Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aseneth

Citat din: pri3st3ss din  09 Iunie 2006, 20:38:12
si ajung la mal si sunt salvata de un beduin care apare si in alte vise si oamenii cred ca sunt sunt trimisa de zei...uneori visul acesta se continua f mult...de exemplu, mi se da sa beau ceva si sunt anumiti "copii alesi" printre care faceam si eu parte - nu stiu de unde pana unde :? :| - care erau de fapt alieni in trupuri umane care trebuiau sa salveze ceva....nu Pamantul :-D... si uneori simt racoarea licorii pe care mi-o da beduinul si cuvintele lui de  incurajare...apoi lucrurile se incurca si pierd sirul logic al faptelor....
asta e un vis...

ma intreb totusi care e semnificatia....ce inseamna pentru mine toate astea.... :-( :| :? :? :? :? :?

Dune
Citisesi cartea, sau vazusesi filmul, sau iti povestise cineva actiunea de acolo.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Dune

uforever

Am o intrebare pentru colegi, pana la intrebare declar ca, eu subsemnatul uforever :-D am vise de tot felul si anume: premonitorii, lucide, vise pline de simboluri...etc. Sunt constient ca multe dintre visele mele sunt simple descarcari ale creierului si le recunosc, e normal sa ne refacem in somn d.p.d.v. fizic, mental, poate chiar spiritul se linisteste spre dimineata(speculez aici). De cand "calatoresc" pe Terra, am visat tot felul de entitati posibile si imposibile, dar niciodata un elefant alb, intrebarea mea este: stie cineva ce simbolizeaza acest animal in vise?  :? Pe net sunt tot felul de aberatii si parca nu mi-as bate capul cu asta, stie cineva un material serios din care pot afla ceva despre asta? Pur si simplu simt ceva in legatura cu acest vis, desigur ma pot insela, daca as lua in calcul informatiile la prima mana de pe net, ma paste un dezastru :lol:, dar sunt destul de greu sugestionabil :wink:
"Senchiu verii maci" :-D

fiulploii

  As putea sa te rog sa dai mai multe detalii dar nu are rost  :lol: Fac pariu ca era si un elefant roz insa nu l-ai vazut fiindca era ascuns in cires .
  Serios acum , nu iti poate explica nimeni . Din ce stiu eu , visele sunt personalizate . Adica au simboluri descifrabile corect doar de catre persoana respectiva. Nu exista simboluri universale dar pot exista vise ''universale'' adica acelasi vis sa il aiba mai multe persoane. Abia atunci se ridica din aburii mentali o intrebare serioasa.
  In rest, mesajul este doar al tau , descifrabil doar cu codul tau personal. Nu este vreun windows ci este mai mult linux open source .
  Spor la .. descifrat !

padme

Păi mai depinde mah uforever si ce stare ti-a dat! Poate ai gasit tu informatii pe net, dar asa cum scrie si fiulploii - poate sa fie simbolul pentru tine, iar daca tie ti-a dat o stare de bine, de ce sa te pasca un dezastru? Poate e un avertisment, fii mai atent la ce ti se va intampla in urmatoarea perioada... scurta, o sapt-2 si ne spui si noua care a fost faza, daca va fi vreuna!

Ganditorul

Visul nu poate fi descifrat, dupa parerea mea, decat de cel care-l viseaza si are anumite trairi-amintiri in acest sens. Deci nu ramane decat varianta sa te autoanalizezi si sa vezi ce mesaj iti da subconstientul ( stare de placere, bucuria succesului, extaz, mirare, putin probabil frica etc. etc. etc.) la o problema care te preocupa si in timpul somnului. Daca ar fi sa ma aventurez in descifrare ... o problema mare (cat un elefatn) are o solutie buna (alba) - totul e sa o vezi, sa te apropii de solutie si sa nu scapi sansa.
Nu ma lua prea in serios - poate fi chiar mai bine de atat. Parerea mea.

uforever

Da, inteleg ce spuneti, am un caiet in care notez vise si multe dintre ele le-am "bunghit", p-asta nu prea. Ciudatenia visului consta in faptul ca, elefantul alb se afla in orasul in care am copilarit, era legat cu sfori de doi indivizi si creea panica. Padme in doua saptamani oricum o sa am "o problema cam cat un elefant", vorba Ganditorului , e o certitudine. Mno, de exemplu de zece zile visez ca ma mut in casa noua, dar asta e clar o dorinta. N-ai ce-i face, in somn apartinem "altor lumi".

Aseneth

elefant alb = Vishnu

uforever

Citat din: Aseneth din  17 Mai 2013, 15:38:17
elefant alb = Vishnu

Fratiuc, nu mai veniti cu 2, 3 cuvinte fara sa detaliati putin legatura intre ele   :-), da, stiu, Vishnu apartine trinitatii hinduse, dar in ce context? La ce te referi, ce legatura are cu "elefantul meu", din vis evident? O sa devin hindus?  Mai degraba ma "hindus" in eroare ultimul meu vis :lol:

padme

#503
Vru să spună că l-ai visat pe Vişnu! Deci o să-ţi crească încă 4 braţe şi 4 picioare...Bine că ne-am lămurit şi tu credeai că o să ţi se întâmple un dezastru! :)))))

Aseneth

Citat din: uforever din  17 Mai 2013, 16:17:14
Fratiuc, nu mai veniti cu 2, 3 cuvinte fara sa detaliati putin legatura intre ele   :-), da, stiu, Vishnu apartine trinitatii hinduse, dar in ce context? La ce te referi, ce legatura are cu "elefantul meu", din vis evident? O sa devin hindus?  Mai degraba ma "hindus" in eroare ultimul meu vis :lol:
Special ti-am raspuns asa, sa vezi si tu ce naspa e fara detalii. Zi-ne visul exact cum ti-l amintesti si iti dau si eu detalii.

uforever

#505
Citat din: Aseneth din  17 Mai 2013, 18:47:09
Special ti-am raspuns asa, sa vezi si tu ce naspa e fara detalii. Zi-ne visul exact cum ti-l amintesti si iti dau si eu detalii.

Aaa, pai daca si eu am ajuns sa nu dau detalii, inseamna ca am baut apa dupa abiss :-D, desi pe la inceputul forumului era ca GPS-ul :lol:asa-i cand ai treaba, mno. Nu bre, n-am dat detalii pentru ca ma asteptam la raspunsul asta, au dreptate colegii. Nu-i mare branza, un elefant alb legat cu franghii de unii care-l plimba prin orasul in care am copilarit, doar ca elefantul era furios, ceea ce ma panicheaza in vis. Nu am visat niciodata asa ceva si crede-ma visez nenica, zici ca mi-am luat al 2-lea servici, dar nu ma plateste nimen,, doar ma "rasplateste" :-D
Padme, nu mi-ar strica doua brate in plus, sti tu de ce :-D

cuconu

cel mai sigur este vorba de vise lucide, care de altfel pot să pară mult mai reale decît viaţa reală . Am avut cîteva astfel de experienţe, există nişte exerciţii simple ca să puteţi să le trăiţi şi să le controlaţi . Pentru cei ce ştiu engleză există un filmuleţ pe youtube (the phase)

uforever

Citat din: cuconu din  28 Februarie 2014, 15:40:27
cel mai sigur este vorba de vise lucide, care de altfel pot să pară mult mai reale decît viaţa reală . Am avut cîteva astfel de experienţe, există nişte exerciţii simple ca să puteţi să le trăiţi şi să le controlaţi . Pentru cei ce ştiu engleză există un filmuleţ pe youtube (the phase)


Asa simplu ma tatii?!  8-) Nu vrei deloc sa ma ajuti si pe mine!  Hai, fi si tu de treaba si fi mai concret, exista cei ce "stiu romana si sigur iexista un film" sau o "iexplicatie", daca e chiar asa un mare secret. Ce zici? Te bagi?  :-)