Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN deasupra Brasovului ( 24 si 26 iulie 2009 )

Creat de Shadowman, 03 August 2009, 21:47:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#1
Ca si-n cazul OZN-ului de la Band ( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2386.msg41845.html#msg41845 ) martorul "se jura".... :-D
Vad ca devine ,usor-usor,obicei,cind se prezinta stiri despre OZN-uri...  :x Expresia imi aminteste de poezia ''Catelus cu parul cret" (http://www.parinti.com/Cateluscuparulcret-contentpid-14.html ) :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Deanna

#2
inca un obiect ciudat fotografiat la Caras-Severin: http://www.antena1.ro/index.php?page=news&subcat=1&id=58018&currentPage=2

Yagg

Citat din: Deanna din  04 August 2009, 16:25:26
inca un obiect ciudat fotografiat la Caras-Severin: http://www.antena1.ro/index.php?page=news&subcat=1&id=58018&currentPage=2

Nu se distinge nimic din acele poze ºi concluzia naratorului face toþi banii, de fiecare datã asemãnãtoare.

viola2007

Eu pot sa confirm ce sa filmat deasupra Brasovului pt.ca pe data de 1 august ora 21si 10 min. am observat ceva foarte luminos pe cer.
Avion sau elicopter nu era pt.ca se deplasa cu o viteza fffmare fara a produce zgomot cam la o inaltime aproximativa de 1000-1500 de m luminile nu erau nici lumini de pozitie nici lampi de formatie nici faruri de aeronave (asta va spun sigur pt ca lucrez in bransa sunt mecanic de aviatie,mai bine zis mecanic de elicopter la o firma din brasov)
M-am deplasat din dormitor pana pe balcon sa vad mai bine am chemato si pe sotia mea sa vada dar nu am apucat sa fac poze sau sa filmez,
In momentul cand a ajuns la verticala blocului meu am vazut ceva asemanator cu o meduza de culoare rosu purpuriu ce avea sub ea ceva asemanator cu 4-5 ventuze care se roteau in jurul propiilor axe.
Nu stiu daca voi mai avea ocazia sa vad asa ceva in viata dar nu am fost inspirat deloc pt ca nu am fotografiat si nici filmat nimic singurul martor al meu este sotia care a vazut si ea acelasi lucru
Viola2007

Shadowman

Citat din: viola2007 din  04 August 2009, 23:57:36
Eu pot sa confirm ce sa filmat deasupra Brasovului pt.ca pe data de 1 august ora 21si 10 min. am observat ceva foarte luminos pe cer.
Avion sau elicopter nu era pt.ca se deplasa cu o viteza fffmare fara a produce zgomot cam la o inaltime aproximativa de 1000-1500 de m luminile nu erau nici lumini de pozitie nici lampi de formatie nici faruri de aeronave (asta va spun sigur pt ca lucrez in bransa sunt mecanic de aviatie,mai bine zis mecanic de elicopter la o firma din brasov)
M-am deplasat din dormitor pana pe balcon sa vad mai bine am chemato si pe sotia mea sa vada dar nu am apucat sa fac poze sau sa filmez,
In momentul cand a ajuns la verticala blocului meu am vazut ceva asemanator cu o meduza de culoare rosu purpuriu ce avea sub ea ceva asemanator cu 4-5 ventuze care se roteau in jurul propiilor axe.
Nu stiu daca voi mai avea ocazia sa vad asa ceva in viata dar nu am fost inspirat deloc pt ca nu am fotografiat si nici filmat nimic singurul martor al meu este sotia care a vazut si ea acelasi lucru

  Interesant...
Te rog sa completezi un raport de observatie OZN ,raport care poate fi gasit aici : http://www.rufon.org/raporteaza/
Daca doresti sa fie dezbatut cazul pe forum,poti prezenta raspunsurile din chestionar pe acest topic .
Apropo,readuc in discutie o problema veche : http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.msg35465.html#msg35465
Cind deschidem un topic pe forum ?  :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

lylyt_ice

#6
 Bine ai venit, viola 2007. Inteleg ca experinta a fost fascinanta...totusi: cam cat a durat observatia si dupa aprecierile voastre, ce dimensiuni ar fi putut avea acel obiect? Credeti ca era un aparat de zbor masiv, sau era ceva ca o plasma luminoasa? Se deplasa cu viteza constanta intr-o anumita directie sau haotic?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shadowman

@viola2007
Ar fi utila o schita,un desen al OZN-ului...Poate ne poti prezenta.
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

Citat din: viola2007 din  04 August 2009, 23:57:36
Eu pot sa confirm ce sa filmat deasupra Brasovului pt.ca pe data de 1 august ora 21si 10 min. am observat ceva foarte luminos pe cer.

viola2007......... da-mi voie sa zic... faptul ca tu vezi in Brasov un ozn pe 1 august asta NU confirma deloc observatia OZN-ului de pe 24 si 26 iulie. asadar recomand un topic nou daca vrei sa discutam asupra observatiei tale.

Daca va uitati atenti in reportajul de la Antena1 vedeti nu doar o filmare... mai multe (5-6-7) filmari cu diverse lumini. Parerea mea umila e ca TOATE acele lumini filmate sunt nici mai putin decat AVIOANE.

Mai mult, tind sa cred, si nu e doar parerea mea, ca martorul MINTE cu privire la data si locul inregistrarilor video. Aceasta este si opinia reporterilor Antena1. El zice ca le-a filmat in Brasov, dar nimic nu sustine aceasta afirmatie.

Problema cu Brasovul e ca, neavand un aeroport mare... doar unul mic la Ghimbav, face ca explicatia cu avioanele sa nu fie atat de solida.

Martorul a predat inregistrarile video in Bucuresti unde de altfel a fost si intervievat. Din inregistrari ne dam seama ca filmarea s-a facut catre SUD... SUD-VEST... si oricine care a fost in Brasov stie ca spre SUD... SUD VEST se vad muntii.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alexbr

Ozn-ul acesta seamana foarte mult cu acele ozn-uri filmate in spatiu de catre NASA.( in forma de disc )

MW83

In cazul celor 3 lumini grupate tind sa cred ca poate fi o focalizare pe un avion care se apropie de un aeroport. Insa omul a filmat "bine", in sensul ca a stiut sa bataie camera suficient cat sa nu se inteleaga nimic. Am impresia ca se vede si licaritul caracteristic in partea de jos a luminilor, insa cei de la Antena au trunchiat si ei aiurea materialul. :roll:

mirela

Ar fi putu fi una din cele mai bune dovezi, dar inregistrarea este atit de tremurata incit cu greu poti distinge ceva. Tot ce am putut distinge sint doua lumini rosii pe margine si una galbena in mijloc.Forma pare a fi de OZN clasic, dar tot asa poate fi un avion la care i se vede doar fuselajul, luminile de pozitie dar nu i se vad aripile