Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Detectivi din spatele tastaturii

Creat de fiulploii, 08 Septembrie 2015, 16:13:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Cert e ca după fuga lui aici au fost executați oameni printre care unii buni.

SLEAH19

#436
Citat din: abyss din  18 Februarie 2021, 02:02:45
Cert e ca după fuga lui aici au fost executați oameni printre care unii buni.

  Brusc mi-am adus aminte de filmul The Imitation Game / Jocul codurilor. De scena în care unul din echipa care au decriptat codul  Enigma dorea să trimită imediat pozițiile din atlantic ale submarinelor germane pentru că erau iminente atacuri asupra unor convoaie americane de ajutor și asupra unor vase de război englezești, pe unul din aceste vase se afla chiar fratele celui din echipa de decriptare. Logica lui Alan Turing,  conducătorul proiectului  era ca să nu se transmită nimic pentru că germanii s-ar fi prins că au fost decriptați și ar fi schimbat codul. Cert este că în lunile următoare serviciile britanice au selectat cu mare atenție unde să-i fractureze pe nemți, cum să-i dezinformeze  cu privire la sursele de unde au informațiile, cât să-i transmită lui Stalin ca rușii să respecte un plan sincronizat.

  Ideea este că de multe ori au fost lăsați să moară soldați aliați care ar fi putut fi salvați, chiar de ordinul zecilor de mii, istoria decriptării Enigma a fost desecretizată abia în anii 70 iar analizele statistice ulterioare au arătat că Spargerea codului Enigma a scurtat războiul cu cel puțin doi ani și au fost salvate viețile a peste 14 milioane de oameni!

Deci abyss i se pot imputa viețile celor nevinovați executați de securiști/nomenclaturiști lui Pacepa ?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

abyss

Nu știu ce sa zic insa putem privi la cei 30 de ani care au trecut.

SLEAH19

#438
Citat din: abyss din  18 Februarie 2021, 14:01:05
Nu știu ce sa zic insa putem privi la cei 30 de ani care au trecut.

Privesc.

Am avut de ales una din două.

1. Picam dincolo de gard, eram un fel de Ucraina cu armate de omuleți verzi fără însemne care mărșăluiau pe aici implementând interese rusești.

2. Am fost aleși să picăm dincoace de gard datorită geopoliticii.

Tot ce avem de reproșat celor 30 de ani trebuie să ni le reproșăm în primul rând nouă, noi am generat și tolerat acei oameni mici care și-au văzut de interese și au vândut pe nimic tot ce s-a vândut de pe pământ, de sub pământ și din aer, tot trecutul și tot viitorul nostru.

Capitalismul  nu e o treabă de gentelmani. Finanța Mare se folosește de toate mijloacele să ți-o tragă pe bani puțini dar măcar pe persoană fizică poți să-ți ei lumea în cap și Ubi bene, ibi patria !

Eu am mai spus că atunci voi considera că  va fi bine în Europa și prin extensie în Lume  când o să mă pot deplasa cu plăcere și în siguranță  la Moscova sau Sankt Petersburg așa cum mă urc acum pe autostradă și merg la Viena sau la Munchen.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Grifon

Citat din: SLEAH19 din  18 Februarie 2021, 10:55:42
  Deci abyss i se pot imputa viețile celor nevinovați executați de securiști/nomenclaturiști lui Pacepa ?

In principiu, aș consimți la acest punct de vedere.
Dacă, și numai dacă aș crede cá individul a comis trădarea dintr-un principiu moral.
Nu am deloc această convingere.

Similar lui, caz aproape tras la indigou, a fost rusnacul GRU Viktor Suvorov. Cine a citit cea mai faimoasă lucrare a sa, "Acvarium - Cenușă fără epoleți" a fost, poate, zguduit de frământările sale "sufletești" - descrise in stil de-a dreptul hollywood-ian.
In fapt, individul (pe numele real Vladimir Rezun, căpitan), a fost momit de MI6 pentru o sumă fabuloasă in lire sterline, defectând in același an cu Pacepa (1978).
Pare să fi fost un "an bun" pentru trădări. Păcat că nu mai găsesc acum link cu suma exactă, pentru a ne lămuri cât valorau, in valută, "zbaterile sufletești".


abyss

@SLEAH19
"Noi" nu cred că am avut vreun cuvânt de spus atunci. Noi ca si populație. Si nici astăzi nu vad sa sufle careva mai tare în afară de niște înjurături îndesate in barba cu jumătate de gură.

Nu cred ca eram o Ucraina cu omuleți verzi. Daca voiau rușii sa vină cu trupe o făceau atunci. Dar aveau alte planuri. Cu bătaie lunga până la Atlantic... Au spus-o alții mai bine , unul ar fi dl C Harnagea. Interesele rusești țopăie in spatele multor firme din Olanda,  Germania,  Austria etc

Da ai dreptate cu plimbarea liberă la Moscova. Plus ca rusii au arta și cultura serioasă. 

Pe aici dacă deschizi o fabrica te arestează. Asta spune tot. Prefer plimbările...fie si la Moscova. Desi as alege Italia.

SLEAH19

Citat din: Grifon din  18 Februarie 2021, 23:17:39
In principiu, aș consimți la acest punct de vedere.
Dacă, și numai dacă aș crede cá individul a comis trădarea dintr-un principiu moral.
Nu am deloc această convingere.

  Tind să cred că a fost nevoit să plece, nu cred că a făcut-o pentru bani, Curtea Supremă de Justiție notifică cererea restituirii averii confiscate de Comuniști care era considerabilă de aprox. 3 milioane de dolari la nivelul lui 1978.
Ceaușescu începuse să-l folosească în scopuri personale, el însuși ( Ceaușescu) nu se sfia să ucidă oameni, l-a executat cu sânge rece pe Chivu Stoica doar pentru că era potențial urmaș a lui Dej.
Pacepa descrie o scenă care a avut loc la Neptun când Ceaușescu l-a invitat discret să înoate în larg și acolo i-a spus cu nume și prenume pe cine să ucidă de la Europa Liberă. Scena este credibilă pentru că mai târziu Ceaușescu a apelat pentru aceeași ,,treabă,, la Ilici Ramirez Sancez alias Carlos Șacalul.
Poate că Pacepa era totuși un profesionist  al spionajului și întrevedea că lucrurile nu au cum să se termine bine pentru el ca deținător al unor secrete teribile, de aceea zic că a fost nevoit să plece fără să se întrebe prea mult câtă moralitate există în gestul său și până la urmă, ce era moral pentru unii era imoral pentru ceilalți.

panta_rh_ei stipulează că ar fi fost omul KGB lansat în Occident, dacă așa a fost atunci a fost o lovitură teribilă aplicată de KGB in primul rând lui Ceaușescu care avea o aură de rebel în cadrul CAER cea cei deranja pe sovietici, odată cu dezvăluirile din Orizonturi Roșii toată această aură s-a spulberat.

Părerea mea e că Pacepa/agent KGB este o legendă post-factum, o gogoașă lansată de securitate, poate înghițită și de Ceaușescu. Pacepa a avut inițial un bagaj imens și important de informații dar acolo s-a cam terminat totul, după premiile de 4 milioane de dolari puse la bătaie pentru uciderea lui și intrarea lui în programul de protecție a martorilor din SUA ( Poate a ajuns prin Hawai sau Alaska), nu cred că se mai putea pune problema ca el să mai fie o curea de transmisie a informării sau dezinformării dinspre KGB.

Părerea mea!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Grifon

In chestiuni de trădare, motivații și moralitate, orientarea e mereu complicatā.
Sā-i lāsām deocamdatā pe defectorii comuniști (fie ruși, fie români) și sā ne amintim de spionii sau trādātorii americani Rosenberg (Julius & Ethel).
Sunt cei de-au dat și rușilor bomba atomicā, pricinuind o gravā pagubā puterii Uncheșului Sam (pentru cei ce poate nu cunosc).
Ei, acu'-i acu' ! Fost-au ei buni ? Fost-au ei rāi ? Fu lumea mai bunā dupā trādarea lor, ori mai rea ?
Eu am niște pāreri, dar aștept întâi opiniile colegilor.

abyss

Citat din: SLEAH19 din  18 Februarie 2021, 16:54:05
Tot ce avem de reproșat celor 30 de ani trebuie să ni le reproșăm în primul rând nouă, noi am generat și tolerat acei oameni mici care și-au văzut de interese și au vândut pe nimic tot ce s-a vândut de pe pământ, de sub pământ și din aer, tot trecutul și tot viitorul nostru.
iti recomand cartea:

https://m.luju.ro/noaptea-dreptatii-romanesti-republica-procurorilor-radiografiata-la-sange-de-judecatorul-ion-popa-fost-secretar-general-al-csm-culisele-planului-de-dominare-timp-de-15-ani-a-unei-democratii-prin-procurori-dna-si-diicot-imbatati-de-putere-manipulati-instit

SLEAH19

Citat din: Grifon din  19 Februarie 2021, 18:02:54
In chestiuni de trădare, motivații și moralitate, orientarea e mereu complicatā.
Sā-i lāsām deocamdatā pe defectorii comuniști (fie ruși, fie români) și sā ne amintim de spionii sau trādātorii americani Rosenberg (Julius & Ethel).
Sunt cei de-au dat și rușilor bomba atomicā, pricinuind o gravā pagubā puterii Uncheșului Sam (pentru cei ce poate nu cunosc).
Ei, acu'-i acu' ! Fost-au ei buni ? Fost-au ei rāi ? Fu lumea mai bunā dupā trādarea lor, ori mai rea ?
Eu am niște pāreri, dar aștept întâi opiniile colegilor.

@ Grifon  - Am văzut documentare cândva. Sunt mari șanse ca soții Rosenberg să fie doar niște țapi ispășitori. Dacă ținem cont de faptul că, comunismul a fost creat cu finanțare evreiască de la New York  iar marii revoluționari s-au adunat nu din stepele rusești ci din occident: Lenin venea din Elveția, Stalin de prin Viena, Trosky  din SUA . Scăparea informațiilor despre bomba atomică către ruși respecta doar un scenariu de a reechilibra antagonismul capitalism/comunism. Mai apoi s-a inventat terorismul!

@abyss sigur o să citesc cartea recomandată de tine ( să nu te superi dar linkul îmi provoacă un pic de îndoială, nu facem politică aici dar toate ONG-urile, organizațiile, fundațiile legate de trustu/guru Voiculescu printre care și  LU.JU  nu mă pasionează, au agenda lor și când mai văd că pe fonduri europene, Grupul de investigații Politice face în România politică Anti UE  și  pro rusă ... bleah!!)  .. revenind la carte cred că ar fi mai bine înțelese evenimentele dacă va fi citită în tandem cu cea pe care am atașat-o !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Grifon

Cu Rosenbergii, da, se poate sā fie doar un vârf de iceberg (tot cu -berg, nah), dar ideea era de moralitate a consecințelor.
Pentru lume, ca ansamblu, faptul cā existā remiza nuclearā e o garanție a pācii. Deci, privind așa, trādarea Rosenberg a fost salutarā.
Pentru alții insā (cei ce-au suferit in blocul comunist 45 de ani, de exemplu)...nu prea.
Iar pentru americani, ce sā mai zic ? I-au pus iute pe "reșou" fārā alte considerații.
Trādarea e trādare - orice dicționar o va defini drept un lucru urât.

Dar...in sfârșit. Poate și uciderea lui IPC a fost consecința unei trādāri, sau a unor māsuri disperate pentru a acoperi o trādare. In tulburii ani 1990-1991, multe evenimente au avut loc, din care poate doar maximum 40% au ajuns la cunoștința publicului larg.

Ganditorul

#446
Pacepa a tradat - iar tradarea lui a insemnat falimentarea Romaniei - cu mult inainte sa o disece si sa o vanda oportunistii de azi. "Fantomele" din serviciul extern au fost alte victime ale tradarii lui Pacepa - fie ca ne place sau nu orice tara are un serviciu extern de informatii care este un pilon de paza in existenta unei tari, a unei natii ... indiferent cate nepotisme si afaceri de familie sunt implicate in activitatea serviciului extern. Iar tradarea lui Pacepa a dus la zero activitatea acestui serviciu extern al Romaniei. Ceea ce suntem azi - o remorca la serviciile straine si starea de vasalitate in care ne aflam este si datoritat tradarii lui Pacepa. Ca a fost si in slujba rusilor e "perpendicular" - n-a avut acces la mari secrete rusesti, a fost probabil un bun executant dar despre rusi n-a avut prea mare lucru de tradat. La noi insa tradarea lui a facut ravagii. Cine a trait anii 70-80 stie diferenta... Sper sa n-ajungem la concluzia ca trebuie sa pupam in ... kwr un tradator - ca uite cati mai asteapta la rand in ziua de azi, cu sau fara uniforma, din palate si functii foarte inalte ale statului roman, formati la umbra si nu de putine ori prin straduinta lui Pacepa sau a "sagetilor" trimise de el.

Grifon

Să-l mai lāsām in plata Domnului pe trādātorul pacepa (nu, nu e o greșealā lipsa majusculei), și sā revenim la alt ticālos, mai apt a fi inclus in cercul suspecților pentru asasinarea lui Culianu.
https://www.google.com/amp/s/m.mediafax.ro/amp/stirile-zilei/istoricul-marius-oprea-gelu-voican-voiculescu-omul-din-umbra-securitatii-18676823

Esoterist, conspirator...și stăpân autoritar al Securitāții timp de patru luni (timp in care nimeni nu știe, cu exactitate, câte dosare a luat sau pe câți i-a șantajat in urmātorii ani).
Dacā asasinarea savantului ar fi conexatā, intr-un fel sau altul, cu executanți din fostele structuri de spionaj comuniste (ipotezā ce s-a cam impus, in evoluția discuțiilor noastre) atunci am bănuiala (majorā) cā acest bārbos sinistru sigur a avut, cumva, o implicare.

Ideea s-a mai iterat, insā ne lipsește (cel puțin) o verigā concretā pentru a-l "promova" in ierarhia suspecților. Știa despre Culianu, asta e sigur (date fiind preocupārile sale yogo-esoterice, nu-l putea rata pe Eliade, deci...nici pe IPC). A fost implicat și in manevrele Secu privind "Meditația Transcendentalā", deci iar o posibilā proximitate cu esența cazului. A luat (sau cel puțin a lecturat) cine știe câte dosare de top privind diaspora (și dizidența) anilor '80 - deci iar reintrā in zona de interes.

Dar motivul, dom'le...lipsește motivul.
Poate cā nu era un motiv direct ?

SLEAH19

#448
Pacepa, prin ce a făcut a accelerat măcar și cu câteva zile căderea comunismului?

Motivul asasinării lui IP Culianu ?

  - .... printre cele menționate de anchete și cărți: politice( legionarii, securiștii, antiregaliștii), religioase , sexuale , droguri, asigurarea de viață ... e t c

Reamintesc că în octombrie 1990 casa din Chicago unde locuia IP Culianu a fost spartă și au fost furate niște dischete cu lucrări ale profesorului. Poate ce scria pe acele dischete a generat motivul crimei.
Culianu  era anticomunist și monarhist declarat, iar articolele sale de după Evenimentele din Decembrie 1989 atacau din plin regimul instaurat în România de Ion Iliescu și ai lui, cu sprijinul Moscovei. Poate ce scria acolo i-au înfuriat pe KGB/ securiști cum la fel de bine putea să-i înfurie pe ,,legionarii,, din diaspora, Culianu era moștenitorul operelor nepublicate încă a lui Eliade extremiștii îl acuzau că se îndepărtează de Eliade după dispariția acestuia.



O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Grifon

Mă refeream strict la posibilele motive ale lui Gelu Voican Voiculescu.
Celelalte, ca prezumții generale, le-am inventariat incă din primele pagini ale acestui instructiv subiect, nu are rost să ne invârtim in cerc.

Ce să fi avut "revoluționarul" cu IPC, direct ? Nu se cunoaște ca cei doi să fi avut intâlniri sau corespondență (deși Culianu mai coresponda,, ocazional, cu unii esoteriști din România, unul din ei fiind și un soi de lider al curentului antroposofic).
Când am subliniat indirect m-am gândit la posibilitatea ca bărbosul să fi intermediat lichidarea profesorului (prin resursele derivate din perioada decembrie '89 - martie '90), la cererea (ori in beneficiul) altcuiva.
Altfel...nu prea pot să-mi explic.