Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Trairi si visuri suspecte ....

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 03:24:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

#15
CitatAm vazut nenumarate ''aparitii'' de genul acesta pe cerul senin noaptea,asta in urma deciziei de a observa cerul cu ochii liberi o noapte intreaga.Incercati si voi,veti ramane uimiti fata de cate ''stele'' false si alte corpuri ceresti o sa observati,si nu,nu sateliti.De la ''beculete'' care isi schimba viteza/directia neregulat pana la nori cu propietati ciudate.
Eu stau in Bucuresti, dar merg des la tara si i-mi place sa stau seara si sa observ cerul. Acolo nu este poluarea luminoasa din orase. Asa este, sunt multe lumini pe cer, avioane, sateliti, meteori, dar si lumini cu comportare ciudata. Am cateva observatii notate in agenda.
   I-mi amintesc, pe vremea revistei ,,RUFOR" s-au organizat cateva nopti de observare a cerului.  Participantii au fost din diferite zone. Am participat si eu in zona Teleorman. A fost o ideie buna. Datele s-au centralizat la redactia revistei.
Citatin fiecare viata (presupunind ca ne reincarnam de mai multe ori) ne intilnim cu aceleasi spirite.Este ca si cind ar exista "grupuri"de spirite .... care se reincarneaza in acelasi grup si in urmatoare viata si in urmatoarea viata.Bineinteles ca intr-o viata un spirit poate fi femeie , in urmatoare barbat
Da spiritele se reancarneaza de mai multe ori pe acelasi corp ceresc. Fiecare viata este ca o clasa de scoala, abia dupa terminarea scolii (nr. reancarnari) spiritul respectiv cunoaste aceasta lume (fizica) si se indreapta spre noi cunoasteri. Chiar credeti ca pe Pamant au trait miliarde de spirite umane? Care ar fi explicatia? Eu cred ca este vorba de grupuri de spirite care s-au tot intrupat, aflanduse in stadii diferite de evolutie.
  Nu sunt de acord ca un spirit uman se poate reancarna si in animal. Inseamna o involutie pt. spiritul respectiv. Eu cred ca orce spirit trebuie sa evolueze nu sa dea inapoi.
  Si pentru ca este vorba de trairi si vise suspecte, am avut si eu asemenea trairi si vise.
O data m-am urcat in autobuz si am avut senzatia ca am sa intalnesc pe cineva cunoscut. Am perforat biletul si am mers mai in fata sa ma asez pe scaun. M-am asezat pe scaun si am privit la persoana care era asezata in dreapta mea. Aproape am sarit de pe scaun. Acolo se afla sotia mea, desi la acea ora ar fi trebuit sa fie la servici. Am fost uimit de felul cum s-au potrivit lucrurile.
Adevarul este dincolo de noi

jean

  In noaptea de 23 spre 24.11 2008, am impresia ca s-au intamplat mai multe fenomene ciudate in dormitor. Am hotarat sa postez aici datorita potriviri intamplari cu numele topicului ,,Trairi si visuri suspecte" fara a avea legatura cu cele scrise  mai sus.
  Ziua precedenta a fost o zi de duminica in cursul careia am baut mai multa cafea, (nu alcool) motiv pentru care noaptea ce a urmat nu prea am putut sa dorm. Asa ca m-am tot foit incercand sa adorm, somnul alternand cu momente cand eram constient si chiar ma uitam la ceas din cand in cand, gandindu-ma cat de obosit am sa fiu in ziua ce va urma. Eram singur in dormitor si copii dormeau prin celalte camere.
   De doua ori, dar la intervale diferite de timp , s-a auzit un zgomot ca si cand usa la dormitorul in care ma aflam, ar fi fost inchisa de cineva. La al doilea zgomot am privit spre usa sa vad daca, intradevar a intrat sau a esit cineva. Usa era inchisa si nemiscata ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Atunci am privit spre geamul de deasupra usi pentru a vedea daca nu s-a trezit cineva sa merga la baie. Ar fi trebuit sa vad lumina aprinsa, dar lumina era stinsa si nici o miscare nu se auzea de pe hol. Acest lucru mi s-a parut ciudat, dar am crezut ca este numai o impresie.
   Al treilea eveniment care s-a intamplat este cel mai deosebit. M-am trezit cu impresia ca eram inconjurat de mai multe fiinte pe care nu le vedeam dar le simteam prezenta. Eram asezat in pat pe o parte, cu spatele spre fereastra. La un moment dat am simtit o atingere usoara pe ceafa. Semana cu atingerea unei maini, dar mult mai pufoasa decat o mana umana. Parca era o manusa mult mai moale. Cauta ceva in acea zona a cefei. Chiar am simtit pipaitul degetelor.
   In acel moment m-am spreriat foarte tare, aproape i-mi venea sa sar din pat, dar am constatat ca nu ma puteam misca. Eram paralizat. Am tot incercat cateva secunde sa-mi schimb pozitia fara a reusi, aceasta accentuandu-mi starea de groaza. Parca cineva ma tinea in acea stare pentru a nu observa ce se intampla in jurul meu. Cand in sfarsit am reusit sa ma misc, m-am asezat cu fata in sus incercand sa observ daca se intampla ceva in dormitor. Nu am observat nimic deosebit, dar aveam impresia ca tocmai se intamplase ceva. Totusi in casa nu era nimeni traz in afara de mine pentru a provoca astfel de evenimente. Am privit la ceas era ora 3.20.
  De frica am vrut sa merg in alta camera sa dorm acolo, dar mi-am zis ca nu este cazul sa trezesc si pe altii, continund sa raman acolo si zicandu-mi: totusi ce se poate intampla?...sunt matur si nu trebuie sa ma sperii ca un copil. Parca cineva nevazut ma linistit, inducandu-mi gandul ca nu se va intampla nimic. Am stat treaz mai mult timp gandindu-ma la cele intamplate si incercand sa adorm.
  Am scris aceste randuri la doua zile dupa eveniment, pentru a nu fi in stare de psihoza si a relata faptele cat mai corect. A doua zi am pus pe cineva sa se uite in zona cefei sa vada un semn ceva. Nu era nimic deosebit in afara de o zona mai rosie transversala ce parea facuta de o cuta a pieli. 
                                 

 
Adevarul este dincolo de noi

romulus

CitatEram paralizat. Am tot incercat cateva secunde sa-mi schimb pozitia fara a reusi,

Am trecut prin ceva similar si imi amintesc de faptul ca imi puteam misca doar globii oculari;doar acei muschi functionau . Iar ca timp a fost mai mult de cateva secunde -  minute, zece poate, ori mai mult ...Oricum in astfel de momente aprecierea timpului, a duratei de manifestare a "ciudateniei" e destul de relativa, tinand cont de factorul de stres la care esti supus.
Este foarte bine si util ca tii un jurnal. Asa cel putin, esti sigur ca unele fapte/fenomene s-au produs si nu sunt rodul imaginatiei tale....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

Citat din: jean din  27 Noiembrie 2008, 22:12:32
...sunt matur si nu trebuie sa ma sperii ca un copil.

Cunosc senzatia, nu trebuie sa fi copil sa te sperii, asa ceva baga groaza si intr-un om matur. Eu si acum simt furnicaturi reci pe sira spinarii cand rememorez  intamplarea din copilarie, pe care am mai descris-o pe forum aici, o intamplare cu trezire si paralizie. Tot la fel numai ochii ai puteam misca in cap, si ma privea fix o "aratare" inalta cu ochi mari si negri. Cateodata stau si ma intreb de unde senzatia aceea de groaza intensa... Oare de ce? Stiti ca un animal salbatic, care nu a vazut niciodata oameni, nu se teme la vederea unui om... De ce oare senzatia de frica intensa aparuta la vederea unei asemenea creaturi? De ce oare nu o stare de calm si siguranta? Stiu ca unii vor spune ca e vorba de "paralizia de somn" dar daca e sa vezi ceva care sa-ti inspire teama, de ce nu alte "chestii" de ce umanoid de 2-2,5m? De ce nu am vazut de exemplu sobolani (imi inspirau cea mai mare repulsie in copilarie, de altfel am si avut cosmaruri cu ei), sau altceva cu care subconstientul meu sa asocieze acea frica intensa? Mi-a fost atat de teama dupa acea experienta incat, in noaptea urmatoare mi-a fost frica sa dorm, stateam ghemuit sub plapuma cu fata la perete, ca sa nu mai vad acea creatura daca apare... Cred ca timp de aproape un an, am dormit doar in acest fel, va dati seama cat de inspaimantat am fost. Aveam cam 10-12 ani...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Leonard

Am avut si eu de vreo 3 ori faza cu trezitul in somn.M-am trezit din somn cumva inchis in mine nu puteam sa-mi misc nimic doar puteam sa respir si probabil sa-mi misc ochi dar fara sa vad nici o creatura sau sa simt ceva.Prima data m-am speriat.Era nasol am crezut ca nu ma mai pot misca si asa raman.Totusi cu eforturi m-am trezit.Cu eforturi am putut sa-mi misc un picior sau sa-mi deschid ochii.Am descoperit cum sa scap cel mai usor din asta si asa faceam merge.Daca ma trezeam in somn ma culcam inapoi.Si dupaia ma trezeam si ma puteam misca.Acesta este antidotul praliziei in somn culcate inapoi.Este cel mai usor.Cand mi se intampla dupa mai multe ori deja eram relaxat cand ma trezeam asa.Ar trebui sa mai discutam pe tema asta ca vad ca nu am avuto numai eu si sa vedem care este cauza eu cred ca este un surplus de energie.Insa cel mai tare fenomen straniu a fost cand am vazut intr-o fractiune de secund pe unu imbracat in alb si parca statea si se ruga mi-am intors capul si l-am vazut eram treaz in momentul acela cu lumina de la becul de virou aprinsa.Deci chiar l-am vazut nu la-am mai vazut de-a tunci si in cap avea o palarie alba cum o avut Papa Ioan Paul al II-lea.Ciudat fenomen.Si nu am adormit sa ma trezesc am fost perfect treaz inainte de culcare.Eram in pat in momentul acela.
Cei care stiu tac.

romulus

CitatAcesta este antidotul praliziei in somn culcate inapoi
Te cred.
Dar eu am avut doar o singura experienta de acest gen.
Nu s-a mai repetat niciodata de atunci .Si trezirea mea din somn a fost cauzata de un zgomot, nu m-am trezit eu asa, singur, degeaba .
Apoi, derularea filmului evenimenteleor a avut o curgere continua, fara intrerupere, adica:
a. zgomotul care m-a trezit;
b. paralizia;
c. aparitia entitatilor (vedenia) si actiunea lor pe langa mine (de fapt pe langa bunica );
d. plecarea lor;
e. repetarea zgomotului care m-a trezit urmata de ....
f. finalul imobilizarii care a coincis cu plecarea entitatilor (la cca.15-30 de secunde dupa)
Asa ca, nu zic sa exclud total si ipoteza paraliziei , dar mai degraba cred ca au fost o actiune exterioara asupra mea....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

Am uitat sa zic totusi, ca la inceputul experientei mele, in primele momente nu eram paralizat. Imi amintesc ca, am visat ceva (nu mai stiu ce) si am deschis ochii, nu era nimic deosebit, dar, cand mi-am plimbat privirea prin camera am vazut acea "creatura" si in acel moment am simtit ceva ca un soc si a intervenit paralizia totala. Tin minte ca o priveam fix in ochi in prima faza, apoi am inceput panicat sa incerc sa tip si sa ma misc, fara sa reusesc asta. Nu stiu ce a fost aceasta experienta, dar nu as vrea sa o mai repet. Cel putin nu in asemenea conditii, noaptea in somn(?). :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

#22
Jean,ti-am citit majoritatea intamplarilor de genul asta pe diferite threaduri si am ajuns la o concluzie..

in primul rand este vorba de sleep-paralisys ,un fenomen care nu este pe deplin inteleas si evident asociat cu ''intalniri'' nocturne gen shadow-people / etc (intalnirea relatata de tine acum 20 ani la tara) ,personal cred ca esti vizitat de niste entitati care au o legatura cu tine/cineva din familie.

Sunt foarte interesat de acest subiect pentru ca am avut cateva ''episoade'' in copilarie ,nocturne si cu aparitii misterioase.Din cate am citit nu se stie daca sleep-paralisys sau sumbra paralizie totala (inclusiv voce) este cel care cauzeaza aparitia / feelingul unei entitati sau invers,entitatea este reala si ''blocheaza'' simturile omului.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_people

jean

Citatcred ca esti vizitat de niste entitati care au o legatura cu tine/cineva din familie.
Citind cuvintele de sus, din mesajul lui Sirius, mi-a venit in minte o intamplare petrecuta in data de 19.08.2008. Atunci a fost implicata sotia mea. Am cautat repede CD-ul pe care a fost salvat fisierul respectiv, si intamplarea respectiva este povestita mai jos.
  In seara acelei zile sotia s-a trezit foarte agitata din somn zicand:
    -Ce cautati mai aici?
Si zicand catre mine:
    -Tu nu vezi mai pe acesti  doi oameni care au fugit (iesit) in balcon?
S-a ridicat de pe pat si a mers pana la usa de la balcon. Ia zice ca dupa ei.
In acel moment eu m-am trezit si am incercat sa o linistesc chemand-o pe nume si incercand sa-i explic ca a visat.
In cateva zeci de secunde si-a revenit si s-a reantors in camera. Am intrebat-o ce a visat? Ea mi-a spus ca a visat doi oameni imbracati in negru si inalti ce se aflau in dormitor langa pat si care au disparut repede in balcon cand ea s-a trezit. La balcon fiind usa deschisa din cauza calduri din acele zile.
  Am fost intrigat de reactia sotiei, normal ar fi fost sa se faca mica de frica, dar ea a esit repede in balcon, dupa ei.  :?
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Leonard

#25
Mi so mai intamplat faza cu paralizia in somn am incercat sa ma culc la loc dar nu am mai putut sa adorm m-am trezit fortat.Deci antidotul nu i ala.Poate e doar o incercare.Dar altadata mio mers.
Cei care stiu tac.

ursulakee

Am mai postat odata, dar cred ca aici trebuia sa postez. Astept si eu raspuns, pareri la ce am patit, si cam ce a fost?

"Eu unu sustin ca ceva ciudat mi s-a intamplat la varsta de 4-5 ani. Dormeam cu bunicii la tara. Si am visat si parca simtit in somn asa ca am fost ridicat cu o plasa si trebuia sa fiu transportat undeva ( mentionez ca dormeam intre bunicii mei, nu la margine, nu aveam somn deranjat sau probleme de insomnie la varsta aia ). M-am speriat, zbatut, si m-am trezit pe jos, foarte derutat, am simtit cum am cazut de la inaltime ( eu eram aproape de tavan, dar impactul nu a fost mare, camera fiind scunda, maxim 1.9-2 m). Asa ceva nu cred ca am sa uit niciodata, bunica s-a trezit si ea si s-a luat de mine ca ce caut pe jos .... Eu ce puteam sa zic ? I-am spus ca ceva m-a ridicat, a inceput sa bombone ca am trezit-o din somn, ca nu, poate m-am rostogolit eu peste ea ( cam imposibil, tinand cont ca eu eram slab ca o scandura si ea.... un munte pentru mine la varsta aia )."

StarDust

#27
Nu stiu ce sa zic... dar, cineva mi-a povestit candva ca s-a trezit levitand deasupra patului. Omul se jura ca era perfect treaz (eram mai multi cei carora ne povestea), iar intamplarea a survenit dupa intalnirea in drum spre casa, seara cu niste "entitati" mici si gri. Nu mai stiu daca am relatat mai detaliat aceasta intamplare aici pe site. Chestia e ca am mai citit despre asemenea episoade de "levitatie" in timpul somnului, nu stiu daca sunt reale sau un fel de vis...
Nu exclud ca intamplarea relatata de ursulakee, sa poata fi asociata cu o usoara forma de somnambulism, adica, sa fi coborat din pat cu grija, apoi, in mijlocul camerei sa se fi trezit...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

   SI TU CHIAR CREZI CA VEI PRIMII UN RASPUNS? Pareri da, dar daca citesti cu atentie ce am postat si noi (din experientele noastre) vei intelege imediat ca si noi cautam raspunsuri. In cazul tau nu cred ca s-a petrecut ceva iesit din normal....astfel de caderi si schocuri au cam toti copii, din cauza oboselii, trairi intense, sau pur si simplu din cauza cresterii(dezvoltarii) spontane. Bine inteles nu-i exclus sa fii fost intradevar un caz mai special, de rapire de catre "cineva" sau contacte cu lumi paralele. Dar pentru a spune "exact" cum si ce s-a intamplat este nevoie de o serie intreaga de probe, detalii si poate chiar inductie hipnotica....oricum, chiar si cu toate testele astea nu-i nimic concludent....pana la urma raspunsul tot nu-l vei primii100%. Cel mai important este ce crezi si ce simti tu...restul...Invarteala pe dupa piersic!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

teocratul

Ursulakee,

Dar, daca te-au "aruncat" chiar bunicii tai din pat, ca sa aibe ei mai mult loc ?

Si, vazand ca te-ai trezit, ca sa nu-ti para niste bunici denaturati, te-au intrebat: de ce te-ai culcat pe jos ?