Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

@Lex

kinder nu m am referit la copil , era vorba de un e.t care e la inceputul vietii(totusi dooh asta stiam cu siguranta si nu e nimic nou in tot comentariul tau pentru mine).da, recunosc ca nu am citit decat in mare PT dupa cum am mai spus in alte posturi,stiu  ideile de baza plus informatii care vin de la ala si de la ala si pentru mine e suficient sa mi sustin in continuare ideea ca PT  e o teorie penibila si drept pentru care nici nu o sa o citesc pentru ca mi se pare o teroie plina de gauri care ridica multe intrebari la randul lor si este  DOAR  una din miiile de teorii care raspund la intrebarile cine suntem, de unde venim si unde ne indreptam.Daca TVM n -a avut binevointa sa o 'bage' si pe Lilishor la inaintare in cartulie(piesa importanta de altfel) si a scris decat despre ce ''aducea ratting '' la citit,atunci sa fie sanatos si la cat mai multe vandute.poi ori suntem scriitori ori nu mai suntem.parerea mea  :evil: :-) Ma gandesc sa scriu si yo o carte PT-the truth behind the scenes , carte in care vreau sa combin toaaate cartile aducatoare la dumnezeu si zeitazi si iau din fiecare cat ceva , iau si din biblie, zohar, ,thora,coran,manuscrisele de la nag hammadi si multeeele carti de genu si ma apuc sa scriu.sunt curios atunci unde o ajunge CS ul la final  :-)

@Lex

continuare  :-D : kinder nu m am referit la copil , era vorba de un e.t care e la inceputul vietii(totusi dooh asta stiam cu siguranta si nu e nimic nou in tot comentariul tau pentru mine).da, recunosc ca nu am citit decat in mare PT dupa cum am mai spus in alte posturi,stiu  ideile de baza plus informatii care vin de la ala si de la ala si pentru mine e suficient sa mi sustin in continuare ideea ca PT  e o teorie penibila si drept pentru care nici nu o sa o citesc pentru ca mi se pare o teroie plina de gauri care ridica multe intrebari la randul lor si este  DOAR  una din miiile de teorii care raspund la intrebarile cine suntem, de unde venim si unde ne indreptam.Daca TVM n -a avut binevointa sa o 'bage' si pe Lilishor la inaintare in cartulie(piesa importanta de altfel) si a scris decat despre ce ''aducea ratting '' la citit,atunci sa fie sanatos si la cat mai multe vandute.poi ori suntem scriitori ori nu mai suntem.parerea mea  :evil: :-) Ma gandesc sa scriu si yo o carte PT-the truth behind the scenes , carte in care vreau sa combin toaaate cartile aducatoare la dumnezeu si zeitazi si iau din fiecare cat ceva , iau si din biblie, zohar, ,thora,coran,manuscrisele de la nag hammadi si multeeele carti de genu si ma apuc sa scriu.sunt curios atunci unde o ajunge CS ul la final  :-)Si apropo ai spus de volumul  de experienta acumulat de ego in numeroasele trairi acumulate,poi daca eu sa zicem ma intrupez in furnica si duc o viata de furnica unde traiesc experienta unei furnici si apoi cu ce am acumulat ma intrupez iar in om exact prinicipiul PT.poi ce legatura are capra cu varza una e experienta vietii de furnica si alta e experienta vietii de om care pentru mine ceea ce am invatat cand am fost furnica e pur si simplu irelevant pentru ca eu sunt om si nu furnica si se aplica alte reguli si trairi.una e societatea de pe Terra cu bunele si rele vietii de aici una e societatea e.t care sa recunoastem ei au ajuns la nivelul de evolutie artificiala lucru cu care Universul SE OPUNE drept pentru care prinderea EGO ului nu e posibila nici macar de ei pentru ca asta e MASURA DE SIGURANTA a universului ceea ce este foarte bine.Viata trebuie sa evolueze pe cale naturala nu artificiala si stim foarte bine prea multa evolutie tehnologica fara spiritualitate nu e buna si in final stim une duce   :-) :-)

zamotrak

Citat din: @Lex din  15 Octombrie 2011, 11:33:07
Ma gandesc sa scriu si yo o carte PT-the truth behind the scenes , carte in care vreau sa combin toaaate cartile aducatoare la dumnezeu si zeitazi si iau din fiecare cat ceva , iau si din biblie, zohar, ,thora,coran,manuscrisele de la nag hammadi si multeeele carti de genu si ma apuc sa scriu.sunt curios atunci unde o ajunge CS ul la final  :-)

Succes  :roll:!

@Lex

eram sarcastic dar totusi mersi    :fullmoon: :lol: :lol:

Tayka

#229
Citat din: @Lex din  15 Octombrie 2011, 12:08:06
continuare  :-D :.....poi ce legatura are capra cu varza ...
,,Poi''după cum s-ar auzii cică;capra mănâncă... varza. :|
Citat din: @Lex din  15 Octombrie 2011, 12:08:06
...eu.. ma intrupez in furnica  si apoi.. ma intrupez iar in om .. :evil:
Nu ştiu cum faci asta..dar cred că depinde de ce ai vrea să fii;furnică sau..furnicoi  :-D,pentru că sânt cazuri în care după transformare e posibil să rămâi la stadiul de ..furnică  :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

eh, poate caprele astea nu mananca varza si treaba sta altfel si varza are alt scop nu pentru a fi mancata  :lol: :lol: cum spune tvm   :evil: :-)

andrei

 
Citat din: @LexMa gandesc sa scriu si yo o carte PT-the truth behind the scenes , carte in care vreau sa combin toaaate cartile aducatoare la dumnezeu si zeitazi si iau din fiecare cat ceva , iau si din biblie, zohar, ,thora,coran,manuscrisele de la nag hammadi si multeeele carti de genu si ma apuc sa scriu.sunt curios atunci unde o ajunge CS ul la final  :-)
Salut @Lex!
Ai pus punctul pe i.De fapt cartulia lui TVM , ca multe altele din ultimul timp,a fost facuta in scopul obtinerii unor beneficii.E simplu:Lui TVM ia bubuit o teorie prin cap ,la fel ca multora dintre noi.Dar ca sa scrii o carte,in care sa afirmi niste lucruri,trebuie sa ai si niste dovezi cu care sa sustii aceste afirmatii.Si de unde sa iei dovezi pentru niste nastrusnicii care iti trec doar tie prin cap?Pai de unde daca nu din Zohar,cartea din care nimeni nu pricepe nimic? :?E foarte buna pentru ca poti sa te declari tu drept ala care a descoperit,,miezul din dodoasca" si care a deschis capul omenirii.Asculta-ma pe mine:Daca vrei sa scrii o carte de asemenea factura,trebuie neaparat sa declari ca te-ai inspirat din Zohar.Nu poate nimeni sa te contrazica pentru simplul fapt ca se vor uita toti la el ca ,,magarul la poarta noua"si cum nu vor pricepe nimic, se vor gandii ca se poate sa ai dreptate ,indiferent ce traznaie vei sustine tu pe acolo. :-D
    Asadar mult succes..si grabeste-te.Daca nu o scrii tu ,o scriu eu.Sau poate scriu si eu una cu traznaile mele :wink:Se poate lua bani frumosi,,taxa pe prostia lumii" cum s-ar zice :evil:
   
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

romulus

CitatE simplu:Lui TVM ia bubuit o teorie prin cap ,la fel ca multora dintre noi.
Pai da, dara la cati dintre noi le vine si ideea de a merge la OSIM  sa-si inregistreze ideea ca "descoperire"/"inventie" ? !
Ei, uite ca el a mers si si-a inregistrat-o ca fiind o:  " interpretare originala a Bibliei " Coool , nu ? Mie mi se pare ca este .
Tot asa de tare mi s-ar parea, daca ai avea argumente cu care sa vii tu, andrei,  si sa-i dai peste bot , sa-i combati cu elemente  "stiintifice " tot esavodajul lui si, in principal, "miezul din dodoasca" in jurul caruia se invarte toata smecheria,  cel cu ADN ul , manipularea lui, precum si folosirea lui drept criteriu pentru selectarea "celor alesi " !  cand va veni vremea
" secerisului"  :-D si alegerii bobului curat de "neghina" ......!!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

andrei

Citat din: romulus
Tot asa de tare mi s-ar parea, daca ai avea argumente cu care sa vii tu, andrei,  si sa-i dai peste bot , sa-i combati cu elemente  "stiintifice " tot esavodajul lui si, in principal, "miezul din dodoasca" in jurul caruia se invarte toata smecheria,  cel cu ADN ul , manipularea lui, precum si folosirea lui drept criteriu pentru selectarea "celor alesi " !  cand va veni vremea
" secerisului"  :-D si alegerii bobului curat de "neghina" ......!!
Am zis !

Sa fim seriosi.Este doar interpretarea lui si asta nu inseamna ca are si dreptate.Pana la urma aceeasi chestie o poti face si tu sau eu si nimeni nu te poate contrazice.Aici e toata smecheria.Omul spune clar chiar in postfata, ca din Zohar, nu s-a priceput nimic atata amar de vreme .Asta inseamna  ca daca tu pricepi altceva,esti liber sa crezi ce vrei.Pot sa iti dau cel putin doua teorii de acceasi factura si o sa te invit pe tine sa ma combati.Sunt insa constient ca vor fi  doar idei- teorii fara nici un fundament,fara nici o dovada si atunci cand ajung la o confruntare cu cineva care ma va contrazice nu imi pot sustine afirmatiile.Sau pot sa pun o postfata ceva de genul:-Cine crede alceva sa stea linistit , sa nu citeasca,ca altfel ii bubuie capul si risca sa se spanzure. :-D

 
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

MariusFlorin

@horia2008
1. realitatea generala a universului. Cat percepem noi din aceasta realitate? 96% din Univers lipseste din campul nostru de perceptie. Acest 96% este reprezentat de materia si energia intunecata sau cum spune Toni Moldovan foarte bine materia negativa. Noi nu percepem in esenta cu toate instrumentele noastre - telescoape, microscoape - mai mult de 4%. Dincolo de realitatea lumii Universului material (barionic) e o cu totul alta lume. Daca teoria multiversului sau mai nou a omniversului e valabila, si cred ca e, atunci toata realitatea pe care noi o percepem e o gluma, o iluzie. Astfel realitatea generala universala e cu totul alta decat cea pe care noi o percepem si o intelegem.
2. adevarul legat de exstenta noastra pe Terra. Teoria lui TVM este foarte solida si are foarte multa logica, insa pana la un punct.
3. demnitatea... smerenia daca vrei tu. Ma refeream la faptul ca multi vrand sa-si protejeze demnitatea - in contextul de fata de fiinte umane - cad in capcana mandriei. Mandria este total opusa demnitatii.

@fiul ploii
nu este niciun fel de contradictie. Cred mult in teoria lui TVM, e intangibila, insa dupa cum spuneam numai pana la un punct.

@andrei
lui Toni ia cam bubuit o teorie in cap, dar teoria asta a lui are cam multa logica in multe privinte.

Citesc unele comentarii si vad asa... omul cand afla prea multe simte el asa nevoia sa-si ia lumea in cap. Altfel nu se simte el bine. Voi nu va puneti niciodata intrebarea ca daca EI nu erau noi nu existam acuma?

fiulploii

Daca Ei  nu erau , erau altii  :-D
Citat
Teoria lui TVM este foarte solida si are foarte multa logica, insa pana la un punct.
Care ar fi acel punct ?

MariusFlorin

Tipuri de civilizatii extraterestre dupa gradul de evolutie tehnologica (clasificare realizata de astrofizicieni de renume precum Nicolai Kardasev sau Carl Sagan)

Nivelul I - civilizaţii extraterestre folosind energia propriei planete pentru propriile nevoi
Nivelul II - folosesc energia întregului sistem solar, energia unei stele (membri civilizatiei practica terapiile genetice si sunt practic nemuritori)
Nivelul III - civilizaţii care utilizează energia intregii galaxii (acestea pot crea şi gestiona sisteme solare şi constelaţii)

De aici "illuminatul" Michio Kaku se exprima:

Nivelul IV - energia energiei întunecate a Universului (materia negativa). pot manipula structuri mult mai largi ale universului precum galaxy si superclustere. 
Nivel V, VI etc - energia universala (civilizaţii care pot chiar să creeze universuri, existente la un nivel complet diferit de evoluţie în sistemul numit Multivers sau Omnivers).

In opinia mea SD se gaseste undeva la nivelul III-IV dupa informatiile extrase din manuscrisele antice. Daca o astfel de supercivilizatie ne-a creat, ne-a dat religiile monoteiste, are puterea de a ne distruge la fel de bine cum are puterea de a ne salva, nu vad de unde atata adversitate impotriva Lor.. nu vad de unde atata adversitate impotriva religiei. Poate multi sunt influentati de felul in care Toni pune problema in carte. Incercati sa depasiti mesajul negativ pe care cartea il transmite si sa nu mai percepeti atat de mult situatia in alb si negru.

MariusFlorin


Nicipreaprea

Citat din: MariusFlorin din  14 Noiembrie 2011, 00:20:11
@horia2008

Citesc unele comentarii si vad asa... omul cand afla prea multe simte el asa nevoia sa-si ia lumea in cap. Altfel nu se simte el bine. Voi nu va puneti niciodata in trebarea ca daca EI nu erau noi nu existam acuma?

1. Cum ai aflat ca ai fost creat ? Din carti, sau ai ceva experiente proprii ?
2. Daca totusi ai aflat cumva ceea ce afirmi, nu inseamna ca ti-ai cam luat lumea in cap ? Prin ce crezi ca esti diferit de om ca sa poti spune ca tu nu ?

:fullmoon:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

fiulploii

E ca si cum te uiti la stirile protv care sunt luate din alte surse , ceea ce duce la o anumita cenzura . De ce sa nu mergem la surse primare , surse din care s-au inspirat si cei ce au scris cartile din care si-a construit Mister TVM teoria care oricum ai lua-o este incompleta fiindca nu ia seama la toata cunoasterea ancestrala .
Cat despre Isus si rolul lui in PT este doar o reflexie a unei reflexii .
Parerea mea ...

Si o alta parere a mea este ca noi suntem niste super-arme autonome si care pot fi conduse prin credintele  implementate sau dobandite . Restul vine de la sine .  :lol: