Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

Efecte pirotehnice de la vreo nunta fistichie tinuta la o sala de evenimente din Baneasa ?
Aaaaa... sau un OZN cu craci luminosi :-D

(zic si eu Jeane, nu da cu sapca dupa mine :-D E duminica si mai glumesc :-D)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Arhanghelul

Ori sunt rachete de semnalizare cu parasuta de franare sau parapanta/deltaplan cu motor ce are prinse in partea stg si dreapta a "aripi" cate un element de semnalizare pirotehnic...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

reptilieni demascati ,prima poza aratand claar stereoscopia fenomenului .
Frate jean   multumeste Domnului ca ai scapat intreg si nevatamat , data viitoare sa-ti incarci munitia orgonica  :rainbow: 

Cele de mai sus sunt un pamflet chinuit de duminica seara .  :lol:

jean

Am asteptat o zi pt. a primi cat mai multe raspunsuri. Acum doresc sa explic un pic pozele respective.

Au fost facute cu un aparat Nikon Coolpix 3100, Un aparat mai vechi si nu prea performant. Are mari probleme cand lumina este insuficienta. Mai ales noaptea. Fiind lumina putina diafragma sta mult mai mult deschisa si daca aparatul nu sta pe un suport fix sau daca obiectul se misca vor apare dare de lumina.
Pozele respective au fost facute cu aparatul tinut in mana, cat mai nemiscat. Dar se pare ca totusi l-am miscat fara sa-mi dau seama de acea apar acele dare de lumina. Sunt doua dare paralele, cel putin in primele poze, punctate din loc in loc fiecare cu o lumina. Una dintre ele cu lumina rosie si cealalalta cu lumina verde. Acesta este un indiciu foarte important. Cine se pricepe putin la avioane stie ca pe aripile avionului, in cap se afla cate o lumina. Pe aripa din dreapta o lumina verde iar pe aripa din stanga o lumina rosie. Aceste lumini sunt pulsante si din aceasta cauza apar din loc in loc pe darele de lumina.
Sunt sigur ca acum ati inteles, este vorba de avioanele ce se ridicau de pe aeroportul Baneasa deescriind un arc de cerc, ajungeau aproximativ peste parcul Herastrau. Sunt foarete sigur ce am vazut, este vorba de avioane. Unul se vedea chiar super cu luminie asezate in triungi. Acesta este motivul pt care am vrut sa fac fotografia. Semana cu multe alte poze vazute cu presupue OZN-uri. Observati cum un cumul de factori duce la alt rezultat decat cel real. Nu va lasati pacaliti de astfel de poze.
Editand cele de mai sus mi-a venit in minte anumite poze facute de Adrian Patrut in poienile din padurea Baciu care seamana destul de mult cu ale mele. Poze care m-au impresionat la momentul respectiv. Sa fi facut aceleasi greseli ca si mine???
Mai greu de explicat este ultima poza postata de mine, dar va asigur ca tot de un avion este vorba. Ce miscari oi fi facut eu cu camera, ca doar nu eram beat?...Am ajuns pe bicicleta acasa.  :lol:
Adevarul este dincolo de noi

jean

#1129
Din greseala, am fotografiat pentru voi o entitate luminoasa, glob de lumina. Daca observati atent se vede un fel de camp in jurul sau. Ce parere aveti ce poate fi?....
Vezi poza atasata.
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

Ar putea fi mai degraba reflectia blizz-ului intr-o picatura de apa/gheata aflata exact pe directia obiectivului. Nu se poate exclude insa si o entitate.
as vrea sa pun cateva poze in care se vad "forme-gand", materializari ale unor ganduri frumoase... dar asta inseamna sa pun si figura celui care a facut posibila aceasta manifestare - si nu am acceptul. poate am sa pot selecta o parte mai mica, unde nu se vede fata in totalitate.

StarDust

Pun si eu un crop dintr-o poza facuta ieri ce contine un "OZN".  :-) Se vede foarte clar daca dati zoom umbra de sub el, si ca e iluminat deasupra, oare ce o fi?  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

Citat din: StarDust din  29 Aprilie 2012, 12:26:10
Pun si eu un crop dintr-o poza facuta ieri ce contine un "OZN".  :-) Se vede foarte clar daca dati zoom umbra de sub el, si ca e iluminat deasupra, oare ce o fi?  :-)

umbra? :? unde, unde? :martiansmile:

StarDust

Citat din: uforever din  29 Aprilie 2012, 14:39:59
umbra? :? unde, unde? :martiansmile:

Ma refer la partea intunecata din partea de jos a "obiectului", nu cauta vre-o umbra pe sol  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

SLEAH19

#1134
  "OZN"-ul l-ai observat şi ai făcut foto sau ai făcut o poza panoramică şi ai văzut la descarcăre obiectul zburător neidentificat?
Oricum nu poate fi cursa Milano-Chişinău a lui Moldavian Airlines pentru ca e prea jos , dar dacă vii şi cu alte foto, poate se observă  mai clar ceva avion sau elicopter utilitar sau de agrement.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

StarDust

#1135
L-am observat si vizual, in timp ce faceam poza. E singurul cadru in care apare caci a fost foarte rapid (un prim indiciu).  :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

SLEAH19

     Din poziţia în care erai, distanţa până la obiect  pare a fi de aprox. 1000 de metri, iar obiectul pare destul de mare pentru această distanţă. Alte detalii de formă/deplasare/zgomot, reţinute cu auzul şi ochiul liber?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

uforever

Citat din: StarDust din  29 Aprilie 2012, 17:56:10
Ma refer la partea intunecata din partea de jos a "obiectului", nu cauta vre-o umbra pe sol  :lol:

Ok, iata umila mea parere, am toate sansele sa ma insel :roll:, cred ca este vorba de un elicopter, cand am dat zoom am observat un soi de coada a aparatului de zbor si e posibil ca partea luminata sa fie elicea acestuia in miscare.Desigur exista posibilitatea sa fie si un avion, zoom-ul e slab, dar coada aparatului tot se vede.Voi ati observat asta, sau mi se pare? Cred ca forma pare sferica din cauza distantei si luminozitatii puternice.Sigur, ar putea fii si un o.z.n. clasic, dar la cat ma pricep eu, asta cred.

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss