa fie si sfant? 
Da.
Însã cu o condiþie – ºi Bãnel sã fie considerat un sfânt în viaþã. A dat douã goluri cu Galatasaray.

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
Cam de cate omoruri e nevoie pentru canonizare?
Tre' sã baþi recordul lui ªtefan cel Mare.

Citat din: Outlaw din  24 Martie 2009, 20:31:07
In cazul asta ar trebui luati in evidenta Robocop, Spiderman, Harry Potter si Jean Luc Piccard. Daca am uitat vreunul te rog sa-mi spui.
Cred cã l-ai omis pe Batman din salonul 7. 
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)