Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Bucuresti : UFO-uri asemanatoare cu cele din Phoenix Arizona

Creat de delaparis, 12 Mai 2013, 16:07:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

delaparis

Ieri,11.05.2013 in jurul orei 1:30 noaptea am observat in sudul capitalei (cartierul Rahova/Salaj) 5 lumini portocali care pluteau/planau deasupra casei in care locuiesc.
Descriera evenimentului : Eram jos la parterul casei mele, cand deodata am deschis geamul si am observat 2 lumini portocali uriase care pareau sa aibe in centru o protuberanta centrala mai inchisa(in genul celor observate in anul 1997 in Arizona).
Dupa ce am vazut obiectele am urcat repede pe terasa casei  si am fost martorul unui adevarat spectacol pe cer.
Erau in total 5 lumini portocali:3 din ele pareau sa faca parte dintr-o structura triunghiulara unificata iar celelate 2 lumini portocali se aflau in stanga celor 3 lumini portocalii centrale.
Estimez ca magnitudinea luminilor depaseau in faza lor maxima cu mult magnitudinea stelei Sirius(-1.46),iar ca altitudine presupun ca erau dincolo de nivelul stratosferic al atmosferei.
Obiectele erau uriase,se miscau complet lin,nu produceau nici un zgomot,pareau a plana pe cer,nu se observa nici un fel de trasor sau jet reactiv de propulsie(nu palpaiau) .Modul lor de deplasare extraordinar de lin parea total nefiresc deoarece dimensiunea acestor lumini portocali era deosebit de mare in momentul lor maxim de magnitudine aparenta.
Toata observatia a durat in jur de 2 minute,dupa acest interval uriasele lumini ovale au inceput sa piarda rapid din magnitudinea lor aparenta si s-au stins abrupt.
Am reusit sa fac doar 3 fotografii,insa calitatea acestor poze este foarte proasta deoarece timpul de expunere a fost scurt si instrumentul de fotografiere folosit a fost unul rudimentar.
Fac un apel la bucurestenii din sudul capitalei care au observat evenimentul de ieri sa nu le fie frica si sa descrie pe acest thread fenomenul(asta daca mai exista si alti observatori).
Ulterior,m-am gandit si la posibile teorii de debunking ptr respectivul eveniment de ieri:
-este posibil sa fi fost vorba de military flares/rachete militare de semnalizare(o explicatie si ptr. cazul din Phoenix Arizona);
-gunoi ejectat de un avion comercial de line;
-un avion care a aruncat un tanc de combustibil auxiliar;
-ramasitele de titan ale unui booster de racheta care sa fi supravietuit unei reintrari atmosferice;
-alte avioane clasificate care sa fi efectuat ''operatiuni de tip covert''.

Exclud un meteor,deoarece sunt foarte rare cazurile in care un meteor poate ajunge pana in statosfera sau troposfera,majoritatea meteorilor ard in termosfera si mezosfera si au cu totul alt spectrcu luminos(de obicei alb) plus o cu totul alta traiectorie atmosferica.
Exclud de asemenea si posibilitatea sa fi fost un elicopter care ''a aruncat flares'',deoarece altitudinea era mult prea mare ptr un elicopter.
Deci in opinia mea :cea mai rationala teorie de debunking ar fi faptul ca un avion de vanatoare supersonic/stratosferic Mig 21 sau apartinand poate unui alt stat (U.S.A;Israel ?) a efectuat ieri manevre militare in zona de sud a capitalei si a lansat rachete de semnalizare.Insa de ce nu s-a auzit nici un boom sonic ?
Imi este greu de estimat dimensiunea obiectelor si daca din pozitia mea de observare am vazut in realitate o accelerare a luminilor (deci o manevra evaziva) sau stingerea lor.Nu pot sa spun cu precizie daca obiectele erau in picaj sau in realitate accelerau si castigau altitudine,deoarece ochiul omenesc poate juca multe feste in astfel de observatii de ufo-uri.

Daca luminile erau parte a unei structuri triunghiulare/conice,atunci este foarte probabil ca ipoteticul obiect neidentificat care a planat ieri deasupra capitalei sa fi avut dimensiuni asemanatoare cu ufor-urile observate in Phoenix Arizona si in timpul ''valului belgian'' - deci discutam de dimensiuni de cativa kilometri.O astfel de marime e cu mult peste dimensiunile actualelor capsule Soyuz sau Dragon si in general cam peste tot ce a a creat omul in materie de astronautica.Astfel de dimensiuni kilometrice implica tonaje enorme de poate cateva zeci de mii de tone (I.S.S are doar 417 tone).
Nu am observat nici un fel de trasor in jurul luminilor.
Mai am un singur martor(pe tatal meu),mentionez ca sunt un sceptic al fenomenului UFO,nu cred in existenta unor nave interstelare de origine ET si nici in posibiliatea ca sa existe civilizatii extraterestre apropiate sistemului nostru stelar(ex:stelele apropiate cum ar fi Alpha Centuari,Steaua lui Barnard,Tau Ceti,etc),insa totusi trebuie sa recunosc faptul ca obiectele vazute de mine ieri deasupra capitalei au fost intr-adevar fantastice(as putea spune chiar ca pana si cele din Arizona paleau in comparatie cu ce a planat ieri deasupra Bucurestiului).
Concluzia este ca asemenea dimensiuni & tonaje sunt cu mult peste orice fel de aparat de zbor terestru sau spatial faurit de rasa umana(cel putin cele neclasificate),iar maniera extraordinar de lina cu care luminile se deplasau implica o forma de propulsie exotica total necunoscuta cel putin publicului larg(asta daca asumam ca poate obiectul era de origine terestra si facea parte dintr-un proiect clasificat).

Intrebarea logica de debunking e urmatoarea :
Pot avioanele noastre Mig 21 sa lanseze rachete de semnalizare precum un avion de vanatoare F16 sau A-10 Thunderbold si aceasta sa fi fost explicatia rationala ptr.ceea ce am vazut eu ieri ?
Stie cineva daca aviatia militara romana efectueaza aplicatii militare in zona de sud a Bucurestiului sau daca exista aerodromuri militare in proximitate ?
Daca mai exista martori ai fenomenului de ieri ii rog sa scrie pe acest thread si eventual sa ne intalnim si sa raportam acest eveniment catre un ufolog sau la o asociatie care studiaza ufo-uri.Ar fi grozav daca cineva ar fi reusit sa obtina poze clare care sa nu fi fost supraexpuse.
Am postat mai jos o schita a obiectelor

alx

Bine ai venit delaparis !

Citat din: delaparis din  12 Mai 2013, 16:07:57
Ieri,11.05.2013 in jurul orei 1:30 noaptea am observat in sudul capitalei (cartierul Rahova/Salaj) 5 lumini portocali care pluteau/planau deasupra casei in care locuiesc.
Descriera evenimentului : Eram jos la parterul casei mele, cand deodata am deschis geamul si am observat 2 lumini portocali uriase care pareau sa aibe in centru o protuberanta centrala mai inchisa(in genul celor observate in anul 1997 in Arizona).

Ulterior,m-am gandit si la posibile teorii de debunking ptr respectivul eveniment de ieri:
-este posibil sa fi fost vorba de military flares/rachete militare de semnalizare(o explicatie si ptr. cazul din Phoenix Arizona);
-gunoi ejectat de un avion comercial de line;
-un avion care a aruncat un tanc de combustibil auxiliar;
-ramasitele de titan ale unui booster de racheta care sa fi supravietuit unei reintrari atmosferice;
-alte avioane clasificate care sa fi efectuat ''operatiuni de tip covert''.
Observ ca ai omis una dintre cele mai plauzibile teorii...niste baloane chinezesti lansate de la o nunta,ieri fiind sambata...
  Nu am timp acum sa caut pe forum,dar exista cateva topicuri dedicate acestor...fenomene! ;D
Asadar,luind in considerare acesta ipoteza,iti mai mentii parerea expusa anterior?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Daca ce spune delaparis se apropie de realitate sunt excluse "chinezariile" adica lanternele, pentru ca ele nu ajung vreodata asa sus.
Citatiar ca altitudine presupun ca erau dincolo de nivelul stratosferic al atmosferei.
De asemena, pentru excluderea lanternelor pledeaza si faptul ca au "disparut" in acelasi timp.
Sa vedem, poate mai apar si alti observatori !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

alx

Citat din: romulus din  12 Mai 2013, 21:54:38
Daca ce spune delaparis se apropie de realitate sunt excluse "chinezariile" adica lanternele, pentru ca ele nu ajung vreodata asa sus.
As vrea sa-mi spui cum stabilesti inaltimea la care se afla un obiect noaptea.Asta ca sa vedem pe ce baze se poate macar aproxima acesta inaltime...pentru ca functie de inaltime avem si marimea...

Citat din: romulus din  12 Mai 2013, 21:54:38
De asemena, pentru excluderea lanternelor pledeaza si faptul ca au "disparut" in acelasi timp.
Pai daca sunt aprinse cam in acealasi timp...nu e aproape normal sa se si stinga deodata?

Nu am nimic,dar intr-o sambata seara,tarziu in noapte,lumini portocalii...Bucuresti,dupa iesirea din post...mie imi pare a chinese-made things...no offence...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

delaparis

Citat din: alx din  12 Mai 2013, 21:42:57
Bine ai venit delaparis !
Observ ca ai omis una dintre cele mai plauzibile teorii...niste baloane chinezesti lansate de la o nunta,ieri fiind sambata...
  Nu am timp acum sa caut pe forum,dar exista cateva topicuri dedicate acestor...fenomene! ;D
Asadar,luind in considerare acesta ipoteza,iti mai mentii parerea expusa anterior?

alx,am mentionat mai sus ca sunt un sceptic si ca sunt
de parere ca ufo-urile nu sunt de natura ET.Nu erau in nici un caz baloane (asta e explicatie de debunking destul de ridicola).Trebuie sa mai fi existat si alti observatori,ii rog sa scrie pe acest thread ! Si nu cred ca un balon stratosferic sau de agrement isi poate micsora brusc magnitudinea aparenta (asta e un fenomen tipic rachetelor de semnalizare).O sa poztez maine pozele supraexpuse.Nu am reusit sa fotografiez decat una dintre cele 5 lumini portocali.

abyss

Si eu apreciez efortul si postarea noului coleg @delaparis, insa inclin sa cred la randul meu, asa in lipsa unor probe foto ori video ca acele lumini erau lanterne chinezesti. Poate nu erau... cine poate sti cu siguranta?  Imi amintesc ca luminile de la Phoenix erau statice si s-au stins in alta ordine decat se aprinsesera si aveau intensitatea cat si dimensiunea relativ egale.

Am vazut si eu in capitala ceva asemanator in toamna si aveau cam aceeasi distribuire precum cea din desenul colegului susmentionat. Am trait un moment de surpriza cand le-am remarcat dar... fu tare scurt.

Cu alta ocazie prin padure noaptea ne-am trezit ca deasupra masinii unde coronamentul copacilor era mai rar am putut vedea ceva fantastic...parea un diamond-shape ufo, oranj cu irizatii de smaragd, in centru era putin inchis si isi schimba usor, fluctua sa zicem in intensitate. Parea urias, am oprit masina si ne-am prosternat ca niste maimutze. Dupa multe momente bune, minutezele cred, eu si cumnatul meu (pilot, care urla in draci la telefon ca vede ozn-uri live...de la sol) am mai remarcat cateva lumini... si apoi altele. erau lanterne chinezesti. Clar ca ne-am pacalit nasol si chiar umilitor.
Blestemate sa fie porcariile astea! Niste nenorociti chinezii astia... Ma si gandesc oare ce mutre incantate or avea stimabilii care le lanseaza.

delaparis

Citat din: abyss din  12 Mai 2013, 23:49:40
asa in lipsa unor probe foto ori video ca acele lumini erau lanterne chinezesti.

Mai jos am postat cele 3 fotografii supraexpuse pe care am reusit sa le obtin.Dupa cum se poate  observa in dreapta jos am prins din pacate si stalpul de iluminare(dupa cum bine stiti iluminarea stradala reprezinta un factor nociv atat ptr astronomii amatori cat si in cazul unor posibile sightinguri de natura UFO).
Insa in cazul asta ar putea servi drept un instrument ptr.a stabilirea altitudinii respectivelor obiecte(lumini).Din nefericire,am avut la indemana un telefon primitiv Iphone 3g cu o camera rudimentara(ideea e ca au existat 5 astfel de lumini organizate in genul schemei postate in primul mesaj).In perioada lor de magnitudine maxima erau mult mai luminoase decat punctul acela orange supraexpus din mijloc si repet in nici un caz nu erau baloane sau lanterene chinezesti !
Pozele ar fi iesit probabil supraexspuse chiar si cu un aparat foto ''high end'' deoarece mana tinde sa tremure atunci cand faci o fotografie la cer (asta e si motivul ptr care in astrofotografie se foloseste un trepied cu filtre speciale[/img][/img]).


jean

Cred ca este vorba de lanterne chinezesti. Sambata, cu ocazia anumitor sarbatori si paranghelii se mai lanseaza asa ceva in Bucuresti am vazut si eu. Alt argument in acest sens ar fi urmatorul: se observa in prima poza postata o zona mai intunecata in centru. Este vorba de parte inferioara a suportului pentru flacara. Partea luminata din jurul zonei intunecate reprezinta reflexia luminii de pe peretii balonului de hartie si poate lumina care trece prin hatie. La celelalte poze nu se vede asa ceva?.....Da nu se vede, pentru ca par un pic miscate.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Bine ai venit delaparis, am sa iti spun si parerea mea. Din pacate estimarea distantei la care se zburau acele obiacte e absolut subiectiva pe cerul intunecat al noptii. Iar stalpul de iluminat, era mult prea aproape de tine ca sa il poti folosi ca reper. Ca sa poti stabili altitudinea cat de cat corecta, ar fi trebuit sa fie in apropierea traiectoriei lor de zbor o forma inalta de relief, ca un munte, etc.
Deci, asa cum a zis si alx presupunerea ca erau mai sus sau in zona stratosferei e absolut subiectiva.
Avand in vedere, culoarea, punctul central inchis, tipul de deplasare descris, si parerea mea e ca in cazul tau e vorba de lampioane chinezesti. Chestiile aste sunt o adevarata pacoste, generand nenumarate rapoarte OZN.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

classic

Nu esti singurul care a vazut asa ceva!

...

Nu suntem la pagina comica. Link-ul eliminat, si ai 10% avertisment conform punctului 1.1 din regulament. Daca mai ai chef de mistouri, mai plusam...  StarDust
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Arhanghelul

#11
Va aduc la cunostinta ... ca ... o coincidenta ...  :evil:

In noapte de 11.05.2013 la ora 00:10 AM ... am vazut cum ... imi trece prin dreptul ferestei "din spatele" monitoarelor ... la o altitudine de sub 150m un avion bimotor (turboreactor) de pasageri ... cu luminile de semnalizare si pozitie aprinse ... a fost un soc enorm sa vezi un avion maricel (probabil Airbus A318) atat de jos ... am crezut ca voi fi martorul la un accident aviatic ...
Mentionez ca de peste 13 ani de cand dau cu sapa in zona aia n-am vazut avioane cu turboreactor mai jos de 1km (este un culoar de zbor SE - NV) ...
N-am auzit sunetul motoarelor ... cu toate c-am scos capul pe geam special sa vad mai clar ...
Avand un calculator conectat la internet  am intrat rapid pe http://www.flightradar24.com/ ... din pacate n-am reusit sa identific avionul ... fiindca nu aparea nimic pe aceasta directie ... cu toate ca 5 avioane erau deja figurate pe directia vest - est pe aliniament de aterizare pe Aeroportul Otopeni ...

Remember :
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4393.msg80756.html#msg80756

M-am folosit de o schita din urma cu 2 luni ...  :evil:

P.S. Am fost atat de socat  ... ca de abia cand a disparut in departare mi-am adus aminte de binoclu din dotare ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

delaparis

O sa cumpar 5 lampioane chinezesti si le voi lansa de pe terasa casei mele ca sa vad daca au aceleasi caracteristice fizice si optice cu ce am vazut eu pe 11.05.2013 !
Multumesc userilor cu experienta de pe forum ptr.explicatiile logice de debunking exprimate !
Am dat search pe above top secret si am vazut ca exista o multime de sightinguri cu ufo-uri care au ca explicatie aceste lampioane zburatoare.Probabil ca si ceea ce am vazut eu intra tot in aceasta categorie.Recunosc ca nu m-am gandit la lampioane ! E extraordinar faptul ca exista si in Romania un forum unde putem sa explicam aceste fenomene.
Va multumesc ptr.ajutor !

StarDust

Eu zic sa anunti aici cand vei face experimentul, probabil ca mai multi colegi de forum din Bucuresti vor imortaliza momentul si din alte unghiuri. Ar fi un experiment interesant. Recomandabil ar fi lansarea simultana a trei lampioane, ele vor forma si in zbor un triunghi, (chestie de efect) pentru a face asa ceva e necesara coordonarea a trei persoane.   :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

delaparis, cand vrei sa faci "dracia"ma bag si eu, dar nu asta e problema, e o diferenta foarte mare intre lampioane chinezesti si adevaratele "ozeneluri" portocalii , lampioanele astea palpaie, e ca si cum ai vedea un foc de tabara de la distanta. Eu am vazut astfel de obiecte zburatoare galben/portocalii, nu se compara cu nimic, stralucesc ca dracu, nici urma de palpaiala, e adevarat te poti pacali, dar mi se pare ca prea "dam vina" tot timpul pe lampioane. Nu stiu exact ce ai vazut tu, e foarte greu de presupus, chiar daca filmai si postai pe-aici, nu ne-am fi prins exact, tine foarte mult de distanta observator/obiect. Na, acum mi-am dat si eu cu parerea, nu-s "desteptul desteptilor" :-D