Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Q-Anon

Creat de mr, 30 Martie 2020, 21:42:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mr

Citat din: Grifon din  29 Martie 2020, 11:13:41
Nu e nimic de mirare, "rețeta" e veche.
.....
Doar cine are ràbdarea și iscusința de a analiza detalii poate scăpa, întrucâtva, de prosteala instituționalizată.

Miscarea Q, analizata in detaliu, se pare ca ataca in miez aceasta "reteta" veche de sute de ani.

Cine "vede" si "aude", are  rabdarea si iscusinta de a "analiza detalii". Oricum, se afla in afara "prostelii institutionalizate"...
Pentru ca vine la pachet cu multa responsabilitate si pentru parcusul fratilor mai "tineri" (multi la numar), din aceeasi oala, nu e care-i mai destept.
E vechea lupta spirituala.

Poate, dupa milenii intunecate, e coapta mamaliga... :-P
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Citat din: mr din  30 Martie 2020, 21:42:13
Poate, dupa milenii intunecate, e coapta mamaliga... :-P
Same story.
All talk, no action, never gonna happen.
We've seen it ...many, many times.
👽👽👽👽

mr

Citat din: abyss din  31 Martie 2020, 00:53:16
Same story.
All talk, no action, never gonna happen.
We've seen it ...many, many times.
👽👽👽👽

"The Silent War continues.."
"infiltration instead of invasion"
Q drop-uri din 26.03.2020

abyss, stiind cat de pervers este mintita societatea astazi, ar fi foarte dificil sa vii cu basculanta de dovezi si sa o rastorni in fata tuturor. Pur si simplu, prea putini ar intelege ceva intr-un interval de timp util, efectul ar fi minim. 
De buna credinta nici nu mai vrem sa auzim...
Si nu e de vina populatia pentru ca a ajuns asa, ci conducatorii ei de pana acum...
Sansa ar fi aparitia unui alt profil de conducatori. Dar cum ii recunoastem ca sunt altfel?
Complicat!
Dar mai avem speranta...
abyss, te stiam mai optimist  :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

mr

Revin la Q pentru ca e cel putin interesant:

drop #88
Ten days.
Darkness.
Scare tactics (MSM).
...
Disinformation is real.
Distractions are necessary.
...
Military operations.
Q


drop #97
...
Disinformation exists and is necessary.
10 days.
Darnkess.
War.
Good v. Evil.
...
Q

Trump spunea de doua saptamani "foarte dureroase"...

O cheie:

drop #3555
TIME TRAVEL is fun.
Or....
Q

:-)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Grifon

Q-anon (joc de cuvinte între Cannon (tun) și "anunțuri Q") este o entitate (virtuală) perfect adaptatā arenei Internet.
Sunt interesanți, ca modus operandi, dar ín același timp dubioși. Căci sare ín ochi agenda lor pro-Trump (mai ales de când șarlatanul "blond" a declarat ràzboi împotriva media mainstream).
Dată fiind epuizarea vechilor paradigme, politicienii incearcă a-și trage "sevà" electoralà din nucleele marginale (extremiști, anarhiști, conservatori, etc - persoane ce, de regulā, nu voteazā (neavând reprezentanți oficiali sau lideri cu șanse).
Ín opinia mea, Q-Anon este o inginerie a experților ín agresiune informațională, vizând captarea / colectarea simpatiilor segmentelor marginale. Strategia lor este adaptatà la specificul consumatorilor de literatură conspiro, iar tactici de tip hit and run le măresc credibilitatea.

Dacă n-ar fi fost apropiați de gruparea Trump, respectivii n-ar fi putut viețui foarte mult în spațiul virtual. Tehnologia permite oricând reperarea "turbulențelor" internauților, așa că, de s-ar fi dorit lichidarea lor, s-ar fi reușit de mult  E drept că au ajuns pe lista Homeland Security ca domestic terrorists - dar, de facto, nu-i caută nimeni (ba din contra, pe Google Play se găsesc apps pentru o mai bună receptare Q).

Este efervescența "dreptei" conservatoare, ce se agită la fel ca "stânga" marxistă, anticipând valurile schimbării. Sunt instructivi de urmărit, însă recomand rezerve în ceea ce privește mesajele lansate.

mr

#5
E un punct de vedere asupra identiatii miscarii Q.

Si gruparea Anonymous lucreaza impreuna cu Q.
Q Anon poate fi un simbol al acestei colaborari.

In privinta scopului, pentru descoperirea sa este necesara cercetare personala. Consider ca informatia netrecuta prin filtrul intuitiei, a starii atinse in momentul potrivirii pieselor puzzle-ului, ramane "nemuritoare si rece" si apartine doar emitatorului.

Referitor la cele scrise de mine pe aceasta tema, acestea sunt doar pareri personale. Pot fi considerate indicii sau junk, este in regula orice abordare.

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Grifon

De acord.
Eu nu neg unele adevăruri din ideația Q (cum nu neg nici alte aserțiuni, venite dinspre alte extreme).
Cred doar (tot părere personală), că gruparea Q face, vorba lui Caragiale (Conu' Leonida),"rivoluție, da' cu voie de la stăpânire".
Singurii care sunt cu adevărat clandestini - adică hăituiți pe bune de establishment - sunt celulele anonime Black Block. Respectivii - majoritar studenți anarhiști - sunt mai credibili, pentru că...n-au doctrină. Sunt asimilați extremei marxiste, dar nu emit comunicate, nu au "socializări FB", nimic.

N.B. - Nu susțin fenomenul Black Block. Spun doar că, dacă ne referim la inițiative revoluționare, ei sunt mai credibili (mulți răniți, arestați, condamnați) decât partizanii lui Donald Trump.

mr

#7
Citat din: Grifon din  02 Aprilie 2020, 18:00:47
Cred doar (tot părere personală), că gruparea Q face, vorba lui Caragiale (Conu' Leonida),"rivoluție, da' cu voie de la stăpânire".
Q a fost initiat de entitati din varful intelligence-ului american, se stie acest lucru. Vine cu tot tacamul unei miscari menite sa atraga cat mai multi oameni de partea sa - mesaje pline de patriotism,  informatii care in timp s-au dovedit a fi reale, sloganuri mobilizatoare ("where we go one, we go all"), sustinerea unui lider care are multe parghii de putere sub control - care la randul sau beneficiaza de sustinerea institutiilor de forta americane etc. Da, la prima vedere, aceasta miscare apartine stapanirii. Tocmai aici este necesara intuitia personala pentru ca mintile noastre, bazandu-se pe ceea ce stiu despre mersurile treburilor in acest aer rarefiat ale puterii mondiale, exclud o astfel de combinatie. De prea multa vreme, adminstratia conducatoare nu mai reprezinta masele.
Exista doar o singura posibilitate ca acest melanj sa functioneze: calitatea oamenilor care l-au initiat si il sustin de ceva vreme. Deocamdata, calitatea mesajelor transmise de ei si confirmate intocmai, atrage si sustine aceasta grupare. Iar Trump a devenit deja presedintele care ce spune aia face. Vom vedea daca nu va fi decat o alta mare minciuna care amageste masele. Dar sunt si premise sa nu fie...

In privinta marilor minciuni observam deja cum pe fondul acestei pandemii exista multe tendinte de a contura un stat mondial cu de-a forta, fascist in masuri si ideologie. E firesc, pentru cei care au o gandire critica ca si mod de viata, sa caute si sa se afilieze unei miscari care nu le-ar ingradi gandirea libera. Chiar e un moment critic.
Black Block e o miscare cu origini mai curate, insa cu prea putina forta si mijloace pentru a schimba paradigma de sus. Cine stie? Si buturuga mica poate rasturna carul mare...  :lol:
Ma repet, cred ca suntem in pragul unui salt intre nivele si nu prea mai avem baze in care sa intelegem ce se intampla. Intuitia si capacitatea de a nestapani frica de necunoscut fac diferenta.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Am creat acest topic separat fiindca in opinia mea QAnon merita discutat/ analizat fara alte interferențe.

Grifon

Dincolo de posibile controverse, înclin să cred că cel mai bun răspuns privind natura / scopurile Mișcării Q îl va da...timpul.
Nu un timp prea îndepărtat. Alegerile americane sunt la finalul anului, iar în funcție de finalitate am putea avea următoarele variante:
a) Trump câștigă iar. Dacă fenomenul Q e doar o inginerie informațională pentru a capta electorat periferic, atunci își va scădea impactul după - devenind nu doar inutil, ci și contraproductiv.
b) Trump pierde. Atunci, fenomenul - după o scurtă flambare indignată - tot va scădea (mulți membri părăsindu-l cu dezamăgire, lipiți rămânând doar nefericiți precum cei ce cred elucubrațiile lui David Icke).

Dacă, însă, indiferent de deznodământul lui Trump, curentul va crește în intensitate...abia atunci l-am putea lua în considerare ca o mișcare socială validă (comparabilă, sau poate chiar convergentă cu Anonymus).

Nu mai e mult și ne vom lămuri. Până atunci, oricum merită studiați - repet, tactica e perfect gândită pentru ținte specifice și pentru mediul on line.

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

hoinar

Imi pot usor imagina o lume nu ideala, dar de 1000x mai buna decat haznaua in care supravietuim acum.
the older I get, the faster I was

Grifon

Citat din: hoinar din  06 Aprilie 2020, 08:58:59
Imi pot usor imagina o lume nu ideala, dar de 1000x mai buna decat haznaua in care supravietuim acum.
Cu toții ne dorim o lume mai bună, asta e clar.
Dar dacă cineva își închipuie că Trump poate fi o figură...salvatoare, înseamnă că atinge praguri de naivitate mai ínalte și decât...Trump Tower.
Bag de seamà că se uită cine (și mai ales ce) a fost individul.
Unul din cei mai veroși și oportuniști exponenți ai sistemului capitalist, care a manipulat fără scrupule tot ce-a prins - piața imobiliară, bursa, legislația...tot. A tras țepe de miliarde simulând falimente, a evacuat sute de familii pentru proiectele sale real-estate, iar dupà toate astea și-a fàcut și show-ul TV "The Apprentice", unde ideea era să devii un capitalist la fel de viclean ca și el !

Asta ar fi "normal", să zicem, dacà ar fi vorba să-l evaluàm ca afacerist oneros. Dar să ajungă șarlatanul "salvator",  luptàtor "for the people" - mă umflă râsul !

Consultanța electorală pe care o plàtește gras i-a sugerat ingineria Q-Annon. Nu doar că prin ea își atrage marginali, dar își consolidează, simultan, plaja "republicană" (drepta conservatoare, așa numitul segment WASP -'White, Anglo-Saxon, Protestant).
Mesajele populiste Q-Annon sunt menite a contrabalansa (oarecum) faptul că populația săracă și needucată din SUA votează cu stânga democraților (ăia-s cu drepturi, creșterea protecției sociale, etc.). Neputând (și nici dorind, de altfel) să ofere pomeni sau alte debușee "sărăcimii", Trump & Co. au scornit și găselnița Q, demonizându-i pe ceilalți cu etichete aiuritoare (canibali ?! pedofili ?!).

A nu se ínțelege că-s un fan al celorlalți. Toți sunt aceeași mocirlă, susținând același establishment. Dacă există psihopați la "democrați", de ce n-ar exista și la "republicani"?

Oamenii simpli care aderă la fenomenul Q nu au decât vina de a plonja ín cacialma. Sunt sigur că printre ei sunt multe persoane de bună credințà, dar care păcătuiesc când e vb.de discernământ.

abyss

#13
Citat din: Grifon din  06 Aprilie 2020, 10:24:51
Cu toții ne dorim o lume mai bună, asta e clar.
Dar dacă cineva își închipuie că Trump poate fi o figură...salvatoare (...)
Prefer vizual Trump decât Melting Brain Biden. Cat de prosti , lacomi si puturoși or fi cei de acolo sa-l pună pe ala candidat?? De fapt nici nu ma mira, alte jocuri, alte combinatii. Toata mizeria asta cu "sa ajutam china"e opera lor. Acum au ajuns slugile chinchezoilor...


Cat despre show-ul TV "The Apprentice".... il recomand tuturor. Mie mi-a plăcut foarte mult. La vremea aia iti deschidea ochii, in fapt zic ca e bun si acum, in opinia mea. Mai ales pentru cei tineri.

fiulploii

QAnon face parte din seria Anon.