Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Insula Pastelui

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 21:29:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M

Istoria Insulei Pastelui – Insula in sine
http://www.allaboutpopularissues.org/romanian/istoria-insulei-pastelui.htm

Din moment ce insula este formata din roca vulcanica, primii locuitori au sculptat aceste roci in forma unor statui gigantice, unele cu o inaltime de aprox. 4 metri, 6 inci si o greutate de aproximativ 14 tone. Acesta era motivul defrisarii bogatelor paduri de acolo. Inainte de anul 700 d.Cr, locuitorii au folosit copacii pentru a transporta aceste roci gigantice prin toata insula. Majoritatea statuilor care au supravietuit sunt aliniate de-a lungul tarmului cu fata spre mare. Fetele si corpurile lor seamana cu statuile similare din Polinezia, insa au fost facute in mod unic. Cultul statuilor a simbolizat stapanirea si puterea masculina in intreaga structura a societatii locuitorilor; nu semnifica doar puterea si statura, ci bastinasii credeau ca au fost locuiti de un spirit sacru .

Statuile care privesc spre mare sunt o amintire miscatoare a omului care intotdeauna este in cautarea unui loc de pace si armonie. Indiferent care a fost intentia originala a primilor constructori pentru aceste figuri, acum a ramas doar un sentiment de pierdere si deznadejde.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

fiulploii

#76
Texte , pe ce te bazezi ? ca nu disting nici macar o dovada mica  :-D
Si treaba cu fantana tineretii
Citat din: zana@M din  27 Octombrie 2011, 22:19:01
Fântâna tinereţii este pe Insula Paştelui: Elixirul ce prelungeşte viaţa, extras din sol
Un miraculos elixir al tinereţii, ce ar putea extinde viaţa uman cu peste 10 ani este dezvoltat de cercetători, după ce au creat o pastilă din chimicalele găsite în solul de pe Insula Paştelui, una din cele mai îndepărtate şi misterioase locaţii.
Medicamentul, rapamicin, este deja folosit pentru a inhiba sistemul imunitar al pacieţilor care primesc transplant de organe.
De asemenea, este folosit în operaţiile pe cord şi este testat pentru proprietăţile anti-cancerigene
Dr Arlan Richardson, cel care a condus cercetările la Universitatea Texas, declara că rampacinul pare foarte promiţător în crearea unui medicament anti-îmbătrânire..
Rapamicin a fost descoperit în anii 70 în timpul unei campanii mondiale de căutare a noi antibiotice. Principalul ingredient este produs de un microb ce trăieşte în solul Insulei Paştelui.
Antena3.ro c
am subliniat adevarul din insasi postarea ta .
No offence.

Siberia

Citat din: zana@M din  27 Octombrie 2011, 22:29:44
Statuile care privesc spre mare sunt o amintire miscatoare a omului care intotdeauna este in cautarea unui loc de pace si armonie. Indiferent care a fost intentia originala a primilor constructori pentru aceste figuri, acum a ramas doar un sentiment de pierdere si deznadejde.

Ei da.. asa explicatie zic si eu pentru statuile alea.
Acum inteleg si sensul piramidelor: ele simbolizeaza dorinta eterna a Pamantului de-a se zbura spre stele.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

#78
Citat din: Siberia din  27 Octombrie 2011, 22:47:12
Ei da.. asa explicatie zic si eu pentru statuile alea.
Acum inteleg si sensul piramidelor: ele simbolizeaza dorinta eterna a Pamantului de-a se zbura spre stele.

De acord cu dragele mele colege...dar sa fim seriosi acum...eu sunt mai pragmatica de felul meu...Statuile MOAI...cu fata spre mare...dar daca au asezat acele statui ...ca un zid sa zicem....contra unei amenintari venite de pe mare?.....sau....sa  "spuna" civilizatiilor viitoare...ca ei de acolo au venit?....Oh..stati ca privesc spre CER....mai graitor raspunsul atunci...
Si inca ceva: aveau 3-4 metri inaltime...HOPA!! Aceeasi inaltime...o aveau si gigantii de inaltime medie ...ca doar nu toti aveau 7 metri....Daca erau niste statui in marime naturala a "jidovilor"? Nu stiu ma intreb si eu....Nu e nimic rau in asta...Si oamenii moderni isi mai fac statui din cand in cand...de marmura...de ceara....pentru vedete...Dar astia au vrut ca statuile lor sa dainuiasca zeci de mii de ani....

Cat despre piramide ...parca prea...costisitoare si grandioase si perfect executate..erau doriintele si visele lor!! Acele piramide nu sunt construite de antici...cum noi romanii nu am construit Zidul chinezesc :lol:   Nu aveau cum..si nici uneltele necesare si nici puterea respectiva....Si daca cineva mai crede ca egiptenii puteau misca pietre de 100 tone..... Nici acum cu toata tehnologia lor....nu pot construi  o piramida  la precizia cu care au fost construite cele din Giza....Dar mai bine...daca urmariti videos pe care le-am postat veti intelege mai bine....

zana@M

Citat din: fiulploii din  27 Octombrie 2011, 22:35:36
Texte , pe ce te bazezi ? ca nu disting nici macar o dovada mica  :-D
Si treaba cu fantana tineretii am subliniat adevarul din insasi postarea ta .
No offence.

Mai multe citeste aici...http://www.antena3.ro/externe/fantana-tineretii-este-pe-insula-pastelui-elixirul-ce-prelungeste-viata-extras-din-sol-75409.html

Pilula anti-îmbătrânire a fost testată pe animale, unde s-a observat o creştere a duratei de viaţă cu 38 procente.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Citat din: fiulploii din  27 Octombrie 2011, 22:35:36
Texte , pe ce te bazezi ? ca nu disting nici macar o dovada mica  :-D
Si treaba cu fantana tineretii am subliniat adevarul din insasi postarea ta .
No offence.

Mai multe detalii gasesti si aici...http://www.descopera.ro/dnews/4629572-a-fost-descoperit-elixirul-tineretii
O zi buna!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Arhanghelul

#81
Informati noi ... senzational...

Statuile din Insula Paştelui, deja misterioase, au corp!

http://caleidoscopbotosani.blogspot.com/2012/01/statuile-din-insula-pastelui-deja.html

Oare sunt reale pozele ?... sau iar este un zgomot de "senzor" ...

P.S. Unificati ... cu postul asta    http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2241.msg38924.html#msg38924

P.P.S. Se pare ca aveau corp ... de care se stia de mai demult ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#83
Citat din: Arhanghelul din  02 Februarie 2012, 00:02:13
.

Cred ca ... acest punctulet minuscul ... a anticipat ... aceasta ipoteza prezentata explicit in poza atasata ...

Acesta captura este din ...

http://www.youtube.com/watch?v=81eYyr4wUFU&feature=player_embedded#!

Sursa "autorizata" ... Siberia ... :lol:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3998.0/topicseen.html

P.S.  A ... nu se arunca la recycle bin ... roguva mumos ... la chat ... macar...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Interesanta ipoteza ... mai ales ca naiul romanesc si o floare numita "ramania/romania" este pe aproape, pe acolo, prin continentul sud-american.

Siberia

Ar fi interesanta o comparare a multor sculpturi si figurine din diferite parti ale lumii cu cele din folclorul nostru.
Rezultatele acestor comparatii cred ca ne-ar baga intr-o ceata groasa... :)) sau ne-ar scoate din ceata gri in care ne invartim :))
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

zana@M

Am gasit un articol despre calatoria in Insula Patelui de Marius Ghenea ,articol scris la data de 3 de cembrie 2011 ,foarte interesant .
Misterioasa este in primul rand venirea, cu sute de ani in urma, a unor polinezieni in aceasta insula foarte indepartata si izolata din Pacificul de Sud. Apoi, la fel de misterios este efortul localnicilor de a construi si de a transporta, pe distante foarte lungi aceste statui de zeci de tone, catre zonele de coasta. Sunt si multe alte lucruri misterioase acolo, dar cred ca le poti intelege cu adevarat doar cand ajungi acolo si le vezi...
Desi este una  dintre cele mai izolate insule locuite, exista internet ,telefonul are semnal ,localnicii au apa curenta.
Articolul integra..
http://www.ghenea.ro/2011/12/03/calatorie-in-insula-pastelui/
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Gabri001

Citat din: Arhanghelul din  01 Februarie 2012, 23:43:49
Informati noi ... senzational...

Statuile din Insula Paştelui, deja misterioase, au corp!


Oare sunt reale pozele ?... sau iar este un zgomot de "senzor" ...


P.P.S. Se pare ca aveau corp ... de care se stia de mai demult ...

Dar se pare totusi ca au descoperit si  inscriptii pe corpuri: http://www.eisp.org/4095/

zana@M

#88
Insula Paştelui  astazi.
Astăzi,Insula Pastelui aparţine de Chile, unde este cunoscută sub numele Isla de Pascua. Aici locuiesc 3.000 de persoane, Hanga Roa fiind singurul oraş de pe insulă.In 1967 s-a construit un aeroport folosit ca punct de realimentare pentru avioanele ce călătoreau între Santiago de Chile şi Tahiti.
In prezent, tot mai mulţi turişti sosesc pentru a admira acest loc unic de pe Terra.  Este astăzi un parc natural naţional, fiind inclus în Patrimoniul Mondial al UNESCO.
Printre atracţiile de astăzi ale insulei se numără misterioasele statui moai, numeroasele peşteri şi apele cristaline căutate de pasionaţii de scuba diving.
In fiecare an in luna februarie are loc festivalul  Tapati Rapa Nui.Localnicii îşi arată talentele de artizani, gătind, sculptând şi pictându-se pe corp în stil tradiţional polinezian.
Istoria acestei insule izolate din Oceanul Pacific oferă multe lecţii despre omenire, iar o mai bună înţelegere a acestui loc misterios ne-ar putea ajuta să construim un viitor mai bun.
http://www.descopera.ro/cultura/9521090-insula-pastelui-misteriosul-buric-al-pamantului
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

#89
Noi fotografii ale statuilor din Insula Pastelui, facute publice de catre arheologi, arata adevarata forma a acestora ,au si ''corpuri''.
http://www.ziare.com/magazin/arheologie/noi-dezvaluri-despre-misterioasele-statui-din-insula-pastelui-galerie-foto-1167818
Imi cer scuze  ,  dar n -am citit  ca s-a mai postat in februarie despre aceste statui.... :roll: :-D :-o
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,