Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenoman ciudat/OZN deasupra Canadei

Creat de Quicksilver, 23 Mai 2010, 23:06:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quicksilver

"Spirala din Norvegia le-a venit în minte atunci când cei de la TheWeatherSpace.com au primit poze și chiar filmãri ale acestui eveniment impresionant. Un obiect a coborât din cer și s-a întors într-o imagine briliantã în noaptea de vineri, deasupra zonelor de vest ale Canadei.

Trei fotografi diferiți au trimis pozele celor de la TheWeatherSpace.com în ceea ce pare a fi ceva desprins dintru film SF. Nu ne putem da seama ce ar fi putut cauza asa ceva pe Pamat. Se spune ca spirala din Norvegia a fost cauzata de lansarea esuata a unei rachete pe teritoriul rusesc. Dar asta ce o fi fost?

Singurele zone de lansare cunoscute de pe coasta de vest sunt baza aeriana VANDENBERG si zonele din Alaska. Vandenberg a confirmat ca nu a avut lansari, iar insula Kodiak a fost exclusa din cauza directiei de deplasare(dinspre vest).

Un clip a fost trimis la TheWeatherSpace.com, iar o echipa web a l-a adaugat pe YouTube. Clipul arata interaga secventa in care apare acest obiect, filmata de Steven Murray.

<Am patru camere care surprind meteori, iar camera numarul trei a surprins obiectul> zicea Murray. < L-am vazut din birou, in timp ce lucram. Obiectul era pe monitor. In momentul in care fugisem afara acesta disparuse, insa am auzit cel mai mare boom de la distanta in scurt timp dupa aceea.> "





Personal, cred ca e un CGI si cred ca filmarea de la sol cu cea din avion nu coincid. Dar va las si pe voi sa va dati cu parerea  :-).


You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!


StarDust

#2
Mie mi se pare ciudata explozia aceea, ori e CGI ori nu e un explozie chiar obisnuita. Daca va uitati la primele doua comment-uri(Aaron si Tim), de pe site-ul "theweatherspace.com" par sa intareasca ca ceea ce se vede in poze s-a petrecut intocmai, desi cred ca nu se poate pune baza prea mare pe acele comentarii. Ori e un fake bine "concertat" ori exista alta explicatie... Repet, mie explozia aceea mi se pare tare dubioasa, ireala.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Quicksilver

#3
Nu stiu ... eu v-am zis, avand experienta in domeniu, ca PARE CGI ... Doamne ajuta sa nu fie si sa vina ETs sa-l rapeasca pe base ... poate dau si eu bacul anu' asta  :-)
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

romulus

Tipu' care are patru camere instalate zice cam asa :

CitatBy the time I rushed outside the object was gone but the loudest boom I ever heard from a distance struck shortly after."

Buuuuun , dar se pare ca greieresii care cricaiau pe langa camera lui si care taraie aproape ireal, se pare ca n-au fost deranjati de sunetul exploziei , iar nici explozia insasi nu s-a facut auzita, cat de cat  ! Cred ca e o joaca pe calculator a unor baietasi ....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

spooky

In afarara faptului ca filmarea pare sa fie un CGI ce seamana extraordinar de mult cu exploziile din Starwars, cele 2 poze postate pe site nu prea seamana cu inregistrarea...


"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

#6
Citat din: romulus din  24 Mai 2010, 09:15:03
Tipu' care are patru camere instalate zice cam asa :

Buuuuun , dar se pare ca greieresii care cricaiau pe langa camera lui si care taraie aproape ireal, se pare ca n-au fost deranjati de sunetul exploziei , iar nici explozia insasi nu s-a facut auzita, cat de cat  ! Cred ca e o joaca pe calculator a unor baietasi ....
Am zis !

@romulus ... nu prea ai ureche buna :D evident ca un boom ar fi trebuit sa vina DUPA explozie... daca asculti mai atent o sa-l auzi la 00:37
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

#7
Tare mi-e ca e vorba de un "fake". Pe site-ul "TheWeatherSpace" un user "Joe" scrie ca el crede ca filmul e remake-ul unui eveniment pe care el l-a vazut si arata ca in poze. Deci, filmul nu mai e bun(???), ci doar pozele... deci... Nu stiu ce sa mai zic de cei de la "TheSpaceWeather"... se tin de glume? E vorba doar de "transparenta"? de posteaza asemenea chestii???

P.S.

De fapt se aud doua explozii, succesive. Acum, explozia ca explozia, dar spiralele acelea si prima sfera de explozie mi se par grafica curata... in nici un caz ceva real...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

In IT, progresul si evolutia procesoarelor sunt la distanta de cateva saptamani (poate zile, cine stie?!)...nu ar fi exclus ca evenimentul din Norvegia de acum cateva luni sa fi fost un "exercitiu" iar clipul canadian sa fie in fapt finish-ul cine stie carui proiect secret.
Oricum ar fi, la capacitatile tehnologice de astazi nu mai putem face diferenta intre fals si adevarat decat daca TU INSUTI esti MARTOR OCULAR.
Cert este ca o suma de evenimente din astea "bizare" se cam precipita in ultima vreme.

spooky

Citat din: Urban din  24 Mai 2010, 11:40:07
In IT, progresul si evolutia procesoarelor sunt la distanta de cateva saptamani (poate zile, cine stie?!)...nu ar fi exclus ca evenimentul din Norvegia de acum cateva luni sa fi fost un "exercitiu" iar clipul canadian sa fie in fapt finish-ul cine stie carui proiect secret.
Oricum ar fi, la capacitatile tehnologice de astazi nu mai putem face diferenta intre fals si adevarat decat daca TU INSUTI esti MARTOR OCULAR.
Cert este ca o suma de evenimente din astea "bizare" se cam precipita in ultima vreme.
subscriu
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Quicksilver

Cert e ca ceva se intampla ... Daca nu e CGI ... Indiferent ca e holograma, fenomen aerospatial cidat, tehnologie ET, ori o chestie facuta de mana omului ... e ceva. Iar oamenii vor pune intrebari ... Iar cand oamenii vor incepe sa se intrebe ... Vor afla (daca asta vor cu adevarat).
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Xanadron

Si eu inclin sa cred ca-i un CGI, fake - cum vreti sa-i spuneti.
De ce? Din citeva motive simple - uite doar doua, ca-s pe fuga:
-  atmosfera nu-i un mediu omogen, astfel incit contururile undelor de soc ale presupuselor explozii NU PUTEAU FI PERFECTE !!! - asa cum apar in hoax-ul asta infantil.  :-P
- "bang"-ul sonor nu putea sa se manifeste la un timp atit de scurt timp dupa efectul luminos, distantza dintre locul observatiei si cel al "fenomenului" fiind mult mai mare (Vsunet = cca. 340 m/secunda).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: spooky din  24 Mai 2010, 10:23:51
@romulus ... nu prea ai ureche buna :D evident ca un boom ar fi trebuit sa vina DUPA explozie... daca asculti mai atent o sa-l auzi la 00:37
pentru prima data spooky e entuziast si crede !!
Spooky, am analizat imaginea : e un FAKE !
Uite raspunsul computerului - analiza completa :
_____________________________________________________________________________
This image has the compression signature of the following cameras:

Searching Compression Signatures: (3327 built-in, 0 user(*) )

EXIF.Make / Software EXIF.Model Quality Subsamp Match.
------------------------- ----------------------------------- ---------------- --------------
CAM:[Minolta Co., Ltd. ] [DiMAGE F100 ] [ ]
CAM:[NIKON ] [E2500 ] [FINE ]
CAM:[NIKON ] [E4500 ] [FINE ]
CAM:[NIKON ] [E5400 ] [FINE ]
CAM:[NIKON ] [E5700 ] [FINE ]
CAM:[NIKON ] [E775 ] [FINE ]
CAM:[NIKON ] [E8700 ] [FINE ]
CAM:[OLYMPUS CORPORATION ] [C8080WZ ] [ ]
CAM:[PENTAX ] [PENTAX K10D ] [ ]
CAM:[SAMSUNG TECHWIN ] [Pro 815 ] [ ]
CAM:[SAMSUNG TECHWIN ] [VLUU NV 7, NV 7 ] [ ]
CAM:[SAMSUNG TECHWIN ] [VLUU NV10, NV10 ] [ ]
CAM:[SEIKO EPSON CORP. ] [PhotoPC 3000Z ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-F828 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-H1 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-H2 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-H5 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-H7 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-H9 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-L1 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-N1 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-P150 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-P200 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-S90 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-V3 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-W55 ] [ ]
CAM:[SONY ] [DSC-W7 ] [ ]
SW :[Apple ImageIO.framework ] [084 ]
SW :[IJG Library ] [095 ]

The first results that have the "fine" compression method are the most probable.

The following IJG-based editors also match this signature:
SW :[GIMP ] [095 ]
SW :[IrfanView ] [095 ]
SW :[idImager ] [095 ]
SW :[FastStone Image Viewer ] [095 ]
SW :[NeatImage ] [095 ]
SW :[Paint.NET ] [095 ]
SW :[Photomatix ] [095 ]
SW :[XnView ] [095 ]

Based on the analysis of compression characteristics and EXIF metadata:

ASSESSMENT: Class 1 - Image is processed/edited
HOAX.CGI.
____________________________________________________________________________

Dosarul este închis.
Filmul e o combinatie între mai multe fisiere-sursa, explozia pare copiata din jocul Star Wars...
Iar spirala nu prea e spirala,asa cum se prezinta  :wink: :


 ma enervezi

Quicksilver

#13
Hai ca a fost interesant. Desi nu a fost un fenomane autentic, a fost un experiment util (parerea mea). Uitati aici http://www.theweatherspace.com/tws.html (Va rog sa ma scuzati pentru lispa de traducere, din lipsa de timp)

"What looked like numerous photographs and videos of a ship entering the cosmos was actually put together by not a team, but one person.

Kevin Martin, a Southern California Weatherman has come forward as the hoaxer to what is likely the biggest hoax ever created.

Martin claims he e-mailed the material to TheWeatherSpace.com in an effort to test a theory of his out.

"Who is more gullible, Americans or Europeans?", asked Martin. "A growing number of conspiracy theorists are American, while Europe seems to have their head on straighter to the facts. I decided to test it out with a half done CGI video and photoshop photo stills, sending it to Betty Morgan at TheWeatherSpace.com Space News section."

Martin claims that his theory was correct, Europeans have a better handle on reality than Americans.

Upon further investigation it seems like Martin is a master at marketing, graphics, and even manipulation. TheWeatherSpace.com was fooled and I apologize for that."
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

StarDust

#14
Calator astral, daca tot esti un "truth teller" pune explicatia ta si pe youtube (nu mi-o lua in nume de rau  :lol:) Ai sa vezi reactiile, 90% din dragii tai sustinatori te vor "improsca" cu tot ce se poate pe youtube si ai vei pierde... Nu ne-ai dat nici un link de unde ai scos exif-ul, si cu ce l-ai analizat, m-ar interesa si pe mine software-ul.

P.S.
Multumesc anticipat!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16