Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

FAN, Bucuresti 20.06.2013 22:00

Creat de Nox, 20 Iunie 2013, 22:46:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

   În seara acesta când veneam spre casă am observat două "mingi" de culoare roşie-portocalie, care s-au succedat, pe aceiaşi traiectorie (NE-SV), la un interval de aproximativ 1 minut. Timpul observaţiei 22:02-22:05, ora locală (20 iunie 2013).

    Primul obiect l-am observat în zona 1 (vezi marcajul pe hartă) şi la un moment a intrat într-un unchi mort din cauza blocurilor din intersecţie, grăbind pasul (alergat uşor) l-am prins din nou în vedere doar pentru câteva secunde. Luminatul stradal este puternic în intersecţie şi aproximat la acelaşi "nivel" cu respectivul obiect. Maxim un minut a durat observaţia.

   Al doilea obiect l-am observat în zona 2, după ce am traversat intersecţia. Aici observaţia a durat aprox 30 secunde. Unghi de vizibilitate prost, copaci pe trotuar cu coronament mare şi la fel iluminatul stradal puternic. A trebuit să ies de pe trotuar şi să merg pe marginea părţii carosabile ca să continui observaţia. Am trecut pe lângă două persoane care observaseră şi ele obiectul respectiv.

   Din păcate nu am reuşit să filmez, deşi scosesem telefonul şi comutasem pe modul video, în plus eram şi în mişcare.
   Nu pot estima viteza, dar era relativ "mare", iar ca altitudine cred că erau sub 5000 de metrii.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arhanghelul

#1
@Nox ...te rog ... poti sa fi ... putin mai precis ... adica :

- indica directia (raza) de obvervare  pentru fiecare zona (din cele doua) ;
- eventual mareste arealul harti ca sa cuprinzi traiectoria (proiectia pe harta a) obiectelor ...  :ufo:

P.S. Mi-am permis sa demonstrez ... probabil ? eronat   :evil:  ... bineinteles... conform datelor tale ... ce-am inteles din raportarea ta ... ai dat niste informati  foarte relative  ... am (avem ?) pretentie de la un membru cu state vechi pe RUFON ...  :mrgreen:
P.S . 2 Sunt foarte interesat de observatiile (neindentificate) din Bucuresti ...
P.S. 3  Marturisesc ca ti-am schematizat o traiectorie privita spre sud ... dar tu ai spus clar NE --> SV (privirea spre nord)  ... astept cu interes ... continuarea schitei tale ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Nox

   Am marcat traiectoria. Obiectele nu treceau pe deasupra mea ci "mai" spre spre sud-vest, dacă treceau pe deasupra nu le-aș fi putut observa. Tine cont că blocurile din intersecție sunt de 10-11 etaje și la un moment, așa cum spuneam, le-am pierdut din vedere.
   Da, din păcate atâta am, informații aproximative. Am postat mai mult în speranța că poate a mai observat cineva.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

spooky

Încearcă cu o poză din StreetView

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk HD
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Irwin

Observatia lui Nox imi aminteste de:

Citat din: Irwin din  10 Martie 2013, 22:57:34

-pe scurt, in aceasta seara (10.03.2013), in jurul orei 18.45, a fost observat un obiect luminos, de culoare rosie aprinsa, cam de marimea unui automobil (apreciere aproximativa, asa cum se putea observa de la sol, neputand fi luate puncte de reper pentru o dimensionare reala), survoland la joasa inaltime si parand ca este in coborare, cu viteza redusa. Totul s-a intamplat in orasul Calarasi (aflat la 130 si ceva de km de Capitala) iar obiectul (de forma sferica) survola deasupra blocurilor din zona Orizont. La un moment dat, a disparut pur si simplu. Obiectul nu facea nici un fel de zgomot si parea ca emite niste raze fine. Observator: mama mea, aflata afara, la sol. Alti observatori nu au fost (langa ea).


Arhanghelul

#5
Posibil sa fie niste  lampioane bucurestene ... pardon chinezesti ... este o idee ... :martiansmile:

UFO, OVNI sighting or Chinese Lantern over Glasgow Scotland at New Year 1/1/11

Pentru statistica ... lampion observat pe 24.06.2013 ora 22:10 in Cartierul Drumul Taberei ... se deplasa pe directia Est --> Vest paralel cu Bd. Timisoara si Bd. Iuliu Maniu ... a cazut prin dezintegrare (ardere; parasuta care arde) unde este varful sageti (aproximativ) .

Acesta descriere am facut-o fara prea multe detalii ... dupa descrierea facuta de observator/martor la intrebarile mele ...
As fi vrut sa vin si cu niste date meteo ... deh nu toti observatori "ocazionali" au "protocolul" de observatie al unui rufonist ...

P.S. Initial martorul a descris un OZN care sa dezintegrat in cadere oblica (~ arc de cerc spre est) ... dar dupa ce i-am aratat cateva filmulete yutebiste cu L.C. ... a spus ca a avut culoarea si comportamentul aproximativ cu al celor din filmuletele prezentate ...

q.e.d.    :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

klingonianul mascat

Citat din: Nox din  20 Iunie 2013, 22:46:15
   În seara acesta când veneam spre casă am observat două "mingi" de culoare roşie-portocalie, care s-au succedat, pe aceiaşi traiectorie (NE-SV), la un interval de aproximativ 1 minut. Timpul observaţiei 22:02-22:05, ora locală (20 iunie 2013).

    Primul obiect l-am observat în zona 1 (vezi marcajul pe hartă) şi la un moment a intrat într-un unchi mort din cauza blocurilor din intersecţie, grăbind pasul (alergat uşor) l-am prins din nou în vedere doar pentru câteva secunde. Luminatul stradal este puternic în intersecţie şi aproximat la acelaşi "nivel" cu respectivul obiect. Maxim un minut a durat observaţia.

   Al doilea obiect l-am observat în zona 2, după ce am traversat intersecţia. Aici observaţia a durat aprox 30 secunde. Unghi de vizibilitate prost, copaci pe trotuar cu coronament mare şi la fel iluminatul stradal puternic. A trebuit să ies de pe trotuar şi să merg pe marginea părţii carosabile ca să continui observaţia. Am trecut pe lângă două persoane care observaseră şi ele obiectul respectiv.

   Din păcate nu am reuşit să filmez, deşi scosesem telefonul şi comutasem pe modul video, în plus eram şi în mişcare.
   Nu pot estima viteza, dar era relativ "mare", iar ca altitudine cred că erau sub 5000 de metrii.

O chestie similara am vazut si eu la mine la Braila. Era dupa Anul Nou, prin februarie cred. Afara era un ger de crapau pietrele, cerul era limpede ca cristalul si se vedeu foarte multe stele. La un moment dat am vazut un obiect care venea dinspre Nord si se indrepta initial spre sud, oarecum paralel cu cursul Dunarii. La un moment dat s-a oprit, a stationat cateva secunde si dupa aceea a facut un viraj de forma unui "ac de par" cum se zice in F1 si am vzut cum s-a inaltat spre cer disparand in 2-3 secunde din vedere. A doua oara am vazut un OZN similar pe la inceputul lui martie, dar era ziua si l-am vazut cand "pleca". La fel, totul s-a petrecut f repede.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Arhanghelul

#7
Chiar in acest moment urmaresc pe geamul de la munca o "stea" foarte palpaitoare de culoare alb magneziu cu flash-uri rosi, verzi, si albastre (toate culorile sunt stridente ca de neon ... cu o ritmicitate de 2-3 palpairi alternative pe secunda) ...
Observatie inceputa la 20:40 pe directia NNV la un unghi fata de orizont de 45 grade ...
Revin cu detali in urmatoarele postari ...

P.S. Poate se uita cineva din Bucuresti, Giurgiu ,Pitesti, Ploiesti ,etc.
P.S.S. Din pacate pentru mine ... sunt in timpul ... "sapei" la munca ... deh la uni acum este ora de varf ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

  Nu e vorba de curentul geminidelor ?
http://www.astro-urseanu.ro/meteori.html

  Aseara , din intamplare am vazut si eu un bolid pe cer adica
În decembrie apare, poate cel mai spectaculos curent de meteori, Geminidele. Geminidele produc în timpul maximului între 60-80 meteori pe oră, o mare parte din ei fiind foarte strălucitori (bolizi). Maximul vine în jurul date de 13 decembrie
  Era tot asa cum ai descris tu mai sus , culoare alb-magneziu cu ceva palpiiri colorate numai ca la mine observatia a durat cca 2 secunde.

  La tine vad ca e mult mai mult ca durata - o fi vorba de unul mai nehotarat ?  :-o E posibil ca de fapt sa vezi vreo reflexie sau sa nu fie una si aceeasi sursa?
  Zic si eu.

Arhanghelul

#9
Observatia a durat peste 35 - 40 minute ... facuta de doi observatori ... plasati pe linia de pe schema la o distanta de 1,5 - 2km [ 1)Cora Alexandria ---> 2)Bila Tricodava ] unul fata de celalalt ... observatia a fost oprita de nebulozitatea din ce in ce mai accentuata (ceata slaba) ... "ambi" observatori au binocluri de 10x25 modele diferite ...
Mentionez ca obiectul a ajuns aproape la nivelul orizontului spre NNV  (nu spre Vest cum era normal pentru o "stea") ... si din acest motiv a fost terminata observatia ...  :evil:

L.E. Amandoi observatori aveau si aparate foto ... n-au putut face poze sau filmari clare din cauza nebulozitati accentuata de iluminatul stradal si mai ales zgomotului de pe senzori aparatelor ...
L.E.2 Observatori au tinut in pemanenta legatura prin telefoanele mobile ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

 Si descrieri ceva mai amanuntite? Vreo poza cu tel. prin binoclu?

Arhanghelul

#11
Citat din: panta_rh_ei din  01 Ianuarie 2014, 01:35:20
Semne bune anul are...  :lol:
N-am auzit nici o manea. Bingo  :-)
Am avut parte de un spectacol magnific. De artificii, evident. Strada era un râu de steluțe, un cartier întreg acoperit de-un dom de lumini multicolore în cele mai  ciudate forme. ET-ii au intrat în panică că nu mai aveau obiectivul în vizor și-au renunțat la camuflaj.  :-o Am admirat peste 50 de "OZN-uri" debusolate, umblând hai-hui pe cerul primei nopți din 2014.  :ufo: :-) Trebuie să mă credeți pe cuvânt (n-am avut cu ce să le filmez).

Te credem, te credem ... apoi si prin sectorul "care este" au facut un show aerian de zile mari ( ozn-urile chinezesti ) ... deh ... daca tot aveam inregistratorul de maimute la purtator am bagat o filmare ...

https://www.youtube.com/watch?v=DBKbBtQHvhs

https://www.youtube.com/watch?v=9NJC40LcGn0

https://www.youtube.com/watch?v=HIsNFYFN_P8

P.S. La ultima filmare este interesant picajul (probabil de atac  :evil:) facut de un "chinezoi" (la min.01 si 15sec.) asupra unui bastinas (probabil de culoarea nopti) ...  :evil: ...
P.S.2  Vantul a batut usor pe directiile SE-NV si E-V ... viteza ~ 10-15 km/h
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

La multi ani si o zi buna va doresc. Confirm cele spuse mai sus. Si prin cartierul Colentina din Bucuresti cerul a fost plin de lanterne chinezesti. Am urmarit si am filmat cateva. interesant este ca una din ele se deplasa pe o traectorie ce pentru mine parea ca sta pe loc. Adica minute bune a stat in acelasi loc. Aveau palpiri de culoare intre rosu si galben si lumina era de magnitudinea planetei Jupiter. Interesante pt. antrenament la observatii.
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

#13
FAN ... (foarte putin probabil chinezesc ) sferic de culoare portocaliu-rosu cu o palpaire mai puternica in centru ... mai deschisa la culoare ... spre portocaliu
A trecut la 70 grade fata de martor pe directia SE --> NV ... cu o viteza aparenta de 60-80 Km/h la o inaltime fata de sol de 100 - 150m .
Diametru aparent 2-3 mm ... fara sa se auda vreu sunet/zgomot ...
Observatia a durat 20- 25 secunde maxim .
Ora observatiei 21:31 .
Conditile meteo sunt afisate in schema din atasament ...
Am incercat sa filmez ... nici o sansa cu zgomotul senzorului .

P.S. A avut viteza  foarte mare cu toate ca la 5 m de sol nu se simtea vreo adiere de vant ... acum este foarte posibil ca la altitudinea aia sa fie prezent un curent de aer ce nu interactiona cu patura de aer de mai jos ...
P.S.2 Prima data am crezut ca vad un avion cu reactie ... pe urma un felinar chinezesc ... dar datorita vitezei de deplasare ... am ramas cu indoiala ca poate nu este ciainez lansat de Ziua Pamantului ...
P.S.3 N-am avut timp sa folosesc binoclul de 10x25 ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#14
Aseara am observat o "manifestare" luminoasa ... era pe o traiectorie descendenta ( in picaj) cu unghiul de circa 30-35 * fata de orizontala zonei cu blocuri (nu neaparat ...orizont).
Fenomenul sa manifestat si deplasat exact ca in poza.
Din cei patru martori  doar 3 au observat direct fenomenul (al patrulea era cu ochii in smartphone).
Eu am spus ... ca posibil sa fie ... bolid ... dar nu elimin nici varianta unei rachete luminoase ... ceilalti doi au spus ca este o artifica/racheta luminoasa ...

L.E. A fost mai putin luminos si cu viteza de doua ori mai mica ... si a luminat cu mici variatii aproape constant si aproape continuu ...
https://www.youtube.com/watch?v=kzAZ62d23n4
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05