Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce incearca sa ascunda NASA in aceasta fotografie?

Creat de toma_necredinciosul, 11 Octombrie 2010, 15:09:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma_necredinciosul

Intr-o fotografie prezentata oficial presei de catre NASA apar  2 sateliti ai lui Saturn, Titan si Dione. Daca deschideti poza din link-ul de mai jos cu un editor foto si va jucati un pic cu luminozitatea si contrastul veti putea observa ca imaginea a fost modificata, stergandu-se ceva ce mie imi pare a fi un obiect luminos.

http://apod.nasa.gov/apod/image/1004/titandione_cassini_big.png

Poza modificata de mine:


jean

  Se pare ca au sters ceva de acolo. Eu urmaresc pozele trimise de pe Marte pe HiRISE si in ultima vreme nu prea mai apare nimic interesant, inainte mai gaseai cate ceva. Acest fapt ma determina sa cred ca anumite chestii sunt sterse sau nu sunt aratate publicului larg. Nu putem avea incredere suta la suta in ce ne arata si spune. Mare pacat, aemenea fapte fac ca progresul omenirii sa fie mult mai lent.
Adevarul este dincolo de noi

Rayden

Convingerea mea e ca NASA si alte agentii spatiale fac asta de cand au inceput zborurile in spatiu..culmea e ca, odata cu dezvoltarea tehnologiei si companiile private si/sau concernele etc. care au ajuns sa puna pe orbita sateliti cu diverse scopuri..si acestea cenzureaza fotografii..

Cam nashpa intr-adevar..conspiratia asta..caci, asta e ..o conspiratie care pune un val asupra mass mediei..

StarDust

Banuiala mea e pur si simplu s-a incercat crearea unei imagini spectaculoase din doua imagini diferite. Apoi angajata NASA care ar fi responsabila cu retusarea (grosolana) a pozei a incercat sa o "dreaga" cumva oferind din punctul meu de vedere o explicatie total aiurea cum ca imaginea e luata de fapt secvential(fals) prin trei camere cu trei filtre (fapt real). Din cate stiu eu, imaginile sunt achizitionate intr-adevar prin trei camere diferite, diferenta fiind ca imaginile se achizitioneaza simultan de catre toate camerele, si in nici un caz secvential.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Rayden

mmm...n-as prea crede..sa posteze si poza initiala fara retusari si..mai vedem..pana atunci..raman precum toma necredinciosu'  :mrgreen: - no offense @toma_necredinciosul !
in disclosure project atat Bob Dean cat si o fosta angajata Nasa (daca nu ma inseala memoria - al carei nume evident imi scapa! :?) afirmau ca agentia cu pricina aranjeaza poze transmise de sonde spatiale, etc..asa ca..nu ma surprinde..treaba asta..
oare ce o fi fost acolo?.. :roll:

StarDust

#5
Citat din: Rayden din  11 Octombrie 2010, 19:30:52
...
oare ce o fi fost acolo?.. :roll:

Parerea mea e ca din spatele lui Dione s-a eliminat chiar planeta Saturn, apoi s-a facut un mixaj intre cele dou poze. se vede ca s-a eliminat o zona luminoasa destul de mare, cred ca nu putea fi decat Saturn. Mai am o indoiala, nu cred ca sonda Cassini ar fi putut prinde intr-o asemenea ipostaza simultan ambii sateliti. E doar o presupunere si e posibil sa gresesc in legatura cu acest punct de vedere.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

rontzo


Rayden

ok, deci ne-am lamurit..nu e nimic..pai, case closed atunci..

imperrio88

fara sa para a lauda dar lucrez in photoshop de cel putin 15 ani si pot spune cu siguranta ca acea zona stearsa este facuta de un simplu amator....nu cred ca cei de la NASA...pot comite o asemenea prostie..greu de crezut....nu spun ca cel care a postat fotografia este un mincinos.....dar sa cred ca fotografia este modificata de cei de la NASA......nu am cum sa cred
prostia si domnia se platesc....intotdeauna

Aseneth

Nu stiu ce incearca sa ascunda. M-am uitat pe site-ul lor, aici este imaginea postata de ei:

http://apod.nasa.gov/apod/ap100420.html

si nu vad stersaturile alea din dreapta care se vad in imaginea postata de tine.