Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Trairi si visuri suspecte ....

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 03:24:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

#60
In ultimele zile am inceput sã anticipez (sau mai bine spus sã sesizez ca pot anticipa) din ce in ce mai multe apeluri telefonice, cu cateva secunde/minute inainte ca telefonul sa sune. Ciudat ...
Mai mult de atat, apelurile receptionate sunt din partea unor persoane, la care ma gandisem cu ceva vreme inainte (sã spunem 10-20 minute aproximativ).

Sunt multe enigme, iar ideea este cã toþi avem acelaºi scop cand postam aceste mesaje, si anume sa aflam cat mai multe. De multe ori se intampla ca posturile sa ramana doar la nivel de timp pierdut, ceea ce creaza ulterior si senzaþia de deceptie/scepticism, prin urmare interesul fata de un subiect se pierde.

Totuºi, din intamplarile petrecute cu mine pana acum mi-am dat seama clar ca astfel de fenomene, deocamdata "iesite din comun", exista !

Referitor la telepatie, ne-am intreba urmatoarea chestiune : daca acest fenomen este si REAL, atunci de ce nu poate fi controlat sau de ce functioneaza numai in anumite circumstante? Ei bine, la asta ma tot gandesc de vreo 2 ani si cred ca nu sunt singurul, dar cred ca tocmai am aflat si unul din raspunsuri, un raspuns pe cat de simplu, pe atat de logic si anume : daca toþi am putea controla telepatia, si am dori sa transmitem gandurile/ideile noastre celor apropiaþi, s-ar petrece un fel de haos in mintea celor ce l-e receptioneaza. Mai concret, nimeni nu ar putea controla numarul de ganduri primite, sau sa seteze anumite restrictii precum la telefonul mobil (daca il inchizi nu te mai poate contacta nimeni, daca il deschizi poti fi contactat numai daca doresti/raspunzi, poti seta ca anumite persoane sa nu te contacteze si mai mult, nu te vor contacta decat cei care iti cunosc nr. de telefon). Oare ce s-ar intampla daca omul ar putea utiliza telepatia ? cu siguranta s-ar produce un mare haos, de aceea cred ca am fost limitati de natura ca anumite simturi sa nu le putem folosi decat in circumstante foarte rare (ex. din partea unei persoane foarte draga si apropiata).
O alta chestiune pe care am observat-o este ca legatura telepatica intre doi indivizi nu poate avea loc decat daca cei doi se gandesc simultan unu la altul. Spre ex. X se gandeste la Y, daca si Y incepe sa se gandeasca la X (in acelasi timp in care se gandeste si X la Y) atunci este posibil ca Y sa receptioneze gandurile lui X sau mai mult, ambii sa-ºi receptioneze reciproc gandurile.


Citat din: darieglobur din  28 Martie 2009, 17:49:11
Sunt descrise si analizate pe larg de catre Jung. El le-a reunit sub numele de sincronicitate, termenul insemnand pur si simplu "coincidente semnificative", intelegand prin asta un soi de relatii cauzale.
Darieglobur, intradevar analizand mai bine anumite chestiuni se pare ca domnul Jung despre care tu vorbesti are foarte mare dreptate, fenomenul nici nu poate functiona si nici nu poate fi explicat altfel.
Only the best is good enough ...

jean

Salut Kabal!...Tu ai spus:
CitatDaca am dori sa transmitem gandurile/ideile noastre celor apropiaþi, s-ar petrece un fel de haos in mintea celor ce l-e receptioneaza. Mai concret, ca nimeni nu ar putea controla numarul de ganduri primite
Ai raspuns singur acestei probleme:
Citatlegatura telepatica intre doi indivizi nu poate avea loc decat daca cei doi se gandesc simultan unu la altul.
Deci ca legatura sa se realizeze trebuie sa apara fenomenul de rezonanta. Cind apare fenomenul de rezonanta, atunci transferul de energie este maxim. Ca sa apara acest fenomen trebuie ca atat emitatorul cat si receptorul sa fie pe aceasi lungime de unda, receptorul sa fie pregatit (acordat) pt. a receptiona acele unde. Acest lucru se intampla de regula intre persoane apropiate sau cu anumite legaturi de rudenie. Ceva in genul acordului aparatului radio sau TV pe un anumit post. Acest fenomen de rezonanta, este un fenomen universal si se aplica materiei si energiei din universul cunoscut de noi.
  Rezulta ca o persoana care nu este pregatita sa receptioneze asemenea unde telepatice nu la va receptiona. In acest fel nu se va produce un haos in mintea lor. Sau va fi sensibila numai pt anumite unde, cele ale apropiatilor.
  Eu am incercat sa comunic telepatic cu o persoana care nu o cunosc direct. O cunosc din fotografii, Tv, am citit si cartile sale. Persoana este un medium renumit. Pana in prezent nu am nici un fel de rezultat, sau nu am cunostiinta despre el. In schimb aproape stiu sigur cand fratele meu vrea sa vorbin sau sa ne intalnim. Dupa ce intuesc acest lucru, la scurt timp vorbim sau ne intalnim.
Adevarul este dincolo de noi

Kbal

Salut Jean,
Interesante mai sunt capacitatile omului .
Vorbim de transmisia/receptia undelor telepatice, ca si cum am vorbi de aruncarea unui bat de chibrit.
Totusi transmisia telepatica functioneaza si in situatia in care doua persoane se afla la distante de sute sau mii de km. una fata de cealalta. Sa fie oare mintea umana atat de avansata ? In cazul tehnologiei mobile, situatia e putin diferita, fiecare telefon comunica cu statiile radio cele mai apropiate, ale retelei. Astfel o unda telefonica ca sa-si atinga destinatia, este transmisa printr-o retea de statii radio, si nu direct de la un telefon la altul (pe distante kilometrice) asa cum se presupune ca ar fi capabila mintea umana. In cazul mintii umane in ce constau aceste "statii", sau poate ca nici nu are nevoie? ba mai mult, in ce constau "undele" telepatice, despre care tot vorbim, nu cred ca exista vreo tehnologie artificiala care sa le depisteze/intercepteze, tehnologie care macar sa dovedeasca ca aceste unde exista !
Only the best is good enough ...

jean

  Telefoanele mobile au putere mica de emisie, au nevoie de statii mai puternice de emisie (celule).
Mintea umana nu cred ca are nevoie de asa ceva. O incercare de comunicare telepatica a avut loc intre un cosmonaut aflat pe Luna si un medium de pe Pamant. Aceasta consta in receptia pe pamant a unor imagini cu anumite obiecte la care se concentra cel de pe Luna. Din cate stiu au fost si ceva rezultate. Sursa informatiilor?...Nu mai stiu, am citit mai de mult undeva.
Adevarul este dincolo de noi

darkman696

Sal sunt nou pe forum dar am avut o gramada de trairi ciudate(mai mult sau mai putin explicabile) la viata mea dintre care una foarte ciudata(pe care nu pot sa mi-o explic deloc poate ma ajuta cineva) s-a intamplat ieri noapte cand ma uitam la TV la filmul Butch Cassidy & Sundance Kid.

Ok se termina filmul sus mentionat si la un moment dat aud o voce care imi sopteste numele vocea fiind feminina, ma gandesc ca nevasta mea imi face o gluma sau ceva desi nu era vocea ei, verific si surpriza sotia dormea, imi aprind o tigare schimb pe diverse canale iar cand termin tigarea inchid lumina si parasesc camera.... dinnou aceeasi voce care imi sopteste dinnou numele, m-am gandit ca o fi vantul si am halucinatii (desi stiu ca am niste "puteri" de a simtii alte prezente si parea ca asta simt) am refuzat sa cred altceva.
In fine ma duc si ma bag in pat sa dorm era 2.57 se aprinsese lumina la ceasul de mana (motion sensor) adorm aproape instant insa ceea ce e ciudat e ca incep sa visez aproape instant si visul a fost cam asa :
Eram cu prietenii mei motociclisti mergeam pe autostrada si ne distram pt ca era libera autostrada, la un moment dat un tip imbracat in negru ma opreste se opresc si prietenii mei insa m-i s-a parut ciudat ca tipul mergea pe langa mine si cand motorul meu arata 280 km/h dar asta e imi zic e vis si mai e si visul meu pe deasupra asa ca incerc sa il fac pe tip sa dispara dar aproape cu viteza gandului m-a oprit si imi spune sa ma relaxez ca nu e nici o problema,ma intreaba daca vreau o tigare sa stam de vorba putin, ciudat nu am vazut fatza aia in viata mea si totusi parca ne cunosteam de o viata, acest tip imbracat in negru ma face sa adorm in vis si imi induce alt vis in care eram pe un yaht si cand a vazut ca imi place marea, ma adoarme pe yaht si ma induce in alt vis in care era intuneric si ploua unde in acest vis ma atinge pe umar si ma strange asa ca ma doare si ii zic sarcastic "Nu sunt gay si vezi ca ma zgarii " el imi spune "Ramai aici te poti antrena o eternitate" eu habar nu aveam (si nici acum nu am idee) despre ce  era vorba , ma rog din cauza durerii incep sa ma sufoc si ca atare incerc cea ma banala metoda de  a scapa , sa il apuc si eu pe el dar tzeapa nu merge , ii vad ochii negru lucitor si incep sa ma rog la Dumnezeu , iar Tzeapa iar nu merge , imi strang toate fortele imi imaginez ca sunt ca si apa maleabil si reusesc cumva sa scap dar cum sa ma trezesc ? imi inchipui ca zbor asa ca inchid ochii numar pana la 10 si surpriza ..... Sunt in camera mea de acasa o vad pe sotie cum doarme si WTF ma vad si pe mine langa ea ... imi zic " Am pus-o habar nu am ce sa fac, dar trebuie sa ma intorc trebuie sa lupt..." inca mai simteam ghearele infipte in umarul meu dar iar inchid ochii numar invers de la 10 la 0 si imi inchipui cum ma inalt la tavan si cad contopindu-ma cu trupul meu...visul se termina, ma trezesc desi abia puteam sa imi tin ochii deschisi era 4.10 iar se luminase ceasul de la mana ... imi era rau o anunt pe sotie ca imi este foarte rau dar ma descurc eu cumva , tremuram fara sa vreau si eram ametit imi amortise umarul si limba si aveam o voce ragusita , ma dau jos din pat si aud un caine care latra in camera(eu nu am caine) dar nici macar nu ma mai impresioneaza pt ca nu imi era clar daca ma trezisem sau visam datorita durerii resimtite in umar, ma duc si fac un dus rece ca sa imi revin, dar nu puteam ochii deschisi nici dupa ce facusem dus 5 min cu apa gheata, beau o cafea,o cola, si tot simteam ca m-i se lipesc ochii , ma asez la Tv in sufragerie si iar aud aceeasi voce care de data asta in afara de nume imi spunea sa ma relaxez , imi pun castile de la mobil cu muzica si ma bag pe net sa navighez ca sa nu adorm dinnou pt ca eram oarecum surprins de forta omului din vis.
La ora 4.45 a luat sfarsit totul cand am auzit clar prin zgomotul castii (ca aveam casca doar intr-o ureche si tv-ul aprins ca sa ma zapaceasca astea doua sa nu mai fiu atent la vocea ciudata) si al Tv-ului cantecul cocosului ... pe la 5.27-5.30 adorm la loc si ma trezesc la 6.45 sa ma duc la munca .

Acum am si eu o intrebare : Pastrand banuielile mele personale pentru mine poate sa imi spuna altcineva WTF WAS THIS ? sau daca a mai avut cineva asemenea vise.

kitzkhan

nu stiu altii cum sunt....., dar mie imi place sa spun direct ceea ce cred, si anume ca ori ai o imaginatie tare bogata si chiar  ai visat ceva nasol, dupa care ai inceput sa-ti induci anumite chestii involuntar.....ori incerci sa ne duci cu presul

alexbr

#66
Am avut multe trairi ciudate. De multe ori cand sunt foarte obosit si ma pun la somn simt un vuiet in cap parca e un haos total, parca se invarteste totul in capul meu. Numai pot face distinctie dintre realitate si vis, incep sa ma gandesc involuntar la lucruri inspaimantatoare si simt ca o entitate este langa mine. Imi este frica tare, o frica cum numai am simtit vreodata. Sunt paralizat complet nu pot sa ma misc, dar mereu ma gandesc la Iisus Hristos si ii rostesc numele in gand apoi incep sa inspir si sa expir foarte repede si ma trezesc dupa aproximativ 5 secunde. M-am documentat si am gasit ca acest fenomen se numeste proiectarea in astral.

cede

Ok... am si eu mici "probleme" cu visele. Uneori (mai rar  :( ) am vise lucide. Adevarul e ca sunt destul de obosita pentru a ma ocupa de acest aspect asa cum as dori. In general pun intrebari de genul "oare acum dorm?" sau "chiar e real ce se intampla?" ori imi privesc mainile. Ma mai plimb pe la prieteni, ii mai intreb una-alta dar in general asta nu imi amintesc prea des pentru ca astfel de vise sunt printre primele/noapte si imi amintesc doar ultimele 2-4.
Problema e ca am niste senzatii extrem de reale, aproape la nivel fizic. Se mai intampla cand "simt" cand ies din corpul fizic, ori cand revin (asta mai des - ca ma trezesc dupa aia, deoarece uneori revin prea rapid), pacat ca nu stiu ce sa fac mai mult. Uneori ma sperie faza asta (de fapt mai intotdeauna :|)... bine, nu imi e frica, nici nu e neplacut, dar pur si simplu sezatia e foarte neobisnuita.
Ce as putea face pentru a intelege mai bine ce se intampla?

jean

#68
     Citind cele de mai sus, mi-am adus aminte de o intamplare cu fiul meu. Eram aproape convins ca a fost deja postata, dar am cautat in mesajele mele pe acest forum si nu am gasit nimic. Asa ca am considerat ca este interesanta si locul ei se afla aici. Am luat agenda in care a fost notata si am inceput sa scriu.
 Acest eveniment s-a petrecut intr-o sambata noaptea cand am fost cu  sotia si cei doi copii la tara la parintii prin anul 1988 sau 1989.
       Dupa ce am oprit televizorul, ne-am pregatit sa ne culcam pentru ca se facuse tarziu. Am lasat jaluzelele jos si ne-am asezat in pat. Eu langa geam, fiul mare langa mine, langa el fiul cel mic, si langa cel mic sotia. Am stins lumina. Atunci sotia m-a rugat sa ridic putin jaluzelele sa intre un pic de lumina in camera, deoarece era foarte intuneric si probabil simtea o stare de disconfort. Eu am protestat, spunand ca nu are de ce sa-i fie frica, deoarece casa este plina de oameni (aproape in fiecare camera dormea cineva), si nu am ridicat jaluzelele. Dupa care am adormit cu totii.
 La un anumit timp in noapte, fiul cel mare a inceput sa planga foarte tare si sa se agite. Eu m-am trezit asa cum am mai facut si alta data cu gandul sa il linistesc si sa aprind lumina ca sa nu se sperie. Cand am deschis ochii, in dreptul copilului la picioarele lui, se afla o silueta umana de culoare inchisa si retineti ca in camera era intuneric. Deci era mai neagra decat intunericul din camera. Aceasta era aplecata asupra lui, si cu ceea ce parea a fi maini la o distanta foarte mica de corpul copilului. Ii facea ceva in parte de jos a corpului. Silueta parea mai mult un contur uman si singurul detaliu observat, era ceea ce parea a fi o palarie ca acelea din care iluzionistii de la circ scot diferite animale. Nu se vedeau ochi, nas, gura, si nici picioare, nasturi etc.
       In primul moment cand am deschis ochii, si nu aveam deloc senzatia ca visez, am vazut acea silueta, eu am incercat sa o indepartez de pat cu picioarele dar m-am impotmolit in patura. Atunci am apucat patura cu mana si am smuls-o de pe noi, de am aruncat-o pe un cuier. Am sarit din pat si am incercat sa o lovesc cu pumnii. Dar in acest timp silueta si-a indreptat spatele si a inceput sa se micsoreze in acelasi timp sa se indeparteze in directia peretelui opus patului, fara sa se intoarca cu spatele. Asa cum se inchide imaginea la un televizor. Totul a durat un timp foarte scurt, cu toate ca in mintea mea timpul s-a dilatat si desfasurarea evenimentelor a parut mult mai lunga. Nu asi putea spune ca a iesit prin zid, ci doar ca a disparut in acea directie. In acel moment, sotia, care intre timp se trezise, mi-a zis sa aprind lumina. Atunci am aprins lumina, baiatul inca mai plangea, l-am luat in brate si am incercat sa il linistesc. Dupa ce s-a trezit, am incercat sa aflu de la el ce a visat, fara a-i spune nimic din cele intamplate pentru confirmarea celor petrecute. Nu am putut afla nimic de la el in acel moment si am facut din nou pregatirile de culcare. Am hotarat sa nu spun nimic sotiei pana dimineata sa nu se sperie si mai tare, am stins lumina si ea m-a rugat sa ridic totusi putin jaluzelele, ceea ce am si facut. Eram hotarat sa nu mai adorm asa repede pentru a reflecta la cele intamplate, si pentru a putea fi pe faza in caz ca se mai repeta. Intr-un tarziu am adormit din nou.
   Dimineata am povestit si celorlalti cele intamplate si am hotarat daca se va mai intampla, sa fiu foarte atent in astfel de momente.
      De atunci s-a intamplat  mult mai rar, dar cel putin o data s-a intamplat acasa, in Bucuresti. Atunci eu am facut eforturi sa ma trezesc repede, dar am fost buimac secunde bune. Parca cineva nu voia sa ma trezesc, cel putin asta a fost impresia mea. Cand m-am trezit, totul era normal. Aceasta intamplare este deosebita deoarece mi s-a parut ceva diferit de visele obisnuite si am avut o puternica senzatie a realitatii trezindu-ma cu ideea clara de a linisti copilul.
   Ca o observatie: pe data de 05.05.1999, am constatat lipsa unei pagini din agenda care cuprindea inceputul obs. pana in momentul cand am sarit in picioare, si pe care am refacut-o ulterior. Mai jos am atasat si un mic desen.
Adevarul este dincolo de noi

romulus

#69
Citat din: cede din  05 Iunie 2009, 21:56:12
Ma mai plimb pe la prieteni, ii mai intreb una-alta ...
Interesant ar fi sa-i intrebi si pe ei a doua zi, daca dormeau la ora aia ori nu si daca au avut vreun "vis" asemanator cu al tau !?

Citat din: jean din  06 Iunie 2009, 00:26:03
O silueta umana de culoare inchisa si retineti ca in camera era intuneric. Deci era mai neagra decat intunericul din camera.

Ceva similar am "vazut" si eu adica o silueta mai neagra decat intunericul (am povestit pe undeva pe aici) . Eu nu m-am putut insa misca si am "asistat" neputincios la activitatile umbrelor prin camera: erau preocupate de bunica mea care dormea in patul de alaturi. Cand au disparut, au disparut tot prin micsorare dar mie mi s-a parut ca intrau in pamant, intr-un colt al camerei...
Or fi locuitorii adancurilor pamantului care sunt curiosi de cum om arata noi, astia de la suprafata .... Cine stie !
Am zis !

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

cede

CitatInteresant ar fi sa-i intrebi si pe ei a doua zi, daca dormeau la ora aia ori nu si daca au avut vreun "vis" asemanator cu al tau !?

Da, s-a intamplat, cu 2 persoane diferite. Odata pe o colega am certat-o putin pentru ca gresise ceva si a doua zi mi-a spus ca m-a visat atragandu-i atentia exact asupra acelui subiect, iar cu prietena mea cea mai buna se intampla asta mai des, avem cam acelasi tip de vise. "Cireasa de pe tort" ar fi sa am controlul asupra a ceea ce visez. Am patit sa visez, sa imi dau seama si apoi sa caut pe cineva in vis, dar nu a venit persoana respectiva pentru ca de fapt nu dormea la ora aia (am aflat a doua zi).

romulus

CitatUneori (mai rar   ) am vise lucide.

Defineste vise lucide !

Citat, avem cam acelasi tip de vise

Explicabil poate prin subiectele pe care le discutati in starea de veghe.
Alimentand  creierul cu aceleasi informatii, posibil sa va duca la aceleasi vise, cu corecturile adaugate de ....imaginatia si impresiile fiecareia.
Daca o sa ai timp sa te ocupi de "descifrarea" fenomenului, gasesti multe date pentru ca de la Freud pana azi, multi s-au preocupat de vise, de la medici pana la preoti, vrajitori si scriitori!
Ca nivel al cunoasterii si desifrarii cauzelor care determina anume tipuri de comportamente in timpul somnului, suntem insa la piciorul broastei si asta pentru ca multe "necunoscute" se ascund -inca -in creierul uman.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

jean

   O intamplare asemanatoare cu cea povestita de mine mai sus dar consumata pe alte coordonate geografice puteti citi la adresa urmatoare: http://www.ufocasebook.com/2009b/hawaiiencounter.html
  Persoana respectiva avea 7 sau 8 ani, a locuit in Hawaii, in zona Salt Lake City. O zona foarte populata, intr-o cladire cu mai multe apartamente. Acel eveniment s-a petrecut tot noaptea aratarea respectiva era tot inchisa la culoare si purta un costum cu gluga. Dar pt. mai multe detalii vezi link-ul respectiv.
Adevarul este dincolo de noi

Dark Side

Salutare!
Sa va expun si eu un vis ce l-am avut si pe care il consider suspect intr-un anume fel. Adica nu e nimik paranormal,sau dejavu sau poltergeist etc....
Doar ca nu inteleg practic de ce am avut acel vis si mai ales ce inseamna el???
Adica e un semn de bine sau poate de rau...?!?.....
Asa: visul era scurt si l-am visat o singura data:Eu cu tata si cu bunicul din partea tatei (a murit cand aveam vreo 2 ani) mergeam pe aleea de la intrarea din spate a blocului meu (pot spune sigur unde ma aflam caci cunsoc cadrul si cu ochii inchisi ca traiesc acolo de 12 ani) si ne indreptam catre masina tatei. Va pot spune ca nu stiu ce masina era (adica daca era cea pe care o aveam cu adevarat atunci sau alta) sau scopul pentru care ne deplasam catre masina. Cert este ca noi am mers mai voiniceste si am urcat in masina pe cand bunicul mergea mai incet si se uita spre cer (mentionez ca era zi dar nu pe la pranz). Atunci noi il asteptam pe bunicul sa urce in masina dar el merge pana in capatul aleii iar eu deschid geamul si ii spun putin mirat "Hai bunicule,urca! ce mai stai?" atunci el cu o seninatate incredibila imi spune,sau ne spune de fapt "Lasa,mergeti voi ca eu raman aici" atunci eu simt ca imi vine sa plang si ma scol. In secunda imediat urmatoare pun mana la ochi si .... aveam lacrimi....
Eu nu mai stiu cum suna vocea bunicului dar atunci cand mi-a/ne-a vorbit am simtit intr-un fel inexplicabil ca ii stiam perfect vocea si ca o recunoscusem.
Din pacate nu pot spune ce vrea sa insemne acel vis si de accea va intreb ce poate sa insemne?

In alte dati,mai des insa simt ca (,) cad in gol cateva milisecunde iar apoi simt un impact difuz si ma trezesc din cauza impactului. Eu cad(cadeam si poate mai cad dar nu imi amintesc) in gol in mai mai multe imprejurari dar in principal cad de pe o stanca si din secunda in care cad eu nu mai uit unde cad sau in jur pur si simplu nu ma uit....parca tin ochii inchisi dar totusi simt cum cad.
Cel mai bine imi amintesc de o cadere ce am avut-o intr-un cadru cel putin hilar... Eram eu impreuna cu niste fete necunoscute mie.... adica in vis le cunosteam pe ele si le si recunosteam vociile....
Ele erau imbracate in haine de petrecere iar noi eram atentie la mall la vitan la cel mai de sus nivel unde sunt jocuriile mecanice...
Eu nu stiu cum ajung acolo sus dar la un moment dat ajung sa urc pe un fel de ornament ce era prins de cupola care atunci era chiar la nivelul acelei bare ce nu permite sa cazi. Asa ca eu ma urc pe acel ornament fara sa stiu motivul...
Atunci acele fete imi tipa disperate cam asa ceva" Nuuuu nuu nuuu!!!!!!" cu un ton disperat.... de parca tineau toate la mine chiar daca ma gandesc acum nu mai stiu cum aratau insa stiu sigur ca in afara visului eu nu le cunosteam.... Eu nu spun nimic catre ele ci doar sar...... Din nou nu ma uit in jos unde cad sau in jur ci tin ochii inchisi dar simt cum cad. Din nou sunt trezit de impactul difuz....
Toate cele bune,
Mihai
Va urez un somn usor!

jasmin3

in legatura cu acea silueta vaxut noaptea...
aveam patru anisi eram la bunici... eu dormeam "la perete", cum se spune, iar bunica mea la margine... intre mn si perete era un spatiu... la cateva orea dupa ce am adormit, m-am trezit si peste tot in camera vedeam panze de paienjeni, dar sunt sigura ca eram treaza... si m-am uitat spre perete... aklo am vazut acea silueta, care se potriveste perfect cu descrierea anterioara... purta palarie si un fel de haina lunga , neagra... am tipat... si de atunci nu am mai vazut-o, dar de fiecare data cand vreau sa adorm simt ca este ceva langa mn... si tot ceva de genu a vazut o cunostinta... poate e o coincidenta, dar ceea ce am vazut eu pare identic cu ceea ce a vazut pers respectiva, la concluzia asta a ajuns cand mi-a descris-o... si se pare ca a vazut-o tot in copilarie...