Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Coincidenta Ceasului Digital

Creat de Rekoil, 10 Aprilie 2011, 16:49:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rekoil

Salutare tuturor. Recent mi-am creat si eu cont pe acest forum ca sa ma alatur discutiilor voastre.
Am cautat si nu am gasit nicaieri pe forum discutii legate de fenomenul cunoscut si sub numele de "Coincidenta Ceasului Digital". De mai bine de jumatate de an, mereu cand ma uit la ceas, fara sa vreau, observ combinatii neobisnuite ale numerelor; ca de exemplu: 11-11, 15-51, 15-15, 13-13, 20-20, 13-31, 00-00, etc. De cand mi se intampla asta eu simt ca ceva important are sa se intample in viata mea si ca trebuie sa ma implic in asta. Incearca subconstientul cumva sa-mi transmita vreun anume mesaj ? Vi se intampla si voua ce mi se intampla mie ?
"Try not to become a man of success but rather to become a man of value." - Albert Einstein

Luck

Salut si bine ai venit!
:)

Si mi se intampla de cativa ani, dar am remarcat doar la 13:13. Nu am inca o explicatie....

padme

Eu stiam ca atunci cand te uiti la ceas la ora fixa, esti iubit! :))))))))
Si acum serios, pai incearca si tu sa urmaresti evenimentele, fara insa sa devii paranoic si vezi daca intr-adevar este asa cum crezi tu! Cel mai bine este zic eu sa si notezi pe o agenda-calendar eventual! Si dupa aia vei sti probabil sa anticipezi sau sa privesti altfel evenimentele care vor avea loc in viata ta!
Daca ai mai multe date legate de acest fenomen expune-le si cine stie, poate avem o alta parere asupra acestui lucru, poate multora dintre noi ni se intampla fara sa ne dam seama, etc.. Personal n-am auzit niciodata despre acest fenomen. In schimb acum cativa ani ma trezeam noaptea la o ora fixa cateva zile la rand, pana cand am vorbit cu o doctora si mi-a zis ca e ceva legat de stres, sistemul nervos, ceva de genu'.

abyss

Salut,

Da si tu un search pe google dupa "11:11". Sunt multe explicatii.

Aici ai una:

http://www.crystalinks.com/11.11.html



Serban M

11:11 este momentul in care va avea loc alinierea galactica din 2012

1 = 1 = 1 = 1 = toti suntem unul cu divinitatea

Restul sincronizarilor, acelasi lucru... 13:13, 15:15, 21:12, etc.

Nu sunt coincidente, este urmatoarea dimensiune care bate la usa realitatii.

darksid3

Citat din: Rekoil din  10 Aprilie 2011, 16:49:54
Salutare tuturor. Recent mi-am creat si eu cont pe acest forum ca sa ma alatur discutiilor voastre.
Am cautat si nu am gasit nicaieri pe forum discutii legate de fenomenul cunoscut si sub numele de "Coincidenta Ceasului Digital". De mai bine de jumatate de an, mereu cand ma uit la ceas, fara sa vreau, observ combinatii neobisnuite ale numerelor; ca de exemplu: 11-11, 15-51, 15-15, 13-13, 20-20, 13-31, 00-00, etc. De cand mi se intampla asta eu simt ca ceva important are sa se intample in viata mea si ca trebuie sa ma implic in asta. Incearca subconstientul cumva sa-mi transmita vreun anume mesaj ? Vi se intampla si voua ce mi se intampla mie ?


Salutare! Acelasi lucru il percep si eu de vre-o 3 ani. Am incercat sa-i gasesc o explicatie logica insa nu am putut. Mai mult de atat, considerand ca nu vrei sa te pacalesti singur si ca nu stai cu ochii pe ceas pentru a "vana" aceste sincronicitati, daca vei pune atentie, o sa observi ca aceste perechi de numere se manifesta nu numai la un ceas digital. Iti dau exemplu, numerele de inmatriculare, numerele caselor de marcat, numerele nuantelor de parchet, ABSOLUT orice inseamna numere afisate. Nu inseamna paranoia si este doar o dovada ca nu poate fi vorba de niste mecanisme psihice. Unul dintre cele mai bune exemple a fost cand ma uitam la afisajul computerului de bord al masinii si aveam un consum de 8.2 litri, la ora 8.22 SAU rulasem 1010 km de la ultima resetare, cifrele fiind afisate in momentul cand dadeam sa opresc motorul. In fine, cel putin mie, mi s-au intamplat in niste momente cand efectiv, oricat as fi urmarit (sa zicem prin absurd) subconstient asta, sincronicitatea numerelor raportate la momentul materializarii lor in spatiu si timp nu putea fi creat de mine.
11.11

Khaarsha

  Si la mine se intampla fenomenul, doar ca apar numerele 17, 77, 7, 1, 11, 71. Le vad peste tot: la numerele de la masina, borne kilometrice, ceasuri etc. Asta de vreo 3 ani. Nu stiu exact ce si cum, da'stiu ca atunci cand vad 17 e semn bun. :) Daca am vreo dilema si inclin spre o varianta, varianta aia o sa fie legata cumva de numarul 17, daca e cea buna...

arckadii

Citat din: Sirius13 din  10 Aprilie 2011, 22:13:12
11:11 este momentul in care va avea loc alinierea galactica din 2012

1 = 1 = 1 = 1 = toti suntem unul cu divinitatea

Restul sincronizarilor, acelasi lucru... 13:13, 15:15, 21:12, etc.

Nu sunt coincidente, este urmatoarea dimensiune care bate la usa realitatii.

Crezi tu oare ca timpul nostru este acelasi cu timpul universal?:) Ia gandeste-te tu la urmatorul lucru. Tu esti pe Pamant acum (cred:P) si masori timpul in functie de miscarea Pamantului in jurul axei proprii si in jurul Soarelui (inclusiv zile, luni, ani, pe langa timpul propriu-zis).
Du-te, cu putina imaginatie pe Jupiter si folosind aceleasi metode de pe Pamant, spune-mi te rog daca ora 1:38 este 1:38 pe acea planeta.
Aceste potriviri sunt simple coincidente. Ce este cel mai interesant insa este capacitatea creierului de a sesiza aceste potriviri si de a ne "ajuta" sa le privim exact la momentul producerii lor. Este o discutie mai larga pe acest subiect, dar ca idee, noi percepem in orice moment (inclusiv in somn) ce se petrece in jurul nostru. Daca am sesizat o "regula" in cititul ceasului care ne-a intrigat, creierul nostru ne spune ca "ciudatenia" are loc, noi ne uitam, si ne "bucuram":) Na ca am facut si poezii.

Ark

darksid3

Nu ai inteles.
Aici nu e vorba de timp. Tine de perceptie si exact acolo e cheia.
Referitor la timpul nostru si timpul de pe Jupiter: Ceea ce masuram noi este doar un sistem acceptat de majoritate, pentru a avea un reper. Cifrele nu masoara nici un timp. Cifrele sunt doar niste grade diferite de vibratie, asa cum sunt notele muzicale, culorile, etc. Universul material (perceput cu 5 simturi) este creat din cifre iar OMUL a trebuit sa inventeze un sistem care sa dea sens acestor cifre: Matematica.

Ideea ca "simple coincidente" este metoda frecventa prin care toti ne spalam pe maini de niste idei ce sfideaza logica programata. Ia sa te uiti in matematica, statistic, care este sansa ca o coincidenta sa se materializeze. Iti zic eu, e aproape de probabilitatea castigului la o Loterie.
11.11

arckadii

Ceea ce vreau sa spun prin ideea de simpla coincidenta este ca nu trebuie sa privim evenimentele "speciale" ca pe ceva care are legatura cu "sfarsitul lumii" si cu tot felul de alte bazaconii. Ceea ce am incercat sa explic in continuarea mesajului meu, vad ca ai trecut cu vederea desi pare ca "rezonam" asupra acestei privinte. Te invit sa recitesti ce am scris mai sus. Cum explici faptul ca aceasta sincronizare apare numai pe ceas? De ce nu avem...nu stiu...pietre care se aliniaza perfect pe distante de km...Teoretic, daca ne raportam la o aliniere generala, la o singura "bataie", ar trebui sa avem si alte efecte. Unde sunt?

Ark

darksid3

Sincronicitatile pot sa apara oriunde dar perceptia noastra se bazeaza, in mod grosolan, pe 5 simturi. Cresterea in rezolutie, aduce dupa sine aparitia unor mecanisme tot mai fine ale realitatii, nu ca apar ele din neant ci pentru ca incepem sa le percepem.
11.11

Khaarsha

   La mine sincronicitatile numerice nu apar doar pe ceas. De exemplu, in frigider am produse care expira in data de 17. Asta in conditiile in care le-am pus in cosul de cumparaturi fara sa stau sa ma gandesc ce-i cu ele.
   Citesc de cateva zile niste articole...1/4 din ele sunt aparute in 17. Si tot asa... :) Din punct de vedere matematic, nu ar trebui sa intalnesc 17 mai des decat 14 sau 25, de exemplu.
   Am citit undeva ca daca se extrag numere dintr-o urna, iar un grup de oameni trimit spre urna aia aceleasi tipuri de ganduri, anumite numere vor tinde sa fie extrase mai des decat altele...

Siberia

Dar daca vezi aceste insiruiri de cifra 1 si le si visezi ce trebuie sa crezi ? Ca e o simpla coincidenta ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

darksid3

Sunt chestiuni ce tin de subiectivism si care dovedesc (individului) ca nu se pot pune in "carca" coincidentelor. Defapt, reductionismul asta e o boala a civilizatiei moderne.
11.11

abyss

Am mai descoperit un topic asemanator =>http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1756.0.html
Poate le lipesc moderatorii.

In fine, pe 10 aprilie am postat pe aici un comment. Zilele urmatoare m-au purtat pe fagasul lor insa gandul imi ramasese la povestea aceasta cu 11:11. Si se facu astfel ca pe data de 13 aprilie pe la ora 13 si 13 minute ma benoclam pe forum aflat fiind intr-o masina asteptand pe cineva. Deoadata...(nu mai era 13:13 slava domnului) simt ceva in stanga mea. Privesc si iata ce am vazut pe fereastra masinii :) fapt pentru care m-am dat jos si am facut o poza pentru voi:





Sper ca nu o sfeclesc anul asta!  :-P