Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tractorbeam

Citat din: incognito din  11 Decembrie 2011, 14:56:40
Nimic nou sub soare .
Nu tu vortexuri,porti atemporale OZN-uri etc.Singurul lucru dubios era o ciocanitoare, (CIA,NFS,SRI  :lol:)care ma terorizat 3 zile.

Pai vad din foto mixaj ca ai urcat pe "Tiharie".
Acolo mergi degeaba ca nu e vortex, acolo e doar unul din locurile cu variatie mare de incarcare telurica si multa energie negativa. Nu acolo au disparut fartatii aia. Mai e o poza cu formatiunile stancoase pe care parca o identific cu o formatiune vazuta si de mine in toamna asta dar nu sunt sigur daca am ajuns acolo se poate sa nu fie vorba de aceleasi locuri.

incognito

1.- Cine a scris ,,Zeita fara chip" a avut acces direct la informatii (la sursa) .
2.- Cartea confirma activitatea Dl-ui Rudan.
3.- Ca sa storci informatii de la copii nu  era necesar tot acest circ cu ,,explorarii si expeditii" .Copii erau selectati .(se cauta un marker specific)
4.- Metopa lipsa exista in anul 1985 (data aparitiei carti).Metopa face referire direct la ceea-ce exista in copii si confirma existenta unei religii ( filozofii) f. vechi.
5.- In extrasenzorial femeile sunt superioare barbatilor .La barbati se activeaza 2 zone cerebrale iar la femei 9 zone cerebrale.
6.- Rezultatele tin foarte mult de capacitatea de a intelege mediul exterior, natura ,viata.
7.- Capacitatile de orice fel nu cad din pom, ele se studiaza si se cultiva permanent.
8.- Vreti nu vreti trebuie sa acceptati si INTUITIA ca simt extrasenzorial.Intrebare ; Este intuitia reala?Exista?Daca exista, de unde vine ea?O poate avea oricine?
9. - Raspunsurile la intrebarea nr.8 poate vor reusi sa va faca sa intelegeti... Prof. Vasile Rudan ne invata sa devenim paranormali!!! ...Dl. Rudan nu ne invata nimic doar ne deschide ochii si ne arata drumurii, incotro o luam asta depinde doar de noi.

Va urez Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi si multa sanatate.

fiulploii

Ceva dovezi sau argumente , macar la cateva din punctele expuse?  :roll:

Xanadron

#423
Citat din: incognito din  28 Decembrie 2011, 15:01:50
1.- Cine a scris ,,Zeita fara chip" a avut acces direct la informatii (la sursa) .
2.- Cartea confirma activitatea Dl-ui Rudan.
3.- Ca sa storci informatii de la copii nu  era necesar tot acest circ cu ,,explorarii si expeditii" .Copii erau selectati .(se cauta un marker specific)
4.- Metopa lipsa exista in anul 1985 (data aparitiei carti).Metopa face referire direct la ceea-ce exista in copii si confirma existenta unei religii ( filozofii) f. vechi.
5.- In extrasenzorial femeile sunt superioare barbatilor .La barbati se activeaza 2 zone cerebrale iar la femei 9 zone cerebrale.
6.- Rezultatele tin foarte mult de capacitatea de a intelege mediul exterior, natura ,viata.
7.- Capacitatile de orice fel nu cad din pom, ele se studiaza si se cultiva permanent.
8.- Vreti nu vreti trebuie sa acceptati si INTUITIA ca simt extrasenzorial.Intrebare ; Este intuitia reala? Exista? Daca exista, de unde vine ea? O poate avea oricine?
9. - Raspunsurile la intrebarea nr.8 poate vor reusi sa va faca sa intelegeti... Prof. Vasile Rudan ne invata sa devenim paranormali!!! ...Dl. Rudan nu ne invata nimic doar ne deschide ochii si ne arata drumurii, incotro o luam asta depinde doar de noi.

Afirmatiile de la punctele 1) si 2) cred c-ar putea fi facute doar la modul conditional optativ. :wink:

Iar un raspuns posibil la pct. 3) ar fi putea fi dedus si de-aici (colegul @biss ne-ar putea lamuri cam in ce an se petreceau ciudatele "testari" respective - presupun ca la inceputul anilor '80):

Citat din: @biss din  16 Decembrie 2011, 01:54:59
Mai curios a fost ca dupa o vreme, tot la ora de desen ne-am trezit cu o echipa de ciudati cu tot felul de scule cu care ne masurau reflexele. Te puneau sa te uiti intr-o cutiuta cu leduri si apoi sa apesi un buton in functie de culoarea ce aparea. Apoi ne-au supus la teste cromatice, si cred unele psihologice. Chestii asemanatoare am intalnit doar mai tarziu in armata. Tipii aia ciudati si concentrati din vremea scolii, imi amintesc ca au spus ca sunt de la Mina Minovici. De atunci nu am mai aflat nimic despre ei si nici ce rezultate gasisera.

Afirmatia la fel de hotarita :roll: de la pct. 4) ar cere si ea unele dovezi/argumente. Fiindca la fel de nebuloasa e disparitia unor artefacte stranii realmente gasite de "expeditiile pionieresti" organizare de prof. Rudan in M-tii Buzaului. Disparitie din depozitele Muzeului Militar Central - posibil in 1984 (cu ocazia mutarii Muzeului din Dealul Spirii-Str. Izvor in locatia actuala de linga Gara de Nord) si nu neaparat la Revolutia din 1989.

5) Ibidem. Chiar daca putem fi inspirati de "stirile" din tabloide privitoare la aria extinsa a zonelor cerebrale feminine activate in cursul orgasmului.:-D

Generalitatile cuprinse-n afirmatiile 6)-9) sint si ele presupuneri de bun-simt, dar nu ne duc musai la concluziile enuntzate. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

incognito

Precizare
Adevarul este ca ma plictiseam.Asa ca rasfoind  revista CanCan , am avut brusc o revelatie si am scris acele randurii.Ideea este ca fiecare vede ce vrea in ele.Din pacate am prostul obicei sa vorbesc in cunostinta de cauza.A si nr.5 este din revista Femeia , vad ca are efect, un raspuns poate fi o intrebare si asa am aflat ca sunteti total pe dinafara vizavi de orice ar putea avea legatura cu ...topicul....Eu am aflat ce doream sa aflu, sper ca si voi.
Muzeu,mutat,revolutie ,acolo,aici M-tii Buzaului...aloooo nu stiti despre ce vorbiti dar stie sigur colegul..anii 80 cu scuzele de rigoare dar....am inteles.Cred ca am facut o greseala intrand pe acest forum, sunteti prea elevati si nu doresc sa va deranjez.


Xanadron

#425
Citat din: incognito din  30 Decembrie 2011, 01:23:56
Precizare
Adevarul este ca ma plictiseam.Asa ca rasfoind  revista CanCan , am avut brusc o revelatie si am scris acele randurii.Ideea este ca fiecare vede ce vrea in ele.Din pacate am prostul obicei sa vorbesc in cunostinta de cauza.A si nr.5 este din revista Femeia , vad ca are efect, un raspuns poate fi o intrebare si asa am aflat ca sunteti total pe dinafara vizavi de orice ar putea avea legatura cu ...topicul....Eu am aflat ce doream sa aflu, sper ca si voi.
Muzeu,mutat,revolutie ,acolo,aici M-tii Buzaului...aloooo nu stiti despre ce vorbiti dar stie sigur colegul..anii 80 cu scuzele de rigoare dar....am inteles.Cred ca am facut o greseala intrand pe acest forum, sunteti prea elevati si nu doresc sa va deranjez.
N-o sa alunec si eu pe panta sarcasmului, desi tentatia iegzista.
E posibil oricum sa nu stiu despre ce vorbesc, dar te asigur, colega incognito, ca stiu perfect cum si despre ce scriu...:-D

Serios acum, "screeningul" mentionat de @biss pe alt topic chiar se poate sa fi avut legatura cu selectia bine pomenita de tine la pct. 3). N-am cum sa trec insa peste o anume inconsistentza logica a formularii tale, fiindca nimeni nu "storcea informatii" de la copiii respectivi, din simplul motiv ca ei erau deja preselectati pentru "expeditiile arheologice pionieresti", la care participau 100% de bunavoie. Si nici nu faceau neaparat parte din familiile nomenclaturiste ale vremii, cum insinua mai demult cineva p-aici.
Expeditii care constituiau in orice caz un "circ" absolut justificat - fiindca titulatura lor avea rol de mascare a adevaratelor targeturi (chestie pe care insusi prof. Rudan a confirmat-o, fara sa dea insa vreun alt detaliu).
Biodetectia -  inclusa totusi in notiunea Remote-Viewing - se pare ca nu era de fapt cel mai important dintre scopuri, ci teleportarea. 8-)

Nu-i bai oricum daca simti ca ai mai multe informatii decit noi, astia mai... necursantii :lol: dlui prof. Rudan; nici macar aerul tau de superioritate atotstiutoare nu ma deranjeaza, ba chiar fii convins ca-s cu urechile palnie si ochii cit cepele :-o la orice noi date credibile aduse pe tema straniei zone telurice din Carpatii de Curbura (fiindca tema cursului intrerupt din pacate de nefericitul AVC al dlui prof. mi se pare absolut secundara... mai ales dupa ce am luat cunostintza de baza lui teoretica destul de superficiala).

Te astept(am) deci cu eventuale noi informatii credibile - daca se poate insa, mai putin nebulos-zero-departamentale. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

incognito

Nu incerc sa ofensez pe nimeni ,dar avem metode diferite de  a aborda acelasi subiect.Nu incerc sa fac dovada ca stiu mai multe, chiar daca am un mic avantaj sa zicem , acest avantaj ma handicapeaza prin faptul ca introduce un plus de necunoscute la ceea ce nu stiam deja.Am postat in speranta ca cineva va complecta (incercam o euristica a conversatiei)pe subiect.Vroiam doar (ca si tine dealtfel) sa vad cine, ce spune,unde a fost, ce crede si mai ales daca stie sau intelege ceva.
,,Inca nu avem pe buze ce ne framanta sufletul" si in acest context nu cred ca sunt mai vinovat sau nevinovat decat altii.

Ganditorul

Intrebarile pe care le-ai pus, felul/modul in care le-ai pus, ma indeamna la un raspuns atent, documentat. Din pacate inca mai caut cartea respectiva... si abia apoi voi putea raspunde. Si celelalte intrebari sunt incitante, interesante, Dar cum "punctul de plecare" este "Zeita fara chip" ... de acolo trebuie inceputa/continuata discutia.

incognito

Corect.
,,Zeita fara chip", nu stiam de aceasta carte dar multumita lui Tractorbeam (+++ mersi) dupa ce am studiat cartea am ramas surprins de cateva amanunte care scot in evidenta ca scriitoarea a avut (100%) acces in cercul Dl.Rudan si asta din anii 1985.Referitor la metopa, sa fim sincerii, fiecare vede ce vrea dar(parerea mea strict personala) eu cand ma uit la imagine vad viata,cerul,noaptea,obligatii (curelele de pe umeri)feminin, masculin( pe fiecare scut in parte, dar impreuna),duplicitare si simple in forta lor si totul se afla in acel chip de copil inocent .Este un mesaj lasat posteritatii.Un fel de a exista.Nu este o reteta sau o harta, doar un adevar simplu dar  existential.

tractorbeam

Citat din: incognito din  05 Ianuarie 2012, 01:16:12
.... ,,Zeita fara chip", nu stiam de aceasta carte dar multumita lui Tractorbeam (+++ mersi) dupa ce am studiat cartea am ramas surprins de cateva amanunte care scot in evidenta ca scriitoarea a avut (100%) acces in cercul Dl.Rudan si asta din anii 1985....  existential.

Multumesc pentru mentiune, deseara cand ajung o sa postez cateva cadouri cum ar fi numele intreg al unor participanti/participante la expeditiile d-lui Rudan, poate le cunoaste cineva sau stie ce s-a ales de unii din ei, alte elemente inedite  :wink:

tractorbeam

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere: doua din participantele la expeditiile d-lui Rudan prin 1976-1980 se numeau:
- MONALISA CIUGULEA
- BEATRICE PREDA
Acum sa vedem daca cineva si le mai aminteste si daca putem da de ele.
In 1979 revista Flacara publica un interviu cu dl Rudan, afirmatiile dansului acolo erau catalogate drept revolutionare.
Eu sunt in posesia unui material care a fost publicat in 1980 in care insusi dl.Rudan se dezice de afirmatiile facut anterior.
Voi posta materialul la momentul oportun. 

zana@M

Am gasit si eu un material interesant despre expeditia din Muntii Buzaului .
Imagini despre un război consmic într-o grotă dinaintea epocii fierului?" apărea în într-o ediţie a ziarului ,,Flacăra" de la sfârşitul anilor '70 un articol extrem de interesant .
O expediţie şcolară descoperă o mare aşezare străveche
Imagini dintr-un război cosmic într-o grotă dinaintea epocii fierului?
http://romaniamegalitica.blogspot.com/2011/03/tara-luanei-taramul-luanei-in-anii-1979.html
________________________
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

tractorbeam

Citat din: zana@M din  09 Ianuarie 2012, 00:33:10
....O expediţie şcolară descoperă o mare aşezare străveche
Imagini dintr-un război cosmic într-o grotă dinaintea epocii fierului?
http://romaniamegalitica.blogspot.com/2011/03/tara-luanei-taramul-luanei-in-anii-1979.html
________________________

La acest articol m-am referit. Acest articol este inceputul, ulterior dl. Rudan in 1980 se dezice cumva de partea senzationala din 1979 in alt material, o sa-l pun pe imageshack.com ca sa fie accesibil tuturor.
Eu interpretez aceasta istorie cam asa: revista Flacara care era condusa de Adrian Paunescu i-a avansat niste fonduri d-lui Rudan dupa aceasta expeditie din 1979 iar ulterior in 1980 l-au luat la rost pentru rezultate si afirmatiile (in mare parte nefondate).
Cel putin asta se intelege din succesiunea materialelor.  Departe de mine dorinta de al denigra pe dansul insa nu ma pot opri sa nu observ aceste detalii.
La vremea respectiva evident ca partea paranormala nu se putea publica deschis. Nici macar intr-o revista ca Flacara cunoscuta datorita lui A. Paunescu pentru materialele cu iz mai rebel sa zicem fata de linia oficiala.


zana@M

#433
Citat din: tractorbeam din  09 Ianuarie 2012, 12:27:15
La acest articol m-am referit. Acest articol este inceputul, ulterior dl. Rudan in 1980 se dezice cumva de partea senzationala din 1979 in alt material, o sa-l pun pe imageshack.com ca sa fie accesibil tuturor.
Eu interpretez aceasta istorie cam asa: revista Flacara care era condusa de Adrian Paunescu i-a avansat niste fonduri d-lui Rudan dupa aceasta expeditie din 1979 iar ulterior in 1980 l-au luat la rost pentru rezultate si afirmatiile (in mare parte nefondate).
Cel putin asta se intelege din succesiunea materialelor.  Departe de mine dorinta de al denigra pe dansul insa nu ma pot opri sa nu observ aceste detalii.
La vremea respectiva evident ca partea paranormala nu se putea publica deschis. Nici macar intr-o revista ca Flacara cunoscuta datorita lui A. Paunescu pentru materialele cu iz mai rebel sa zicem fata de linia oficiala.
Nu cunosc bine activittatea Dl.Rudan ,m-am documentat si am gasit cateva explicatii la problemele avute in perioada comunista si nu numai....
Vaile Rudan nu avea voie să oprească nimic din  experimente extrasenzoriale cu copii superdotaţi, iar rapoartele, fotografiile şi negativele, precum şi filmele erau predate unităţii respective.
Am gasit un articol interesant ..''Cercetatorul Vasile Rudan a lucrat alaturi de Radu Cinamar la Baza din Bozioru'' aici-

http://fara-secrete.blogspot.com/2010/11/cercetatorul-vasile-rudan-lucrat.html
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

kandaon

Citat din: zana@M din  21 Ianuarie 2012, 18:02:36
Nu cunosc bine activittatea Dl.Rudan ,m-am documentat si am gasit cateva explicatii la problemele avute in perioada comunista si nu numai....
Vaile Rudan nu avea voie să oprească nimic din  experimente extrasenzoriale cu copii superdotaţi, iar rapoartele, fotografiile şi negativele, precum şi filmele erau predate unităţii respective.
Am gasit un articol interesant ..''Cercetatorul Vasile Rudan a lucrat alaturi de Radu Cinamar la Baza din Bozioru'' aici-

http://fara-secrete.blogspot.com/2010/11/cercetatorul-vasile-rudan-lucrat.html

Asta daca nu cumva domnul Rudan e chiar Radu Cinamar, caci e evident ca acea carte (am rasfoit-o doar vreo 10 minute poate acu o vreme intr-o librarie, de curiozitate) e una de fictiune.
Poate insa domnul Rudan a strecurat si cate ceva mai aproape de realitate acolo. Desigur, daca dansul e autorul.