Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum va arata Pamantul in anul 2050. Vom fi condusi de nemuritori

Creat de Tzompa, 03 Martie 2011, 09:21:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tzompa

Declaratia apartine omului de stiinta Terrence Aym, din Statele Unite. In lucrarea sa, ,,How some Transhumans plan to rule the world", acesta scrie ca din anul 2050 Pamantul ar putea fi condus de nemuritori dotati cu o super inteligenta.

Teoria lui Terrence Aym in legatura cu o super societate condusa de nemuritori extrem de inteligenti nu este chiar atat de absurda, ca urmare a avansului extraordinar inregistrat in tehnologie, sunt de parere alti cercetatori.

Aceasta societate ar putea sa o inlocuiasca pe cea de acum, undeva in jurul anului 2050.

Aym isi bazeaza teoria pe convingerile unui alt om de stiinta, Marvin Minsky, considerat in lumea tehnologiei ca fiind ,,tatal inteligentei artificiale". Acesta din urma considera ca oamenii de stiinta nu trebuie sa aiba remuscari in privinta inventiilor lor.

,,Ei nu trebuie sa aiba o responsabilitate etica asupra inventiilor lor, ei trebuie sa faca numai ce vor ei sa faca. Nu trebuie sa-i ceri unui om de stiinta sa aiba aceleasi valori morale precum omul de rand", este parerea lui Minsky.

Ceea ce spune Minsky in realitate este faptul ca lumea este impartita in doua categorii: cei care controleaza societatea, care au dreptul la imortalitate, si cei care sunt controlati, cu o durata limitata a vietii. Iar viziunea lui Minsky este si a lui Aym.

Felul in care imortalitatea poate fi obtinuta este foarte simplu, considera Aym. O varianta de obtinere a nemuririi este inteligenta artificiala.

Mai exact, informatiile din creierul uman ar putea fi descarcate intr-un computer si transferate apoi unei alte persoane. Este nevoie de o noua interfata, mai performanta, intre om si calculator, care sa poata face acest transfer. Dar totul se poate realiza, sustine omul de stiinta.

jean

Citat din: Tzompa din  03 Martie 2011, 09:21:51
Aceasta societate ar putea sa o inlocuiasca pe cea de acum, undeva in jurul anului 2050.
Nu cred ca se va ajunge aici.
CitatAym isi bazeaza teoria pe convingerile unui alt om de stiinta, Marvin Minsky, considerat in lumea tehnologiei ca fiind ,,tatal inteligentei artificiale". Acesta din urma considera ca oamenii de stiinta nu trebuie sa aiba remuscari in privinta inventiilor lor.
,,Ei nu trebuie sa aiba o responsabilitate etica asupra inventiilor lor, ei trebuie sa faca numai ce vor ei sa faca. Nu trebuie sa-i ceri unui om de stiinta sa aiba aceleasi valori morale precum omul de rand", este parerea lui Minsky.
Cred ca acest mod de abordare este total gresit. In tot ce facem trebuie sa fie si ceva etica.
CitatCeea ce spune Minsky in realitate este faptul ca lumea este impartita in doua categorii: cei care controleaza societatea, care au dreptul la imortalitate, si cei care sunt controlati, cu o durata limitata a vietii
cei controlati se pot rascula impotriva sistemului, au mai facut-o si alta data. Vor distruge sistemul care-i controleaza.
Citatinformatiile din creierul uman ar putea fi descarcate intr-un computer si transferate apoi unei alte persoan
Foarte greu de realizat in practica. Creerul si computerul sunt chestii diferite, functioneaza diferit, desi lucreaza tot cu informatii. Iar persoana careia i-se va transfera informatiile trebuie sa fie capabila sa le foloseasca. Daca e tant...Da, cred ca este o utopie, nu se va putea intampla asa ceva.

Adevarul este dincolo de noi

Nox

Într-un fel sau altul viitorul e acum, dar mai e și varianta cealaltã, în care AI-ul se revoltã împotriva creatorilor sãi (vezi Skynet).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

@Lex

hmm. ar fii rau daca s-ar ajunge pana aici. de ex. nu' s de acord sa se ajunga pana acolo cu evolutia inteligentei artificiale in ce leaga omul. poi in loc sa o luam pe calea ''artificialitatii'', yo zic ca ar fii bine sa invatam sa evoluam spiritual. am avea de 1001 ori mai multe satisfactii sau parerea mea ca pana atunci vor fii decodificate muuuulte enigme in ce priveste ADN ul uman care ar putea permite asta.si multa lume cred ca mi ar da dreptate in privinta asta.  :-D

k3t3lin

In 2050 nu va mai fi mare lucru de condus daca societatea umana continua galopul pe panta descendenta... Asa ca le urez guvernare placuta "nemuritorilor" :-D

Guest

Vor descarca datele si le vor pune pe un ''hard-disk'' sau ceva de genul, dar nu vor putea sa reproduca sufletul uman ca-s prea prosti si sigur or s-o dea in bara, sa experimenteze pe ei ca si-asa or sa dea gres. In opinia mea, ceea ce vor fi transferate vor fi doar informatii, nu persoana in sine care va muri la fel ca toti ceilalti( oh, the tragedy!)

mm

Poate ca nu este evident pentru toata lumea, dar de ce, ce motive avem noi sa nu credem ca viata pe Terra este condusa si la ora aceasta de catre nemuritori?

Informatia privind cine conduce lumea acesta razbate din toate religiile si... chiar de pe internet. Ni se spune textual in marile carti religioase, precum Biblia, ca fiintele umane au primit conditia umana de fiinte nevolnice, repede trecatoare (muritoare), aflate sub incidenta legilor ceresti -divine le numim noi- ale facatorilor nostri, ziditorii nostri (puteti folosi singularul, ideea ramane). Acelasi lucru il gasim in Bhagavad- Gita, in textele apocrife, etc. dar nu numai in sursele antice de informare ci si in tot ce se afla in fata ochilor nostri. Si totusi nu credem, nu vrem sa credem.

Astfel, nu poate scapa observatiei faptul ca evolutia tehnologica a societatii umane este tinuta sub un control strict (mai exact, nu ne e permisa); dau un exemplu la intamplare dar notoriu: inventiile Teslea, inca "nefolosite" de tehnica oficiala, nici acum dupa 100 de ani. Internetul e plin de generatoare de energie gratuita si in orice cantitati, obtenabila din vid si totusi, puterile lumii construiesc termocentrale, mori de vant, centrale nucleare si fabrici de impachetat fum in loc sa foloseasca aceste posibilitati aproape "transcedentale", aflate la indemana.
[In acest sens, oricine are acces la generatorul de curent electric al lui Kapanadze, cu toate datele constructive la dispozitie - o replica dupa inventia Teslea - accesibil la o multime de adrese: dau la intamplare:
http://www.youtube.com/watch?v=YxFgAfSXNt8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=90W00Yt_PLk&feature=related ]

A ne inchipui ca un grup (mason, ocult, etc.), niste bicisnice fiinte umane repede muritoare -oricat de bine organizate- ar putea sa urmeze o aceeasi politica pe parcursul a sute de ani, in folosul propriu, cu de la sine putere, politica pe care sa o aplice -constant- impotriva vointei populatiei majoritate a lumii, nu poate fi decat judecata superficiala a unor persoane dotate cu mai putina inteligenta.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Tzipi

Mai exista oameni care nu s-au prins ca in spatele elitei care oficial conduce lumea, ( Iluminatii ), in spatele lor stau inteligente extraterestre, ET ? Ei ne-au creat, ei ne-au "educat", ei au creat Matrixul in care traim, ei ne-au hotarat cursul istoriei si inca o mai fac, ei ne conduc, ei ne vor distruge. Iar noi, sclavii, nu putem face nimic.

Guest

Eu nu stiu atat de sigur daca ''ei'' ne-au creat, si care ''ei'' sau alte date importante, pentru ca n-am fost de fata acum 200-500.000 de ani, si nu pot sti cu certitudine. Ce credem noi acum, despre matrix-ul in care traim nu vine decat de la filmul cu acelasi nume( genial dupa mine), in lipsa caruia nu am mai fi avut multi dintre noi aceleasi idei( desi am fi putut citi scrierile spirituale din care s-a inspirat filmul).
Asa ca incerc sa nu am o atitudine fatalista de genul ''ei m-au creat, ei ma omoara, o sa mor oricum si nu am ce face pentru ca sunt mic/a si neinsemnat/a" pentru ca nu mi-ar aduce nimic constructiv in viata mea. In schimb, indiferent de raspuns, eu voi continua sa lucrez cu mine.

Scuze pentru off-topic :-D

adrian75


mm

CitatAsa ca incerc sa nu am o atitudine fatalista de genul ''ei m-au creat, ei ma omoara, o sa mor oricum si nu am ce face pentru ca sunt mic/a si neinsemnat/a" pentru ca nu mi-ar aduce nimic constructiv in viata mea. In schimb, indiferent de raspuns, eu voi continua sa lucrez cu mine.
Prin aceasta abordare subiectul este mutat in domeniul emotional. Si ne-am indepartat de abordarea pragmatica pe care am propus-o eu: sa luam in considerare din cele ce se intampla acele informatii ce nu pot fi contestate. Apoi, daca mai e cazul, implicatiile acestor informatii necontestabile pot fi analizate, verificate si eventual ne putem si emotiona.

In mesajul meu anterior nu am vrut sa spun altceva decat ca avem informatii sigure, care ne demonstreaza fara echivoc faptul ca societatea noastra se afla nu rupta din contextul cosmic cel viu ci, undeva, pe un palier, in organizarea piramidala a "puterilor". Spunand aceasta ma refer la faptul ca intreaga lume vie pe care o cunoastem se afla etajata pe niveluri de complexitate/dezvoltare diferite dar interdependente, legea de (inter)dependenta fiind una de tip "subordonare", "dominare", decizie predominant "de sus in jos", etc. Acest "aranjament" seamana cu unul piramidal, in sensul ca un element de pe un palier este sediul decizional pentru (un numar de) elemente aflate pe palierul "(sub)inferior". Fiecare element de pe palierul inferior, de mai 'nainte, este sediul decizional pentru un grup de elemente de pe palierul "(subsub)inferior", s.a.m.d. O modelare de exceptie a facut-o Galois.
Un exemplu la intamplare: omul este un sistem de subsisteme numite organe; organul e un sistem de grupuri de celule specializate adica e un subsistem de subsisteme; grupurile specializate sunt formate din celule; celulele sun formate din membrana, citoplasma si nucleu (de fapt o celula este asemenea unei fabrici intregi); urmeaza moleculele, atomii, etc. In exemplul acesta, omul se afla ca element unic al varfului unei piramide de subsisteme de diverse ranguri, adica e un sistem de subsisteme=organe, de subsub sisteme= grupuri specializate, de subsubsubsisteme= celule, etc. Important aici este faptul ca celulele asculta de o comanda directa a grupului de celule specializate din care fac parte; aceste grupuri asculta de comanda "locala" a organului de care apartin (se pare ca acest rol de comanda locala il joaca ganglionii) iar organele asculta si "executa orbeste" comenzile organismului individului. Sistemul nervos central fiind centrul de decizie (peste care se mai suprapune si vointa individului, asta numa' asa ca sa complice schema decizionala).
Ce se intampla daca un organ refuza sa mai asculte? De obicei organismul moare. Prin urmare, de aici putem intelege de ce in toate religiile lumii dar si in toate institutiile lumii, ascultarea e conditie sine qva non, fara de care nu se poate. Poti face orice greseli, poti sa te destrabalezi chiar, cu o conditie: sa te inchini. Si ti se va ierta. Nu te inchini, te crezi tare si mare? Poate ca sistemul din care faci parte va lua decizia sa te elimine.

In cele spuse pana aici nu am introdus nici o emotie; am luat lucrurile asa cum sunt ele. Ramane intrebarea: "De ce nu ne inchinam?" De ce poate cineva sa creada ca poate sa nu asculte?

Privitor la matrix-filmul: nu a inventat nimic nou ci a pus in opera artistica lucruri stiute si chiar subliniate in Biblie. In basmele romanesti (vechi si adevarate) -informatie filtrata de constiintele curate si iubitoare de adevar ale inaintasilor nostri- gasim descrierea unor inventii pe care stiinta actuala tocmai le descopera. Una din cele mai interesante informatii pe care le aflam din basmele romanesti este viata fara de moarte, in afara timpului. Ni se spune la modul indubitabil ca exista fiinte umanoide care au reusit aceasta inventie. O alta inventie, prea putin luata in seama, este caciula care ii face nevazuti pe eroii basmelor. Este totusi o inventie partial reusita in laboratoare si nu avem nici un motiv sa ne indoim ca o civilizatie, cu un pic mai stapana pe tehnica decat noi, foloseste in mod curent "invizibilitatea" (asta e si un raspuns la intrebarea ca dece nu-i vedem). In ce ma priveste, n-am avut rabdarea sa pot urmari acest film care contine o singura idee de baza. In schimb in viata din jur gasim zeci de similitudini intre viata noastra si viata de inchisoare sau gasim sute de similitudini intre viata noastra si "viata fiintelor" dintr-un joc de calculator.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

adrian75

Intr-adevar exista multe similitudini intre viata de zi cu zi si viata de inchisoare,dar la fel de adevarat este ca nici oamenii nu se straduiesc sa iasa din aceasta stare...le este bine asa ...atunci ? Eu cred ca accesul la un nivel mai inalt al piramidei decizionale ( pt noi civilizatia umana) este posibil,insa nu in conditia actuala,sau mai bine zis...nu cu actualul mod de gandire. Mai cred ca diferenta dintre noi oamenii si personajele unui joc pe calculator o face liberul arbitru,spre deosebire de personajele unui joc,noi oamenii,avem capacitatea de a decide singuri ce curs vor lua evenimentele viitoare...am spus ca avem capacitatea nu si ca o facem! Deocamdata,intr-adevar marea majoritate a oamenilor se comporta ca intrun joc....fac doar ceea ce li se spune.

tractorbeam

In 2050 dragii moshului toti vom fi condusi de chinezi care ne vor imbraca, hrani si distra aproape gratis asa ca eu zic sa incepeti usor sa invatati chinezeste. Dupa ce ne vor cuceri se vor imperechea cu noi si vor da nastere acelei rase de grey  care vine din viitor sa-si cunoasca stramoshii. Baba Vanga dixit!

@Lex

poi daca ei ne-au creat, ei ne omoara , ei se joaca cu noi cum vor, ATUNCI care e scopul lor final ?! .yo nu prea cred ca ei fac asta doar din placere sau doar ca se plictisesc si s-au gandit ei ca asta e o modalitate sa ''piarda'' timpul. problema e complicata. si eu sunt de acord ca ''ei'' sunt cei care ''trag sforile '' dar scopul este altul. e credibila si ideea ca ei au venit acum sute de mii de ani si ne au gasit pe noi ''maimutele proste'' atunci noi abia descopeream focul sau poate nici atat si ne au ''updatat'' putin lasandu-ne doar 3 % din capacitatile noastre suficiente pentru a face din noi SCLAVII PERFECTI.(o dovada e ADN ul nostru modificat sau ''junk dna'').parerea mea e ca are legatura cu evolutia spirituala a ''maimutei'' numite om. cu cat suntem mai indobitociti, mai insclaviti, mai inraiti cu atat evolutia noastra decade.de fapt care e scopul pe lumea asta?!

adrian75

Si eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta:care este scopul vietii.....raspunsul este dificil de dat si asta pt ca necesita o cunoastere aprofundata a naturii umane,a trecutului nostru (cel adevarat) si implicit necesita o buna cunoastere a locului nostru in acest univers. Ca o parere strict personala,numai cunoscand bine trecutul civilizatiei umane putem afla care este scopul vietii,ce rost avem noi aici pe aceasta planeta,suntem sau nu intrun fel de  Matrix,suntem sau nu prinsi intr-o controversa universala (asa cum afirma Biblia)...trecutul ne poate ajuta sa gasim unele raspunsuri,insa este o munca istovitoare,iar societatea de astazi nu ne da timpul necesar pt asta. Tot ca o parere personala...as fi preferat ca in mintea mea sa nu se nasca astfel de intrebari...traiam mai linistit..!