Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Nasa anunta un dezastru !

Creat de Tzompa, 15 Iunie 2011, 01:40:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Cautatorul

In SUA, FEMA (Federal Emergency Management Agency) se ocupa de situatiile de urgenta. E un fel de ISU (Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta) de la noi.

In Romania orice firma trebuie sa faca angajatilor instructajul privind protectia muncii si ... al situatiilor de urgenta. Inainte se chema instructaj PSI (pentru stingerea incendiilor) dar acum s-a extins, numindu-se "Instructaj pentru situatii de urgenta" Interesant este ca sunt obligatorii si daca vine ITM-ul si nu le ai facute te amendeaza de nu te vezi.

E posibil ca si la ei acest instructaj al situatiilor de urgenta sa fie obligatoriu pentru institutii si firme.

Totusi e ciudat...

dorel6

Ai dreptate.Este foarte ciudat.Eu zic ca ar fi bine sa ne pregatim pentru ceva.
Pentru ca nu are nimeni de pierdut daca se pregateste.
Marele mister este : "Pentru ce sa ne pregatim ?"
Nici NASA nu prea a precizat cam ce ar urma.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

darksid3

Interesanta e si amploarea emisiunilor de Survive, din ultima vreme. Si in America au luat aceasi amploare, tot cam din acelasi timp. Nu as pune asta pe seama rating-ului, musai.

Apropos, cu Svalbard ce se mai aude? Au reusit sa termine "Arca"?  :wink:
11.11

Ganditorul

#4
Nu prea stiu ce sa cred. NASA e si ea in SUA... iar SUA in declin economic. Daca SUA n-are bani, canci bani si pentru NASA. Asa ca orice scenariu apocaliptic trebuie privit si din pct asta de vedere.
In anii 60 criza cubaneza a rachetelor nucleare a scos SUA din criza.
Ca in fotografiile care au declansat criza nu era vb de rachete ci era vorba doar de un sistem modern de WC-uri aduse in insula cubaneza de "fratele sovietic" pentru uzul soldatilor rusi din Cuba... s-a aflat mult mai tarziu.
Cert este ca in toata america s-au facut sute, poate mii, de buncare ... care mai de care mai "antiatomice", care mai de care mai scumpe... fapt ce a stimulat atat consumul cat si productia.
Ca NASA vrea sa relanseze economia SUA pe baza temerii de un "pericol iminent si necunoscut" ... e treaba lor atata timp cat asta scoate SUA din criza si face ca Europa sa nu mai suporte continuu export de criza venit de peste ocean.
Prin 2001 ne speriam de antraxul venit prin plicuri postale - lucru ce a dus la un consum/vanzari exagerat pe linia sigurantei personale - desi daca voiai sa faci ceva cu antraxul asta, erau metode mult mai perverse si mai eficiente (nu spun care ca sa nu dau idei...).
Pe urma au venit rand pe rand "apocalipsele" - criza carburantilor, crizele gripelor (vacii nebune, porcina, aviara, castraveti... etc), criza din golf... ca sa nu mai vb de criza alimentara si "vinovatul de serviciu" - Al Quaida.
Daca SUA se relanseaza economic prin constructia terana sau subterana de ... adaposturi anti-apocaliptice e un lucru bun. Sa le fie de bine...
Dar nu cred ca trebuie sa ne alarmam peste masura si sa dam comanda de coliva la popa pt ca vine "apocalipsa". A mai fos unul zille trecute cu vrajeala asta - predicator sau pastor... si uite ca a facut atac cerebral inainte ca sa ne scufundam noi in temerile apocaliptice cu care ne imbrobodea individul (si nu uitati ca tipul a avut la dispozitie fonduri "din donatii" de peste 100 milioane de dolari pt circul asta...).
Pana la urma media si propaganda sunt noul motor al economiei mondiale. Trebuie sa discernem singuri ce poate fi adevarat si ce nu...
Asa ca va urez viata lunga si imbelsugata. Iar de stiri ca acestea ... sa radem precaut, ca orice om normal.

abyss

E justificat ceea ce ai spus dar e bine sã avem ºi ceva provizii de apã ºi conserve prin cãmarã. Vremurile se schimbã...

Xanadron

#6
Citat din: @biss din  16 Iunie 2011, 16:57:19
E justificat ceea ce ai spus dar e bine sã avem ºi ceva provizii de apã ºi conserve prin cãmarã. Vremurile se schimbã...

Corecta si pozitia asta, compadre @biss - desi in afara "ipotezei stimularii consumismului" expusa de Ganditorul - care are insa logica ei.
Fiindca ma-ndoiesc ca stocarea de apa si conserve ar salva economia mondiala. :roll:

Am fi ontopic dac-am intra insa in subtile analize economice, a caror concluzie ar fi - dupa mine cel putin - ca precedentele perioade de aparenta crestere economica au fost bazate pe un consum "nesanatos", bazat pe creditare iluzorie, deloc reflectata in munca reala, ci mai mult in speculatii si intermedieri (imobiliare mai ales).
Nu doar in Romanica guvernului Tariceanu, ci-n toata lumea asta nebun de materialista. :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Am impresia ca stam cu nasul toata ziua in stiri cat mai senzationale si contradictorii si uitam sa ne mai uitam in jurul nostru si sa mai descifram semnele naturii si al astrelor pentru a vedea daca sunt intr-adevar motive sa ne ingrijoram. Partea mai proasta este ca mai am si impresia ca cercetatorii si oamenii de stiinta n-au raspunsuri la toate intrebarile si nu stiu nici ei prea bine la ce sa se astepte, de unde si toate stirile contradictorii: acu' murim de cald si de furtuni geomagnetice, acu' vine epoca de gheata peste noi, si tot asa...Probabil ca este adevarat ca exista o corelatie intre cometa Elenin si cutremurele produse pe Pamant asa cum a descris in lucrarea sa Dr. Mensur Omerbashich, poate ca in spatele cometei Elenin se ascunde o "pitica maro" asa cum au observat altii studiind imaginile captate de telescoapele terestre, poate ca unele persoane stiu ca exista motive sa ne pregatim...
Cred ca cel mai bine e sa ne trezim din toropeala, sa ne uitam cu luare-aminte in jurul nostru si sa ne pregatim sufleteste pentru orice situatie ar putea sa se iveasca... Nu de alta, dar s-ar putea sa n-apucam nici sa ajungem la proviziile adunate cu grija sau la refugiile pregatite pentru ocazii de genul asta daca nu suntem "pe faza".
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Corect, Siberia - si eu ma gindeam la un moment dat c-ar fi posibil sa ne prinda Apoca_lipsa in timp de tastam pe Rufon alambicate teorii si sofisme. :lol:

Drept care am decis sa ma retrag din zona dupa postarea nr. 1.111. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

CitatDrept care am decis sa ma retrag din zona dupa postarea nr. 1.111.
:D :D :D fericitule :)) Eu ma opresc la 222 :) ca 333 nu cred s-apuc :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

#10
No'darã;iatã cam cum gândesc ºi eu despre aceastã sperieturã mare care o lovit totã lumea asta pãmânteanã;Eu cred cã totul provine de-la nivelul crescut de inteligenþã ºi discernãmânt al omului modern,care spre deosebire de predecesorii sãi care nu-ºi puneau prea multe întrebãri despre geneza ºi sensul vieþii,ci o trãiau luând-o aºa orbeºte în piept muncind din greu ºi trecând prin ea cu þuicã ºi cu lãutari,cu femei ºi ..mititei,iar alþii mai smeriþi ºi sperioºi treceau prin vadul vieþii þinându-se strâns de poala popii.De-a lungul vremii însã, dar mai cu seamã în ultimile 5-6 decenii oamenii moderni cautã tot mai disperaþi rãspunsuri la fenomenele ce guverneazã aceastã lume,ºi care iatã nu se lasã deloc dekriptate.Provenim dintr-o creaþie s-au din evoluþie? cine ne-a creat?cum am evoluat?sântem asistaþi?care este rostul creaþiei noastre?Dar mai ales ne întrebãm:DECE NU SÂNTEM INFORMAÞI CU PRIVIRE LA IDENTITATEA ªI MENIREA NOASTRÃ!!!??? Am început sã ne cam îndoim de credinþele religioase.Alþii ne povãþuiesc sã ne relaxãm trãgând tare aer în piept,pânã vedem toþi sfinþii sau toþi dracii,iar dacã ne activãm chakre-le;vom putea zbura pe sus sau trece prin ziduri.Dar cea mai dureroasã mai enervantã ºi mai îmfricoºãtoare necunoscutã rãmâne însã ideia conºtientã a morþii inevitabile,a întreruperii acestei vieþi într-un moment necunoscut,ºi care poate fii oricând.Acestei trãiri într-o permanentã nesiguranþã,i se adaugã acum noi ºi noi zvonuri,care mai de care mai sinistru,semnate chiar ºi de specialiºti,oameni de ºtiinþã,savanþi de renume,instituþii de renume (NASA),care iatã ne îndeamnã sã ne cam facem bagajele,fãrã însã a ne spune ºi motivul.ªi e foarte posibil ca în curând sã înceapã ºi circul  proiectului N.A.S.A. "Blue Beam". (Simularea holografica a venirii) ...Numai cã iatã ºi asta tot o fãcãturã omenescã va fi.Aº vrea însã pânã nu mor sã vãd ºi eu ceva de naturã extraterestrã,un OZN,un ET,care sã ne spunã cum stau lucrurile,sau poate e mai bine sã-mi cânte lãutarii,sã sfârâie grãtarele..cã oricum la urmã îmi va cânta ºi.. popa.Ce viaþa lu' peºte o mai fi ºi asta pe care eºti nevoit sã o trãieºti dar oprit sã o cunoºti..? Sã fie oare adevãratã treaba cã la urmã ãºtia cicã ne culeg ºi ne aleg aºa ca pe niºte..cireºe?ºi pe ce criteriu ne sorteazã;sã rãmânã doar cireºele care au codiþa mai lungã!?..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Ganditorul

Am emis ipoteza economica ce sta in spatele acestor stiri alarmante pt ca forma "informatiei" este medievala, lipsita de date concrete.
Azi cand aproape fircare pamantean poate ajunge la un obsevator astronomic, propriu sau privat, este total aiurea sa spui, ca "somitate" in lumea cercetarii spatiale (NASA), ca e bine sa faci rezerve de apa, haine si bunuri de consum imediat fara sa dai o explicatie stiintifica, fara sa dai cele mai elementare repere tehnice.
Normal era ca in mediul stiintific, astronomic, sa circule informatii cu datele spre care sa ne indreptam obiectivul telescopului pt a vedea "pericolul". Nu potii spune "pragatiti-va sa muriti" fara sa dai aceste date.
Pe de alta parte relansarea economica nu este data de consumul de apa, ci de ideea ca indiferent cata avere ai o s-o pierzi in scurt timp, prin "apocalipsa". Asa ca e mai bine sa o cheltui acum facand cheltuieli pe care in alte conditii nu le-ai face. Fiecare intelege "pericolul" asa cum crede el - conform educatiei si experientei. Aceasta ambiguitate a "pericolului" creeaza premisele ca fiecare sa-si aleaga calea prin care "isi traieste ultimele zile", cu ce costuri, cu ce strategie...
In caz in care nu se intampla nimic... nimeni nu poate fi tras la raspundere pentru ca ti-ai irosit averea pe zvonuri.
Daca un "pastor" -relativ anonim- a reusit sa stranga fonduri de peste 100 milioane de dolari prin zvonul apocalipsei de saptamana trecuta, realizati cate "fonduri" vor fi puse in circulatie la o speculatie cu "bau-bau" lansata de NASA ?
Apropo de "cursuri de supravietuire" - ce rost are "apa pt 7 zile" cand ai masina plina cu lucruri de prima utilitate si poti ajunge relativ repede (24 de ore) la un izvor de munte ? Evident, daca nu faci aceste rezerve si se intampla "ceva", te poti incadra in povestea biblica a apocalipsei lui NOE, care a avertizat omenirea, dar nimeni nu l-a crezut.
Inducerea fricii este perversa si subtila, mulandu-se pe temeri interioare rezultate din acumularea povestilor religioase in timp, si - imi mentin parerea - are ca scop incurajarea consumului. Totdeauna trebuie sa existe un "fraier" care sa cumpere produsul tau, indiferent cat de banal/prost este acest produs (apa - 7 miliarde de pamanteni isi cumpara zilnic "rezerva de apa"). Totul e sa sti sa cauti si sa-ti atragi ... cumparatorii. Si pana la urma ce rau poate fi in asta - noi ne cheltuim banii, altii isi vand soldurile, toata lumea e multumita !

Cautatorul

Citat din: Ganditorul din  17 Iunie 2011, 08:44:42
Apropo de "cursuri de supravietuire" - ce rost are "apa pt 7 zile" cand ai masina plina cu lucruri de prima utilitate si poti ajunge relativ repede (24 de ore) la un izvor de munte ?

(apa - 7 miliarde de pamanteni isi cumpara zilnic "rezerva de apa").

Depinde daca apa aia de munte nu e contaminata. In caz de dezastru chimic, atomic, natural (vulcani) s-ar putea ca apa aia sa nu fie potabila. Si ce te faci cu milioane de oameni care vor asalta acele izvoare?

Si cine spune ca trebuie sa pastrezi apa aia un timp dupa care sa o arunci si sa cumperi alta? Poti sa consumi rezeva din cand in cand, si apoi sa o completezi cu alta. Si ma refer atat la conserve cat si la apa.

Cat despre afirmatia 2 e falsa. Nu toti oamenii isi cumpara apa. Unii merg la izvorul de care spui, ori beau apa de la robinet (e adevarat ca si asta e cumparata). Ca sa nu mai zic de oamenii de la tara care au apa de fantana, nu intotdeauna sanatoasa.

Concret in Romania se recomanda oficial ca oamenii sa aiba rezerve de apa si hrana pentru cel putin 3 zile.

Xanadron

#13
Citat din: Siberia din  16 Iunie 2011, 22:17:39
:D :D :D fericitule :)) Eu ma opresc la 222 :) ca 333 nu cred s-apuc :D

Important e doar sa treci cu bine de postarea nr. 666... :evil: :lol:

Ontopic acum: bine... gindita, Ganditorul, remarca ta apropo de stilul "medieval", fara detalii, al informatiilor din comunicatul sefului NAZA Holden.
Asta-i si scopul oricarei manipulari subliminale de fapt - amplificarea starii de nesigurantza si implicit de teama difuza, prin prezentarea doar nebuloasa a unei situatii.

Eu ramin totusi la parerea ca orice "escaladare a alarmismului" de genul asteia nu conduce la o crestere a consumului - ba chiar dimpotriva. :roll: Fiindca toti detinatorii de resurse banesti devin mai reticenti in cheltuirea lor. OK, vor cumpara diverse provizii esentiale, dar cam atit. Iar consumul stimulativ al economiei consta in cumpararea a cu totul alte chestii - masini, case, electrocasnice, zorzoane, tzoale, cosmetice, servicii-turism etc.

Asta-i doar opinia mea oricum, care trebuie nuantzata daca discutam despre miliardarii care-si fac buncare serioase (gen "transcedentalul" Tom Cruise) ori despre nivelul statal al cheltuielilor "negre" - in crestere evidenta si (zic eu) in conexiune directa cu aparent inexplicabila "evaporare a banilor" in contextul crizei asteia clar regizate. :|

@Tayka acum: bine zici apropo de nivelul de inteligentza (si implicit curiozitate scormonitoare) in crestere evidenta la generatia actuala. Dar si cind descrii foarte plastic multitudinea de directii (majoritatea false) in care-i "tras" omul modern prin informarea deseori contradictorie din mass-media, de ajunge sa nu mai stie de capul lui. :-P

Oricum, optiunea sfaraielii gratarelor pe fundal lautaresc in companie feminina :-D cred ca-i aleasa de majoritatea (indiferent de lungimea... coditzei ciresei :lol:).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

#14
      ,, Criza se întoarce '' ... în SUA in 2013 , spune media americanã din aceasta saptamanã. Când o societate ca cea americanã  este îndatoratã bãncilor cu de... ''enºpe'' ori valoarea PIB-ului cu ce dracu de consum stimulativ mai vrei sã-i scoþi din crizã , dacã societatea de consum se apropie de faliment , urmeazã haosul , sau ......,,Un muncitor american câºtigã 25 dolari pe orã , îi cheltuie pe toþi ºi se mai împrumutã de 1 dolar pe orã. Un muncitor chinez câºtigã 1 dolar pe orã, cheltiueºte 0,60 cenþi iar restul îl economiseºte împrumutându-l pe american, ca sã îi cumpere produsele . .... Poate cã la nivel Macro, Globalizare, Geopliticã ,  sua capãtã rol secundar iar ploii financiari, migreazã , existã vaste câmpuri la nivel planetar care vor trebui îndatorate bãncilor la nivelul sua  (Românica are momenta un grad de îndatorare de 40 % din PIB, .. mai este loc , nu degeaba spunea un francez cã e greu sã îi manipulezi economic pe români pentru cã au un procentaj de proprietari de lociunþe mult prea mare decât UE , dacã am fi o naþiune de chiriaºi le-ar fi mai uºor... deci sã mulþumim comunismului pentru apartamente ) .

   Dacã cataclismele la care face referire Xanadron în repetate rânduri vor tãbãri pe biata noastrã planetã , eu îmi doresc sã plec în primul val, mã *** pe ea rezervã de apã ºi pe buncãrele pentru ºobolani , nu vreau sã vãd cum aratã planeta dupã , nu vreau sã trãiesc în noile condiþii.


    Nu ºtiu de ce noi oamenii ne credem diferiþi  ca destin faþã de ... vaci de exemplu , ce se întâmplã cu sufletul unei vaci dupã ce moare ,  DECE NU ESTE INFORMATA  CU PRIVIRE LA IDENTITATEA ªI MENIREA EI.
Normal ar fi atunci cand vine un OZN cu ET sã le explice oamenilor cum stau lucrurile , existã sau nu un creator? ...sã le explice ºi vacilor!

      Simularea holograficã a venirii pe nori a lui Isus poate impresiona doar triburile de papuaºi, oamenii normali vor dori sã stea de vorbã cu el , sã asculte niscavai pilde moderne ,   ori cu o hologramã.....
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !