Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomene luminoase ciudate de-asupra Chinei

Creat de Quicksilver, 08 Septembrie 2010, 20:25:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quicksilver

Desi am niste tangente cu domeniul imaginilor prelucrate pe calculator, cred ca realizarea unei asemenea CGI este posibil, dar putin probabil pentru acest caz (mai ales ultimul):



Pareri?

Sursa: http://dincolo-de-limite.blogspot.com/2010/09/uimitor-fenomen-straniu-pe-cerul-chinei.html
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Xanadron

#1
Subscriu la foarte probabila veridicitate a imaginilor, Quicksilver - si nu doar din cauza recentelor pozitii... aproape oficiale ale unui cunoscut astronom chinez (Prof. Wang Sichao de la Purple Mountain Astronomical Observatory) vizavi de realitatea OZN-urilor si chiar predictii apropo de probabila lor "aratare pe fatza" in 2011 (afirmatie din pacate deloc detaliata in respectivele stiri):

http://www.allnewsweb.com/page1199999408.php

http://economictimes.indiatimes.com/news/news-by-industry/et-cetera/Chinese-astronomer-predicts-appearance-of-UFO-in-2011/articleshow/6252855.cms

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

In ultima filmare(UFO flying over china july 9...) sunt sigur ca e vorba de o racheta in timpul lansarii. Pacat ca nu e pastrat fundalul sonor original, la sec. 31 se poate observa momentul depasirii vitezei sunetului (bang-ul sonic). Probabil ca daca aceasta racheta rata lansarea (si incepea sa se roteasca necontrolat) am fi vazut cam aceeasi spirala ca cea care s-a vazut in Norvegia.
In primele doua filmari nu am idee ce s-a filmat acolo.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Interesent

Primele doua filmulete le gasesc ca jocul proiectarei a mai multor felinare de lumina de la o discoteca sau dintr-un parc. Cerul fiind innorat si cu un pic de ceata nu arata direct de unde revin razele de lumina.
Filmul trei arata mai degraba o cometa care trece prin stratosfera si trage o coada lunga in spate. O racheta gindesc ca nu imprastie in latimea cozii asa de mare gazele arse.
In orice caz, pentru mine filmele nu arata nici un mister de ozn.
Va salut - Interesent

StarDust

O racheta, cu cat ia altitudine mai mult cu atat jetul de gaze arse devine tot mai larg, din cauza scaderii presiunii atmosferice. In combinatie cu razele soarelui, aflat sub linia orizontului aceasta trena de gaze devine f. luminoasa. O cometa, aflata la o asemenea apropiere de pamant ar fi insemnat o catastrofa, si in plus, intreaga comunitate de astronomi "vuia" la un asemenea eveniment, varianta total exclusa in acest caz.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Interesent

Nu contrazic ca o racheta nu poate produce o asemenea coada de gaze arse. Eu i-mi aduc aminte acum 5 ani in Cape Caneveral (SUA-Florida) sa fi fost in acea seara in apropiere de locul de start a unei nave spatiale (Discovery sau Atlantis) care a zburat in spatiu. Noi eram cam 5 kilometrii de punctul de start si am observat aceasta manevra pina nava cu cele 3 racheta pe burta a ajuns kla inaltime mare. Coada produsa nu era in felul cum se vedea in al treile filmulet, mai laes cind ea era deja in straturile de aer slabe. De acea am scris, ca ce am vazut in film nu arat ca urma de racheta, ori acea era de dimensiune imensa, si ar fi put vazuta ca schema slaba.
Ca o cometa nu ar putea fi - de ce nu. Unele obiecte spatiale se observa in ultima clipa, cind este deja prea tirziu sau au fost pe radar confundate cu alte obiecte neimportante.
De acea nu se poate excluda aceasta idee la final. 

abyss

Ultima e o racheta. Celalat incident poate fi orice insa in lipsa fisierului original vb pe n.v.

Uite alte imagini cu rachete:





Si in sfarsit RACHETELE:

Minotaur Rocket launch 09/22/2005


Minuteman III Rocket Launch 10/14/2002