Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Terorismul în Norvegia şi Dumnezeu

Creat de romulus, 24 Iulie 2011, 20:43:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kandaon

 Nu stiu de ce dar imi suna cumva suspicios cum afla ziaristii astia rapoarte secrete ale FSB. Mai citisem undeva despre alt raport catre Putin (sigur, normal ar fi fost catre Medvedev, dar cam toata lumea presupune cine e seful de fapt in Rusia), tot al FSB, in legatura cu manareala aia cu Dominik Kahn, seful FMI.
Problema e ca serviciul de spionaj al Rusiei, cel care ar fi trebuit teoretic sa se ocupe de chestiuni din astea externe (FMI, Norvegia) este SVR (sau GRU parca) si nu FSB.

Eu vad lucrurile asa mai degraba, si anume am citit parca undeva ca Norvegia este una din putinele (cred ca se pot numara pe degetele unei singure maini, sau e chiar ultima) tari care si-au platit datoria externa, deci nu mai e indatorata nimanui. Mai mult, a acumulat ceva fonduri, si nu putine.
Ei au profitat de avansul pe care l-au avut si de faptul ca sunt o tara mica dar cu ceva resurse naturale si aflata in acelasi timp intr-o zona mai retrasa, aflata mai putin in valtoarea geopoliticii mondiale, si au platit parca datoria externa in anii 90' cred, fara ca multa lume sa bage de seama.

Insa am vazut cu totii ce se intampla cand cineva, o tara adica, face asa ceva si iese de sub controlul bancherilor mondiali. Am patit-o pe pielea noastra in 1989, si Libia lui Gadafi isi primeste plata sa zic asa, chiar acum.
Sigur, Norvegia e mai greu de atacat, e in NATO, e o tara micuta (in jur de 5 milioane locuitori cred, sau mai putin) si pacifista, nu are probleme cu vecinii etc., are si ceva fonduri.
Dar imaginatia "sforarilor mondiali" este foarte bogata, ca si mijloacele aflate la dispozitie.

Si, ca sa pun si cealalta varianta, teroristul ala dement chiar o fi actionat singur, sau ma rog, din convingere, si nu "teleghidat" finut de cineva si el chiar credea ca multiculturalismul sau islamismul sunt un pericol major pentru tara lui si pentru Europa. Poate el e chiar "dus" un oic (ma rog, un pic mai mult) si chiar credea ca "fortele raului" sunt alea care vor sa-i distruga tara prin schimbarea ponderii culturale sau demografice si s-a crezut un cavaler in lupta pentru apararea tarii sau credintei. 

romulus

CitatNu stiu de ce dar imi suna cumva suspicios cum afla ziaristii astia rapoarte secrete ale FSB.
Nu fi naiv ! Niciodata - cu toate ca se zice sa nu zici niciodata - ziaristii nu afla  !
Regula este ca serviciile le furnizeaza acele informatii prelucrate special (sau nu ) in cadrul unor combinatii/jocuri/ planuri; ca sa nu mai vorbim ca de foarte multe ori, notiunea de ziarist si cea/cele de ofiter de informatii ori agent sunt teribil de asemanatoare, monser  !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Xanadron

#47
Citat din: fiulploii din  27 Iulie 2011, 16:37:37
Cred ca asa tre sa se numeasca subiectul pentru ca Dumnezeu nu are loc in aceasta ecuatie .

Oculta mondiala este deja un Sistem care evolueaza independent de cine e la conducere , nu are granite si nici credinte .

Daca e adevarata stirea intrebarea e cui foloseste dezvaluirea? Poate fi doar un semnal pentru anumite forte ca FSB e un pion important desi , ca orice comunitate umana si acolo exista fractiuni ideologice ca doar de aia nu suntem clone  :-D

Eu personal cred ca vom asista la o confruntare mutata de pe frontul invizibil   in zona vizibila , cu experimente si contra-experimente si vor fi ceva victime colaterale.

Pentru ca, nu-i asa? - apocalipsa tre sa aiba loc din varii motive . Sau cel putin , asa vor unii  :evil:

Mda, mutarile "sahistilor" ocultei/cabalei NOM=VOM (Vechea Ordine, ca si asta de-acum e tot cam aceeasi Marie) par sa fie calculate cu decenii inainte. Sau chiar cu secole. Iar "candidatii manciurieni" de genul norvegianului astuia sint doar accesorii cultivate cu grija si rabdare - si nu doar de la Lee Harvey Oswald ori Sirhan-Sirhan incoace.
Nici sforarii NWO :evil: nu stiu insa chiar totul, cu toti remote-viewerii lor sau dispozitivele de sondare a viitorului tip "looking glass". Poate si fiindca Dumnezeu (nu, nu mosulica ala cu barba alba din Biblie - cam razbunator, ranchiunos, iubitor de oameni doar la modul declarativ si mort dupa adulatie oarba :-P) are totusi un ultim cuvint de spus in toate cele ce sint / si maine vor ride sub Soare, :-D vorba unui cintecel pionieresc.

Cit despre victimele colaterale, ele-s mereu prezente pe linga un tsunami sau cutremur "interpretat la HAARPa", :-D dar sint de acord cu opinia ca numarul lor va creste exponential in curind. Nu stiu daca pina la ordinul miliardelor sugerate de "The Georgia Guidestones", dar oricum pe undeva pe-aproape inclin sa cred - din pacate.
Chiar daca-s si unii autori partizani ai teoriei mutarii liniei temporale catastrofice pe un alt macaz pozitiv. :roll:
Chestie posibila, dar improbabila dupa JE, dintr-o infinitate de motive nu doar banuite, ci chiar foarte vizibile - asa ca nu le mai dezvolt acum.

Altceva - ziaristii bine zice romulus ca sint intr-adevar doar niste curele de transmisie care nu prea afla de capu' lor decit mizilicuri - restul fiindu-le "servit" de catre serviciile din trei litere. Evident ca deja "digerat" intr-un ghiveci in care proportia adevarului e de ordinul sutimilor in cel mai bun caz.

@ colega Siberia acum: Clar ca-i dificila navigarea printre Scyllele si Charybdele netistice, dar citeva situri (gen Sorcha Faal) sint cunoscute ca un cal breaz pe tarlaua dezinformarii - si inca a celei naiv elaborate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

(total offtopic)
E o diferenta mare intre "basmele" lui Benjamin Fulford si cele ale lui "Sorcha Faal" ?
Sa inteleg ca "dezinformarea naiv elaborata" a canalelor consacrate de stiri e perfect digerabila  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Citat din: Siberia din  28 Iulie 2011, 12:39:44
(total offtopic)
E o diferenta mare intre "basmele" lui Benjamin Fulford si cele ale lui "Sorcha Faal" ?
Sa inteleg ca "dezinformarea naiv elaborata" a canalelor consacrate de stiri e perfect digerabila  :-D
:-D Nu, nu-i mare diferentza (desi cumatrul BF are macar o... identitate si-o cariera la Forbes, ce-i confera urme vagi de credibilitate, spre deosebire de "ilustrii anonimi" de pe siturile citate).
De cel putin 7-8 ori am accentuat de fapt pe topicul fulfordez dubiile mele privitoare la veridicitatea prezumtiilor conului Benjy - care, repet, poate fi de buna credintza si, la rindul lui, dezinformat voluntar de "sursele" sale. Care surse e clar ca EXISTA totusi, spre deosebire de "rapoartele FSB" :-P ale lui Sorcha Faal.

Revenind acum ontopic, cred ca ar fi utila o retrospectiva a"ciudateniilor norvegiene" observate si de alti colegi - incepind cu misterioasa sabotare a uzinei naziste de apa grea de-acum 67 de ani si terminind cu amploarea retzelei de buncare subterane, ce pot adaposti se pare peste 60% din cele 5 milioane de norvegieni (si pe dl. dr. Toni Victor Moldovan poate? ;))
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

saver

Si eu sunt de parere ca raportul FSB e vrajeala clar. Ditai premierul norvegian sa planga ca un copil la usa rusnacilor.
Nu cred asta niciodata. Fumuri si oglinzi.

Lucrurile sunt foarte clare, norvegianul a omorat copiii din tabara care boicotau Israelul. Plus faptul ca e mason.
Pana nu e lasat sa spuna clar cu gura lui, filmat, care e actiunea lui, de ce a facut ce a facut totul e deturnat. Si ar trebui sa existe si intrebari la care sa raspunda.

Arhanghelul

Citat din: kandaon din  27 Iulie 2011, 23:22:51
Eu vad lucrurile asa mai degraba, si anume am citit parca undeva ca Norvegia este una din putinele (cred ca se pot numara pe degetele unei singure maini, sau e chiar ultima) tari care si-au platit datoria externa, deci nu mai e indatorata nimanui. Mai mult, a acumulat ceva fonduri, si nu putine.
Ei au profitat de avansul pe care l-au avut si de faptul ca sunt o tara mica dar cu ceva resurse naturale si aflata in acelasi timp intr-o zona mai retrasa, aflata mai putin in valtoarea geopoliticii mondiale, si au platit parca datoria externa in anii 90' cred, fara ca multa lume sa bage de seama

C-am asa ...
http://saccsiv.wordpress.com/2011/07/11/in-norvegia-petrolul-este-al-poporului-de-aici-o-mare-bunastare-dar-cam-atat/

Am uitat oare de Venezuiela si Libia ...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Economia_Venezuelei

other:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7312002-harta-datoriei-publice-tarilor-din.htm
Norvegia nu apare in harta datornicilor(au uitat ca exista) ... aviz neatentilor ...

http://www.nato.int/cps/en/natolive/nato_countries.htm
http://www.nato.int/cps/en/natolive/51288.htm

Deci cred ca va-ti lamurit cu jurnalismul ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

saver

@ Arhanghelul

In Romania nu exista jurnalism. Mai multe se afla din surse alternative decat din ziare sau tv.

Arhanghelul

#53
Citat din: Arhanghelul din  28 Iulie 2011, 18:10:14
other:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7312002-harta-datoriei-publice-tarilor-din.htm
Norvegia nu apare in harta datornicilor(au uitat ca exista) ... aviz neatentilor ...

Ca vorbeam de neatenti ... unul din ei sunt eu ... Norvegia nu este membru UE ci doar NATO ... ea in schimb are niste favoruri comerciale cu piata comuna europeana (la bani tot aia este ,nu intri  cu buletinu dar si cu pasaportul tot aia e,ca viza este automata )...http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_3118/BBC-Norvegia-pretul-independentei-de-Uniunea-Europeana.htm
Mea culpa ...
P.S. Oricum ce-am vrut sa arat ramane valabil doar ca are mici variatiuni/conexiuni ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

andrei

   Treaba cu premierul norvegian,la rusi, nu este tocmai de necrezut.Se stie ca rusii incearca sa descurajeze emigratia musulmanilor in Europa si nu vad cu ochi buni (mai ales dupa atentatele de la Moscova,cand au jurat razbunare)gesturi de raliere cu cauza arabilor.
Se pare ca nimeni nu-si pune cateva intrebari esentiale.Sa spunem ca Breivik a actionat singur de capul sau,pentru ca asa i sa nazarit lui ca ar fi bine.Totusi,la o analiza mai profunda,putem trage niste concluzii nu tocmai linistitoare.Adica;Cel mai firesc ar fi sa ne intrebam daca nu cumva, undeva, in trecutul sau,in sanul familiei nu i s-au insuflat asfel de idei cu care a crescut si care i-au fost cultivate permanent? Sau,la fel de posibil, actiunile sale sunt rodul cunostintelor dobandite mai recent,in discutii purtate in cercurile pe care le frecventeaza.Si intr-un caz si in celalalt,pericolul este maxim.In primul caz, avand in vedere familia din care se trage,o familie de diplomati,se poate concluziona ca asfel de actiuni sunt discutate si aprobate tacit in mediul politic norvegian.In cel de-al doilea caz pericolul este chiar mai mare.De ce spun asta ?Daca se vehiculeaza asfel de idei in cercurile masonice,sau in cele naziste,grupari cu care Breivik avea stranse legaturi,  mai mult ca sigur ca  exista si alte celule care  actioneaza dupa ideile lui Anders Breivik si care acum vad in acesta un lider si un ,,deschizator de drumuri".Cred ca nu a fost un caz izolat si cred ca vom fi martori in continuare la asfel de evenimente.Este posibil ca fenomenul sa fie mult mai amplu decat ne inchipuim.Se poate chiar ca premierul Norvegiei,sa fi avut unele informatii,care nu au ajuns neaparat si in presa si sa fi cerut intradevar sprijinul Moscovei,pentru a incerca sa stopeze niste evenimente despre care stia ca vor urma dar nu stia unde sau cum se vor derula.Poate stia ca se pregateste un atentat pe teritoriul tarii sale,posibil cu amestecul rusilor si a cerut explicatii sau ajutor cum era si firesc celor care ar putea avea ceva de-aface cu treaba asta.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

romulus

CitatSe poate chiar ca premierul Norvegiei,sa fi avut unele informatii,care nu au ajuns neaparat si in presa si sa fi cerut intradevar sprijinul Moscovei,pentru a incerca sa stopeze niste evenimente despre care stia ca vor urma dar nu stia unde sau cum se vor derula.Poate stia ca se pregateste un atentat pe teritoriul tarii sale,posibil cu amestecul rusilor si a cerut explicatii sau ajutor cum era si firesc celor care ar putea avea ceva de-aface cu treaba asta.
Posibil dar putin probabil . Ca sa ne pronuntam cat de cat credibil pe teritoriul asta este nevoie de un purkoi de informatii (din surse credibile ) si apoi sa cunoastem ceva, ceva si din specificul zonei.
Daca ar fi sa judecam dupa caracteristicile nationale, mecanismele de gandire ale norvegienilor, ca natie, a conditiilor de viata ale indivizilor, de cum/cat de usor isi obtin " painea cea de toate zilele" {a se vedea pentru informare  si ce scrie Toni Victor Moldovan,   traitor si pe meleagurile alea , pe blogul lui pe tema asta}  cum traiesc, confortul psihic la nivelul cetateanului mediu, politicile sociale ,cele absorbtie a resortisantilor,  nu stiu daca am fi putut ajunge la concluzia ca un asemenea carnagiu ar fi putut fi gandit/pregatit si pus in opera DE UN SINGUR INDIVID, lejer, fara graba, sau teama de represalii.
Judecand insa in context mai larg, daca americanii au fost in stare sa-si beleasca, tot lejer, tot fara teama de represalii - trei mii si ceva ce sitoaieni pentru a putea motiva mascarada cu "lupta impotriva terorismului " , eu decretez :
Totul pe lumea asta este posibil !
Si apoi se organizeaza- obligatoriu, it's a  mast vorba franglezului , o slujba de , cum au zis?!! : tristete si comemorare !! Brrrr... !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Siberia

Daca totul este posibil, am putea crede si ca a fost posibil ca politia norvegiana sa participe exact in aceeasi vineri, la antrenamente al caror scenariu descriau ... situatia de la Utoya.

Antrenament pe scenariul Utøya 22 Iulie

Cu doar cateva ore inainte ca Anders Behring Breivik sa inceapa impuscarea copiilor pe Utøya, un echipaj de urgenta al politiei a incehiat un exerciţiu in care s-au antrenat pe o  situaţie aproape identică.

Kun timer før Anders Behring Breivik begynte å skyte ungdommer på Utøya, avsluttet politiets beredskapstropp en øvelse hvor de øvde på en nesten identisk situasjon.

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article4208952.ece
- folositi translatorul Google -

Deci:  Primul Ministru stia ceva ? Rusii stiau ceva ? Politia stia ceva ? Va suna cunoscut modul asta de operare ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Curat nesten identisk situasjon, :-D Siberia...

"Neshte situatii identsice" :wink: ar fi fost deci logic cunoscute (sau macar banuite) avant-la-lettre, dar se pare ca "miscarea tactica secreta" a masonului si simultan "candidatului manciurian" Brejvik - explozia - a deturnat in mod iscusit atentia autoritatilor norvegiene.
Care nu cred c-au fost mina-n mina cu serial-killerul. :roll:
Cel putin nu la nivel executiv normal-vizibil.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

Citat din: Xanadron din  26 August 2011, 15:38:56
Curat nesten identisk situasjon, :-D Siberia...

"Neshte situatii identsice" :wink: ar fi fost deci logic cunoscute (sau macar banuite) avant-la-lettre, dar se pare ca "miscarea tactica secreta" a masonului si simultan "candidatului manciurian" Brejvik - explozia - a deturnat in mod iscusit atentia autoritatilor norvegiene.
Care nu cred c-au fost mina-n mina cu serial-killerul. :roll:
Cel putin nu la nivel executiv normal-vizibil.
"Autoritatile" - adica in intelesul comun, Guvernul ori decidenti (vorba lu'Bush) guvernamentali, foarte posibil ca nu stiau, in corpore,  dar asta nu exclude ca anumite structuri ori servicii sa fi stiut ori chiar coordonat.
Iar in ceea ce priveste chestia cu " exercitiul" - care se intalneste obsesiv si in alte cazuri de acelasi tip  de pe mapamond - nu pot decat sa aduc in memoria celor care mai cunosc din culisele WWII, cazul Coventry cand, Churchill a interzis concentrarea de forte aeriene si artilerie a.a. pentru a apara orasul, doar  pentru a "proteja" sursa de informatii prin care se aflase de masivul bombardament pe care-l pregatise Hitler; tot ce a permis - totusi -Churchill a fost sa concentreze un numar mai mare de pompieri in zona orasului ce urma sa fie bombardat ! Gest umanitar nu ? ! Desi exista documente care sustin aceste FAPTE  , aparatorii lui Churchill invoca "teoria conspiratiei" si spun ca, nu,  faptele istorice nu au decurs asa!! Revenind la exercitiul politiei norvegiene din ziua fatidica , chiar daca nu avem - inca - documente care sa arate  realitatea  aceste vor fi declasificate peste 99 de ani, cand cui/ce ii va mai pasa de 70 ori 90 ori sute/mii de oameni morti in secolul trecut in anul de gratie 2011 !!  Ecleziastul spune insa asa  : ,,Toate îşi au vremea lor şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui" (Ecl. 3:1) . Achiesez !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

elena78

#59
Citat din: kandaon din  27 Iulie 2011, 23:22:51

Eu vad lucrurile asa mai degraba, si anume am citit parca undeva ca Norvegia este una din putinele (cred ca se pot numara pe degetele unei singure maini, sau e chiar ultima) tari care si-au platit datoria externa, deci nu mai e indatorata nimanui. Mai mult, a acumulat ceva fonduri, si nu putine.
Ei au profitat de avansul pe care l-au avut si de faptul ca sunt o tara mica dar cu ceva resurse naturale si aflata in acelasi timp intr-o zona mai retrasa, aflata mai putin in valtoarea geopoliticii mondiale, si au platit parca datoria externa in anii 90' cred, fara ca multa lume sa bage de seama.

Insa am vazut cu totii ce se intampla cand cineva, o tara adica, face asa ceva si iese de sub controlul bancherilor mondiali. Am patit-o pe pielea noastra in 1989, si Libia lui Gadafi isi primeste plata sa zic asa, chiar acum.
Sigur, Norvegia e mai greu de atacat, e in NATO, e o tara micuta (in jur de 5 milioane locuitori cred, sau mai putin) si pacifista, nu are probleme cu vecinii etc., are si ceva fonduri.
Dar imaginatia "sforarilor mondiali" este foarte bogata, ca si mijloacele aflate la dispozitie.

Si, ca sa pun si cealalta varianta, teroristul ala dement chiar o fi actionat singur, sau ma rog, din convingere, si nu "teleghidat" finut de cineva si el chiar credea ca multiculturalismul sau islamismul sunt un pericol major pentru tara lui si pentru Europa.

asa este domnule Kandaon ,ai perfect dreptate , intre Norvegia si  banchierii  mondiali   a existat si  exista un razboi subtil ,  Islanda si Norvegia au fost singurele tari care au inteles   ca in spatele  guvernului lor  oficial  exista si altcineva ... ea,Norvegia  a luptat impotriva ,,acestor persoane  care  lucreaza in spatelei scenei oficiale ,, dar din  pacate a fost atacata  prin  atacul teroristic  care a avut loc  pe 22 iulie 2011.,Anders Behring  Breivik   se pare  ca a  procedat ,,conform regulamentului stabilit  de ei ,de acel guvern umbra ,, ...o alta bomba a explodat in centrul  Norvegiei din cate se pare tot in acea zi   adica  pe 22 iulie de ce oare  toate aceste  au avut loc tocmai in acea zi ???daca  facem unele cercetari  vom observa cu atentie ca  sfanta Magdalena  ( sau Magdala) se sarbatoreste  pe 22 iulie ,aceasta sfanta este sfanta protectoare a templierilor  cum  Anders facea parte dintr-o organizatie  a templierilor  el  a  procedat inca o data conform regulamentului ,este doar o  coincidenta???...cum spunea Agatha  Christie  ,,,,....,,o coincidenta este o coincidenta ,doua coincidente sunt doua coincidente ,dar trei coincidente  este o prova ,un test ,,....