Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

obelisc cu cruce

Creat de prodcomb, 01 August 2017, 10:58:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Am văzut multe obeliscuri egiptene pline de hieroglife și având în vârf fiecare câte o cruce.
Obeliscurile erau furate și aduse în Europa.
Singurul obelisc, dar fără cruce în vârf și fără hieroglife (probabil nu este egiptean) este în piața centrală din Vatican.
:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

#1
Citat
     Din Egipet au furat romanii obeliscuri pt a-i planta in inima imperiului lor Roma , mai târziu Vatican . Iar acolo unde exista un obelisc simbolizând falusul lui Osiris - a se vedea povestea morții si învierii lui , ajunsă intr-o forma ușor diferită si in poveștile românilor - trebuie sa existe si un dom proeminent in fața lui , care dom simbolizează pântecul însărcinat al lui Isis - si asa este la Vatican si Washington. Isis, corespondent Virgo aka Fecioara ...
    Daca la Vatican papa Sixtus a efectuat o exorcizare " in nomine Patris, et Filii, et Spiritussancti. Amen" in timp ce își făcea cruce de trei ori privind cum simbolul lui Cristos este plasat in vârful falusului erect al lui Osiris, la Washington Monument obeliscul a fost construit si donat de 'zidarii liberi' avea 6.666 inci înălțime si 666 inci lățime a fiecărei laturi la bază , donat cu ocazia împlinirii a 72 de ani de la 1776 . 72 - cifra magica .
   Isis si Osiris , principiile activ si pasiv din Univers simbolizată obișnuit prin bărbatul si femeia sa , Yin si Yang pe alte tărâmuri.


Caută si un dom  :wink: Nu judeca separat ca nu vei înțelege .
Zeii cei noi sunt tot cei vechi insa cu alte nume si alte haine.

fiulploii

Si apropo, de unde iti iei informațiile de nu le verifici? Obeliscul de la Vatican are cruce  :lol:
Cel putin in aceasta realitate ...

prodcomb

Citat din: fiulploii din  01 August 2017, 12:32:20
Si apropo, de unde iti iei informațiile de nu le verifici? Obeliscul de la Vatican are cruce  :lol:
Cel putin in aceasta realitate ...

De la fața locului; am făcut și fotografii.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

padme

#4
este egiptean, a fost adus din egipt de caligula, n-are hieroglife, dar are cruce.
pune-ne fotografia, au nu crezi că era mutat în centrul vaticanului, creştinizat, fără cruce.
vezi poate n-ai fotografiat-o :)))

fotografia este facuta prin 2012

padme


prodcomb

PIAZZA DEL POPOLO
PIAZZA DI SPAGNA
PIAZZA S. PIETRO
PIAZZA NAVONA
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Aseneth

Stie cineva ce scrie pe obelisc? Egipteana mea scartaie putin.

http://roma.andreapollett.com/S3/roma-co1.htm

padme

#8
@prodcomb, n-am înţeles, unde este obeliscul vatican fără cruce pe care ziceai că l-ai fotografiat? sau ai vrut să vezi dacă a mai fost cineva pe acolo? :))))
chiar şi cel fără cruce are în vârf un simbol creştin, pentru că toate au făcut parte dintr-un proces de creştinare

dacă acest topic nu duce către ceva consistent, sper că va fi alipit la alt topic gen chat sau diverse sau de unde a fost mutat

prodcomb

Citat din: padme din  02 August 2017, 09:21:26
@prodcomb, n-am înţeles, unde este obeliscul vatican fără cruce pe care ziceai că l-ai fotografiat? sau ai vrut să vezi dacă a mai fost cineva pe acolo? :))))
chiar şi cel fără cruce are în vârf un simbol creştin, pentru că toate au făcut parte dintr-un proces de creştinare

dacă acest topic nu duce către ceva consistent, sper că va fi alipit la alt topic gen chat sau diverse sau de unde a fost mutat

Chiar dacă n-ai fost pe acolo sunt destule poze în rețea în care se pot vedea toate obeliscurile.

Cel din piața S. Pietro nu are hieroglife; dece oare, sau nu are aceeași origine ca celelalte (nu este original).

Oricum am aflat că au fost ,,creștinate".

Poți muta topicul unde dorești; mai am câteva investigații de făcut, dar nu prea am timp. Mai durează ,,nițel".


distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

padme

#10
ok, cred că am înţeles, ai vrut, de fapt, să spui ,,singurul obelisc fără hieroglife se găseşte la vatican" - pentru că asta este varianta corectă.
obeliscul, văd că nu ai citit ce-am scris, este foarte original şi provine, din oraşul heliopolis.

ok, investighează, nu e nicio grabă

ps: nu mut eu topicurile, am făcut o atenţionare către adimini, forumul este foarte stufos

prodcomb

Cred că mă opresc aici cu ,,uimirea" mea.
În afară de obeliscul fără hiroglife (care este și greu de datat) și de celelalte obeliscuri din Roma, care sunt ,,creștinate", restul obeliscurilor, care nu mai sunt în locurile originale și sunt răspândite în întreaga lume, nu sunt ,,creștinate"; deci și-au păstrat originalitatea.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

La Roma sunt 12 obeliscuri din câte stiu eu, 10 originale din Egipt , motivația oficială pt aducerea lor fiind prada de război , pt preamărirea puterii Romei iar 2 sunt construite/făcute de romani. Tot in Roma se găsește si o piramida si aceea construită de romani dar nu mai stiu motivația , cred ca se poate găsi info pe net.

Faptul ca au fost 'crestinate' chiar nu șterge originalitatea lor, de exemplu in însăși istoria Egiptului au fost anumiți faraoni sau regine care au fost șterși din istoria lor scrisă .

prodcomb

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

padme

#14
dragă prodcomb, (şi nu, nu m-am exprimat cu sarcasm sau altceva, ci din simpatie) cea uimită ar trebui să fiu eu!
uită-te ce ai scris la primul post şi vei înţelege. de la obeliscul vatican fără cruce pentru care ar fi trebuit să pui fotografii, am ajuns să discutăm despre obeliscurile din lume şi originalitatea lor, deci cu totul şi cu totul altceva. eu am zis şi credeam că s-a înţeles, că doar obeliscurile din roma au fost creştinate, primul cel de la vatican, apoi au urmat celelalte, nu de alta, dar unul dintre ele (obelisc) se află la turci şi ar fi fost mai greu ca papii să-l creştineze :)). ele au fost creştinate tocmai pentru a le şterge păgânismul, pt că altfel cum putea biserica să mute obeliscul acolo, lumea să se închine la el, dacă nu ar fi fost creştin?! am înţeles că lângă cel de la vatican şi care s-a aflat iniţial în altă parte, chiar la caligula acasa pe colina nu ştiu cum, ar fi fost executat sf. petru sau ceva de genul şi de aceea a fost mutat acolo ulterior.  şi apoi, zdrang, link-ul de pe lovendal ca documentare. poate crezi că cine a mutat obeliscul acolo, nu ştia ce e cu el, de unde vine şi la ce a folosit. caligula sunt sigură că l-a adus pt că i-a plăcut, dar cine l-a făcut simbol creştin, a ştiut ce era cu el. oricum eu aştept investigaţia aia despre care vorbeai.
cum să-şi piardă originalitatea doar pt că cuiva i s-a năzărit să-i pună o cruce în vărf?


piramida este un de-asta funerar, a fost construită la comanda celui care este înmormântat acolo Gaio Cestio Epulone, de unde îi vine şi numele de piramida cestiana, a vrut ca monument o piramidă ca cele din egipt