Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cutremure frecvente

Creat de R., 03 Octombrie 2013, 20:24:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#45
Citat din: fiulploii din  08 Octombrie 2013, 20:43:09
Stati linistiti ca nu de pe RUFOn preia presa informatii ci de pe Lovendal.  :lol:  Am mai spus  asta, articolele de pe lovendal sunt copiate aproape cuvant cu cuvant si asta pentru ca sunt in acelasi stil catastrofic si mai ales acolo nu se incearca discutii cat de cat stiintifice asa cum sunt ele pe aici.
  De exemplu
  http://www.lovendal.ro/wp52/langa-epicentrul-unui-cutremur-din-galati-pe-harta-google-earth-se-pot-observa-niste-cercuri-misterioase-au-legatura-ele-cu-toate-cutremurele-din-galati/

Pariu ca o sa apara peste cateva zile si articolul de azi cu dacii care au fost primii crestini ai Europei?  :lol: Zic si io....

Aparent ... off topic : Cred ca ... este corect ... si lovendale ... sa citeze sursa (sursa este mm pentru noi rufonisti) ...

"ATENTIE! Toate articolele cu sigla "EXCLUSIV" sunt create/traduse de acest site si nu pot fi copiate pe alte site-uri decat cu acordul administratorului acestui site (E-mail: lovendal@lovendal.ro). In caz contrar, se va face plangere la host-ul acelor site-uri, precum si la gestionarul de domenii (.ro, .com, .net, .org etc.) pentru suspendarea acelor siteuri ca urmare a incalcarii drepturilor de autor." Duminica, 6 Oct 2013

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citat din: mm din  04 Octombrie 2013, 12:48:40
  @Arhanghelul, poligonul la care ma refeream anterior e cel de la coordonatele: 45o 34' 33,7" N; 27o 54' 51,84" E si vizibil in poza.

Citat din: Arhanghelul din  04 Octombrie 2013, 13:16:59
Da ... ai dreptate .



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Citat din: arckadii din  08 Octombrie 2013, 17:27:40
De ce cutremurele au loc in special noaptea? Stie cineva?


Ark

Asta ma tot intreb si eu. Daca ar fi doar zgomotele subterane, ar fi explicabil ca aceste sunete sa fie percepute f. usor noaptea cand toate activitatile cotidiene sunt intrerupte si orice zgomot cat de mic e perceput usor. Se pare ca atat cutremurele cat si sunetele se intensificau pe perioada noptii, cel putin eu asta am retinut, si ma tot intreb de ce... mie imi scapa motivul, sau explicatia.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

arckadii

@StarDust

Sa fie oare vorba de influenta Lunii? Din cate stiu si-au mai pus si altii problema asta dar nu au reusit sa demonstreze nimic. Exemplu aici: http://news.nationalgeographic.com/news/2005/05/0523_050523_moonquake.html

Totusi, parca prea toate cutremurele au loc in principal noaptea. Si in 1977 spre exemplu, tot la 21:22 s-a produs... si in Japonia cutremurul acela de 8.9 pe Richter, tot noaptea. Ma rog, exemplele sunt multe. Si asa, ca fapt divers, acum 8 ore s-a produs un cutremur de 4.9 grade in Japonia, tot noaptea, la 01:06:16.10 UTC.[/size]

[/size]Ark

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#50
Cu meteorologii e cam la fel cu seismologii astia suciti (in toate directiile posibile).

Uite de ex. hal de afirmatie: "Paradoxul încălzirii globale: răcire planetară" :lol:
...aici: http://ro.stiri.yahoo.com/%C3%AEntre-o-iarn%C4%83-co%C5%9Fmar-%C5%9Fi-%C3%AEnc%C4%83lzirea-global%C4%83-072119889.html

La fel de putina incredere (spre zero) am deci in orice afirmatie a oricarui "savant" din ambele categorii.

Ce-i drept, animalele sint un "seismograf" sensibil, dar pentru asta ar fi necesara o supraveghere complexa, serios finantzata-n primul rind - si noi ce ne facem daca-s bani doar pentru proiectarea de autostrazi niciodata terminate? Sau nici macar incepute... :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

roxaline

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

roxaline

Citat din: fiulploii din  08 Octombrie 2013, 20:43:09
Stati linistiti ca nu de pe RUFOn preia presa informatii ci de pe Lovendal.  :lol:  Am mai spus  asta, articolele de pe lovendal sunt copiate aproape cuvant cu cuvant si asta pentru ca sunt in acelasi stil catastrofic si mai ales acolo nu se incearca discutii cat de cat stiintifice asa cum sunt ele pe aici.
  De exemplu
  http://www.lovendal.ro/wp52/langa-epicentrul-unui-cutremur-din-galati-pe-harta-google-earth-se-pot-observa-niste-cercuri-misterioase-au-legatura-ele-cu-toate-cutremurele-din-galati/

Pariu ca o sa apara peste cateva zile si articolul de azi cu dacii care au fost primii crestini ai Europei?  :lol: Zic si io....

Profetie .. profetie .. :D  ref lovendal.

http://www.antena3.ro/romania/ce-apare-pe-google-earth-langa-epicentrul-cutremurelor-din-galati-ce-inseamna-acele-cercuri-230339.html
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Aliosa

Citat din: arckadii din  09 Octombrie 2013, 13:03:54
@StarDust

Sa fie oare vorba de influenta Lunii? Din cate stiu si-au mai pus si altii problema asta dar nu au reusit sa demonstreze nimic. Exemplu aici: http://news.nationalgeographic.com/news/2005/05/0523_050523_moonquake.html

Totusi, parca prea toate cutremurele au loc in principal noaptea. Si in 1977 spre exemplu, tot la 21:22 s-a produs... si in Japonia cutremurul acela de 8.9 pe Richter, tot noaptea. Ma rog, exemplele sunt multe. Si asa, ca fapt divers, acum 8 ore s-a produs un cutremur de 4.9 grade in Japonia, tot noaptea, la 01:06:16.10 UTC.[/size]

[/size]Ark
Parerea mea , e vb de campul magnetic al pamantului , care este mai relaxat pe partea intunecata a globului si probabil scoarta se poate misca mai in voie si din nou , probabil se accelereaza punctul culminant in care se produce ruperea :P . Eu unul alta explicatie logica:D nu am gasit .
Oricum multe cutremure majore au avut loc in timpul zilei, dar daca faci o analiza , ai dreptate sunt mai multe noaptea decat ziua, fie ele mari sau mici ca intensitate .

fiulploii

@Arhanghelul si @roxaline

         E o eroare de apreciere la adresa capacitatilor de previziune  :lol: E doar observarea destul de indelungata a saitului respectiv cu observarea in paralel a stirilor alarmiste anteniste si nu numai  :-D
         Saitul respectiv e o delectare pentru mine si o sursa pentru redactorii antenisti care preiau de-a gata diverse  :lol:
       
         Daca vrea cineva sa se binedispuna ii recomand de exemplu comentariile de la stirea cu cercurile si cutremurele: orice alta varianta in afara de cea care zice ca acolo armata - nu a noastra si nici cea geto-daca  :-D - lucreaza la reptile este falsa din start.
        Si in plus, sunt acuzati rufonistii  ca au modificat postarea colegului @mm ca sa para ca a fost inaintea informarii autorizate astrale a lovendalului.
        Ce minte hodinita au unii  :lol:

Nox

Referitor la faptul dacă au loc mai frecvent noaptea sau nu cutremurele la noi.

Am făcut o mică analiză și datele indică altceva.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

mm

#56
  Multumesc @roxaline! Cu acest link ai facut lumina in problema "cutremurelor de sist". Imi retrag parerea ca toata mass media ne minte (constant) pentru ca din presa locala mai razbate si adevarul. Se pare ca numai mass media centrala minte si "diversioneaza".
  Felicitari publicatiei Vremea noua si Cezarei Mironica pentru excelentul articol (care - indirect - ii dovedeste de mincinosi diversionisti pe seismicieni, pe TV-urile centrale si pe toti sefii care raspund - pasa-mi-te - de tara si de treaba asta cu (cyclon)gazele de shest).

  A iesit la iveala adevarul ca la Schela exista o turla Chevron si evident este ca ea nu se afla acolo ca sa se lase admirata de tugulanii locali ci ca sa functioneze-fractureze. De aceea au crapat casele satenilor din Izvoarele si li s-a stricat apa din fantani.
  Traim o faza noua a razboiului impotriva pacii. [Impotriva celor pasnici, mai exact.] Fara avertizare, fara declaratii, se trece direct la atac, pe tacute, direct la interes si se neaga in acelasi timp ca acest atac se intampla.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

panta_rh_ei

Autoritățile cu scaun la cap, sistează explorările/exploatările cu risc seismic după producerea unui singur cutremur, pentru că specialiștii lor nu joacă după cum le cântă nu știu cine. Conform articolelor din dreapta paginii,  stăm pe o pernă de gaze. Prin urmare, toată lumea își ia sondele-n cârcă și le-nfig în mioriticul plai, că  suntem băieți buni. Toată lumea fericită. Ne rămân și nouă lacrimile pe obraz  :cry: . Da' ni le șterg rușii. Și ucrainienii. Vor să importe gaze de la noi  :-o  :-o  :-o  . Mai primim la schimb și vize pentru SUA (asta seamănă cu vrabia de pe gard). Adio lacrimi  :-D .

http://www.energyreport.ro/index.php/2013-energie-regenerabila/2013-stiri-energie-regenerabila/2013-energie-hidro-si-geotermala/961-nu-doar-fracturarea-hidraulica-pentru-gaze-de-sist-ci-si-forajul-dupa-energie-geotermala-provoaca-cutremure-elvetienii-au-simtit-o-din-nou-pe-pielea-lor

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Ganditorul

#58
Citat@StarDust

Sa fie oare vorba de influenta Lunii?

Cu siguranta DA - cu conditia ca Luna sa-si focalizeze influenta numai asupra comunei Izvoarele din Jud Galati prin acel sistem de cercuri, ce par a fi o tinta .
Cea mai tare faza (si gafa)  ar fi ca acele imagini cu cercuri de pe Google Earth sa fie difuzate de pe satelitul care ne-a luat ca tinta pe frecvente foarte joase (iar noi sa fim fericitii utilizatori care am imortalizat fenomenul inainte ca cei interesati sa stearga urmele magariei )  :evil:
Si totusi "Cineva, acolo sus, ne iubeste"

StarDust

Asa cum Luna provoaca mareele, e posibil sa aiba anumite influente si asupra scoartei terestre. Teoretic aceste forte ar fi maxime cand Luna ar fi situata la perigeu iar forta ei gravitationala ar fi maxima asupra zonei de scoarta terestra indreptata spre ea. Astfel ar fi posibil ca unele zone aflate sub tensiuni cum ar fi cele ale faliilor sa fie putin "ajutate" de atractia lunii si sa cedeze. Dar nu cred ca e vorba de asa ceva in cazul cutremurelor din Izvoarele-Galati.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16