Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele de lângă noi.

Creat de SLEAH19, 17 Noiembrie 2011, 00:16:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SLEAH19

#120
Ansamblul ,, Monumentul Eroilor Revoluţiei ,, din Cimitirul Calea Lipovei  a apărut instantaneu după revoluţie. Inevitabil toti preşedinţii,  priminiştrii , demnitarii ,  români sau de aiurea  merg acolo într-o procesiune ciudată : Iliescu,Hans-Dietrich Genscher, Constantinescu, Băsescu,  Iohannis în prima ieşire după câştigarea alegerilor ... etc etc

Nu este un Monument al Eroilor dragii mei , asta e doar versiunea  pentru încuiaţi, mormintele de marmură neagră sunt simbolice, culorile alternate alb negru se ştie cui aparţin, o flacără arde veşnic acolo iar ceia ce ar trebui să fie ,,Capela,, este de fapt un veritabil ,,Templu Masonic,,

Analizaţi şi voi:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

mr

#121
Realitatea e ca stiinta intemeierii si ulterior a administrarii localitatilor, nu este de ieri, de azi. Cred ca in trecut chiar era o stiinta veritabila, pentru ca a face un grup de indivizi sa locuiasca unul langa altul, pare usor doar la prima vedere. De aceea, doar anumiti indivizi, cu siguranta initiati, cu anumite calitati dezvoltate si care tineau cont de anumite semne, reuseau sa coaguleze o asezare omeneasca. Mai cred ca intemeierea unei asezari sau ghidarea unor grupuri de indivizi catre un anumit scop (de obicei benefic), reprezentau un soi de test, "proiect de diploma", o consacrare a cunostintelor dobandite la un anumit nivel de initiere. Astazi, un ecou destul de sugestiv este reprezentat de mitul (sau ce-o fi el) "muncilor lui Hercule".

Spun aceste lucruri pentru ca asezarile au ramas, insa stiinta administrarii si bunei gestionari a cetatii s-a tot diluat. Mai aproape de zilele noastre a capatat o forma masonica, cu manifestari in ambele directii, atat benefice cat si negative. Dupa profilul general al constiintei moderne...

Fiecare oras cu un minim de istorie, are cladiri ocupate de institutii ale statului (de obicei), cu simboluri stravechi. Si dau doar un exemplu: delta luminos pe frontispiciul cladirilor istorice, multe din ele construite din donatiile unor initiati ai vremii.

Picturile murale in discutie, foarte complexe ca si alcatuire, necesita anumite cunostinte pentru a le fi decodificat mesajul. Imi face impresia ca-i o concurenta in a le face si plasa in anumite locuri alese cu grija, de factiuni care poseda franturi de cunoastere si care cauta sa-si marcheze teritoriul (si transmite mesajul propriu). :) 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

horia2008

Multumesc pt. sumar si prezentare amice Sleah.
Ce l-au luat la demolat pe Valentin Luca / Capotescu, nu stiu... probabil ca a deranjat; tot el a luat pozitie si impotriva mutarii stavilarului dezgropat la City Business Centre de care mentionezi; acusi e gata, sa vedem ce iese cu punerea in valoare a vestigiilor mutate...
iar cu pasajul de la Michelangelo, ceva e dubash acolo, la cat s-au zorit sa-i dea drumul de Craciun, de chiar ai fi zis ca se intampla minunea; apoi au dat-o cotita ca infiltratii, ca probleme cu hidroizolatia - cu un bonus 100Keuro extra-cheltuiala, dar totusi intram in vara acuma... :|
dar primarele robul se lauda cu realizari; mi-am sucit gatul privind la ditamai panoul de informare (cat tabela de la stadion, panou blocat acum privirii de acvariul mutat unul peste altul din Piata Operei in 700); am ajuns la 14 (realizari desigur ale primarului Însuşi :evil: ) si m-a luat cu ameteala
sa vedem acum cu ce mai vine din Maroc, ca palmieri avem deja...  :-o



Grifon

De curiozitate, domnule @SLEAH19, ai mai completat această interesantă cercetare in orașul natal ?
Sau nu au mai apărut elemente de noutate din 2015 ?

SLEAH19

#124
Eu m-am oprit din a le semnala aici dar mai ales picturile murale/ street art s-au reprodus între timp pe ,,hectare,,. Cromatica s-a îmbunătățit iar ,,discursul artistic,, îmbină elemente mistice și naive dorind să transmită un mesaj  ...care mie îmi scapă!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#125
Pentru a picta clădiri de asemenea dimensiuni este nevoie și de logistică și de aprobare. Comisia care a aprobat picturile o fi dictat și tema ?
Timișoara are câteva cartiere cu clădiri istorice din perioada austro-ungară și perioada regalistă română( Elisabetin, Iosefin, Traian, Cetate) care ar avea mare nevoie de refacerea fațadelor, unele adevărate opere de artă măcar și în idea că vom fi Capitală Culturală Europeană. Aș dori să se refacă și acele fațade cu viteza și forța financiară  asemănătoare cu ,,năpădirea,, picturilor murale!









O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#126
Clădirea United Bussines Center 1 din cadrul Iulius Town Timișoara utilizată de ceva corporații IT are o formă triunghiulară interesantă, respectând probabil niște principii de geomanție feng shui ale locului.
Ce mi-a atras mie și probabil nu numai mie atenția este ,,stilizarea,, în zid a unei ,,creaturi supranaturale ,, și iar îmi scapă înțelesul,  .. noi știam de Ana lui Manole zidită ca să nu se mai surpe zidul .. de ce-or fi zidit ăștia lighioana?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

abyss

Mda, pare sa fie un ceas solar din care s-au pastrat cifrele 9,2,3  care arata ca niste viermi, lipitori...
Interesant...

SLEAH19

Citat din: abyss din  02 Martie 2021, 20:12:59
Mda, pare sa fie un ceas solar din care s-au pastrat cifrele 9,2,3  care arata ca niste viermi, lipitori...
Interesant...

Aș merge mai mult pe stilizarea vreunei creaturi mitologice, viermișorii fiind de fapt vârfurile unor brațe multiple sau cum ar fi părul Medusei

Știu că în ce privește pictura ai o părere avizată, poate măcar una din cele murale merită analizată! 
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Grifon

Interesant acest...capriciu arhitectural.
Cred că ambele opinii enunțate au fundament. E o lucrare cu mai multe semnificații, deci cred că e și o incastrare (ca și cum o entitate ar fi simbiont cu clădirea), și e valabilă și supoziția unui soi de ceas solar.
In ultima ipoteză, probabil sensul e completat de diversele momente ale zilei, când umbra indicatorului principal se suprapune pe "viermișorii" ăia (ce par, intr-adevăr, a fi și niște cifre stilizate).

Sunt curios cum a arătat descrierea proiectului. Chiar dacă, bănuiesc, prezentarea nu a detaliat eventualele idei absconse.

abyss

Citat din: SLEAH19 din  02 Martie 2021, 22:32:23
Știu că în ce privește pictura ai o părere avizată, poate măcar una din cele murale merită analizată! 
Frate SLEAH19 sunt lucruri care ma depasesc, cum este si acest caz. Practic aceste reprezentari ies din orizontul meu cultural. Prin urmare in ceea ce priveste simbolistica introdusa, aici suntem mai toti profani si cumva pe picior de egalitate la datul cu parerea.
Fiindca vad in unele picturi tot felul de elemente pe acolo, inclusiv fatzade de cladiri vechi ce par a fi olandeze? daca nu ma insel prea tare...

Dar una peste alta, e oarecum fain.
De ce nu. Mai ales ca a venit in lumea buna occidentala vremea unui alt curent: "Cancel Culture" sau pe limba noastra: canci-cultura.

Insa iti multumesc pentru imaginile prezentate. Surprinzatoare!

SLEAH19

 Am constatat că doar din unghiul din care am folosit zoom,  ,,șerpișorii,, par a stiliza cifrele 2, 3 și 9 din care 2 și 3  nu prea sunt pe pozițiile lor ceea ce ar sugera  ...un program de lucru ,,prelungit,,!! :lol:

Dacă privești în sus de pe trotuarul din fața clădirii se vede ca în imagine, o gheară sau un pinten impresionant!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#132
Citat din: abyss din  04 Martie 2021, 00:58:44
Frate SLEAH19 sunt lucruri care ma depasesc, cum este si acest caz. Practic aceste reprezentari ies din orizontul meu cultural. Prin urmare in ceea ce priveste simbolistica introdusa, aici suntem mai toti profani si cumva pe picior de egalitate la datul cu parerea.
Fiindca vad in unele picturi tot felul de elemente pe acolo, inclusiv fatzade de cladiri vechi ce par a fi olandeze? daca nu ma insel prea tare...

Toate picturile sunt din Timișoara !

Mă opresc doar la una din picturile murale, cea în care apare Ion Monoran.
Ion Monoran a fost un poet rebel exmatriculat pentru că a vrut să plece din țară în vremea comuniștilor dar ÎN PRIMUL RÂND a fost un Mare Erou Necunoscut pe Nedrept de către români al Revoluției din 1989. El a fost acela care a avut curajul de a trage pantografele tramvaielor în Piața Maria și a cerut călătorilor să coboare și să ia parte la protest, El și Daniel Zăgănescu au fost primii care au strigat ,,Jos Ceaușescu/ Jos comunismul,,  ... așa s-a adunat prima mie de oameni și așa un protest mut la casa unui pastor  s-a transformat în Revoluția Curată de la început..... Lui Ion Monoran, plecat la scurt timp de la Revoluție dintre noi i s-a ridicat un monument la marginea Pieței Maria

De ce l-au stilizat aici în alb/negru și Hipnotizat pe Monoran?

Era un poet și jurnalist teribil, la un moment dat în momente grele  a găzduit în propriul apartament întreaga redacție a Ziarului Timișoara !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

abyss

In alb/negru presupun fiindca e plecat dintre noi. Ca pare hipnotizat... asta tine de puterea/nivelul de virtuozitate in a reda trairi/emotii/stari a celui care executa lucrarea. Nu stim ce s-a dorit dar vedem ce a iesit.

Revenind la ceas, e o tema interesanta. Un ceas topit, xanamorisit, o tema iubita de Salvador Dali trimitind la ideea despre conceptul timpului ce si-a pierdut orice semnificatie intr-o lume hipnotizata, onirica, inconstienta, subliniind relativitatea timpului prezent aflat in pragul unei metamorfoze cu tente demonologice (tentaculul poate fi un cioc sau un corn)... Cam nasol, ce pot spune. Un test de toleranta la disonante si accesarea inconstienta a subconstientului cu dorintele sale latente si poate paranoide. 

Grifon

Total de acord că stilizarea alb-negru semnifică transcendența, faptul că personajul evocat nu mai face parte din lumea fizică, dăinuind doar în spirit.
Iar referitor la bâzdâgania arhitecturală, noua imagine e mai relevantă (de aia e bine ca astfel de curiozități să fie studiate din cât mai multe unghiuri cu putință).
Văd că "viermișorii" nu sunt încastrați in zidărie, ci aplicați. De aici rezultă că sunt "peste fond", nu "țâșnind din...", așadar ipoteza că ansamblul prezintă o entitate simbiontă cam pică. Rămâne insă valabilă varianta cu posibilul ceas. Ora 9 e la locul ei firesc, dar 2 și 3 sunt împinse in avans, putând indica, cum s-a zis, o "prelungire" a timpului, sau ideea de eficientizare a programului de lucru (motto corporatist, naiba să-i ia, hahaha !)

Mai mult, 2 și 3 ingemănați pot insemna 2+3 = 5, și astfel avem programul standard de lucru la corporatiști, 9.00 - 5.00 (față de 8-4 la bugetari).
Ar merge interpretarea, conform teoriei Occam cu "cea mai simplă explicație e, de regulă, cea adevărată".
Dar mai vedem...poate ne mai vin idei.