Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Iluzie optica?

Creat de Quicksilver, 02 Aprilie 2010, 23:02:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quicksilver

You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Tayka

Dacã te referi la elicea helicopterului (care ai impresia cã nu se roteºte)iluzia se datoreazã faptului cã camera de filmat are viteza de înregistrare a imaginilor întâmplãtor egalã dar inversã cu viteza de rotaþie a elicei,ºi ca atare intrã în funcþie o lege a fizicii care spune cã douã mãrimi fizice(miºcãri,sunete,puteri,lumini,etc.)egale dar de sens contrar se anuleazã reciproc.Un alt exemplu e cel cu o boxã audio datã la maxim pusã în dreapta ta te asurzeºte dar dacã mai pui o altã boxã absolut identicã  în stânga la aceiaºi distanþã ºi care sã emitã acelaºi sunet vei constata cã va fi liniºte absolutã,deºii ambele boxe funcþioneazã la maxim.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Cautatorul

#2
In romaneste se zice elicopter nu helicopter.
Nu comentez definitiile fizice sau chestia cu viteza inversa...  spuse de Tayka ca iar o sa zica ca am ceva cu el.
Offtopic: Era buna ideea sustinerii unui examen pentru a putea comenta anumite subiecte.  

"Viteza de inregistrare" se masoara in cadre pe secunda. Daca aceasta viteza de inregistrare este sincrona (nu neaparat egala) cu viteza de rotatie a palelor elicopterului atunci acestea par a nu se roti. Imaginati-va ca ati filma un ceas. Daca ati lua un cadru exact la fiecare minut , atunci secundarul pe film ar parea ca sta pe loc.

Cand am folosit cuvantul "sincron" m-am referit la sensul: "2. (inform.; despre mașini, semnale sau informații) ale cãror ritmuri sunt egale, multiple sau submultiple. (< fr. synchrone) "

http://dexonline.ro/definitie/sincron

Totusi pe film, sunetul motorului ar arata ca acesta nu este mentinut la turatie constanta ci variaza functie de manevra efectuata. Faptul ca sincronizarea camerei de filmat se mentine, arata ori ca s-a folosit un sistem care sincronizeaza camera functie de frecventa sunetului motorului, ori ca filmul chiar este o facatura sau pentru cine doreste sa creada: rusii detin cheia antigravitatiei! :-o

Quicksilver

Uitati, uitati! Si nene asta are camera masluita  :-o


Am totusi o intrebare ... Daca rotorul se invartea, cand se apropie "unealta necuratului" de multime, de ce nu zboara niste palarii? Sau macar sa ciufuleasca niste coafuri  :mrgreen:.

Cred ca putem foarte bine lua ca reper oamenii din multime ... nu am vazut cadre lipsa cand acesta filma oamenii ... Adica, pareau destul de fluizi in miscarea lor ... Dar eu nu ma pricep la "dracii" de-astea. Poate o fi avand si alt sistem de propulsie  8-)
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

StarDust

#4
Filmul e "facatura", Cautatorul a punctat bine, asta e si parerea mea. Tayca a zis bine ce a zis, dar turatia palelor nu e nicidecum constanta, deci chestia cu sincronizarea pica.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

zamotrak

Facatura.
Se aude zgomotul inconfundabil,specific palelor rotorului.Deplasarea elicopterului ,virajele,se observa clar ca sunt generate de forte aerodinamice si nu de "antigravitatie"

Cautatorul

Citat din: StarDust din  03 Aprilie 2010, 10:06:14
Tayca a zis bine ce a zis

Poate ma lamuresti si pe mine ce inseamna ca:
"camera de filmat are viteza de înregistrare a imaginilor întâmplãtor egalã dar inversã cu viteza de rotaþie a elicei"

Cum poate camera sa aiba viteza de inregistrare inversa vitezei de rotatie a elicelor? Sa invarteste camera? Sau inregistreaza pe invers??  :? Oricum ar incerca sa explice acel invers nu iese.

Iar exemplul cu boxa si cu anularea marimilor fizice egale dar de semn contrar nu are nici o legatura cu cazul de fata.

"dacã mai pui o altã boxã absolut identicã  în stânga la aceiaºi distanþã ºi care sã emitã acelaºi sunet vei constata cã va fi liniºte absolutã,deºii ambele boxe funcþioneazã la maxim."

Poate nu stie tayka ca exista sisteme stereo care chiar se aud. Daca intr-un sistem stereo pui muzica mono (adica ambele boxe redau acelasi sunet) se aude foarte tare si bine.

Stiai tu ceva dar nu le-ai nimerit. Fenomenul spus de tine se intampla atunci cand inversezi firele la una din boxe, astfel incat cele doua boxe sa redea sunetul defazat cu 180 grade.  Iar chestia cu "liniste absoluta" se intampla cand boxele sunt teoretic identice. In practica nu se anuleaza chiar de tot.

StarDust

Ei, eu ma refeream la faptul ca a vroia sa zica, cum ca framerate-ul era sincronizat cu turatia rotorului, eu cam asta am dedus din ceea ce a scris. M-am referit strict la chestia asta, celalta, cu boxele am ignorat-o.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

CitatFacatura.
Se aude zgomotul inconfundabil,specific palelor rotorului.Deplasarea elicopterului ,virajele,se observa clar ca sunt generate de forte aerodinamice si nu de "antigravitatie"
Total de acord.
Nu stiu voi, dar eu aud perfect sunetul rotorului , ceea ce inseamna ca nu-i nicio antia ...aia !
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Quicksilver

rotorasul de pe coada (dau cum i-o zice) se vede ca se invarte .... ar putea sa faca ala harmalaie. Oricum, eu nu zic ca ar fi sau nu antia ... aia. Sunt curios ce e defapt!
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

calator astral

nu e absolut nimic oamenilor...o simpla pana pasagera care a provocat anomalia.
Elicopterele rusesti au deseori astfel de "iesiri".Nici un fel de dispozitiv "antigravitational".

StarDust

Un elicopter "in pana" sau cu defectiune de motor cade ca un bolovan, in nici un caz nu executa zboruri ca in acest video. Exista o procedura de siguranta, o altitudine minima limita la care trebuie sa zboare un elicopter (depinde de model/greutate) altitudine in cazul careia in cazul unei pene de motor, elicopterul poate cobora (fortat) prin autogiratie. De la aceasta altitudine palele rotorului incep sa se rotyeasca invers, atenuand viteza de cadere a aparatului.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

dacã priviþi cu atenþie veþi observa cã palele elicei mari lasã o umbrã ce coincide perfect cu poziþia elicopterului în funcþie de lumina solarã. Plus cã se vede clar cã elicea parcã nu se învârte ºi are cumva o miºcare inertã.

i1414xy

  Rusii astia-s nebuni, cum mama masii o putut face elicopterul ala nushtiu,  daca era o farfurie zburatoare care are in  interior o componenta rotativa care atunci cand ajunge la 67000 de rpm produce un camp electro-magnetic car eface ca farfuria zbu. sa nu mai fie atrasa de pamant si sa leviteze , mai ziceam,   dar la elicopterul asta nu senverte nika , cum dreeaq? parca-i zice ca-i legat de cineva de sus cu niste ate si dirijat in stanga si-n dreapta de cineva, asa ca la teatru de papusi.
  Aici sigur este vorba de antigravitatie si free energy.  Maine poimaine vom vedea masini care dintr-o de pe autostrada isi iau zborul, ha ,abia astept sa mai scoata rusii niste nebunii  d-astea.

Quicksilver

Off topic pentru amuzamentul userului i1414xy

You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!