Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Experiment: Clepsidra 2012

Creat de starlookboy, 30 Ianuarie 2007, 20:31:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

ok domnilor!  spuneþi cum vã gândiþi sã procedaþi,poate intru ºi eu...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

xennon_2000

Sa ma anuntati si pe mine cand terminati....daca nu aici, atunci pe MP

sxn_b

Da, presupun ca atunci cand o sa terminam experimentul o sa postam aici rezultatele. Deocamdata n-am inceput.  :-)

xennon_2000

Din citatul Butterfly:
1)caderea nisipului e influentzatat si de gravitatie"
2)spunea careva de asezarea grauntzelor de nisip
3)va curge altfel dk il duci dintr o camera in alta spre ex.
4)presiunea atmosferica din ziua respectiva
5)altitudinea la care esti difera caderea din clepsidra de la munte la campie...
gandestete la verdicitatea experimentului tau!"


Sunt multi factori...asa ca nu putem stabili cu nprecizie timpul

sxn_b

Pai si daca faci experimentul in aceeasi casa, in aceeasi camera? Si folosesti o clepsidra cu apa, nu neaparat una cu nisip. Diferenta de presiune atmosferica dintre zile este nesemnificativa. Oricum, experimentul nu va fi neaparat acesta.

LupinThe3rd

Eu zis ca incepeti mai repede ca ajungem in 2013 si o sa intre in cartea recordurilor ca primul experiement care a dovedit contrariu inainte de fi facut...

LupinThe3rd

Temepratura modifica masa de apa lichida... Se numeste evaporare. Apa se evapora si fara sa ajunga la 100%. Pe vremea mea manualul de clasa a Xa de fizica cuprindea tot felul de ciudatenii printre care si Termodinamica, etc. care descriu niste lucruri interesante gen transformare adiabata, ca a fost un barbat care a avut ciclu si il chema Carnot si multe lucruri interesante. Umiditate, faptul ca anumite chestii depind de temperatura, samd.
Tot pe vremea mea am inceput sa studiez fizica in clasa a VIa. Si acolo era o chestie legata de o organizatie care se ocupa de standarde. Si aia masurau pe vremea mea timpul cu secunda care era definita pe vremea mea ca nu stiu ce din nu stiu ce a cesiului si nu masurau cu pendula, clepsidra, ceasul cu cuc, etc.
Cand am facut eu liceul, erau niste profi, de aia de moda veche, iar la fizica daca spunea-i ca unitatea de masura a timpului e nu stiu ce si ca intr-un experiment masori cu ceasul cu cuc de pe perete zbura o creta dupa tine si auzeai o voce: "Magarule 3 si iesi afara..."
Mda... Probabil ca vremurile au trecut si lucrurile s-au schimbat: profii au iesit la pensie, nu se mai studiaza ciudatenii genul termodinamica si alte limbii straine prin liceu... Probabil acum sunt optionale la studii post-universitare...

sxn_b

Se vede ca ai o parere foarte buna despre tine, Lupin. Ia spune tu,daca tot esti asa de destept de ce nu contribui si tu cumva la experiment? Sau e ceva prea simplu pentru tine? Mda, probabil ca nu te cobori tu la nivelul meu...
Citatspunea-i
Hmm... se vede ce profi de romana aveai.

Max C.

usurel Sxn_b ca se supara domn' inginer si cine stie ce-ti mai zice :lol:

LupinThe3rd

#39
Citat din: sxn_b din  20 Februarie 2007, 20:01:34
Se vede ca ai o parere foarte buna despre tine, Lupin. Ia spune tu,daca tot esti asa de destept de ce nu contribui si tu cumva la experiment? Sau e ceva prea simplu pentru tine? Mda, probabil ca nu te cobori tu la nivelul meu...Hmm... se vede ce profi de romana aveai.
Ntzz... sxn_b, scriu grabit nu de alta dar mai trebuie sa si muncesc niste chestii prin casa, nu de alta dar in timpul zilei lucrez. Timpul trece si vremea alocatiei a trecut cam de mult.
Ok. Ai dreptate. Contribui si eu. Apa distilata e bine? Cati litrii? sau e mai bine apa de ploaie ca e ecologica?
@Max, ti-am scris pe prv. ceva ce zicea un amic de al meu. Ramane valabil.

Max C.

Domnu LUP al III-lea am un aspirator bun poate iti trebuie prin casa... :wink:

LupinThe3rd

Citat din: max c. din  20 Februarie 2007, 20:15:46
Domnu LUP al III-lea am un aspirator bun poate iti trebuie prin casa... :wink:
Max. C.
Nu sunt Domnu LUP al III-lea. Sunt doar Lupin al 3lea... Si faptul ca discutam pe private nu trebuie sa te faca sa alergi isteric dupa posturile mele pe forum. E mai simplu sa raspunzi acolo...
Si uite sa continui si eu tot aici. Chestia cu Topexanul ramane valabila...
Cu stima
Inchei offtopicul aici si ma intorc la vopsit dulapul :)

Arckadii

clamati-va va rog. iar va luati la cearta. fara atacuri la persoana va rog.
Ark

OzN_HunteR

parerea mea e ca tot o sa existe un capat de drum ! sry daca mam bagat in oala gresitsa ! :))
cu respect OzN_HunteR  :-)  :ufo:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

alx

Citat din: OzN_HunteR din  24 Februarie 2007, 21:31:40
parerea mea e ca tot o sa existe un capat de drum ! sry daca mam bagat in oala gresitsa ! :))
cu respect OzN_HunteR  :-)  :ufo:

serios,în ce oalã ai vrut tu sã te bagi,cã nu se deduce din context!!! :?ºi ce-i cu drumul?????
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."