Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Iranul anunþã lansarea unei drone în formã de farfurie zburãtoare

Creat de sorinede, 23 Martie 2011, 19:30:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


ilici

În primul rând cum am văzut "Foxnews" am început să pun la mare îndoială cele relatate.

Iar apoi... nu este vorba de OZN-uri aici. Se pare ca este tehnică de distorsionare a cuvintelor în mass-media: nu este nimic ne-identificat cu privire la acele "farfurii zburătoare" Iraniene :)

Și cu aceată ocazie aș vrea să restaurez un pic din sensul cuvântului: OZN (eng. UFO). Acesta este "Obiect Zburător Neidentificat". Nu înseamnă că este de origine extraterestră, sau americană neapărat.

Și o piatră care zboară spre tine poate să fie pentru câteva secunde un "OZN".

Deci știrea ar trebui numită corect: "Iran a construit o farfurie zburătoare numită Zohal".

De ce i-au spus Zohal (adica Saturn cf. articolului) și ce tehnlogie au folosit e alta poveste!

Văd că articolul menționează efectul Coandă. Viktor Schauberger a construit și el astfel de "farfurii zburătoare" bazânduse pe efectul Coandă. Și este și un romând care a repilicat acest design, dar al cărui nume îmi scapă momentan.

PS: Sandu Golgotă  este românul de care vorbeam.
All that we see and seem is but a dream within a dream