Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

uforever

Multi ani traiasca, multi ani traiasca, La multi ani!  Xana sa traiasca, Xana sa traiasca, La multi ani! si dron sa traiasca, si dron sa traiasca, La multi ani! Xanadron sa traiasca, Xanadron sa traiasca, La multi ani!

roxaline

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

SLEAH19


Azi agăţat de viaţă într-un bumb,
De scapi, vei retrăi Ora de Plumb,
Cum cei îngheţaţi îşi amintesc: întâi, Omătul –
Frigul – Stupoarea – şi'apoi desprinderea, cu totul.

                                                                               
                                                      Emily Dickinson


La Mulţi Ani! Xanadron şi special pentru Tine :

Nicu Novac - Am avut o viata
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

#3318
Multzam fain dragi colegi pentru urarile cu ocazia apropierii lu' JE cu inc-un an de iesirea din Matrix (cu sau fara picioarele-nainte? - ramine sa aflu :lol:).
Bine ca nu stim totusi precis momentul, ca altfel (si) mai multe timpenii am face. :-D

P.S. Fiindca vad ca sufla o briza poetica :wink: prin zona, merita reamintita o definire a "Unului"... care le stie pe toate. 

Toamna - Rainer Maria Rilke

Cad frunzele şi cad ca de departe, parcă
s-ar veşteji în ceruri grădini îndepărtate;
cu gesturi de negare cad mereu.

Şi cade-n nopţi adânci pământul greu
de lângă stele în singurătate.

Noi toţi cădem. Mâna de-acolo cade.
Şi altele, şi toate, rând pe rând.

Dar este Unul care ţine-n mână
căderea asta nesfârşit de blând.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

#3319
Oo, scuzaţi-mă pentru întârziere. Las şi eu urările mele de "LA MULŢI ANI" şi tot ceea ce vă doriţi să se împlinească însutit, colegilor Xanadron şi Alex. V-am adus şi un cadou, nu, nu trebuie să plătiţi taxe, e de ciocolată :)))))

N-am ştiut că se lasă cu poezii, m-aş fi pregătit mai bine! :)))

mariusvlad

Eu imi iau masuri de precautie si iti urez doar '' sa apuci sa ne traiesti, fix atat cat iti doresti''.

fiulploii

Citat din: alx din  19 Noiembrie 2013, 20:11:07
Multam tare fain de urari,da nu inteleg de ce mi le faceti astazi...cand eu m-am nascut...ieri! ;D
Ma rog,asa o hi moda in zilele noastre...retroactiv...e ca si cu TVA-ul... :D

  No binie, pentru sporirea confuzionarii viu si io sa zic La Multi Ani, alx ! indiferent cati ani ai implinit  :-D  cu urarea Sa afli tot ceea ce vrei , in cel mai scurt timp ! In rest , depinde de tine sa fii sanatos, voinic si sa infrunti necunoscutul sau necunoscuta cu zambetul pe buze.
  Cele bune sa se-adune !

https://www.youtube.com/watch?v=nSvSxoO6Sgo

Citat din: Xanadron din  28 Noiembrie 2013, 11:03:06
.. cu ocazia apropierii lu' JE cu inc-un an de iesirea din Matrix (cu sau fara picioarele-nainte? - ramine sa aflu :lol:).
..

  Amu zi si tu Master Zen , frumos ii sa pui tzurloaiele pe masa ? La Multi Ani ! rodnici in cunoastere si deslusirea itelor matriciale .

  Vine fără s-o chemi, i-auzi bate-n geam.
Intră fără să-i ceri, mândră şi de neam.
Vede prin carnea ta ca printr-un geam.
Albă Calandrinon, cu ochi de mărgean.

Sveltă fără cuvânt, la biet patul tău,
În ochi privindu-te cu drept ochiul său
Astfel fiind mântuit de ăl ceasul rău.
Fiară cu dinţi de fier, zimţi de fierăstrău.

Pleacă şi-n urma ei, foi de trandafiri.
Doctor făr' de arginţi, straniu musafir.
Albă Calandrinon, cu ochi de safir.


https://www.youtube.com/watch?v=4mwGqznN5Z0

daos

Din partea tovarasului Daos (sau Han Tang Liao Jin Song Yuan Ming Quing, viitorul nume de dupa anexarea noastra ca provincie vestica a RP Chineze) :D, un calduros si omagial "La multi ani!" tovarasului capitalist zen de 5 stele Xanadron (mai pretios decat un X.O. produs la nord de Dordogne)!

horia2008

Citat din: Urban din  26 Ianuarie 2013, 14:43:40
Va rog sa postati aici ispravile lui Craete Astral pentru ca eu sunt banat pe Lovendal si nu pot sa vad nimic.
Mersi
Dupa ce a prestat si s-a carpit de o banare finalmente promitatoare, a promis (jurat) lui LOVENDAL ca nu va mai vorbi urat vreodata.  :lol: :lol: :lol: :lol:

Ghici ce potop s-a declansat..... :lol: :lol: :lol:
Laser :evil:

uforever

...si totul e vina lu' Udrea  :wink:

panta_rh_ei

@roxaline – merci pentru informație. Probabil sunt multe directive de acest fel. Și nu e vorba că trebuie să dispară vechile țări ci doar unele dintre ele. Mă întreb dacă, în virtutea acestei directive, aș putea – dacă aș avea banii necesari, evident – să cumpăr și eu o tarla de câteva ha din cel mai fertil pământ în...Germania, de exemplu? Că sunt cetățean european și am drepturi, nu?  :-D Mă cam îndoiesc (chiar dacă mă dor șalele) .

Citat-A facut ceva pentru tine tara asta in afara de un buletin?

Țara asta a făcut ceva pentru mine; nu detaliez pentru că nu vreau să dau naștere unei discuții interminabile și contradictorii care se va lăsa probabil cu ,,pancarte" aruncate în capete așa cum am văzut pe alt topic. Eu, noi am facut ceva pentru țara asta? Ceva bun. Că rele făcurăm destule chiar dacă cele mai multe prin reprezentanții noștri.
Statul mi-a eliberat o CI și mi-a atribuit un CNP prin care mă găsește oriunde să mă jecmănească prin măsuri luate pentru binele meu, al nostru. Și pentru că noi nu prea simțim binele ăsta decât sub forma ,,binelui"apar pă ,,sticlă" și ne urechesc: Măi...cetățene, să știi că trăiești foarte bine, chiar dacă nu observi, și asta datorită nouă – de-ți vine să spargi tembelizorul.

Citat... in privinta aerului este o oarecare limitare a poluarii

Aerul este așa de curat încât atunci când deschid fereastra să aerisesc se declanșează alarma de gaze. O fi de la fumat, mai știi? Apa? Va fi adevărata cauză a unui război mondial, indiferent cu ce arme se va purta iar primele bătălii se dau deja.

Citat...ce a mai ramas neplatit sau impozitat? ... apa, aerul si fraierul.

Nu cred  să fi rămas ceva neimpozitat(sub o formă sau alta) dar cel mai ,,exotic" bir va fi taxa pe fraier explicită că implicită este deja.

CitatAici in cazanul UE o sa fie cam asa: o mare de cetateni salariati fugariti de colo colo de interesele corporatiste. Trebuie si someri, ca sa-i tina pe cei care muncesc in stres.
Salariatii astia o sa devina cat de curand ex-pati. Adica vor fugi sa munceasca unde va fi de munca - unde le vor da corporatistii sansa sa manance si gura lor o bucata de paine.

Există deja și asta. Am înțeles că sunt permise de muncă cu specificația: muncitor cu ziua sau ceva de genul.

@uforever – se poate dar, așa cum ai specificat, trebuie să rămâi prins și de sistem pentru că nu poți lucra o bucată de pământ doar cu propriile mâini, fie că-i vorba de teren arabil sau o curte de 2000-3000mp sau că reușești să obții independența energetică. Statul, pe lângă faptul că-ți impozitează proprietatea, va găsi întotdeauna metodele prin care să-ți frângă elanul. Dacă vine cineva și-ți spune că-i rupt total de sistem și-o duce foarte bine având eventual (DOAR) o gospodărie care-i ofera totul, minte. Minte în sensul că există altcineva care este jupuit de sistem pentru gospodăria aia, de exemplu. Nu cred că se poate găsi un loc pe aici sau aiurea în care sistemul să te lase să te descurci singur fără să te jupoaie.
Toate astea se întâmpla pentru că cei mai mulți dintre noi suntem convinși că nu se mai poate face nimic. Acceptăm o stare de fapt pentru că nu  mai găsim în noi resurse pentru ruperea lanțurilor. Vânzându-ne iluzii sistemul ne moleșește și ce-i mai grav – după părerea mea – dezrădăcinează. Nemaiavând rădăcini nu mai ai pentru ce să lupți, ești în bătaia vântului precum ciulinii Bărăganului, dispăruți ca specie botanică dar pe care-i înlocuim noi, cetățenii europeni. Fericiți cei care-și pot crea singuri iluzia libertății.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Urban

#3326
...Ministerul Apararii nu are deloc buget pentru uniforme??
Am impresia ca seamana izbitor de mult cu uniformele din Primul Razboi Mondial...
Ce hal de armata si parada...mai bine lipsa.

SLEAH19


  La Mulţi Ani România ! Te-ai născut cu suflet bun !

Ramona Vita - M-am nascut cu suflet bun
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

uforever

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2013, 01:10:58
...Ministerul Apararii nu are deloc buget pentru uniforme??
Am impresia ca seamana izbitor de mult cu uniformele din Primul Razboi Mondial...
Ce hal de armata si parada...mai bine lipsa.

Urban, daca vine "Suleyman Magnificul" cu armata sa de "cutzitasi", ne scoate armata din cap in 3 zile, ce-i mai place poporului sa se simta "seif", uneori am impresia ca "matrixul romanesc" bate filmul(cu pricina). :lol:

horia2008

Citat din: SLEAH19 din  01 Decembrie 2013, 02:37:33
  La Mulţi Ani România ! Te-ai născut cu suflet bun !
La Multi Ani, si Doamne ajuta!