Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

#15
Sa revin putin cu cateva adaugiri.
   
   Semnul pe care-l face Obama cu degetul la coltul gurii, semn care il recunoastem cu totii ca si apartinand lui Dr. Evil, a fost preluat dintr-un episod din Twilight Zone care se numea: "Number 12 Looks Just Like You" si era facut de dr. Rex.
   Fetita blonda (ma dispera faptul ca i-am mai vazut fata undeva, exact aceeasi fata, si nu-mi amintesc unde) ma duce cu gandul la Sophia, (nu stiu daca Lilith o fi fost blonda) sechestrata in cercul eternitatii (fata sta intr-un cerc) si care lasa sa-i cada marul cunoasterii la picioarele lui Obama (il ofera omenirii), care transpira simtind zadarnicia planurilor sale. Marul care se deschide in doua exprimand faptul ca cele doua emisfere si cele doua tipologii - masculine si feminine - s-ar uni in sfarsit in cunoastere si dragoste spre implinirea sufletelor.
   Psalmul 23 cred ca poate fi gasit si pe internet, nu ma ocup acum de el.
   Turnurile gemene care cad, dezbinarea americanilor pe acest subiect, spectacolul comico-tragic al celor ce se sinucid cazand (sau aruncandu-se) de pe culmile lumii materiale. Toate astea petrecandu-se in ultimul stadiu al omenirii, in iarna sufletelor in care Christul incearca sa revina navigand pe barca lui Anubis (zeu subpamantean, zeul sufletelor - referire clara la legatura dintre mitologia egipteana si cea crestina, Christul existand in toate timpurile sub diverse denumiri).
   Bin-Laden ca si agent CIA (asta o stia chiar si motanul meu :-D) care ajuta la punerea in scena a spectacolului de final sub ochiul Lunii Sangerii (semn de furtuna sau semn din Apocalipsa ?)
   Despre controlul media care ne inlantuieste inca din fasa, vedem cu totii, e mult prea evidenta legatura. Copilul ce se zbate sufocat de pilule, injectii (vaccinuri?) si intoxicarea TV, cu creierul smuls, peste care trec minunatele avioane noi (care pot fi lesne confundate cu OZN-uri, nu-i asa ?) in drumul lor spre bombardarea Orientului (este o semiluna acolo pe cladirea ce este bombardata). Lumea adormita (sau moarta?) si o bomba atomica detonata in  departare si astfel jocul razboiului incepe.
   Comunismul este efectiv inecat in mocirla (nah ca erau ceva inundatii in Rusia...) iar armonia oferita de un Yin-Yang se transforma intr-o eclipsa (a mintii?) in care tancurile marsaluiesc spre distrugere. O fata se pune in fata tancurilor cu un steag alb (aluzie la o miscare de pace) dar in mod ciudat, fata are un Tigru pe spatele hainei... Se pare ca luptatoarea pentru pace (si impotriva folosirii tehnologiei nucleare) e "prostita" de focul de artificii (lansat de media probabil) si renunta la impotrivire.
   Dansul distrugerii fiind deja inceput, biserica (cladita pe simbolul falusului - patriarhatul) se ascunde in turnul ei si priveste (prin telescop ? :-D) la un spectacol astronomic care va aduce atat lumina orbitoare cat si Christul inapoi in inimile oamenilor, acolo unde le este locul; Deci stiind ca sfarsitul ii este aproape, tremura aruncata in coltul propriei inchisori. In sfarsit lumea se trezeste din vraja in care era inlantuita de media, Christul zdrobeste inregimentarea omenirii, eliberand-o, iar Dervisul Rotitor isi incepe ceremonia Sama, aducand inaltarea spirituala si-n inimile musulmanilor.
   Un exponent al unei civilizatii galactice trecute deja prin acest stadiu (eu asta vad acolo, nu un mic grey.... imi pare rau) danseaza in mod frenetic in ritmul dansurilor civlizatiilor disparute care consemnau acest eveniment de reinaltare mistica, spirituala a omenirii - mastile schimbate facand referire la acele civilizatii a caror conducatori au fost consemnati ca si plecand de pe Pamant spre alte zari.
   Odata parcurs drumul Christului prin lumea tenebrelor sufletelor, acesta redeschide ochii, legatura a fost refacuta si astfel al treilea ochi (care fusese tinut prizonier) a fost descatusat. Biserica se prabuseste, nemaiavandu-si locul in acest nou inceput, Piramidele se prabusesc si ele, nemaifiind nevoie ca eliberarea cunoasterii sa se faca doar intre zidurile lor, fiindca adevarata piramida exista si trebuie parcursa doar in om.
   Si tot acest nou inceput sta sub un semn astronomic... care oare ? :-D

Se pare ca este o avanpremiera la spectacolul oferit de si pentru Omenire... dar cine este Dirijorul ?  :?  :-D


Daca am uitat ceva din interpretare, mai revin... deocamdata vreau o cafea...
   
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

E clar că fiecare vede altceva în acest film.  Totuşi fata aia blondă face trimitere la Alice şi la gaura iepurelui, la noua Eva şi la evadarea din puşcăria asta de nebuni.   

mr

#17
Impresionant acest film! L-am revazut de multe ori, combinatia dintre succesiunea imaginilor si muzica transmite o cantitate enorma de informatie. Fiecare scena merita analizata separat si apoi gasita logica care uneste scenele, pentru ca exista o legatura clara intre ele. Desigur, perceptia este diferita si nu mai comentez aici de ce.

Cine a creat acest clip stapaneste in mod cat se poate de evident o intelegere complexa asupra imaginii de ansamblu a acestei versiuni de omenire. Si vrea, la fel de evident, sa o transmita mai departe, cu precadere celor care "vad si aud", zic eu.

Senzatia pe care am avut-o mereu dupa vizionare a fost aceea unui triumf al cunoasterii, intr-un final. Al cunoasterii initiatice care nu a parasit aceasta lume ci a stat cumva ascunsa, latenta in asteptarea momentului prielnic in care sa iasa la suprafata din nou pentru a crea o noua epoca de lumina si iubire. Trecerea "initiatului", christului adormit/hipnotizat prin infern si purgatoriu (cu toate evenimentele actuale sau imediat urmatoare), iesirea sa la lumina, cu toata suita de prabusiri pe fundal (religie-biserica si sistemul ierarhizat al cunoasterii-piramida) si starea de constienta si vitalitate redobandita pe final, arata un tablou pozitiv profetit demult, fie daca ne referim doar la Apocalipsa biblica.

In spijinul acestei judecati pot aduce o secventa de la inceput in care marioneta Bush arata expresiv catre acea scara evolutiva in care omul obisnuit, dupa ce trece acel zid (care, in opinia mea, reprezinta tot continutul, intriga tablei mari) ajunge la o stare superioara, de cunoastere si iluminare interioara. Zidul reprezinta testul lumii fizice, aflata in apogeul sau  negativ, in plina iarna spirituala, in urma caruia obtine aceasta stare care-i ofera biletul de acces si starea de maturitate necesara accesarii si intelegerii efective a lumii galactice. Ceasul cu ora 12 fix poate simboliza ca este timpul ptr aceasta schimbare sau poate simboliza nordul, punctul in care sarpele isi inghite propria coada reluand astfel un nou ciclu evolutiv care incepe cu constienta si constiinta maxima.
Mai revin pe subiect...

P.S. Nu pot sa ma abtin: Bravo Xanadron! Si celor care dezvolta acest subiect!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#18
In primul rand , clipul a fost facut pentru americani apoi pentru lumea anglo-saxona , pentru musulmani si crestini , hindusi . Lipsesc - dupa parerea mea , nordicii , rasa galbena , rasa rosie si bineinteles evreii actuali si romanii de pe rufon  :lol:
  Pe net se vorbeste ca povestirea citita de bush copiilor din clasa in momentul 9/11 se numea I, pet Goat .
  Daca in prima parte clipul e simplut, pe intelesul fiecarui american , are elementele-  uzuale deja -de masonerie, illuminatti , etc. apoi clipul devine ceva mai rafinat in simbolistica incat la un moment dat devine prea aglomerat , obositor de-a dreptul .
  Nu lipseste trimiterea explicita la sex , manipulare , razboi , credinta . Steagul american rupt are o stea desprinsa de restul , peretii clasei si peretii incaperii unde se afla fata blonda au simbolul labirintului pe ei .
  Fiecare cadru din clip este o aglomeratie de simboluri si nu se leaga toate . Prea multe simboluri , prea multa informatie disparata iar eu zic ca totul este o intoxicare . :-D
  Fata blonda de exemplu sta intr-un cerc care poate fi considerat cerc de protectie, de exemplu. Parul ei este blond deschis cu un trandafir rosu - aluzie oare la rozicrucieni ? - prins in partea stanga iar sprancenele nu prea au aceeasi nuanta de culoare cu parul  :-D .
  Formula aceea de sub tabla , F=-F nu se opreste aici - parerea mea - fiindca nu exista spatiu intre -F si afisul cu creierul fulgerat . Si daca ne uitam cu atentie , formula este una vectoriala - simbolul F avand deasupra lui desenat simbolul vector . Iar o formula vectoriala nu este totuna cu o formula matriciala sau numerica diferind nuanta de realitate la care se refera acea formula - cel putin, asa stiu eu. 
   Acel christ nu e deloc adormit - dupa mine - si nici in transa si nici macar christ  si nici alb . Seamana cu ce vedem prin anumite filme, o categorie de hipnotizati . Si pare a avea un implant . Iar cand deschide ochii, chiar nu stiu de ce o face pentru ca tot nu e treaz, ochii lui nu au iris si sunt cam rosietici. Si eu nu disting iubirea pe fatza lui si nu vad nici vitalitatea si starea de constienta la care se referea colegul @mr , imi pare rau . 
  E adevarat ca la trecerea lui toate cele vechi se prabusesc asa cum spuneau colegii mai sus in postarile lor si vine o trezire spirituala  noua ???? Nu prea seamana a trezire ci a trecere dintr-un gen de matrix grosier - asta de azi de care isi da seama aproape tot omu'- la un matrix mai fin, mai elevat , cel putin la inceput , o Maya-Iluzie mai crancena decat ceea ce este .
   Clipul asta vine sa intareasca - zic eu - programul acela care zice ca: distrugem toate religiile si facem una singura din ruinele a ceea ce a fost , o singura lume . Apropo, nu am prea vazut nici oameni si nici macar animale vii pe la final. Unde or fi ? In partea a treia?
    Cum ziceam, pe fiecare cadru se poate discuta o jumatate de zi , si sunt cam 30 de cadre pe secunda .
In final, sa nu uitam totusi de Alice si Iepurele care se vede in fundal iar in partea stanga e si placuta cu EXIT  :roll:  Deocamdata atat .

Parerea mea..

Xanadron

Da, interesante interpretari. Era oricum de asteptat sa nu fie toate similare si-i clar ca la unele faze/secventze nici nu exista indicii atit de clare incit sa incline balantza interpretarilor intr-o directie sau alta (Crist / Anticrist :roll: de pilda, sau hoasca aia inchisa-n farul-falus, care poate simboliza mai multe idei decit cea a involutiei Tarfei Babilonului).

Alte chestii sint insa clare ca simbolistica - cum ar fi graffiti-ului cu Psalmul 23 de pe zidul inzapezit al scolii, psalm recitat de preoti la inmormintarile "oficiale" americane - ale soldatilor de pilda. Dar si ale presedintilor :-D - de remarcat deci privirea speriata a lui Barry Hussein Soetero, ce pare terifiat de-o anume perspectiva...
Iar altele-s doar relativ clare - ca semnificatia monedei de sub talpa lui Obama (un penny britanic) la faza cu marul despicat, sub care silaba stranie "LC" se transforma in "LO" (London Olympics?). 8-)

Pina la urma clipul mi se pare un pretext perfect pentru exercitii utile de agitare a neuronului si mi-ar placea sa cred c-ar putea ajunge si la o parte macar din TV-zombii contemporani. 
Pe care i-ar pune poate pe ginduri. :roll:
P.S. Sint prea optimist, stiu. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#20
Sa vin si eu cu niste observati ... asa cum le vad ochii mei tehnici ...

Ceasul de pe peretele clasei are punctele orare marcate cu cifre romane ( indica ora XII ) ... puteau bine merci sa fie puncte ,cifre arabe,bulinute,altceva ...?
E interesant ca invatatoarea/profesoara nu este chiar ... de piatra ...
Avioanele aripa ... sunt facute din ... echer si raportor ....
Harta americana nu mecesita comentari ... doar o mica diferenta ...cred ca este vorba de inundatia de anul trecut de pe Mississippi ... si o centrala nucleara ...

http://www.businessmagazin.ro/galerie-foto/special/apocalipsa-la-americani-dezastrele-care-au-zdruncinat-sua-in-ultimele-saptamani-galerie-foto-8287125/slide-37
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#21
Din cauza ca nu sunt permise mai mult de 4 atasamente ... ma vad obligat sa postez de doua ori ...

Sub talpa pantofului "prezidential" este o moneda pe jumatate acoperita de pantof ce are o coroana cu cruce deasupra ...
Floarea de lotus este cunoasterea otravita oferita cu tristete de europeanca "germanica" ... prin smecheria cu particula lu' Dumnezeu ...
Copilul razboinic are degetul pe tragaci (oricine poarta arma stie ca treaba asta o faci doar cand vrei sa tragi cu adevarat) ... plus ca in imagine apar o gramada de detalii ... cruce intoarsa ... Skull & Bones - 322 ...

In legatura cu rechinul de pe tabla... parca zboara ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#22
Detaliu util pt. cine vrea... si poate :-D sa descarce o versiune HD a clipului sub forma mp4 - de-aici:

http://downloadvimeo.com/

...unde trebuie sa scrieti chestia de mai jos in dialog-box-ul de sus:

I, pet goat II on Vimeo

E bine s-aveti spatiu liber de stocare mai mare de 145 MB.

P.S. Na ca mi-a iesit clipul HD in loc de http: // vimeo.com / 44583147 (fara spatii goale, de copy/pastuit in dialog-box).
Tot e bine ca asa puteti urmari mult mai multe detalii grafice - inclusiv cei care n-au chef de descarcari lungi.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Foarte interesant clipul, intradevar. Nici nu ma obosesc sa-i descifrez toate sensurile, la cata simbolistica are si la cat de intortocheat poate fi mesajul.
La fel de interesant ar fi de stiut cine sunt cei ce l-au produs, pe principiul "follow the money". Sigur, poate sunt doar niste simpli si onesti amatori ai genului, dar cine stie

mr

Am spus ca tendinta finala este de a se ajunge intr-o era de lumina si iubire (nu chiar straina acestei planete). Si m-am referit la faptul ca lumina, cunoasterea interioara, implica iubire. Dar nu o iubire bazata pe atasament si gelozie ci o iubire care izvoraste dintr-o stare de compasiune profunda si din intelegerea faptului ca totul face parte din Intreg. Cred ca cele doua notiuni de cunoastere si iubire sunt inseparabile pentru cei care au ajuns sa le cunoasca.

Trezirea completa a initiatului (etichetandu-l dupa simbolistica cu care este prezentat) se face odata cu disparitia coroanei de sarma ghimpata. Acest lucru cred ca puncteaza trecerea de la o era in care spiritualitatea devenise un subiect tabu, ridiculizat si ignorat, dominata simbolistic de chinurile prin care a trecut Isus, la o era in care spiritualitatea isi recapata locul de drept in desfasurarea tehnica a vietii manifestate. Aceasta moment al disparitiei coroanei de sarma ghimpata (al ridiculizarii) marcheza inceputul prabusirii sistemelor religioase si a celor ierarhice, trecerea la o noua paradigma.
Dogma si manipularea nu-si mai au locul intr-o lume a oamenilor constienti de sine intrucat acestia sunt oameni liberi si capabili sa-si decida armonios soarta.  Cunoasterea ierahizata nu-si mai are deasemeni sensul deoarece prin intermediul sinelui, omul liber poate accesa orice parte de creatie doreste (si aici ma refer la simbolistica pozitiva a sistemului piramidal).
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#25
Deja simt ca-mi plezneste capu' mai dihai ca ouale reptoizilor la soare :-D cu capra asta satanica (sau nu) dedublata/triplata astral (sau nu :-P) intr-un lagar de concentrare FEMA (sau nu), cu Christul presupus antichristic (sau nu :lol:) s.a.m.d., dar merita cred urmarita si-o alta analiza, pe unele coordonate oculte surprinzator interconectate uneori, a clipului care polarizeaza la ora asta atitea minti, credintze, bordeie, obiceie etc (poate asta era si scopul comanditarilor clipului - si iar ma-ntreb, daca tot veni vorba: CINE-S EI TOTUSI? :roll:)

http://www.youtube.com/watch?v=APxISYkuOPs&feature=player_embedded#!

P.S. Alte comentarii si analize, aici:  http://vigilantcitizen.com/moviesandtv/the-esoteric-symbolism-of-the-viral-video-i-pet-goat-ii/
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 21:22:55
Deja simt ca-mi plezneste capu' mai dihai ca ouale reptoizilor la soare :-D cu capra asta satanica (sau nu) dedublata/triplata astral (sau nu :-P) intr-un lagar de concentrare FEMA (sau nu), cu Christul presupus antichristic (sau nu :lol:) s.a.m.d., dar merita cred urmarita si-o alta analiza, pe unele coordonate oculte surprinzator interconectate uneori, a clipului care polarizeaza la ora asta atitea minti, credintze, bordeie, obiceie etc (poate asta era si scopul comanditarilor clipului - si iar ma-ntreb, daca tot veni vorba: CINE-S EI TOTUSI? :roll:)

Damn, asa-i! Interpretarile si analizele aproape ca bat chiar filmul, care oricum l-ai lua, e ceva... :|



Serban M

#27
Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 21:22:55
Deja simt ca-mi plezneste capu' mai dihai ca ouale reptoizilor la soare :-D cu capra asta satanica (sau nu) dedublata/triplata astral (sau nu :-P) intr-un lagar de concentrare FEMA (sau nu), cu Christul presupus antichristic (sau nu :lol:) s.a.m.d., dar merita cred urmarita si-o alta analiza, pe unele coordonate oculte surprinzator interconectate uneori, a clipului care polarizeaza la ora asta atitea minti, credintze, bordeie, obiceie etc (poate asta era si scopul comanditarilor clipului - si iar ma-ntreb, daca tot veni vorba: CINE-S EI TOTUSI? :roll:)

http://www.youtube.com/watch?v=APxISYkuOPs&feature=player_embedded#!

P.S. Alte comentarii si analize, aici:  http://vigilantcitizen.com/moviesandtv/the-esoteric-symbolism-of-the-viral-video-i-pet-goat-ii/

Tipul asta da citate din biblie (cartoaga lor) si vrea sa ne spuna ca enlightenment sau eliberarea sinelui inseamna posesie ?  :-D interesant de tipic.

Babylon = America ? doar atat ? oare !?

Siberia

   Si totusi, conform celor de la Heliofant, fetita blonda se numeste Lily ! si nu Alice  :wink:
Tot conform lor, micul grey este de fapt un copil albastru sau cum este numit in mod frecvent, copil indigo.

Citat din: fiulploii din  11 Iulie 2012, 02:29:17
In primul rand , clipul a fost facut pentru americani apoi pentru lumea anglo-saxona , pentru musulmani si crestini , hindusi . Lipsesc - dupa parerea mea , nordicii , rasa galbena , rasa rosie si bineinteles evreii actuali si romanii de pe rufon  :lol:

Pentru ei nu este nevoie... au o mitologie bogata din care au putut afla deja despre acest ciclu.

Citat din: fiulploii din  11 Iulie 2012, 02:29:17
   Acel christ nu e deloc adormit - dupa mine - si nici in transa si nici macar christ  si nici alb . Seamana cu ce vedem prin anumite filme, o categorie de hipnotizati . Si pare a avea un implant . Iar cand deschide ochii, chiar nu stiu de ce o face pentru ca tot nu e treaz, ochii lui nu au iris si sunt cam rosietici. Si eu nu disting iubirea pe fatza lui si nu vad nici vitalitatea si starea de constienta la care se referea colegul @mr , imi pare rau . 

Deci tu vezi un Christ material... atunci e de inteles de ce vedem lucrurile diferit  :-D
Daca te uiti bine la calatoria cu barca, o sa vezi ca la un moment dat intra in ceea ce poate parea o pestera, construita cumva in ADN. Crezi ca Christul din tine are iris ? Eu una recunosc, nu stiu nici macar ce ochi are  :-D

Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 21:22:55
CINE-S EI TOTUSI? :roll:)

Mai zic odata, daca nu s-a inteles: conform simbolurilor utilizate si criptografiei, lucrarea poarta amprenta Rosicrucienilor (cativa veritabili care or mai fi ramas) si a Teosofilor - care le-au insusit cunoasterea.

p.s. - nu mai intreb cine este Dirijorul spectacolului de la minutul 5.18: am descifrat!
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

Dă-mi voie să insist, micuţa Lily seamănă cu Alice. Faptul că vedem în mod diferit ori că putem interpreta în mai multe sensuri un simbol nu face decât să ne îmbogăţească experienţa percepttuala. Totuşi în momentul când Lily accesează o stare de prezenţă transcendentală în jur lumina scade în intensitate şi scapă mărul. În spate se vede iepurele iluminat într-un mod evident şi uşa pe care scrie "ieşire". Sunt multe de zis şi imagini de tradus însă scriu cu telefonul . Priviţi ce se vede prin fereastră în ultima imagine cu obamache...