Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

 :roll:

Auzi calatorule... :-P  stii ce sespune... :-D ca daca le-ai vazut pe bune, adica daca ai amintirea ca le-ai vazut inseamna ca "ti-au lasat-o" acolo in neuroni... cu alte cuvinte esti un abductee...  :oops:  Daca te-au modificat si pe tine? Daca esti altcineva in amintirile altcuiva?


Auzi... spune drept!!! CINE ESTI SI CE AI FACUT CU PRIETENUL NOSTRU CALATORUL ASTRAL?  :rainbow:

PS - Am facut o gluma, sper sa nu te superi. Dar gandeste-te bine, e posibil sa fie real scenariul.

StarDust

#136
Se pare ca in sfarsit mult asteptatele imagini detaliate facute de JAXA in zona craterului Izsak incep sa apara, iata cum arata "nava" la o rezolutie de 10m/pixel. Personal, nu am nici o indoiala ca imaginile prezentate sunt originale JAXA, similitudinile sunt evidente:

Kaguya's take on "Apollo 20"

Inca nu am intrat in posesia imaginilor originale de pe site-ul JAXA, dar sper sa le am in curand.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

O recenta postare a lui John Lear pe Open Minds Forum - fara comentarii.  8-)

You can't have wind or dust if there is no atmosphere on the Moon.
Take a look at this picture of the Moon taken in 1946 by the Lick Observatory:

That is Endymion on the right and on the left is a huge explosion which has drifted about 35 km to the northwest and then risen several miles to the top of the atmosphere. This proves an atmosphere at least several miles high and thick enough to hold the dust and dirt of the explosion in cohesion.


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Xanadron, nu vreau sa fiu Gica-contra, dar poza pare supraexpusa, cu un contrast excesiv si din punctul meu de vedere nu reprezinta nimic interesant. Din cate cunosc eu, patura de gaze ce e retinuta de slaba gravitatie a Lunii, e de cativa milimetri grosime pe suprafata ei.
Profit de o cazie sa expun aici o poza absolut extraordinara realizata cu un instrument cu apertura de 230mm :

http://objectstyle.org/astronominsk/Moon/Moon2010/Moon_20100803_en.htm
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#139
OK StarDust, fiecare ramine in definitiv la convingerile lui - si implicit la sursa lor, adica la informatiile oficiale sau cele... nu tocmai. ;)

Cum ar fi asta, a carei "istorie" nu mai are nevoie de alte comentarii apropo de existentza atmosferei lunare:
This image is from the book "Moongate" by William Brian.

A picture of the Apollo 10 Command Module taken by the
Lunar Module with the Moon's horizon in the background (NASA Photo)

The author had serious trouble locating this replica image from nasa. Only released once (by mistake ?) the author tried in vain to get Nasa to release another copy of it. The image number was repeatedly submitted - but every time a different shot came back. He even sent them a copy, but none were ever released.





Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Foarte frumoasa poza de mai sus.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#141
Si, ontopic cred mai mult aici decit in "noutati cinematografice" - trailerul ultimului film al lui Spielberg, "Transformers: Dark of the Moon":

http://movies.yahoo.com/movie/1810159115/trailer

A carui aparitie poate ca nu-i deloc intimplatoare, in actualul peisaj "pre-Disclosure".  :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

#142
Desenati-mi si mie ce vrea sa spuna fotografia cu modulul: ca linia albastra care se vede la orizont inseamna existenta atmosferei?

Cat despre filmul lui Spielberg- cine a citit PT stie ca - acolo autorul mentioneaza o anumita replica a acestuia de cand a facut ET si anume "daca lumea ar sti ca e adevarat" sau ceva de genu'; replica ce mai mult ca sigur poate fi gasita si in alta parte, de unde a preluat-o si autorul!
Oricum cred ca o sa fie tare filmul, d'abia astept sa-l vad!

Xanadron

#143
Citat din: padme din  14 Decembrie 2010, 13:04:38
Desenati-mi si mie ce vrea sa spuna fotografia cu modulul: ca linia albastra care se vede la orizont inseamna existenta atmosferei?

Cat despre filmul lui Spielberg- cine a citit PT stie ca - acolo autorul mentioneaza o anumita replica a acestuia de cand a facut ET si anume "daca lumea ar sti ca e adevarat" sau ceva de genu'; replica ce mai mult ca sigur poate fi gasita si in alta parte, de unde a preluat-o si autorul!
Oricum cred ca o sa fie tare filmul, d'abia astept sa-l vad!

1. Da, exact existentza atmosferei lunare semnifica banda aia albastra de la orizontul din imaginea modulului de comanda Apollo 10.

2. Discutia amintita se zice c-ar fi avut loc intre Ronald Reagan si Spielberg, la previzionarea filmului ET.  :martiansmile: - sau "Close Encounters of the Third Kind" - nu mai tin bine minte care anume.
Sint oricum numeroase opinii avizate asupra scopului "programatic" al filmelor SF facute de Spielberg.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Acea banda albastra, in cazul Luna, ar puea fi o reflexie a lumini de suprafata acestui astru ce poate fi vizibila dintr-un unghi potrivit. Pai daca se vede modulul de intoarcere. inseamna ca poza a fost facuta din modulul de coborare pe suprafata, altfel poza nu era posibila.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Si eu cred ca e vorba de difractia luminii prin hubloul modulului de coborare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#146
Fara sa mai intru-n discutii contradictorii (oricum n-am intentia sa conving pe nimeni de ceva anume), mai recomand doar extrem de interesantul si mai ales documentatul topic moderat de John Lear "The case of the civilization on the Moon" :moon: de pe OMF (Open Minds Forum), care-a ajuns deja la 105 pagini:

http://lucianarchy.proboards.com/index.cgi?board=johnlear&action=display&thread=1633&page=1

P.S. Spre deosebire de John Lear (care-i convins - cu unele argumente plauzibile - ca niciuna din misiunile Apollo n-au ajuns pe Luna) eu cred ca am ajuns totusi p-acolo si cu "primitivele" rachete Saturn-V, dar nu "de capul nostru", ci cu ajutorul unor aliati ET. Transcrierea oficiala (chiar asa, trunchiata cum e-n stenograme) a convorbirilor astronauti-baza NASA e relevanta in sensul asta, ba aduce chiar noutati incredibile apropo de ce-au vazut ei, astronautii, pe Luna. Fiindca pe poze ("airbrushed", cu mici exceptii - si oricum doar cca. 2% din totalul imaginilor au fost date publicitatii) nu se poate pune vreo baza.

Ce-i drept, si John Lear detine informatii credibile (sustinute si de Hoagland, printre altii) conform carora avem chiar de mult baze spatiale (comune, ruso-americano-germane) pe Luna - in cadrul programelor spatiale neoficiale -, dar, in fine, ar fi dificil sa concentrez aici ideile/datele din mii de postari.

Problematica asta-i oricum complexa si supusa unor tone de dezinformari 8-) - inclusiv unele din partea unor falsi whistleblowers de la NASA, care par sa fi implementat cu succes ideea... subversiva a interdictiei "stapinilor Lunii" de-a ne mai lasa sa dam raite p-acolo.
De unde si abandonarea (cica), din 1972, a misiunilor lunare cu echipaj uman.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Ar fi superb sa avem baze sofisticate pe Luna, la ora actuala. Ar insemna ca rasa umana are deja mari sanse de supravietuire in cazul unui dezastru pe pamant. Dar, din punctul meu de vedere, scenariul asta nu e real (din pacate). Nu mai intru in alte detalii, asta e parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Nici eu nu cred in existenta acestor baze lunare. Pe langa Luna au mai trecut si altii. chiar nu vedeau ei nimic? Si daca vedeau nu le scapa nimic?
Adevarul este dincolo de noi

rontzo

1....eee.. nu le scapa dar n-au voie sa vorbeasca.. :p
2. oricum bazele alea nu prevad locuri si pentru "maruntzei" ca noi... dar sa ramanem suflete mari si sa nu ne poticnim de chestii marunte ca asta...