Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Trairi si visuri suspecte ....

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 03:24:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bacioiu.Ciprian

Un lucru care il observ din ce in ce mai des la mine este ca pot anticipa, sau defapt nu... simt ca si cum pot forta sa se intample anumite lucruri. Intr-un thread de acum cateva luni povesteam anumite lucruri pe care le incadram ca fiind deja-vu-uri. De atunci si pana acum am tot trait astfel de chesti, oarecum mai des decat de obicei, insa in ultima vreme 2 lucruri imi atrag serios atentia:

In ultimele 2-3 zile visez ca sunt impreuna cu mai multe persoane intr-un parc, stand de vorba. La un momentdat cineva, nu retin niciodata cine, spune o gluma si eu incep sa rad. In momentul acela ma vad oarecum din lateral, devenind invizibil si apoi ma "teleportez", iar apoi ma trezesc din somn, deschid ochii si 4-5 secunde nu pot sa ma misc. Intodeauna sunt cu fata in sus, la tavan cand patesc acest lucru, niciodata pe o parte sau alta.

De curand(acum 2 zile ca sa fiu mai exact), sa intamplat sa ma cert cu persoana la care tin. Dupa cateva ore trebuia sa ma intalnesc cu niste colege sa mergem la o cafenea din oras. In intervalu' acela am tot stat, si am analizat mai multe treburi, si mi-am adus aminte de o colega din generala, de care mi-a placut vreo 3-4 ani, si m-am gandit destul de mult la faptul ca nu am vazut-o de aproape 4 ani si ca imi doream sa fie si ea in acea seara la cafenea, sa o opresc din drum si sa discut cu ea. Acum, am fost la cafenea, si in juru' orei 10 au aparut niste persoane pe care eu nu prea le agreez, defapt care ma fac sa ma simt in plus. Asa ca am plecat mai devreme decat plecam deobicei. In drum spre casa, ce sa vad: Donsoara' de mai sus mergea alaturi de fratele ei, indreptandu-se spre centru orasului, moment in care am simtit ca sunt paralizat, si intradevar, pana cand nu a iesit din raza mea vizuala, nu am mai putut sa ma misc din loc. Mi-a iesit total din minte sa ma duc sa o salut/sa discut cu ea. De asemenea mi s-a parut ciudat ca in acel moment era imbraca exact cum imi imaginasem eu situatia din Rustic(Cafeneaua).

In ultima vreme tot am astfel de 'experiente'. Imi doresc un lucru, si, intr-un fel sau altul, se implineste dupa o perioada de timp. Ma simt de parca as putea sa manipulez diferite situati, insa nu stiu cum, si nu stiu daca mi se par. Bine, recunosc, povestirile par a fi intradevar copilaresti, spuse de un adolescent indragostit(18 ani), insa va spun ca nu acesta este si cazul meu. Sunt cele mai recente trairi, si oarecum singurele pe care le tin minte foarte bine. Ce mi se pare curios, este ca ambele implica un anumit gen de paralizie, fenomen descris si de alte persoane in acest thread.

chiccoloko

Visele.....ceea ce facem ziua lucreaza subconstientul noaptea..varianta oficiala.Insa..sunt premonitiii a ceea ce se poate intampla in viitorul apropiat sau indepartat..Eu nu prea am vise..multi spun k nu imi amintesc.Nu este asa ptr k dak visez ceva exact asa se intampla a doua zi sau a treia zi....Fac naveta cu masina personala pe ruta buzau-bucuresti de 2 ani.Stiu drumul mai cv ca buzunarele mele...Insa uneori fara sa vreau merg incet cu masina,in afara localitatii,max 60-70 km/h,pe o bucata mica de drum,max5-6 km,dupa care dau de accidente grave auto care doar se intamplau..Cum explicati asta? astept comenturi.

romulus

Pentru ca tu nu umbli asa, singur, de capu' tau prin lumea asta !
Nu stii ca ai in permanenta "insotitori"?
Unii le spun "ingeri pazitori" , altii "gardieni" , altii " dracusori " , and so on ...
Totul este.... "sa ai urechi" sa-i auzi !!
Cu siguranta ca unul din astia, te determina sa eviti evenimentele nashpa . Pana'ntr-o zi ....
Din ce spui tu insa, mie mi se pare mai interesanta partea asta :

Citatdak visez ceva exact asa se intampla a doua zi sau a treia zi....
Daca ai putea sa dezvolti, ar fi ok .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

chiccoloko

Daca visez ca ma intalnesc  cu o persoana anume....ca urmeaza sa plec undeva locul unde merg...aproape fiecare detaliu.. :-o

jedimisu

Citat din: chiccoloko din  01 Septembrie 2009, 08:56:19
Visele.....ceea ce facem ziua lucreaza subconstientul noaptea..varianta oficiala.Insa..sunt premonitiii a ceea ce se poate intampla in viitorul apropiat sau indepartat..Eu nu prea am vise..multi spun k nu imi amintesc.Nu este asa ptr k dak visez ceva exact asa se intampla a doua zi sau a treia zi....

O varianta buna ar fi, daca tot se intampla, sa schimbi tu realitatea schimbandu-ti visurile. Uneori, in mijlocul unor cosmaruri, pot sa schimb ceea ce se intampla in favoarea mea. Daca ti-ai putea schimba visurile, poate se schimba si realitatea de a doua sau a treia zi.
E drept ca la mine nu se intampla des sa am un vis lucid pe care sa-l schimb, dar cu straduinta se poate. Nu stiu daca ati mai experimentat, dar e fain de tot, poti sa faci tot ce vrei. Slava cerului ca ale mele nu devin realitate!

jedimisu

Citat din: Kbal din  30 Martie 2009, 13:49:56
Salut Jean,
Interesante mai sunt capacitatile omului .
Vorbim de transmisia/receptia undelor telepatice, ca si cum am vorbi de aruncarea unui bat de chibrit.
Totusi transmisia telepatica functioneaza si in situatia in care doua persoane se afla la distante de sute sau mii de km. una fata de cealalta. Sa fie oare mintea umana atat de avansata ? In cazul tehnologiei mobile, situatia e putin diferita, fiecare telefon comunica cu statiile radio cele mai apropiate, ale retelei. Astfel o unda telefonica ca sa-si atinga destinatia, este transmisa printr-o retea de statii radio, si nu direct de la un telefon la altul (pe distante kilometrice) asa cum se presupune ca ar fi capabila mintea umana. In cazul mintii umane in ce constau aceste "statii", sau poate ca nici nu are nevoie? ba mai mult, in ce constau "undele" telepatice, despre care tot vorbim, nu cred ca exista vreo tehnologie artificiala care sa le depisteze/intercepteze, tehnologie care macar sa dovedeasca ca aceste unde exista !

Noi traim in spatiu si timp care sunt dimensiuni specifice fiintei (Kant spunea umane, eu as largi aria). Mai pe scurt, noi formam spatiu si timpul sau percep ceea ce nu putem percepe in mod curent prin aceste doua dimensiuni. Daca ne intrebam ce e gandul omului, la modul cel mai serios, nu prea putem da un raspuns exact. Eu consider ca mintea umana are legaturi cu ceea ce omul nu poate percepe prin simturile sale, are legatura cu o dimensiune pe care filtrele noastre o filtreaza, ca sa zic asa, cam prea mult. Atunci, distanta se anuleaza, la fel si timpul. Mobilele sunt creatii ale oamenilor ca sa comunice in spatiu si timp, nu altundeva, ele scurteaza distantele, mintea, zic eu, le anuleaza.

darksid3

Si o intrebare si mai interesanta: Din ce sunt formate gandurile ca "substanta"?
11.11

jean

Citat din: darksid3 din  02 Septembrie 2009, 14:56:41
Si o intrebare si mai interesanta: Din ce sunt formate gandurile ca "substanta"?
Interesanta intrebare. Am cautat definitia gandului pe net. Am vazut ca inseamna foarte multe. De fapt nu stie nimeni ce este gandul cu adevarat.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=gandul
Ce cred eu ca este gandul? Un fel de energie mentala. Nici macar nu stim sigur daca se manifesta pe distante mari si foarte mari sau numai in mintea noastra. Dar ma opresc aici, pt. a nu ma abate de la titlul acestui topic.
Adevarul este dincolo de noi

Arcchangel

Citat din: one_creator din  10 Iulie 2008, 13:32:29
Vis suspect!

Am visat ca pluteam prin camera!Si,desi,stiam ca sunt in camera ,nu vedeam peretii,era ca un fel de ceva-in-ceva,o alta dimensiune in cea a camerei.Precizez ca nu mi-am vazut corpul ,nici cel care dormea pe pat,nici cel care plutea.
Si nu doar pluteam ,ci faceam si miscari de deplasare.(desi nu-mi vedeam corpul care se deplasa ,stiam ca sunt eu...ma rog....)
Si mai erau si alte "chestii" cu mine ,se miscau in acelasi timp cu mine.
Bineinteles ca atunci cand m-am trezit(m-am trezit brusc din cauza unui zgomot din camera)am avut impresia ca a fost real!
Senzatia aceea de plutire o mai simteam inca si n-am mai reintalnit-o niciodata de atunci!
M-am simtit f.bine atunci cand m-am trezit dar m-a cuprins tristetea pt.ca se terminase visul.

Cea ce ai visat tu ar fi putut fi o proectie astra,defapt toti cand visam calatorim intr-un fel de proiectie astrala.

Arcchangel


romulus

CitatCrescusera mari copii, murise de batranete si sotia mea, o cioroaica mexicana rea si cicalitoare, pînã cînd intr-o zi dupa ce amintirea vietii mele reale se estompase de mult am murit de batranete.
Ar fi misto sa te duci sa-ti vizitezi copiii in Mexic, sa vezi ce moaca vor face cand vor afla ca esti ....tatal lor !!
Si dupa aia sa vii sa ne povestesti .....
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#86
Citat din: @biss din  20 Decembrie 2009, 17:54:02
un alt vis ''suspect'' pe care l-am avut a fost unul care a durat cam 60 de ani !! am visat ca am trait efectiv in alta parte, undeva in mexic, ca intr-o alta viatã, in care a trebuit sa-mi duc existenta intr-un mod dur si umilitor. Culmea e ca stiam ca visez dar nu ma puteam trezi nicidecum. Acolo in vis cand se facea searã ma culcam cu speranta ca ma voi trezi dracului in patul meu inapoi. Dar nu a fost asa... a trebuit sa simt fiecare zi nenorocita cum trece ceas de ceas. Asa s-au scurs miile de zile petrecute acolo, in praful acela rosiatic, imbatranind incet, albind fir cu fir si descoperind pe zi ce trece dureri noi in corp si alte neputinte... Crescusera mari copii, murise de batranete si sotia mea, o cioroaica mexicana rea si cicalitoare, pînã cînd intr-o zi dupa ce amintirea vietii mele reale se estompase de mult am murit de batranete. Evident, in momentul urmator m-am trezit in patul meu...

Straniu vis ! Stranie traire !
Chiar,iti mai amintesti limba in care vorbeai ? Vorbeai spaniola ? Iti mai amintesti datele din actul de identitate( nume,prenume,adresa, prenumele parintilor )?

Citat din: @biss din  20 Decembrie 2009, 17:54:02
Mi-au trebuit cam 2 ore sa-mi revin treptat pt ca ca nu-mi mai aminteam cine sunt cu adevarat!

Poti sa fii mai explicit...? Ce nu-ti aminteai ? "Viata" sau "visul" dinainte,sau viata din aceasta lume ,din care scrii pe forum...?  :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

Am avut si eu un "vis" asemanator cu cel relatat de @biss, care s-a derulat cam asa... Visul a inceput brusc, eram intr-o postura (pluteam) deasupra unei persoane, un barbat solid care discuta ceva cu un grup 4-5 persoane, toti stand in picioare. Eu eram situat cam la jumatate de metru deasupra si cam un metru in spatele barbatului, reactia imediata care am avut-o privind aceasta persoana fiind una de identificare cu ea si am exclamat cu uimire cam asa: "asta e Vasilii"... il priveam,ma bucuram ca il vad si stiam ca acela sunt "eu"... e greu de explicat ceea ce am simtit. Apoi, i-am urmarit un timp cum discutau, desi nu-i auzeam vorbind, dar toti gesticulau si discutau aprins ceva. Nu imi mai amintesc cat "timp" i-am urmari discutand, brusc toti au inceput sa fuga care incotro. Imi amintesc ca in momentul in care "Vasilii" a inceput sa alerge eu nu il mai vedeam de sus ci eram chiar in pielea lui si faceam eforturi disperate sa fug si sa ma ascund undeva. Tin minte ca in fata era colina unui deal pe care am incercat sa o urc alergand, moment in care m-am trezit. Si asta e un vis tare ciudat care m-a bantuit multa vreme... a fost atat de intens si m-am implicat atat de mult in acea actiune incat in momentul in care m-am trezit pentru cateva momente am privit cu uimire camera mea pe care nu am recunoscut-o, si primul lucru care m-am intrebat a fost: "...oare ce caut eu aici?" apoi, mi-am revenit si au inceput inrebarile... care Vasilii? de unde am scos eu numele asta? De ce ma identificam cu el atat de puternic? Pe scurt, impresia mea e ca am fost conectat la o alta viata. Nu am pretentia ca asta e explicatia, dar cu impresia asta am ramas eu...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Nox

@biss, la ce vârstã ai avut visul? Îți mai aduci aminte ce ai fãcut înainte sã ai acel vis?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

#89
                                                        Vise si legatura lor cu ET

 In ultimul timp tot citesc prin diferite carti si pe net despre interactiunea anumitor entitati cu semeni de-ai nostrii. Eve Frances Lorgen M.A. afirma ca vizitatorii pot manipula mecanismele mintale ale celui rapit, aducându-l într-o stare care seamana cu cea de vis, pentru a masca mai bine rapirea.
Eve Frances Lorgen M.A- Cineva utilizeaza visele noastre?, Articol aparut in revista magazin.          

Cateva exemple gasite la repezeala:

Jacques Vallee - Alte Dimensiuni, pag.174
  In noaptea de 13-14 noiembrie, doctorul a avut un vis: Un motiv triunghiular in conexiune cu un disc zburator. Acelasi triunghi a aparut pe abdomenul copilului sau la o zi sau doua dupa exprimare martorului
.
Mariana Tatomir- Lavinia, pag.57
   Ma aflu intr-un spatiu nedefinit. Alerg. ma urmareste un barbat inalt, cu capul mic in comparatie cu corpul, imbracat intr-un costum de cosmonaut gri-sidefiu. Imi face semn sa ma opresc, sa-mi comunice ceva foarte important. Raman pe loc. Imi spune sa nu fug nici o data din fata fortelor raului.
Sau, pag.59:
  Sunt invitata la o plimbare cu o nava spatiala. Nu este prima oara cand fac asemenea plimbari in vis.

OZN  Allagash- Raymond Fowler
Pag.110- creturile apar si in vis, pag. 220-vis cu sfera giganica, retrairea unei rapiri din copilarie, pag. 238- vis cu entitati, probabil extraterestre, pag. 248- prezenta noapte langa pat, vise vii la copil de 4, 6, ani cu niste forme mici, etc.

Sau visul colegului nostru Sirius13
 Totul devenise real.. imaginea.. mirosul.. senzatia.. atingerea.
Eram convins ca nu sunt pe Pamant, iarba radia in bataia vantului cu o energie apasatoare, necunoscuta, de parca ar fi ''scuipat'' fericire. Zaresc in fata un personaj care ma astepta. Acest personaj era un tip inalt de vre`o 2m+ si blond, cu parul lung pana la pamant, avand trasaturi umane dar diferit.. un aer diferit.. stiam ca nu este om. Inspira speranta, iubire divina, o incredere patrunzatoare si calda. Pur si simplu comunica cu mine fara sa imi spuna nimic. Zambea ''spunand'' ca totul e bine, sa am incredere.

Pe data de 17.09.2010, am avut si eu un vis care se incadreaza in aceasta categorie.
In acea noapte, in jurul orei 4, 5, am avut urmatorul vis: se facea ca am intrat in contact cu un anumit tip de entitate inteligenta.  Aceste entitati aratau ca un fel de ,,8'' de vreo 30-40 cm lungime, dar acea forma de ,,8" era plina nu goala in cele doua parti. Avea consistenta unui plastic semitransparent de culoare alba usor spre gri, ceva de genul siliconului. Acestea isi putea modifica forma sau dimensiunile, erau mai multe asemenea entitati dar cea celtrala cu care comunicam arata sigur ca in descrierea de mai sus.
 Le-am pus mai multe intrebari, dar imi mai amintesc numai doua.
- Ce sunteti voi?
- De ce nu lasa oamenii in pace, vin la ei pe timp de noapte si le fac tot felul de chestii?
Ce am retinut din ce au spus ele:  adevarul este dincolo, de unde vin ele. Acolo este baza si duc oamenii cu un anumit scop acolo. Au mai fost si alte intrebari la care am primit raspunsuri, de care nu-mi mai aduc aminte, dar stiu ca am intrebat, am avut un set de intrebari.
 Am vrut sa ma trezesc si sa notez visul, dar eram undeva la tara, ar fi trebuit sa fac ceva deranj pentu asta, asa ca m-am hotarat sa fac notarea dimineata. Visul a fost notat in acea dimineata in jurul orei10.

Un raspuns asemanator putem gasi si in careta ,,Intalniri de Gradul IV'' scrisa de Dan Farcas,  la pag32- rapitul ii intreaba ,,cu ce drept fac aceasta?... Ei raspund, noi avem dreptul sa facem asta.

 Cred ca, in timpul acelui vis, chiar am interactionat cu un anumit tip de entitati, chiar daca starea mea de constinta a fost alterata, poate in mod intentionat, ma bucur ca am fost in stare sa le pun cateva intrebari. Asta inseamna ca nu m-am speriat si am comunicat logic cu o entitate nonumana. In imaginea de mai jos este aratat cum am vazut eu acele entitati.
Adevarul este dincolo de noi