Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Trairi si visuri suspecte ....

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 03:24:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 18:25:41
Ursulakee,

Dar, daca te-au "aruncat" chiar bunicii tai din pat, ca sa aibe ei mai mult loc ?

Si, vazand ca te-ai trezit, ca sa nu-ti para niste bunici denaturati, te-au intrebat: de ce te-ai culcat pe jos ?

O varianta care nu se exclude total, dar sigur 100% nu se aplica in cazul lui ursulakee...   ...   ...  :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ursulakee


StarDust

#32
Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 18:25:41
Ursulakee,

Dar, daca te-au "aruncat" chiar bunicii tai din pat, ca sa aibe ei mai mult loc ?

Si, vazand ca te-ai trezit, ca sa nu-ti para niste bunici denaturati, te-au intrebat: de ce te-ai culcat pe jos ?

Stai linistit ursulakee, ipoteza de mai sus sigur nu se aplica la tine ci la cu totul altcineva e aplicabila 100%, probabil ca a trecut prin asta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ursulakee

Nu e nimic, doar stiu de gluma :) . Era de asteptat sa se faca si cateva mistouri pe faza asta , pe mine m-a amuzat ipoteza respectiva.

maiami

 :ufo:
visele nu se materializeaza niciodata in realitate ele pur si simplu nu sunt reale
sa nu crezi in vise
ele sunt rodul activitatii psihicului
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

ursulakee

Cine esti tu sa-mi zici ce sa cred si ce sa nu ?!

Aici tin sa te contrazic, mi s-a mai intamplat de foarte multe ori sa am flash-back-uri din vise, asa ca nu vorbi aiurea. Visele se pot "materializa".
Si in al 2-lea rand cred ca am dat o explicatie destul de buna in legatura cu ce am patit. Sincer nu am mai povestit de chestia asta,  de teama de mistouri si proaste aprecieri. M-am gandit ca aici vor fi oamenii mai intelegatori.

Faci parte din oamenii aia cu fixuri, care cred ca au explicatie pentru tot, si dai explicatii care incearca sa ne limiteze la un anumit punct de gandire. Este problema ta, mie nu-mi zice nimeni ce sa cred si ce sa nu. D-aia sunt om, sa gandesc, sa aleg liber.

romulus

CitatVisele se pot "materializa".
Este foarte posibil sa se intample si asa ceva.
Tot asa de posibil este sa iei drept "vis"  si in realitate, ceea ce creierul tatu te-a facut sa  "vizualizezi"  sa nu fie decat o felie de viitor !! Iar cand ajungi sa traiesti ceea ce ai "visat" ori "vizualizat" sa-ti  aduci aminte ca asa ceva ai mai trait odata !

CitatM-am gandit ca aici vor fi oamenii mai intelegatori.

Sati linistit  ! Nu te impacienta! Pe aici se pot exprima tot felul de oameni/pareri.
Stii cum e : fiecare cu pasarica lui ....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#37
Jean,Romulus,StarDust,Sirius,Eu etc.
  Tocmai am observat o coincidenta uriasa, cum se face ca dintre noi, oamenii in general, nu neaparat numai de aici(forum) majoritatea am avut trairi de natura : "trezire din somn urmata de o paralizie totala cu exceptia ochilor".Se pare ca fenomenul e cat se poate de real si generic in cadrul umanitatii.
  Oare extraterestrii astia chiar trebuie sa ne verifice pe toti ca sa faca analize ?:D, nu le-or ajunge numai 2-3 exemplare/mostre ? Si oricum teoria asta cam sfideaza ipoteza precum noi apartinem creatiei unei civilizatii mai avansate, daca ei ne-au creat apai ce mai au de analizat la noi ?ma rog.. eu nu prea cred nici intr-una nici intralta :-D (mai degraba as tinde sa cred in existenta sufletului/spiritului decat existenta altor civilizatii ce ne frecventeaza).
  Cred ca aceste fenomene chiar daca acum ne depasesc, pe viitor pot avea explicatii stiintifice.
Am inceput sa inteleg si am ajuns sa concluzionez ca multe astfel de fenomene sunt erori tipice fiintei umane si nicidecum nu apartin intervetiilor din exterior(et.),singurul lucru care ne deruteaza fiind doar profunzimea trairilor/situatiilor.
Only the best is good enough ...

Serban M

Citat din: Kbal din  19 Februarie 2009, 15:37:26
Jean,Romulus,StarDust,Sirius,Eu etc.
  Tocmai am observat o coincidenta uriasa, cum se face ca dintre noi, oamenii in general, nu neaparat numai de aici(forum) majoritatea am avut trairi de natura : "trezire din somn urmata de o paralizie totala cu exceptia ochilor".Se pare ca fenomenul e cat se poate de real si generic in cadrul umanitatii.
  Oare extraterestrii astia chiar trebuie sa ne verifice pe toti ca sa faca analize ?:D, nu le-or ajunge numai 2-3 exemplare/mostre ? Si oricum teoria asta cam sfideaza ipoteza precum noi apartinem creatiei unei civilizatii mai avansate, daca ei ne-au creat apai ce mai au de analizat la noi ?ma rog.. eu nu prea cred nici intr-una nici intralta :-D (mai degraba as tinde sa cred in existenta sufletului/spiritului decat existenta altor civilizatii ce ne frecventeaza).
  Cred ca aceste fenomene chiar daca acum ne depasesc, pe viitor pot avea explicatii stiintifice.
Am inceput sa inteleg si am ajuns sa concluzionez ca multe astfel de fenomene sunt erori tipice fiintei umane si nicidecum nu apartin intervetiilor din exterior(et.),singurul lucru care ne deruteaza fiind doar profunzimea trairilor/situatiilor.

nu cred ca este vorba de ET in cazul de fata,asta nu ar trebui sa excluda ipoteza existentei unor civilizatii mult mai avansate ca noi care ne vegheaza/frecventeaza planeta

romulus

Citatpe viitor pot avea explicatii stiintifice.

Pai si acum ,  una din explicatii - din aceasta categorie- ar fi aceea data de unii dintre cei de aici - adica: " paralizie in timpul somnului "!
Parerea mea sincera - insa "nestiintifica"este ca acel centrul din creier asupra caruia se actioneaza, nu are si optiunea de "orbire" ori " adormire" ci doar pe cea de IMOBILIZARE motrice, iar  muschii oculari , din varii motive sa nu aiba celasi centru de comanda, sa fie in alt " folder" .
In consecinta nu sunt afectati si de aceea subiectii si-au putut misca globii oculari si privi in stanga/dreapta, sus/jos" si inregistra imaginile!
Restul - adica emotia, starea speciala, groaza- sa fie percepute de fiecare, diversificat dupa firea sa , personalitate ......and so on .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#40
   Sirius nu exclude posiblitatea existentei altor civilizatii mai avansate prin preajma dar am vrut sa scot ca elimina teoria prin care noi suntem si creatia unei astfel de civilizatii (avand in vedere ca ei ne-au facut,consider ca au suficiente detalii despre noi incat sa mai fie nevoie si de analize ulterioare)  :-D ,dar avand in vedere, cum ai spus si tu ca teoria prin care efectul de paralizie este putin probabil sa fie cauzata de et. ramane valabila si teoria prin care noi suntem creatia lor. 
   Nu stiu sigur daca imi aduc aminte corect dar parca in cazul meu Nu puteam misca si pozitia globilor oculari ci doar erau deschisi si pozitionati inspre inainte,au trecut ani buni de la ultima experienta si nu bag mana in foc ca ceea ce am scris este 100% corect dar parca asa am ramas cu impresia .
  Ok Dl. Romulus sa va dau eu o parere putin mai stiintifica,principiul transmiterii de influx nervos e acelasi in tot organismul,chiar si celulele nervoase(neuronii) din tot corpul,indiferent de tipul de tesut de care fac parte,in regiunea efectoare(partea terminala a neuronului atasata unei componente -ex. muschi) are loc un transfer de substanta(poate fi in ambele sensuri,atat producere de excitatie prin stimulti ex.fibra musculara->neuron->creier cat si transmitere de comenzi ex:creier->neuron->fibra musculara,care ulterior prin transformari chimico-fizice se codifica in informatii).Este un principiu de functionare atat de generic si de simplu incat mie greu sa cred ca ochii au ramas cei ce nu pof fi manipulati.Uitati si o schema a sist. nervos pentru a va face o imagine mai clara http://barzilaiendan.files.wordpress.com/2007/08/autonomic.gif, pana si in medicina umana,avansata, deja au loc cercetari intense la acest nivel si intr-unul din proiecte s-a realizat o conectare a camerelor de luat vederi la creier(pentru cei nevazator)cei drept deocamdata de o slaba calitate(alb negru si o rezulutie extrem de proasta)dar pacientii au reusit sa vada ceva !la fel s-ar putea si un proces invers prin inhibarea unor molecule ce fac posibila transmiterea nervoasa pe traiectoria creier->ochi, daca doriti pot intra in amanunte si mai detaliate si anume cum functioneaza transmiterea nervoasa(oriunde in organism e acelasi sistem).
   Dar eu am preferat o abordare mai simplista pe care vad ca nu ati luat-o in considerare,"de ce au nevoie extraterestri de analiza aproape a intregii populatii de pe glob pentru a efectua astfel de analize (aproape toate persoanele au avut astfel de trairi numai ca unele isi amintesc sau au constientizat mai mult sau mai putin) :? chiar nu o fi deajuns sa faca astfel de experimente numai in cateva cazuri ? .
Only the best is good enough ...

Kbal

#41
P.S. am gasit si un citat bun intr-un articol .

"Axonii celulelor ganglionare situati de-a lungul suprafetei interne a retinei, in stratul fibrelor nervoase, parasesc ochiul la nivelul discului optic si ajung prin nervul optic la chiasma optica, apoi prin tractul optic la centrii encefalici. Majoritatea fibrelor fac sinapsa cu celule din corpul geniculat lateral, o statie de releu talamic. Celulele din corpul geniculat lateral se proiecteaza la randul lor in cortexul vizual primar"

Deci traiectoria transmiterii nervoase ar fi urmatoarea : disc optic -> chiasma optica -> tract optic -> -> creier. La fel poate fi si invers. Iar "sinapsa" este regiunea unde se face legatura(prin butonii terminali a dendritelor neuronului) a unui neuron cu partea efectuare (alt neuron sau alt tip de celula ex. muschi,oase etc.).

Deci cu siguranta medicina secolului nostru poate jongla cu aceste aspecte, de o alta tehnologie si mai avansata(et.) nici nu se mai pune problema.Si inca o chestie pe care nu o inteleg, de ce trebuie neaparat sa ne lase in faza de paralizie si nu e mai simplu sa ne lase adormiti ? .
Only the best is good enough ...

jean

Citatavand in vedere, cum ai spus si tu ca teoria prin care efectul de paralizie este putin probabil sa fie cauzata de et. ramane valabila si teoria prin care noi suntem creatia lor.
Nici eu nu cred ca in aceste cazuri este vorba de ET. Poate fi vorba de un altfel de inteligenta ce se afla in zona pamantului, probabil de mult timp. Si probabil prima sau printre primele inteligente aparute pe pamant. Noi putem fi creatia lor.
  De ce atat de multe persoane relateaza asemenea intamplari nocturne, rapiri, paralizii? etc. Probabil ei, in timp, fac imbunatatiri genetice asupra rasei umane in scopuri numai de ei cunoscute. In acest caz, mai ales daca suntem creatia lor, ei pot sa faca ce vor cu corpul si mintea noastra. Ne pot paraliza corpul dar ne pot lasa sa miscam ochii si sa simtim ceva avand mintea adormita intr-un amume procent.
   Eu cred ca, scanteia divina este importanta pt ei (sufletul), ei doar imbunatatesc corpul pt. o mai buna adaptare de supravietuire a acestuia la nivelul solului. Acesta ne putand exista aici fara un corp fizic. Ei lucrand mereu pentru acesta, ce duce la imbunatatirea rasei umane (adaptare) in timp.
Adevarul este dincolo de noi

Shanti Nilaya

Am sa va povestesc si eu ceva, desi am mai povestit si in alta parte, ceva ce mi s-a intamplat mie in urma cu 13 ani.Era noapte, toti dormeam...La un moment dat, m-au trezit zgomote asurzitoare de motoare(de avion, credeam eu) si de sirene din acelea de pe timpul razboiului...M-am dus la geam si am privit cerul, dar nimic nu arata sursa acelor sunete groaznice.Nimeni nu era pe la geamuri, totul era pustiu pe afara, iar ai mei dormeau.Usurel m-am dus la camera mamei mele, care de obicei are un somn usor, dar...dormea.Incontinuare ceea ce auzeam eu era de speriat.Am decis sa ma pun inapoi in pat, langa copil, si atunci pustiul m-a intrebat"mama, ce se aude?"L-am linistit, spunandu-i ca nu stiu, dar vom sta cuminti pana trece. Ne-am privit in ochi pana a adormit.Cam dupa cca 40-50 min. m-am culcat si eu.Nici sotul meu, care era cu noi, nu a auzit nimic.Cineva avizat mi-a spus ca am patruns intr-o falie atimpului si am auzit ceva din alt timp...

Kbal

#44
Nu cred ca pot gasi in acest caz nici o explicatie plauzibila, avand in vedere ca 2 persoane au avut aceleasi trairi iar o a 3-a(sotul) nu. Explicatia cu intrarea in alta dimensiune a timpului e putin fantastica dar posibila. Totusi ar mai fi o varianta, fenomenul de dejavu fiind provocat de una din persoane si transmitand-ul si ceilalte prin telepatie,cu alte cuvinte,intreg fenomenul petrecut sa fie doar rezultatul snc (sist. nervos central).Creierul mai joaca feste cateodata iar transmiterea telepatica sunt convins ca e posibila,la mine a functionat de multe ori cu bunicul meu,dar cu alte persoane NU, se pare ca intre membri familiei probabilitatea unei astfel de legaturi e mai ridicata, avand in vedere ca sunt multe asemanari chiar si la nivel biologic/genetic.

Jean, tu ai simtit vreo imbunatatire dupa intamplarea respectiva ? Ex:putere mai mare de concentrare,o conditie fizica mai buna si in general rezultate mai bune in viata  :? Te intreb pentru ca m-am gandit si eu(vreo cateva zile) la ce ai spus tu dar eu cel putin nu observ diferente,sau ma rog.. poate se manifesta in timp .
Only the best is good enough ...