Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Roswell

Creat de Tzompa, 09 Iulie 2012, 18:50:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tzompa

http://stirileprotv.ro/stiri/international/adevarul-despre-incidentul-de-la-roswell-dupa-65-de-ani-cia-obiectul-nu-era-de-pe-planeta-asta.html

ADEVARUL despre incidentul de la Roswell, dupa 65 de ani. Ce a dezvaluit in premiera CIA

La 65 de ani dupa mult mediatizatul incident de la Roswell, care a alimentat teoria privind prabusirea unei nave extraterestre, un agent CIA vorbeste pentru prima data despre ce s-a intamplat atunci.
Ads by INTERNET PROTV


Chase Brandon, care a fost agent CIA timp de 35 de ani, declara ca obiectul prabusit la Roswell in 1947 nu fost un balon meteorologic, asa cum au sustinut oficialii, ci "un obiect care nu provenea de pe aceasta planeta".

Agentul sustine ca a vazut cu ochii lui dovezile "vizitei extraterestre", la sediul CIA din Langley, relateaza Daily Mail.

La scurt timp dupa incident, autoritatile militare au dat presei un comunicat oficial in care precizau ca "discul zburator" observat de martori era de fapt un balon meteorologic. Putini oameni au pus la indoiala aceste afirmatii.

Acum Brandon contrazice aceasta declaratie oficiala si spune ca dovezile vazute de el sunt pastrate intr-o cutie, in sediul CIA.

El nu vrea sa spuna exact ce contine aceasta cutie, adaugand doar ca erau poze si "material scris", insa aceste detalii l-au convins ca la Roswell s-a prabusit o nava extraterestra.

Ipoteza lui pare sa fie sustinuta si de documentele publicate recent online de FBI, pe site-ul The Vault.

In aceste arhive, un agent FBI vorbea despre "trei asa-numite farfurii zburatoare descoperite in New Mexico".

Ele aveau forme circulare si un diametru de peste 15 metri. In fiecare "nava" au fost descoperite trei cadavre cu forma umana, care aveau o inaltime de numai 90 de cm.

"Cadavrele erau imbracate in haine metalice, cu o textura foarte fina. Fiecare trup era bandajat intr-un mod similar costumelor folosite de pilotii care zboara cu viteze foarte mari", declara agentul FBI, Guy Hottel.

Xanadron

#1
Lasind acum deoparte observatia ca orice nou topic ar trebui insotit si de comentariile personale ale initiatorului (niciodata vizibile-n cazul colegului Tzompa), revin la o postare de ieri pe aceeasi tema (Roswell) si-n conexiune cu... aceeasi stire, postata cu o ora jumate inainte de asta a lui Tzompa de catre SLEAH19 - o alta dovada ca se creeaza noi topice intr-o veselie, fara o minima "rasfoire" a forumului:

Citat din: Xanadron din  09 Iulie 2012, 22:44:42
...Si fiindca nu exista FOSTI agenti CIA (si din sicrie cred ca dau rapoarte 8-)), adevarul inca ramine greu separabil de minciuni.

Referitor la Roswell: chiar daca-s convins ca Micii Gri :-) exista si ne viziteaza, hibridizeaza, leviteaza, enerveaza etc, in cazul asta specific inclin sa cred ca teoria lui Josph P. Farrell din "Roswell and the Reich; the Nazi Connection" (2010) se apropie de adevar.

...adaugind o poza zice-se originala din 1947 si total necunoscuta pina acum, postata zilele trecute de seriosul UFOlog Bill Ryan pe forumul sau ("Avalon") si care pare veridica, prin prisma compararii detaliilor de peisaj ale locului presupus a fi fost locul de prabusire al OZN-ului roswellian.

OZN :ufo: ... nu chiar discoidal 100%, care ramin la parerea ca nu era de origine ET :-) si semana izbitor cu unele aerodine naziste neconventionale (v. al doilea atasament de mai jos).

P.S. Sursa initiala a pozei e un fost website ale unui oarecare Frank Kaufmann; imaginea se mai gaseste insa si pe alte situri., cum ar fi:
http://bsearch.goo.ne.jp/image_detail.php?MT=%A5%ED%A5%BA%A5%A6%A5%A7%A5%EB&DOC_ID=www.jerrypippin.com%2FRoswell%25202007%2FRoswell%2520craft.jpg&SNUM=4
http://www.blogodisea.com/2007/misteriosos-avistamientos-en-roswell/misterios-expediente-x/
http://ufocon.blogspot.com.ar/2009/12/roswell-crash-revelations-from-foster.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Fr0styan

un lucru e cer..folia gasita atunci era NiTinol...aliaj din Nickel-Titanium...

Xanadron

#3
Citat din: Fr0styan din  17 Iulie 2012, 03:44:05
un lucru e cer..folia gasita atunci era NiTinol...aliaj din Nickel-Titanium...

Absolut corect (cu exceptia "cer"-ului :-D) - dar asta nu inseamna ca NiTinol-ul (Nickel Titanium Naval Ordnance Laboratory) a fost neaparat "retro-engineered" in 1961 exclusiv folosind resturile gasite la Roswell :ufo: - asa cum sustine col. Corso, a carui (dez)informare a devenit deja "mainstream" in media alternativa.

Dau deci o bere celui care gaseste (fiindca am postat ceva p-aici cindva) date referitoare la cel mai capabil (dupa mine cel putin) savant nazist adus in SUA pe aripile operatiunii "Paperclip" la finele WW-II - si care, dupa mine dar nu numai, e SI autorul (re)descoperirii asteia. Detalii ajutatoare: omu' era si fizician, si chimist si-a murit linistit in 1985, in California.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#4
Citat din: Xanadron din  17 Iulie 2012, 11:17:55
Dau deci o bere celui care gaseste (fiindca am postat ceva p-aici cindva) date referitoare la cel mai capabil (dupa mine cel putin) savant nazist adus in SUA pe aripile operatiunii "Paperclip" la finele WW-II - si care, dupa mine dar nu numai, e SI autorul (re)descoperirii asteia. Detalii ajutatoare: omu' era si fizician, si chimist si-a murit linistit in 1985, in California.
:rainbow: :? In cazul in care am nimerit-o:
Operation Epsilon
Operation Paperclip
Paul Karl Maria Harteck.


Offtopic:
Imi place acum doar berea germana de import (si pe vremuri ein Schuß von 2 süße militärische mädchens...)
Danke sehr Kamerade!!!
http:// www.youtube.com/watch?v=xnEVusWYVUM

Xanadron

Citat din: @biss din  17 Iulie 2012, 15:51:15
:rainbow: :? In cazul in care am nimerit-o:
Operation Epsilon
Operation Paperclip
Paul Karl Maria Harteck.

Offtopic:
Imi place acum doar berea germana de import (si pe vremuri ein Schuß von 2 süße militärische mädchens...)
Danke sehr Kamerade!!!
http:// www.youtube.com/watch?v=xnEVusWYVUM


:-D Il nimerisi pe Harteck si-nca rapid, Waffenbruder!
Asa ca berea promisa (la modul generic, deci poate fi mai mult de-o sticloantza si-n plus nemtzeasca) s-a marcat deja.

Ontopic acum: o sa revin la Harteck, dar si la experimentele alchimistice - reusite se pare, culmea :-o - ale nazistilor.
Chestie interconectata aiuritor cu alte carari deloc explorate (fiindca blocate cu intentie de "invingatorii" WW-II) in alte domenii de maxim interes chiar si-acum:
- "The Bell", mercurul, vimanele si calatoriile temporale plus energia moca
- Thorium in loc de uraniu pt. centralele nucleare... nazi-argentiniene
- Adevaratele misculatii atomice germano-japoneze
- O Charite-Anlage replicata eventual si-n Marea Baltica
- Farfurii, castroane, Vrilezoaice, Haunebuni :lol: si alte zburatoare.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#6
Noi (dar si vechi) dovezi circumstantiale despre controversatul eveniment Roswell cuprind si cele 2 parti ale filmului autopsiei unui presupus ET gasit un pic mort :-D la locul prabusirii, cel al "panourilor de comanda DIGITALE... la propriu" :-o al OZN-ului (care, repet, e si nu-i... farfuridic), plus reconstituiri ale sus-numitului aparat.

Plin cu Mici Gri-Bej :-) :moon: (nu chiar mici totusi) despre care nimeni nu poate afirma insa deocamdata ceva clar.
Daca au fost adica PLF-uri, ET "autonomi" veritabili, clone naziste (ori sovietice? - si teoria asta circula-n ultima vreme) sau chiar oameni veniti din viitor ca sa aranjeze una-alta prin Liniile Temporale. :roll: (varianta improbabila insa-n umila mea parere, tinind cont de anatomia total diferita de-a noastra a MG-ului autopsiat).

roswell ship control panels
Roswell Hanger Footage Of Alien Body
Alien Autopsy Roswell UFO Crash (Original footage) 1/2
Alien Autopsy Roswell UFO Crash (Original footage) 2/2

P.S. Sa nu uit - inclin sa cred ca TOATE filmarile de mai sus sint reale.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

#7
Ma bucur ca nu streseaza pe nimeni ca filmarile sunt pe mute! :))) Detaliu deosebit de important data fiind situatia si precum si filmarea alb-negru. Ca sa nu mai zic ca n-ar fi stricat si niste fotografii...
Revenind la filmare- nu ca vreau sa fiu neaparat gica contra dar am niste nelamuriri, mai ales ca am vazut in CSI cum se face :)))))))))))
- pt o filmare de o asa importanta mi se pare deosebit de proasta si neprofesionista! Cel putin aproprierile sunt ceva ingrozitor, sunt in ceata- si asta e un detaliu important.
-nimeni nu masoara sau cantareste;
-daca filmarea ar fi fost si audio poate am fi avut ocazia sa auzim si noi niste descrieri, cum ar fi: inaltime, greutate, culoare, precum si cum arata tot ceea ce vede respectivul (anatomopatolog sau ce-o fi) si care sunt deosebit de importante.
-nimeni nu este curios pe unde se face evacuarea deseurilor ?:)))
-au sistem digestiv sau nu? coarde vocale? ca n-am priceput! and so on, and so on!
Acum am priceput si de unde faza cu ochii protejati de membrane! La cat sunt de mari ochii trebuie sa fi avut o vedere al naibii de buna, ca de pradator!
Mi se par deosebit de putine, chiar dubios, persoanele prezente si aici ma refer dincolo de geam!

Nava, cu ditamai geamul? Acuma incep iar: de ce ar avea nevoie de un asemenea geam ?
Stiu, stiu, am vazut toti Star trek si nu numai,  unde lumea sta unedva pe o punte ca un balcon si se uita cum vin stelele luminoase, un peisaj interesant si chiar romantic, dar am mari dubii ca este asa! Mai ales ca trebuie protectie pt radiatii, deci nu mi se pare prea practic...Navigarea se face pe instrumente si nu la oki, zic eu.
Pt o nava de asa mici dimensiuni, e clar ca ocupantii erau plecati:
-cu scop precis;
-nu foarte departe;
-pentru putin timp;

PS: se pare ca multa lume a vazut aceste corpuri. Sa inteleg ca toti au probleme cu aprecierile, intrucat nu bat doua marturii! In plus de asta sunt nelamuriri si cu privire la nr. ocupantilor. Si nu in ultimul rand, cu celelealte corpuri/resturi, etc. ce s-a intamplat? Pt ca nimic nu se arunca, oricat de deteriorat ar fi :))))))

Si cam atat deocamdata! Aaa, cel putin filmarea de la locul prabusirii... e nenorocire,  nu se intelege nimic!  Pt ca pare filmat cu carmera ascunsa astept eventuale explicatii sau desene :))))))
Parerea mea....

Xanadron

#8
In fine, un (adica O) RUFOnistA nu chiar toropita de canicula... :-D Colega padme mai exact.

Ma asteptam oricum sa fie ceva mai multi cei care stiu ca asa-zisele filme "originale" expuse la finele anilor '90 de producatorul britanic Ray Santilli sint falsuri. Chiar daca Santilli a afirmat recent ca a recurs la "papushele cu bureti" doar fiindca presupusul film original preluat contra a 15.000 $ cica-n 1992 de la un ex-cameraman al armatei SUA era mult prea afectat/deteriorat de trecerea timpului.

Nici chestia asta n-o cred insa, din simplu motiv ca si-n 1947 regulamentele USAF cereau imperativ ca filmele oricarei autopsii sa fie inregistrate COLOR (iar baza americana din desertul New Mexico avea p-atunci stocuri suficiente de pelicula Kodak color).

Evident ca mai sint 1001 argumente contra autenticitatii filmelor astora, dar asta nu echivaleaza cu negarea prabusirii a "ceva" straniu la Roswell.
Iar reconstituirea OZN-ului respectiv :ufo: (ulterioara combinarii celor mai credibile descrieri verbale ale putinilor martori oculari care au vorbit totusi - google please Stanton Friedman sau Linda Moulton-Howe) conduc la o aeronava asemanatoare celei prezentate mai sus.
Chiar daca-i "cu geamuri panoramice" - vezi insa si filmul cu Mici Gri intr-un OZN similar (credibil de asta data) cunoscut sub numele "Kumburgaz" si despre care am zis cite ceva ieri p-un alt topic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/