Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

no comment...

Creat de spooky, 18 Ianuarie 2007, 03:02:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

@baaron

CitatNietzsche a fost un onanist si atat

De ce vorbesti atat de urat? Tu ce lasi posteritatii?

DepthOfField

Citatuitandu-te la tortul americanului nu ai cum sa nu calculezi in avans vreo 30 de pasi....adica, americanul ala piticut daca de la varsa de doi ani are un "Porsche" pe masa fi sigura ca Porsche-ul ala va fi unul dintre putinele scopuri in viata ale lui (printre altele) si va cauta prin orice mijloace (mai mult sau mai putin-depinde de capacitate) sa si-l indeplineasca...
Este evidenta aici "manipularea mentala" a americanului de catre conducatorii ei...da-le oamenilor tot ce vor si te vor lasa in pace sa iti vezi linistit de conspiratia ta...

Eu nu as fi atat de fixat pe ideea asta...
Ce se vede in acest caz cred ca este mai degraba o consecinta a sa-i zicem "manipularii" pe care o genereaza economia de piata dusa la eficienta maxima... adica un efect colateral si nimic mai mult. Ma refer la cazul cu prajiturile prezentat de tine si pe seama caruia tragi concluzii "subtile", as zice prea subtile. :-D

Tu spui ca este evident ca i-a dat copilului "un Porshe" sa manance, ca sa-i imprime un fals scop in viata... m-as indoi in acest caz...
Este doar un vanzator de prajituri care face tot posibilul sa-si vanda marfa...si are si un bun departament de marketing daca intelege ca vanzarile ii cresc daca forma de prezentare este cat mai apetisanta si placuta. Nu asta vrea orice vanzator? Sa aibe un produs "traznet" care sa se vanda "cu duimumul", iar afacerea lui sa prospere. Deci caut sa folosesc personaje din desene animate, sau din filme pt copii, sau orice altceva (deci aleg ce e mai bun din cotidianul existent) si frumos colorate, cu brizbriz-uri, care sa atraga potentialul client si sa-l determine sa cumpere. Asta face si publicitatea, si ambalajul colorat, si forma de prezentare. Desigur, tu le privesti ca pe forme de manipulare, si asta si sunt: vanzatorul cauta sa-l "ademeneasca" pe "musteriu" sa-i ia produsul lui (iar uneori, produsul lui este eronat, fals, plin de E-uri si alte prostii, dar hei, ambalajul conteaza! si se stie bine asta, dar aici avem de-a face cu exagerarea minciunii). Trebuie sa existe atata filozofie si teorie a conspiratiei legate de un lucru atat de simplu, adevarat si evident?: Intotdeauna vanzatorul vrea sa-si atraga clienti. Si doar atat.

Citat"Adica cu siguranta americanul nu o sa isi puna intrebari existentiale de genul....de ce mama dracului trei sferturi din glob moare de foame si un sfert nu?...Neaahh...nici vorba...el o sa puna cate un dolar in conturile caritabile si cu asta basta, considera ca s-a spalat pe maini si populatia va fi mai satula...Exemplu, vezi Katrina..."
Pai e logic ce spui tu: omul isi doreste sa fie fericit si nu-l mai intereseaza ce e "in alta parte". Cu cat nivelul de trai este mai mare si "satios", cu atat iei viata mai lejer si nu e cazul sa-ti bati capul cu probleme care "nu-s ale tale". Este o latura "egoista" a omului si nu ai ce-i face. Si tu poate ai rude sau cunostinte foarte necajite si demne de orice ajutor, dar nu o sa stai tu sa preiei problemele lor si sa-ti vinzi calculatorul sau altceva ca sa-i ajuti pe ei..vei gandi involuntar: "sa se descurce". Latura umana.

De acord cu tine, insa, este criticabil ca "de ce mama dracului trei sferturi din glob moare de foame si un sfert nu?" si aici trebuie dusa lupta.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Citat din: baaron din  11 Februarie 2007, 21:09:10
Apropo...Udar

Uite doua poze destul de elocvente zic eu...
Prima provine de la o familie americana iar a doua de la o familie romaneasca...
Subtilitatile le las la aprecierea ta... :-D

Ok, hai sa analizam subtilitatile.
La americani:

1. O masa plina de bunatati (ma rog, din punctul meu de vedere sunt niste gunoaie, dar din punctul multor alti romani sunt bunatati). Un tort imens, rosu.
Nu as merge pana acolo incat as considera tortul "porsche" ca fiind telul principal al copiilor alora. E interesanta observatia ta, dar cam deplasata. Pentru copil ala nu e un porsche, ci este un personaj dintr-un desen animat (respectiv filmul de animatie digitala Cars). E in firea oricarui copil sa fie obsedat de astfel de personaje. Asa e si la noi cu pokemonii (:-D) cu cartonasele cu fotbalisti, cu tot felul de alte jucarii.
Deci nu as merge chiar atat de departe incat sa consider ala telul sau in viata. Dar chiar daca ar fi asa, eu sunt perfect de acord sa se intample asa. Omul trebuie sa fie invatat sa isi doreasca tot ceea ce e mai bun in viata sa. Nu sa se multumeasca sa traiasca in mizerie. Cat despre "manipularea mentala" hai sa fim seriosi! Cine ii da cui un porche? cine iti da ceva pe gratis? Crezi ca in america nu sunt sarantoci? E plin de ei... Pui problema saraciei mondiale. Hai sa fim seriosi! Pe romani crezi ca ii intereseaza ce se intampla in alte parti? Si in fond, de ce ne-ar pasa? In lume fiecare e pe cont propriu. Nu te astepta ca un om, fie el american, roman sau chinez, sa fie cuprins de un sentiment profund de consideratie fata de copiii din somalia care mor de foame. Nu se va intampla niciodata...

2. Expresiile lipsite de "substanta". Atat a copiilor cat si a parintilor, sau cine sunt indivizii aceia.

3. Ideea de egoism si singuratate ce ti-o inspira poza

4. Impresia de kitch cu toate chestiile alea de prin curte.

La romani:

1. Ideea de unitate a familiei. Coagularea in jurul sarbatoritului.

2. Tortul nu e deloc saracacios. Arata mai natural, e in forma de inimioara, e foate frumos.

3. Cu toate acestea imaginea imi inspira tristete, parca lipseste ceva acolo...

Eu nu zic ca americanii sunt perfecti. Nu zic ca romanii nu gandesc bine. Spun doar ca trebuie sa luam ce e bun de la ei si sa corectam ce e rau la noi.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Urban

#33
Inca ceva pentru sectiunea No Comment..
Cred ca asta este viitorul speciei umane !!!
Trist dar adevarat...si nu e un caz singular.

Ce s-a mai discutam, atata poate Omul !!


Arckadii

vai, ce frumos, de abia astept bursa sa ma duc sa imi pun si eu vreo 2 sticle de 2L de fanta in fiecare arcada....
Stie cineva un loc bun pentru asta? :-( :?
Ark

xennon_2000

oamenii astia sunt cu adevarat nebuni! :-o

butterfly2crazy

ne reintoarecem...putin cate putin...spre EPOCA DE PIATRA...numai atunci astia isi faceau gauri peste toto si arataumai mult a monstrii decat a oameni...viitor+inceputuri..nu vedetzi k revine moda retro...in fiecare an...?o sa ajungem la punctul zero..sa traim dezbracatzi si sa ne lipim blana pr noi cu super glue...omul epocii..o da...nu ma mai epliez pana atunci..sa fiu la moda.. sexxy me!oh yeah!

CHIP

din cite stiu eu americanii nu au o inteligenta nativa prea ridicata asa precum o intilnesti spre exemplu la copii romani.au fost destepti pentru ca au cumparat cu bani grei cele mai bune creiere din toata lumea si au ajuns la nivelul la care stim cu totii.

LupinThe3rd

Citat din: CHIP din  28 Martie 2007, 13:31:23
din cite stiu eu americanii nu au o inteligenta nativa prea ridicata asa precum o intilnesti spre exemplu la copii romani.au fost destepti pentru ca au cumparat cu bani grei cele mai bune creiere din toata lumea si au ajuns la nivelul la care stim cu totii.
Zau? Eu zic ca de fapt distributia statistica de prostie e la fel peste tot in lume. Cum americanii sunt mai multi la fel si numarul de prosti e mult mai mare. Iar cu inteligenta noastra nativa totusi la nivel de trai suntem cam in coada. La fel la testul PISA rezultatele sunt in mediu mediocru, culmea... cu toti olimpicii.
Uite un nume: Thomas Edison. american. Si uite un link util
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:American_inventors
Multi din ei sunt de origini europene (si e mai mult decat normal deoarece america e o tara de emigranti). L-a cumparat cineva cu bani grei pe Graham Bell? Hai sa fim seriosi.
Faptul ca investesc in cercetare bani asta este o alta poveste... Dar cu inteligenta nativa... sunt sceptic...

Anna

americanii nu sunt prosti! :-D normal orice popor are prostii lui...mai grav e ca la noi ajung la putere iar la altii nu! :-D va rog nu mai veniti cu afirmatii de genul: vaaaai ce prosti sunt americanii! din moment ce scrieti de la un calculator care este 100% conceptie americana, din moment ce folositi internetul care si el e tot 100% conceptie americana(standardul TCP/IP) abtineti-va! Daca si noi mai facem lumea anglo-saxona "proasta"...atunci sa ne fie rushine! :x :x

Arckadii

Draga mea Anna. Ia uita-te tu la filmul asta si spune-mi care sunt mai tari, americanii sau romanii?
Dar uita-te cu atentie te rog.
Ark
http://www.youtube.com/watch?v=eSoruzRkj7g

Anna

stiam de filmuletul asta mai de mult.....nu neg valorile noastre care sunt multe. Mi se pare exagerat acolo....cu parintele calculatoarelor :-D...domnul respectiv a fost doar unul dintre marii cecrcetatori ai ciberneticii dar sa nu exageram acum :-P referitor de romanii de la microsoft...chiar cunosc cativa dintre ei si tot acolo vreau sa ajung si eu...pentru ca NIMENI nu te pune in valoare asa cum o face vestul, si in special lumea anlgo saxona. Brancusi e mare, e preferatul meu.....dar Franta l-a pus in valoara....la fel ca si pe Coanda, Vlaicu....in fine nu stiu daca te-ai uitat la carcotasi cand iau interviu la oameni pe strada.....habar nu au nici care e capitala Italiei. Daca tu esti un baiat citit si cult asta nu inseamna ca toti sunt la fel....ai avut vreodata curiozitatea sa mergi prin gastile de cartier, pe la tara( si aici ma refer la sate si comune cu pretentii) sa vezi ce cultura au? sa vezi daca stiu sa iti arate peninsula scandinava pe harta? nu cred :-D atunci lasa-i pe americani in pace....ca sunt baieti destepti. or fi rai, nepoliticosi....dar destepti sunt. N'am sa uit niciodata cand Nixon aflat in vizita in URSS, si vazand cum arata casele de copii, cum traieste in comunism o familie de rand ii spune lui Hrusciov: "domnule, sa va fie rusine! voi faceti rachete si steliti(bine si alea ushkite din fosta DDR, ca au carat vagoane intregi de proiecte si utilaje, au demontat fabrici intregi din fosta Prusie) si copiii vostri mananca varza. La noi, copii mananca lactate si carne din belsug...indiferent din ce colt al tarii sunt". Ei vezi...asta e mentalitatea oamenilor din lumea vestica fata de cea a "rasaritenilor"...in fond e mentalitatea barbatilor ca ei conduc lumea si asa si trebuie sa fie. Deci repet...recunosc valorile noastre la fel cum le recunosc si pe ale americanilor si nimic deocamdata nu o sa ma faca sa imi schimb admiratia fata de lumea anglo-saxona...si fata de tot vestul in fond :roll:

Arckadii

La suprafata pare un popor stralucit insa pe dinauntru este numai  stricaciune. Mai asteapta putin si o sa vezi la ce ma refer.
Americanii au trisat mereu, au inselat, au luat din alte parti ce ei nu aveau. In toate domeniile.
Nu vorbesc aici de omul de rand, ca pun pariu ca sunt si oameni buni acolo. Eu vorbesc de mai marii lor dar asta e doar parerea mea...
Ark

Anna

E parerea ta si ai dreptul sa ti-o patrezi, poate cu timpul cand vei vedea piedicile care ti se pun in tara si viata tot mai grea de zi cu zi...iti vei dori o schimbare. asa cum imi doresc eu....o schimbare care nu mai sper sa o gasesc vreodata in tara asta....ci doar in vest. in fine uite un link despre parintele ciberneticii: http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Odobleja
am vazut ca ai doar 20 de ani...deh....la varsta ta si avand in vedere ca esti baiat si baietii se maturizeaza mai tarziu...te inteleg si te invidiez....si mie mi'ar place sa pot sa mai visez....dar imi cunosc mult prea bine interesul.

Unidentified

Chiar ma enervez cand vad declaratii din astea extremiste de genul ca americanii sunt prosti.Este chiar ignorant sa afirmi asa ceva.Lupin a spus cateva posturi mai sus si sunt de acord cu el referitor la distributia statistica de prostie pt ca asa si este.Statistica nu minte ,in general !  :-)
Filmuletul ala e mai degraba facut sa te distreze si nu trebuie luat drept etalon.


Citat din: Arckadii din  11 Aprilie 2007, 13:41:47
La suprafata pare un popor stralucit insa pe dinauntru este numai  stricaciune. Mai asteapta putin si o sa vezi la ce ma refer.
Americanii au trisat mereu, au inselat, au luat din alte parti ce ei nu aveau. In toate domeniile.
Nu vorbesc aici de omul de rand, ca pun pariu ca sunt si oameni buni acolo. Eu vorbesc de mai marii lor dar asta e doar parerea mea...
Ark

Ark vad ca tu ascunzi ceva ce noi nu stim .Am vazut in mai multe posturi de ale tale niste afirmatii de parca esti proroc.Daca cunosti viitorul impartaseste-l sa ne putem pregati ...  :lol:

Ce ma mai enerveaza (azi sunt putin suparat :lol: ) este sa vad afirmatii de genul ca in tara nu poti face nimic .Ca doar in vest vom gasi o schimbare ca in vest e cel mai bine ... Crede-ma Anna ca si in Romania se pot face multe lucruri,se poate castiga f bine ,se poate trai la fel de bine.Anna,unde e patriotismul ? Au murit o gramada de oameni pt tara asta si tu o abandonezi asa de usor . Sunt dezamagit cand vad declaratii din astea si sincer te inteleg.O parte din mine vrea sa faca la fel ... Totusi daca nu-ti convine ceva in Romania de ce nu incerci sa o schimbi chiar tu .E mai mult de discutat si sunt o gramada de puncte de vedere fiecare cu avantajele lui...