Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ocolesc extraterestrii Romania? De ce?

Creat de romulus, 26 August 2007, 16:55:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 @biss, tu ai avut pana acum trei ani (cand a fost ultimul "cosmar" in derulare) multe asfel de experiente bizare....plus discutia cu tatal tau si nu ca un ultim aspect ciudat, intamplarea prietenului tau, care din cate am inteles a fost o dorinta de-a ta, penrtu ai dovedii ca cele povestite de tine sunt intamplari cat se poate de reale! BUN, pana aici am inteles...dar; tu cam la ce concluzii ai ajuns pana acum(?) vad ca ai destula experienta, o varsta cand nu mai iei totul in gluma si ai inteles ca ceva se petrece in sfera in care te aflii. Ai atins oare performanta de a materializa gandurile pe care le creezi in anumite momente? sau!!!...poate stapanesti foarte bine sugestia si autosugestia(?!), cum iti explici tu aparitia in anumite situatii a acestor fiinte ciudate...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alexbr

Cel mai bine ca sa ne convingi ai face sa trimiti extraterestii la toti membrii forumului.  :-D

darksid3

Neah...multi ar crede ca au vedenii si tot n-ar fi bine  :-D :-D :-D
11.11

StarDust

alexbr te asigur ca nu e deloc o experienta placuta, mai gandeste-te... Desi am o retinere si acum de a mai experimenta asa ceva, parca as accepta o asemenea provocare!  :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

#94
Din cate stiu eu, in marea majoritate a cazurilor de abductii(intalniri de gradul IV), sau intamplari paranormale cu asemenea fiinte, nu se incearca transmiterea vre-unui mesaj anume, sau daca se face asta, mesajele sunt laconice, neverificabile, sau mai mult, absurde si contrare logicii si a ceea ce cunoastem noi. Din acest motiv consider ca punctul #2 cam "pica". Punctul #1, pica si acesta(desi ultima jumatate a explicatiei din pct. 1 cred ca e posibila) deoarece asemenea intalniri au avut si persoane fara traume si deziluzii. Punctul #3 ramane dupa mine cel mai plauzibil. E posibil sa fie vorba de fiinte dintr-o alta realitate total diferita de a noastra. Fiinte care au cu totul alte sisteme de valori, in tot ceea ce tine de modul lor de gandire si de viata. Dar, e posibil ca aceasta realitate desi indepartata sa se intrepatrunda intr-un fel cu a noastra. Indiferent ce veti spune, parerea mea e ca in univers sunt o infinitate de posibilitati.
Asta e parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darksid3

Logica umana este una extrem de limitata...deci nu poti explica 99% din ce inseamna materia in Univers cu toate manifestarile ei prin logica.
11.11

StarDust

#96
Citat din: darksid3 din  17 Septembrie 2009, 21:33:36
Logica umana este una extrem de limitata...deci nu poti explica 99% din ce inseamna materia in Univers cu toate manifestarile ei prin logica.

Poate ca deocamdata nu. Dar asta e doar o chestiune de timp! Dar, de exemplu, au fost cazuri in care niste entitati, sau mesaje primite telepatic de catre contactanti, se afirma ca acestea ar proveni de pe Venus, planeta ci-ca f. primitoare si confortabila... pe cand se stie ca planeta are o atmosfera compusa din gaz carbonic, azot, iar ploile sunt formate din acid azotic. Sonda ruseasca Venera 7 a reusit sa reziste in acea atmosfera doar aproximativ o ora, iar asta e un fapt concret!
Iata de ce spuneam ca se fac asemenea afirmatii incredibile de catre astfel de entitati. Bine se poate presupune ca ele se refera la niste "dubluri" ale planetelor aflate in alte "sfere vibrationale", dar asta e inca discutabil, si chiar daca e adevarat eu nu pot numi acea planeta "Venus" cea care o stim noi. Informatiile furnizate astfel sunt f. discutabile si f. posibil eronate, sau gresit intelese.

L.E.
Iata de ce eu sustin ca foarte probabil si valabil pct.3 expus de @biss, asta e punctul meu de vedere.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darksid3

Asa este...din pacate sunt si destule informatii eronate care circula si trebuie sa ai un bagaj enorm de cunostinte ca sa le poti filtra. Cel mai important lucru e sa nu negam pe baza ca nu exista un suport stiintific. Stiinta e prea relativa si se bazeaza pe niste "piese de Lego" care, cateodata, se pot aranja in alt mod si se schimba toata teorema....sau introduci pur si simplu un nou concept si brusc devine totul schimbat: exemple sunt foarte multe - magnetismul, fisiunea atomica, undele radio, etc. Sunt destul de inradacinate in logica umana si totusi daca le iei la puricat in amanunt nu pot fi explicate...in cel mai bun caz se explica ele ca o consecinta....ganditi-va cum ar fi sa prindem un radio fara a avea nevoie de radio...deci unda radio exista si totusi n-o putem percepe insa logica are in "dictionar" conceptul, deci e totul acceptabil pentru minte:wink:.....si asta nu e nici macar varful de iceberg. Oricum nu sunt bune extremele si d-aia spuneam la inceput ca trebuie filtrata informatia, dar nu filtrata doar logic, ci si empiric.
11.11

CHIP

Citat din: StarDust din  17 Septembrie 2009, 21:54:39
Poate ca deocamdata nu. Dar asta e doar o chestiune de timp! Dar, de exemplu, au fost cazuri in care niste entitati, sau mesaje primite telepatic de catre contactanti, se afirma ca acestea ar proveni de pe Venus, planeta ci-ca f. primitoare si confortabila... pe cand se stie ca planeta are o atmosfera compusa din gaz carbonic, azot, iar ploile sunt formate din acid azotic. Sonda ruseasca Venera 7 a reusit sa reziste in acea atmosfera doar aproximativ o ora, iar asta e un fapt concret!
Iata de ce spuneam ca se fac asemenea afirmatii incredibile de catre astfel de entitati. Bine se poate presupune ca ele se refera la niste "dubluri" ale planetelor aflate in alte "sfere vibrationale", dar asta e inca discutabil, si chiar daca e adevarat eu nu pot numi acea planeta "Venus" cea care o stim noi. Informatiile furnizate astfel sunt f. discutabile si f. posibil eronate, sau gresit intelese.

L.E.
Iata de ce eu sustin ca foarte probabil si valabil pct.3 expus de @biss, asta e punctul meu de vedere.

Ai perfecta dreptate.Chiar unii initiati de la noi spuneau despre luna  ca nu e ceea ce vedem noi noaptea pe cer.

padme

Citat din: CHIP din  19 Septembrie 2009, 16:13:02
Ai perfecta dreptate.Chiar unii initiati de la noi spuneau despre luna  ca nu e ceea ce vedem noi noaptea pe cer.

poate iti aduci aminte cine? si ce anume e.... daca nu e ce vedem noi! ca nu inteleg!

jean

Citat din: padme din  19 Septembrie 2009, 17:48:00
poate iti aduci aminte cine? si ce anume e.... daca nu e ce vedem noi! ca nu inteleg!
Vezi cartea ,,Lavinia".  Este vorba de Lavinia Tatomir. Cartea a aparut prin 1998 la editura Horion din Craiova. Sau cartile lui Scarlat Demetrescu -Din tainele vietii si ale universului.
Adevarul este dincolo de noi

CHIP

Citat din: jean din  19 Septembrie 2009, 21:29:58
Vezi cartea ,,Lavinia".  Este vorba de Lavinia Tatomir. Cartea a aparut prin 1998 la editura Horion din Craiova. Sau cartile lui Scarlat Demetrescu -Din tainele vietii si ale universului.

Corect.Din pacate Lavinia nu da prea multe detalii in plus.Un lucru este cert.E o persoana serioasa care nu fabrica povesti.

Tayka

S-au cartea PROGRAMUL TERRA-a lui Ovidiu I.Moldovan-unde se zice cã luna este doar un paravan,în spatele ei fiind instalat releul MARELE PORTAL-Poarta raiului,sau Curcubeul biblic,un fel de casa-pãdurarului.aveþi aici un link cu un eseu
al cãrþii :
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic11040.html
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

padme

am citit programul planeta terra a lui toni victor moldovan-daca are dreptate in ce scrie... e grav-oricum, ce scrie el am mai gasit si prin alte carti.

lavinia tatomir nu stiam ca a scris o carte si ma indoiesc ca vorbeste despre acelasi lucru ca toni moldovan :)))))))))))

de scarlat demetrescu nu stiam

merci!

jean

Nu Lavinia a scris cartea. Cartea este scrisa de Mariana Tatomir, mama Laviniei.
Adevarul este dincolo de noi