Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Frumusetea Naturii!

Creat de jackie28t, 18 Iunie 2006, 15:07:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

ce insecte de munk????
xenon,daca tot lucrezi cu insecte,spune-mi si mie de ce oamenilor le e teama de o insecta care face parte din familia greierilor,care poate fi confundata cu un fulger globular sau ozn, si al carei nume stiintific este  Schizodatylus Monstruosus

nu stiu exact ce specie e cea din imaginea 4,dar e amuzanta  :lol: :lol: :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jackie28t

#301
Deoarece ''calinahanna'' mi-a facut o dedicatie cu un banc despre ''crocodili'' deoarece mie a-mi plac crocodilii.....ma simt dator sa-i dedic lui ''calinahanna'' urmatoarea imagine care este o imagine splendida,un fenomen care se intampla foarte rar si in care aceasta fotografie a facut ocolul internetului.Voi expune aceasta imagine aici direct cu explicatia fenomenului.Sper sa-ti placa. :wink:
A rare rainbow, called a circumhorizontal arc, presents itself to the skies of Idaho /Image: Brian Plonka


Explicatia fenomenului:
CitatIt looks like a rainbow that's been set on fire, but this phenomenon is as cold as ice.Known in the weather world as a circumhorizontal arc, this rare sight was caught on film on June 3 as it hung over northern Idaho near the Washington State border.The arc isn't a rainbow in the traditional sense—it is caused by light passing through wispy, high-altitude cirrus clouds. The sight occurs only when the sun is very high in the sky (more than 58° above the horizon). What's more, the hexagonal ice crystals that make up cirrus clouds must be shaped like thick plates with their faces parallel to the ground.When light enters through a vertical side face of such an ice crystal and leaves from the bottom face, it refracts, or bends, in the same way that light passes through a prism. If a cirrus's crystals are aligned just right, the whole cloud lights up in a spectrum of colors.This particular arc spanned several hundred square miles of sky and lasted for about an hour, according to the London Daily Mail.

Sursa acestei imagini este chiar din galeria mea de''Strange Clouds'' de pe websitul meu care este una dintre cele mai bune galerii de pe internet si care a acumulat in cateva luni mai mult de un milion de vizitatori.
Este o galerie cu sursa imaginei si la care puteti vedea si alte imagini exceptionale legate de nori lenticulari si alte tipuri de nori ce fac parte din ''frumusetea naturii.:wink:
Link direct aici: http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=25544746&cr=1

sxn_b

Primele doua poze cu niste nori foarte interesanti iar ultima cu o gaura in nori. Toate trei sunt facute de mine.   8-)

alx

pun þi eu o imagine cu nori,fãcutã de mine,ºi încã una cu anotimpul ce tocmai trece...
           sper sã vã placã     
alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#304
sxn_b splendide imagini.
alx,peisaje ce te lasa fara rasuflare.Apropo alx unde ai facut acele fotografii?
Multumesc de postarea lor dragi prieteni.Natura este intr-adevar fantastica.

prosecco

super tare poza  ta jackie.parca e desprinsa din basme  :-D

jackie28t

#306
Citat din: prosecco din  18 Februarie 2007, 14:33:18
super tare poza  ta jackie.parca e desprinsa din basme  :-D

Poza nu este a mea prosseco este al lui Brian Plonka  :-D
Eu doar am expus-o in websitul meu alturi de alte imagini formidabile formand o mica galerie cu nori ciudati. 8-)
Dar daca vrei sa vezi cateva fotografii de-ale mele personale atunci te invit sa te uiti aici direct de pe websitul meu.
Toate a-mi apartin :wink:

Valuca's Gallery / Mixed photos: http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=25437929

Valuca's Gallery / Nature: http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=25463679

alx

*jackie*  mulþumesc de aprecieri.
 fotografiile sunt fãcute de pe munte,aprox.1360 m altitudine,sper sã vã pot oferi curând un link cãtre o camerã ip fixã,pe care tocmai am instalat-o în acea zonã.ªi sã ºtii cã locuiesc la vreo 25km de acel munte...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

ºi aici niºte vegetaþie de pe altã planetã...
PS   data ºi ora din exif nu sunt prea corecte,aparatul meu nu le memoreazã la schimbarea acumulatorilor,ºi cum aceºtia nu pot fi încãrcaþi în aparat...uneori nu mai am timp sã setez corect...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

ºi o ciudãþenie a naturii...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

*jackie*   frumoasã galeria cu natura  felicitãri!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Max C.

Am si eu cateva poze... :roll:

Max C.


calinahanna

@jackie28t

Una dintre cele mai frumoase surprize pe care le-am avut vreodata... Si o imagine cam...involburata, dar teribila, din toate punctele de vedere, mai ales cele pozitive... Se potriveste foarte mult cu starea mea de spirit actuala si ma face sa imi amintesc cat de minunat este sa poti contempla cerul.

Iti multumesc frumos.