Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#1170
Citat din: Casiopeea din  21 August 2012, 22:23:13
Da...asta ziceam si eu. Ca am mai vazut poze cu fenomen asemanator, dar ce am vazut eu e similar cu poza postata de tine  :|. Ce am vazut eu si ulterior am pozat, e o sfera solitara  :roll:. E posibil sa vorbim de acelasi fenomen chiar si asa? :?

Mai poti poza odata zona ... sa vad daca nu este vreun obstacol in partea dreapta ... a "imagini" ... adica un obstacol mai inalt ...

Nu pot fi sigur daca exista acest fenomen ... fara proiectie dubla sau multipla ...

Deci ... tu(observatorul direct) poti confirma ... daca ai ... putut vedea sa fie si  ... un corespondent???... in "oglinda"/simetric dar in partea "cealalta" ...

Parhelion asimetric





______________________________________________________________________________________________

P.S. Ca o gluma ... poate ai vazut meteoritul ... care trebuia sa vina pe 17 luna asta (august) ... Xanadron stie ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Casiopeea

#1171
Confirm faptul ca am vazut cum a aparut si l-am observat timp de aprox 30 de min. (calatoream cu busul), iar poza a fost facuta in statie dupa ce am coborat din bus (aprox. ora 18 dupa ceasul Germaniei) dupa care a inceput sa se paleasca usor pana a disparut.  In zona respectiva nu exista nici un obstacol inalt.

Arhanghelul

#1172
Citat din: Casiopeea din  21 August 2012, 22:38:28
Confirm faptul ca am vazut cum a aparut si l-am observat timp de aprox 30 de min. (calatoream cu busul), iar poza a fost facuta in statie dupa ce am coborat din bus (aprox. ora 18 dupa ceasul Germaniei) dupa care a inceput sa se paleasca usor pana a disparut.  In zona respectiva nu exista nici un obstacol inalt.


Sigur coama acestui acoperis ... de cladire ... nu era exact pe "geaman" ...



http://blogomata.wordpress.com/2011/09/18/parhelion/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Casiopeea

#1173
Inteleg ce spui! Imi sustin ideea! NU exista in zona nimic inalt. Am pozat intradevar un acoperis, deoarece am cautat umbra sa vad ce pozez. Si singurul loc cu umbra a fost chiar statia de Bus. Si doar din unghiul ala am putut vedea ce pozez.  Precizez ca soarele era inca suficient de sus pe cer...si daca era vorba de o a doua sfera as fi putut sa o observ.  Te asigur ca daca as fi facut poza de pe peron puteam sa vad clar si limpede...Si am observat fenomenul aprox 30 de min din bus, iar zona unde locuiesc eu e multa campie.:rainbow:

Arhanghelul

#1174
Deci raman la parerea ca este un ... parhelion asimetric ...

"Sundogs sau Parhelia (singular soare fals, de greacă παρά Pará - "Sun" - "Next" și ήλιος Helios) sunt printre halouri . Ele se află la o distanță de aproximativ 22 ° la stânga sau la dreapta plus, uneori, pe ambele părți, pentru a soarelui pentru a fi văzut. Observator aici are impresia că se află lângă un soare mai slab al doilea. În limba engleză se numesc câini câini de soare (soare). Acest lucru reflectă faptul că sundogs întotdeauna pe partea laterală a soarelui și la același nivel cu ea. Un fenomen similar se poate aprinde, de asemenea, luna ceas. Luna plus este văzută mai rar din cauza intensității luminii mai mic, de obicei, numai în timpul o lună plină."

http://translate.google.ro/translate?hl=en&langpair=de|ro&u=http://de.wikipedia.org/wiki/Nebensonne
http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_dog

L.E. Nu exclude  ... meteoritul lui ... Xanadron & Siberia ...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,923.msg75014/topicseen.html#msg75014
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Casiopeea

Ok! :lol: Multumesc mult pt feedback si lamuriri!  :rainbow: Alles Gute!!! :wink:

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

#1177
In aceasta seara am facut o fotografie ,,smechera" spre apus in momentul cand apunea Soarele. Este un pic neclara deoarece pana am fugit sa iau aparatul foto, l-am deschis si i-am dat cu zoom, am incadrat, asta e.
Mie i-mi place. Ce sa fie?  :? O cometa, un OZN, Meteorit? voi ce credeti ca poate fi?..... :?
Precizez ca, acea coada nu este o reflexie, este reala. Poza originala este mult mai mare si a fost micsorata pt. a incapea aici.
O seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

alx

Dupa cum vad eu,e vorba despre un avion in al carui fuselaj se reflecta soarele,la care se adauga defocalizarea,rezultand acea "sfera" luminoasa...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

#1179
Citat din: Casiopeea din  21 August 2012, 20:22:48
  Poza vorbeste de la sine, :rainbow:

jean

Citat din: alx din  23 August 2012, 22:31:11
Dupa cum vad eu,e vorba despre un avion in al carui fuselaj se reflecta soarele,la care se adauga defocalizarea,rezultand acea "sfera" luminoasa...
Da, este vorba de lumina reflectata de un avion. Antena din imagine este defocalizata, fiind mult mai aproape de mine? Avionul?...nu cred, eu chiar asa l-am vazut. In plus aparatul meu focalizeaza in centru cadrului si din cate stiu acolo am asezat avionul. Poate doar, daca, din repezeala, am apasat declansatorul inainte de a focaliza de frica sa nu scap imaginea.
Explicatia stralucirii avionului am facut-o aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg75094.html#msg75094
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  02 Septembrie 2012, 19:43:19
Ce am fotografiat?
Un indiciu, nu e lens-flare.
Daca nu e un lens-flare,
e acoperis in soare!

ptiu drace,ca mi-o iesit in versuri... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Intrebarea clasica: ce credeti ca am fotografiat?
Bineinteles,e un crop dintr-o fotografie mai mare,dar asta nu influenteaza raspunsul dvs.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

#1184
Citat din: alx din  02 Septembrie 2012, 20:15:26
Intrebarea clasica: ce credeti ca am fotografiat?
Bineinteles,e un crop dintr-o fotografie mai mare,dar asta nu influenteaza raspunsul dvs.

Pixelul ... albastru ... ai inversat imaginea stg. - dr. (oglinda) ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05