Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiect luminos pe cer

Creat de Serban M, 29 August 2010, 15:04:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

#15
Sirius13, nu ne contrazicem de dragul de a ne contrazice, trebuie sa eliminam posibilitatea ca ceea ce ai vazut tu e ISS. Am sa incerc sa uploadez filmarea facuta de mine in 30.04.2010, pe care se vede ca punct de referinta steaua Vega din Lira(magnitudine 0) si vei vedea ISS trecand la magnitudine de aproximativ -3,4 daca bine imi amintesc, apoi tragi singur concluziile.

Aici filmarea:
descarca filmarea

In dreapta jos se vede Vega, ca punct de referinta.

Si o filmare cu camera de mana facuta o zi dupa:

descarca filmarea
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

#16
Citat din: StarDust din  29 August 2010, 23:18:33
Sirius13, nu ne contrazicem de dragul de a ne contrazice, trebuie sa eliminam posibilitatea ca ceea ce ai vazut tu e ISS. Am sa incerc sa uploadez filmarea facuta de mine in 30.04.2010, pe care se vede ca punct de referinta steaua Vega din Lira(magnitudine 0) si vei vedea ISS trecand la magnitudine de aproximativ -3,4 daca bine imi amintesc, apoi tragi singur concluziile.

Ok.  

StarDust

Ok, Am postat filmarile, merci Nox. Acum ramane de vazut in ce masura seamana ceea ce a vazut Sirius13 cu ceea ce se vede in filmarile mele in care sigur e ISS. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

Citat din: StarDust din  30 August 2010, 00:01:40
Ok, Am postat filmarile, merci Nox. Acum ramane de vazut in ce masura seamana ceea ce a vazut Sirius13 cu ceea ce se vede in filmarile mele in care sigur e ISS. :)

StarDust, nu caut de loc sa ma contrazic cu tine; am vazut filmarea si chiar seamana cu ceea ce am vazut, insa se deplaseaza mai incet si e mai putin luminat.

StarDust

Sirius13, eu mi-am facut datoria si am incercat sa expun aici cat mai bine posibil cum arata ISS la magnitudine f. scazuta. In rest, tu stii mai bine ce ai vazut. Daca intr-adevar nu a fost vorba de ISS, cel mai probabil ai vazut un Obiect Zburator Neidentificat.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

#20
Am privit ambele filmari si sincer... a doua filmare nu mi-a fost prea mult de folos (no offence, please). Dar ceea ce pot sa remarc vis-a-vis de prima filmare si ceea ce am vazut eu este ca obiectul era mai luminos si se misca mai repede decat in filmare.
Precizez ca in prima noapte (4-5 dimineata) obiectul a strabatut bolta cereasca in aprox. 1 minut (+/- 20 secunde) dar in a doua noapte cand l-am vazut se misca mai incet: a strabatut aceeasi portiune in 2-3 minute. In cazul in care in ambele nopti am vazut acelasi obiect nu cred ca e vorba de un satelit (banuiesc ca acesti sateliti n-au viteze variabile). Daca au fost obiecte diferite as putea crede ca cel vazut in a doua noapte (orele 23-24.00) sa fi fost ISS din cauza miscarii mai lente si poate a unui efect de supraluminescenta produs de reflexia luminii solare. A intrat si aceasta posibilitate in calcul cand vorbeam si cu prietenul meu mai ales ca la un moment dat lumina obiectului a slabit ca si intesitate si apoi a revenit la normal. Dar ramane totusi de discutat viteza cu care se deplasa (precizez ca n-am obstacole vizuale in zona - blocuri mai inalte in apropierea imediata care sa obtureze campul vizual).
Ma gandeam sa fac o comparatie in seara asta la trecerea ISS-ului, dar din pacate deocamdata cerul e total acoperit de nori... poate se vor mai dispersa pana la 21.00 :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

Prin a doua filmare am vrut sa evidentiez cat de stralucitoare poate fi ISS. In acea faza filmata, am surprins cel mai stralucitor obiect artificial, pe care am avut eu ocazia sa-l vad. Camera cu care am filmat este foarte putin sensibila la lumina slaba, practic, nu poate "vedea" cele mai stralucitoare stele, asa ca, cred ca va puteti face o idee despre stralucirea ISS la acea data cand am filmat-o. Scuze ca nu am facut precizarea asta in postul anterior.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16