Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

andrei

  Domle' dar esti de belea :-D  :lol: .Dupa felul insistent in care incerci sa iti sustii punctul de vedere,cred ca te-ai chinuit mult in ultimul timp,vazand ca toata polologhia dumitale nu prea are priza pe aici.Uite ma simt generos in seara asta si iti fac placerea.  :? Asadar declar sus si tare ca dumneta si T.V.M.detineti secretul si sensul vietii pe Pamant.Dar ce spun eu?!! :?In toate universurile , multiversurile si omniversurile posibile si imposibile. :-D :-D :-D Multumit? Sper din tot sufletul sa dormi mai linistit la noapte. :lol:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

dab270277


Ce sar intampla daca maine vacile din ferma ar incepe o revolutie. Sa fim seriosi. Fiecare lucru din aceasta lume are rostul ei. Trebuie sa fim recunoscatori ca existam si ca ne aducem contributia pe scara istoriei (nu a noastra) la evolutia universului. Visatorilor care cred ca in curand o sa facem parte din vreo confederatie galatica le spun sa nu mai viseze. Suntem doar un backup al sistemului central. Cand mai apar erori precum in windows se introduce discul de backup si se reinstaleaza sistemul. Parerea mea.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

angellla29

Citat din: dab270277 din  14 Noiembrie 2011, 03:53:45
Ce sar intampla daca maine vacile din ferma ar incepe o revolutie. Sa fim seriosi. Fiecare lucru din aceasta lume are rostul ei. Trebuie sa fim recunoscatori ca existam si ca ne aducem contributia pe scara istoriei (nu a noastra) la evolutia universului. Visatorilor care cred ca in curand o sa facem parte din vreo confederatie galatica le spun sa nu mai viseze. Suntem doar un backup al sistemului central. Cand mai apar erori precum in windows se introduce discul de backup si se reinstaleaza sistemul. Parerea mea.

Da...Neo!!!!! :-)  Sper sa vedem aici si pe Morpheus, Trinity..si oamenii adevarati....nu numai agentii Smith...ma refer in intreaga lume....Care dintre voi a ales pastila rosie?

Nicipreaprea

Citat din: dab270277 din  14 Noiembrie 2011, 03:53:45
Ce sar intampla daca maine vacile din ferma ar incepe o revolutie. Sa fim seriosi. Fiecare lucru din aceasta lume are rostul ei. Trebuie sa fim recunoscatori ca existam si ca ne aducem contributia pe scara istoriei (nu a noastra) la evolutia universului. Visatorilor care cred ca in curand o sa facem parte din vreo confederatie galatica le spun sa nu mai viseze. Suntem doar un backup al sistemului central. Cand mai apar erori precum in windows se introduce discul de backup si se reinstaleaza sistemul. Parerea mea.

Chiar asa, ce s-ar intampla ? Ti-ar fi frica de vacute, nu-i asa ?  :mrgreen: Asa se explica de ce "elitei" ii este frica de o revolutie. Sunt ei si restul, vacutele lor. Fii recunoscator lor pentru ca existi.
Totul evolueaza in jurul nostru, dar suntem prea orgoliosi sa acceptam asta. Toti impreuna, gandaci, melci, vacute... sau oameni. Omul si-a cam neglijat evolutia, s-a ocupat mai mult de o evolutie a topoarelor si a prafului de pusca. Cu pseudoevolutia asta nu ajungi nicaieri, bati pasul pe loc. Poate tehnologia va face saltul de la AI la inteligenta, sa vezi atunci taraboi. Pusca si toporul vor incerca sa comunice cu tine pe limba lor.
Dintr-o federatie galactica nu avem cum sa facem parte deoarece pamantul e faramitat si dezbinat, cu cine ar trebui sa ia legatura ei, cu guvernul troc ?
Daca te crezi intr-o simulare pe computer, iti dau un sfat, asculta-ma cu atentie:
Viitorul pe care il vrei tu exista si poti ajunge in el. Urmand o disciplina a somnului. In somn schimbi realitati cu efort minim. Trebuie doar sa te culci cu imaginea viitorului imaginat de tine in cap. Te trezesti, constati "realitatea" si daca nu-ti place te culci la loc. Repeti pasii pana ai ajuns la destinatie.
Somn usor.  :roll:


________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Tayka

#244
Întreb şi eu pe cel care se simte..întrebat:
1-Cine eşti tu de-l îndrumi pe om? După cum văd pari a fi supraom,dar atunci ce cauţi aici în turmă?
Dacă ai misiunea de a o salva îndreptând-o spre o anume ţintă..te sacrifici zadarnic,căci de multă vreme lupii au intrat în mijlocul ei spulberând-o, învrăjbind-o,şi asmuţind pe unii împotriva altora,mai bine caută (în interior)un mijloc de a trezii PĂSTORUL,căci doar EL mai poate rezolva problema omului. :mrgreen:
2-Desigur această mare problemă a omului nu se rezolvă în stilul propus de D-nul Toni Victor Moldovan, dar care până la un anumit punct se aseamănă oarecum cu concepţia Domniei Sale.Cum însă un altul cu idei mai curajoase în acest domeniu,nu cunosc până în prezent,eu îl consider totuşi un mare vizionar al vremii.
3-Cu ideia celor VI nivele de civilizaţii nu prea sânt în clar în sensul că a fost şi aceasta ideia unui reprezentant al unei biete subspecii...homo sapiens..ideie compusă după părerea sa proprie,la fel precum religiile şi datinile vremii.Dacă însă ideia era transmisă cumva de vreun reprezentant de-la nivelul VI,aş mai  înţelege  :mrgreen: :|
În încheiere,îmi permit şi eu o mică şi umilă părere proprie(a nu se conta pe temeinicia ei!!):
Dacă EI Creatorii noştrii se ascund de noi ,nepunându-şi clar şi la vedere antetul şi semnătura pe uimitoarea LOR lucrare,înseamnă că au un motiv temeinic pe care nu doresc în nici un chip ca şi omul de rând să-l cunoască,şi văd că şi cel care a scris Geneza a gândit la fel alungându-l pe om de lângă ,,pomul cunoaşterii''.Genesa 3.22.  :?:evil: Spre deosebire de acesta eu însă sânt convins că nu de teamă că îi vom ajunge din urmă se ascund,ci tocmai pentru ca noi să ne înverşunăm întru ai căuta. :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Nicipreaprea

Citat din: Tayka din  14 Noiembrie 2011, 17:00:10
Întreb şi eu pe cel care se simte..întrebat:
1-Cine eşti tu de-l îndrumi pe om? După cum văd pari a fi supraom,dar atunci ce cauţi aici în turmă?
Dacă ai misiunea de a o salva îndreptând-o spre o anume ţintă..te sacrifici zadarnic,căci de multă vreme lupii au intrat în mijlocul ei spulberând-o, învrăjbind-o,şi asmuţind pe unii împotriva altora,mai bine caută (în interior)un mijloc de a trezii PĂSTORUL,căci doar EL mai poate rezolva problema omului. :mrgreen:
2-Desigur această mare problemă a omului nu se rezolvă în stilul propus de D-nul Toni Victor Moldovan, dar care până la un anumit punct se aseamănă oarecum cu concepţia Domniei Sale.Cum însă un altul cu idei mai curajoase în acest domeniu,nu cunosc până în prezent,eu îl consider totuşi un mare vizionar al vremii.
3-Cu ideia celor VI nivele de civilizaţii nu prea sânt în clar în sensul că a fost şi aceasta ideia unui reprezentant al unei biete subspecii...homo sapiens..ideie compusă după părerea sa proprie,la fel precum religiile şi datinile vremii.Dacă însă ideia era transmisă cumva de vreun reprezentant de-la nivelul VI,aş mai  înţelege  :mrgreen: :|

Fiind topicul lui TVM, cred ca spre el ai tintit cu intrebarile.  :martiansmile:

Dar neavand ce face azi pe vremea asta, imi permit niste raspunsuri "originare"
1. Nu stiu sa-ti raspund. Nici nu are importanta intrebarea. Toti ne "indrumam" unii pe altii, nu ai observat ? Fiecare din noi avem reflectii de adevar la suprafata, si tot adevarul in interior.
2. Omul nu are probleme. Omenirea, da. Parerea mea.  :martiansmile:
3. Nu cunosc cate nivele de civilizatii sunt. Cred ca sunt mai multe. Insa, civilizatia asta acum se "lupta" pentru a se naste. De noi depinde daca va trai sau va fi un avorton.

Citat din: Tayka din  14 Noiembrie 2011, 17:00:10
În încheiere,îmi permit şi eu o mică şi umilă părere proprie(a nu se conta pe temeinicia ei!!):
Dacă EI Creatorii noştrii ...

Cum ai aflat de EI, creatorii tai ? ....  :fullmoon:  :moon: :planet: :rocket: :star: :-D
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

@Lex

Ntz, Ntz,Ntz, GRESIT  :x .Nu datorita LOR noi existam,datorita NOUA ei EXISTA daca e sa fiu de acord cu teroia lui tvm CHIAR daca pentru mine e apa de ploaie dar sa zicem.Scrie clar ca nu EI ne au creat cap-coada ,ci au manipulat genetic  niste 'maimutoi'(viitorul om) cu creierul cat bobul de mazare aflati atunci pe Terra ei fiind abia in stadiul de inceput al evolutiei adica se bateau cu bolovani, se imperecheau , dormeau si cam atat era de baza pentru ei(cam ca maimutele din zilele noastre)DE UNDE  LOGIC REIESE ca 'maimutoiul' deja SE AFLA pe Terra pana sa vina infectii astia si sa se joace cu genele noastre.Ce chestie, vin unii mai ''batrani' pan' univers sa se joace de a mama si de a tata cu niste 'copii' (mai pe scurt) si uite ca ''ce chestie'' 'copii dupa ce au fost manipulati genetic au inceput sa fie constienti de sine DAR pe cale artificiala.DAR 'maimutoiul' daca era lasat in pace in treaba lui inca vreo cateva mii de ani , zeci de mii, nu mai conta,devenea constient de SINE pe cale NATURALA(LOGIC ASTA E ROLUL VIETII: sa evolueze) deci sa nu mai vina nush cine si sa mi spuna ca datorita lor exista al meu suflet pan ' universul asta si momentan pe Terra :P) Da, inteleg,daca era asa nu mai eram azi aici si inca ne bateam cu ciomagul.ASA SI??! Tot ajungeam si aici doar ca mai tarziu.ACUM eu o iau logic si e parerea mea: frate , dar e.t astia ''e prosti'' ???!!! Bun , daca tu te dai mare inteligent prin Univers si creezi ''viata'', atunci de ce nu creezi si CONDITII perfecte de viata daca tu vrei rezultate PERFECTE????!! adica nu ma mai pune sa mor d foame,de frig, de saracie, ca n am bani, ca n am aia , ca n am aia.DACA tu prin limitele pe care mi le impui mie,cum drq sa ma gandesc doar la fericirea mea,la evolutie spirituala,la ganduri bune si sfinte si restu de vrajeli din astea,la cum sa fac sa fie mai bine si mai bine sa mi evoluez sufletul numai cu ''lapte si miere'' pentru ca tu E.T la randul tau sa poti incarna apoi cs ul meu compatibil cu vreo clona de a ta.e ca si cum eu iau gaina din incubator si o pun sa piloteze avioane.poi cum drq sa mi mai produca ea oua cand ea acum are alta sarcina si pentru ca aia sa o indeplineasca trebuie sa faca si niste cursuri.Aaaaa si acum aud.poi omul trebuie sa treaca prin mai multe cicluri pana isi purifica sufletul pana la un nivel satisafactor pentru ca el intr un final  sa poata fi incarnat  intr un kinder de E.T.    E hai sa nu inebunesc ca asta e calea perfecta pentru a obtine un suflet purificat si evoluat suficient?????!!! Dar stai: ce ne facem daca ei RIDICA standardele de purificare a cs urilor adica acum va trebui sa trec prin si mai multe incarnari pentru ca bossul vrea si mai multa CALITATE?????!!!!  a stai, e mai usor sa dam un restart la joc si sa o luam de la inceput. :roll: :roll: penibil si apropo nici acum nu ne a raspuns TVM cum e cu Lilishor ????? de ce ea a fost mai 'dasteapta'' si a reusit sa o tunda din rai si sa nu se mai supuna lui dumnezeu pardon zeisorilor????   :evil: :evil: :-)

Tayka

#247
Citat din: @Lex din  14 Noiembrie 2011, 18:42:06
...'maimutoiul' daca era lasat in pace in treaba lui inca vreo cateva mii de ani , zeci de mii, nu mai conta,devenea constient de SINE pe cale NATURALA(LOGIC ASTA E ROLUL VIETII: sa evolueze) ...
Sînt animale vechi de milioane de ani şi de aceia tot nişte biete animale inconştiente de SINE'' au rămas..Şi asta pentru că SINELE (CS)-ul lor elemental-animalic (totemul) este de origine terestră,este mai involuat şi lucrează în grup.
Omul la origine desigur că a fost şi el animal dinspre mamă,numai că aceasta a avut şansa/neşansa de a se încrucişa cu un zeu,şi asta nu pentru ca progeniturile ei să intre direct în rândul zeilor,ci pentru ai ajuta pe aceştia în domeniul procreerii LOR.(un fel de mamă purtătoare).Şi de-abea acum,purtând în pântece o fiinţă de origine divină,Ea şi descendenţii ei vor vor devenii conştienţi de SINE,un sine superior,care ne oferă un dram de inteligenţă,o conştiinţă,o evoluţie spirituală. :rainbow:
Deci tot necazul nostru vine de pe latura paternă,a tatălui nostru care a plecat,divorţând,abandonându-ne şi lăsându-ne să ne întrebăm mereu şi mereu;cine sântem?,de unde sântem?,când putea măcar să ne explice la plecare;Măi băieţi(şi fetiţe)voi nu sânteţi chiar de pe aste meleaguri,dar eu vă las aici ca să le moşteniţi,şi să le stăpâniţi,după cum credeţi de cuviinţă,iar când veţi ,,creşte mari''
veniţi rând pe rând... :lol: în vizită la tatăl vostru.Adresa mea este;Pleyade,Edenu-lui 7. :-D :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

lylyt_ice

Iar ai fost la stana? Nu mai bea palinca daia... :-D Care animale de milioane de ani...tu chiar crezi mizeriile asta? Mai Taicuta mai !
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii


@Lex

tayka, dar te ai intrebat daca 'maimutoiul'' nu avea inca de la inceputul inceputului inscris in adn ul lui, misiunea de a evolua?? si animalele vechi d emilioane de ani sa raman pe veci animale?stim foarte bine,animal sau om toti avem scanteia de viata, cs ul DAR acest  cs  care se intrupeaza intr un om oare nu are misiunea sa evolueze pe alte trepte spirituale scopul fiind sa asceanda din ce in ce mai sus,pe cand animalul ramane animal.NOI sau EI , ale noastre cs uri vin din acelasi TATA chiar daca ei sunt mai 'batrani' si mai 'dastepti''  :-) :-)

Nicipreaprea

Citat din: Tayka din  14 Noiembrie 2011, 22:57:03
Sînt animale vechi de milioane de ani şi de aceia tot nişte biete animale inconştiente de SINE'' au rămas..Şi asta pentru că SINELE (CS)-ul lor elemental-animalic (totemul) este de origine terestră,este mai involuat şi lucrează în grup.


Poate explici totusi ce intelegi tu prin constiinta de Sine.  :mrgreen:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

MariusFlorin

 @nicipreaprea
1. Din carti si din experiente proprii
2. Daca te aproprii cat de cat, macar 1%, de adevarul despre tine ai doua posibilitati: sa-ti iei lumea in cap sau sa-ti vezi lungul nasului.

@fiulploii
totul este o reflexie a ceva pana la urma... inclusiv noi. De aceea e bine sa incercam sa fim o reflexie cat mai pozitiva cu putinta.

@andrei
sa stii ca toata luna asta numai la tine m-am gandit si la cum sa te conving si pe tine ca ceea ce sustin este adevarat. Nopti intregi am sacrificat in incercarea de a gasi niste raspunsuri care sa stea in picioare in fata intrebarilor existentiale. Sunt onorat oricum de raspunsul tau si iti multumesc pentru mesaj, de acuma o sa dorm mult mai linistit.. dar sa nu veghezi pentru mine, te rog.

@@lex insusi Toni ar fi depasit in ideea de a veni cu un raspuns cu care ar putea sa te combata. Eu unul sunt dezarmat.

@tayka
Hai sa ma simt cu un raspuns:
1. Nu-l indrum deloc pe om. Eu supraom?.. ..... as putea sa fiu si subom fara niciun fel de problema.
Este doar o conceptie proprie care daca-ti place bine, daca nu iarasi bine. Diferentele de opinii - dintre noi doi spre ex. - ar putea fi calea cea mai scurta catre adevar. Asta este si ideea, sa incercam sa gasim o cale catre adevar, catre logica, catre calea de a descoperi sensul nostru existential, locul nostru in configuratia Universului. Nu detin adevarul absolut, dar cred ca putem visa macar la ideea sa putem asambla faramituri din acest adevar, ca intr-un joc de puzzle, si sa incercam sa alcatuim un tot coerent... poate diferit de TVM... d-acili sa de la nivelul nostru de muritori, limitati in conceptii si perceptii. In esenta turma trebuie sa se trezeasca, nu Pastorul. Pastorul vegheaza, iar atunci cand turma nu mai poate fi recuperata din somnul dulce al ignorantei sau al vrajbei, Pastorul - din pacate pentru turma - o adoarme de tot.
2. Categoric ca nu in stilul lui TVM, dar TVM isi sustine in multe privinte opiniile cu multa logica. Trecand peste afirmatiile ce duc de multe ori in derizoriu tema carti de genul "ingerii pot produce daca vor dar n-o fac: femei gonflabile, mingi de tenis..." sau "ingerilor nu le sta gandul la femei, table nu joaca...", (e genial), "PT" face destul de multa lumina in negura asta in care ne afundam cu totii de cand ne nastem si pana cand dam coltu. Trebuie sa preluam ce-i bun din carte. Are o multime de parti bune, informatii extrem de interesante si idei ancorate intr-o logica de multe ori imbatabila.
3. e o parere proprie
Personal cred ca EI (SD) stiu foarte clar de la bun inceput drumul pe care fiecare program il ia. Mai ales cand au in zona, in vecinatate, un dusman de calibrul lui LI. Daca civilizatia umana actuala este in stadiul asta de dezvoltare nu se datoreaza nici pe departe Omului, ci mai degraba lui LI. Vezi tu, ideea asta ca noi am ajunge la nivelul LOR e relativa. In primul rand tu trebuie sa te gandesti la faptul ca civilizatia umana este impinsa de la spate in drumul ei spre dezvoltare. Interventia LI in evolutia tehnico-stiintifica a omenirii a fost, este si va fi si pe viitor capitala. Omul nu face de multe ori altceva decat sa adapteze aceasta cunoastere, tehnologie extraterestra la propriile nevoi. Toni a uitat sa mentioneze pe langa Fararday sau Tesla alte cateva nume in capitolul "Conducerea progresului  tehnico - ştiinţific  uman" cum ar fi: Benjamin Franklin, Jack Parsons (care a fondat NASA si zona 51) si multi altii care au fost mai mult canale informationale de emisie-receptie. Noi nu avem dreptul la cunoasterea si punct. Stiu ca e frustrant, dar asta este situatia. Omul se gaseste pe o tabla de sah, iar cei care joaca jocul se afla in alte sfere existentiale. Pionul nu se poate muta singur, la fel cum nici evolutia tehnologica si a cunoasterii umane nu a aparut din senin. Totul este regizat, 'cusut cu ata alba' cum ar spune Toni. Nu ii vom ajunge niciodata din urma stai linistit. Nu avem dreptul asta. Daca am evoluat in cunoastere si tehnologie asta se datoreaza lui "dracu" numit LI in foarte mare parte  :-)
Asa cum zice si Toni: "Poate cea mai importantă idee pe care trebuie să o reţinem după parcurgerea acestui mic capitol este aceea că nimic nu este întâmplător. Evenimentele istorice importante sunt programate; oamenii nu-şi urmează istoria firească, ci pe aceea dictată de evenimentele programate ale P.T."
...inclusiv evolutia noastra ca civilizatie tehnologica, stiintifica... a cunoasterii in general nu-si urmeaza un curs firesc. Cred ca imi pot asuma ideea cu privire la faptul ca noi suntem cam un mare Nimeni in Universul asta. Omul - de la statul in copaci si pana la statul la calculator benoclandu-se in fata monitorului - a dansat, danseaza (si va dansa intotdeauna) asa cum ii canta Altii.

Apropo de Toni intrati pe blogul lui. A postat foarte multe informatii interesante.

Numai bine tuturor!

Tayka

Citat din: @Lex din  14 Noiembrie 2011, 23:49:39
tayka, dar te ai intrebat daca 'maimutoiul'' nu avea inca de la inceputul inceputului inscris in adn ul lui, misiunea de a evolua?
Animalele au CS-uri elementale de origine terestră,ele evoluează de-a lungul vremii doar în sensul adaptării mai bune la condiţiile de viaţă prin schimbări de fizionomie,de organe(ochi,aripi,braţe,picioare).Oamenii în schimb nu au mai evoluat fizic de-la creaţie,ba chiar au involuat (puterea musculară,auzul,vederea,mirosul,etc).
Citat din: Nicipreaprea din  14 Noiembrie 2011, 23:52:39
Poate explici totusi ce intelegi tu prin constiinta de Sine.  :mrgreen:
"Constiinta nu fost niciodatã deplin definitã".-  Richard Amoroso
H.S.Green defineste constiinta ca o sintezã între awareness si volition
Definiţie proprie:Conştiinţa de sine este totalitatea însuşirilor umane fizice şi psihice mentale percepute, conştientizate şi raţionalizate de OM.
http://forum.placere.ro/topic/1818-constiinta-de-sine/
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).