Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minunile tehnologiei

Creat de sxn_b, 19 Noiembrie 2006, 19:20:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

The US military has given the first public display of what it says is a revolutionary heat-ray weapon to repel enemies or disperse hostile crowds.

Called the Active Denial System, it projects an invisible high energy beam that produces a sudden burning feeling.
Military officials, who say the gun is harmless, believe it could be used as a non-lethal way of making enemies surrender their weapons.
Officials said there was wide-ranging military interest in the technology.
"This is a breakthrough technology that's going to give our forces a capability they don't now have," defence official Theodore Barna told Reuters news agency.
"We expect the services to add it to their tool kit. And that could happen as early as 2010."

'Blast from an oven'

The prototype weapon - called Silent Guardian - was demonstrated at the Moody Air Force Base in Georgia.
A beam was fired from a large rectangular dish mounted on a Humvee vehicle.
The beam has a reach of up to 500 metres (550 yards), much further than existing non-lethal weapons like rubber bullets. It can penetrate clothes, suddenly heating up the skin of anyone in its path to 50C.
But it penetrates the skin only to a tiny depth - enough to cause discomfort but no lasting harm, according to the military.
A Reuters journalist who volunteered to be shot with the beam described the sensation as similar to a blast from a very hot oven - too painful to bear without diving for cover.

Crowd control

Military officials said the weapon was one of the key technologies of the future.
"Non-lethal weapons are important for the escalation of force, especially in the environments our forces are operating in," said Marine Col Kirk Hymes, director of the development programme.
The weapon could potentially be used for dispersing hostile crowds in conflict zones such as Iraq or Afghanistan.
It would mean that troops could take effective steps to move people along without resorting to measures such as rubber bullets - bridging the gap between "shouting and shooting", Col Hymes said.


explicatii pentru imaginea 1:
1. 360-degree operation for maximum effect
Silent Guardian prototype can be operated with a joystick
Antenna 1.1m x 1.1m (45in x 45in) linked to transmitter unit
Automatic target tracking
2. Antenna sealed against dust and can withstand bullet fire
3. Invisible beam of millimetre-wave energy can travel over 250m
4. Heat energy up to 54C (130F) penetrates less than 0.5mm of skin

Manufacturers say this avoids injury, although long-term effects are not known

sursa:http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6295567.stm
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Mihai_Tm

Da,interesanta stirea,am vazut-o si eu azi dar nush pe ce program,sa-i fi vazut pe americani cum sareau din calea ei... :-D,in fine,va dati si dumneavoastra seama de cat timp o detin ei de abia acum au ,,scos-o``.

pri3st3ss

a fost prezentata pe toate posturile tv si radio!
media a zis ca de acum 12 ani o au...
da,erau caraghiosi,presupun ca doare...insa doar 500 m.... :| cam putin
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

daca pe asta au dezvaluit-o acum inseamna ca au.......cine stie ca tehnologii!

Mihai_Tm

Pai......cam poti sa fi sigur de asta

xennon_2000

Pri3st3s....nu cred ca trebuiaa sa numesti acest subiect minunile tehnologiei....pentru ca nu sunt minuni ci adevarate arme de ucis...poate minuni cu sens ironic!

xennon_2000

Sau cine l-a creat!...Sxn...scuze pri3 :cry:


minuni ale tehnologiei sunt cale care ajuta omul...dar cum omul face din orice arma..........



sxn_b

Pai chiar si aceste arme sunt niste rezultate extraordinare ale tehnologiei. Si oricum, eu am deschis acest topic pentru a afla despre tehnologii noi, poate ca ar fi trebuit sa fie materialul postat in alt topic. Dar eu cred ca isi are locul aici.  :wink:  :-)

xennon_2000

Lasa ca merge si asa!Daca gasesc ceva interesant din stiinta (descoperire recenta) pun aici

pri3st3ss

nu e problema, xenon, numai ca aceasta arma nu ucide, sau cel putin asa spun ei!
daca vei citi bine, vei afla ca  persoana care intra in raza de actiune simte o arsura puternica ( 54 grade celsius)  si atat!
si e totusi o minune...
nu stiu daca e o minune prin faptul ca e o arma neletala,sau prin faptul ca cineva s-a gandit sa opreasca omorurile... :?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Citat din: pri3st3ss din  26 Ianuarie 2007, 21:09:49
si e totusi o minune...
nu stiu daca e o minune prin faptul ca e o arma neletala,sau prin faptul ca cineva s-a gandit sa opreasca omorurile... :?

Armata america, cea mai frumos mirositoare armata din lume, nu-i asa? Cat de grijulii sunt ei fata de oameni. Am vazut exemple clare de tratare corecta a detinutilor in inchisoarea Abu Ghraib. Pe americani ii doare in cot de oameni si de felul in care armele sunt letale sau nu... Astea sunt doar cuvinte asternute pe hartie si introduse in capul poporului prin discursuri politicianiste despre cum aduce razboiul pacea...

Nu va mai lasati prostiti de treburile astea. E clar ca americanii sunt intr-o criza mare de imagine dupa razboiul din Irak, unde niste indivizi care nu au nici hartie igienica impusca cu carabinele elicoptere de milioane de dolari si le pun probleme unor soldati super antrenati si supertehnologizati. Trebuiau sa mai scoata si ei o chestie prin care sa iasa in evidenta ca iubitori de viata si sa mai spele din rusinea din Irak... Din punctul meu de vedere chestiile astea cu armele non-letale sunt povesti. Sincer va spun. Cred ca daca as fi un soldat american in Irak si as vedea zi de zi cum colegii mei sunt omorati de gherile, cred ca nu ar trece zi fara sa imi doresc sa-i jupoi de vii pe inamici... Trist dar cam adevarat- asa e in razboi.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

xennon_2000

...si in acest conext folosesc tehnologiile ca arme :cry:

Shadowman

#27
Arma imbatabila ce nu poate fi detectata de nici un radar american : Racheta balistica TOPOL M ! Versiunea mobila poate lovi 4-6 tinte simultan iar versiunea imbunatatita pina la 10 !
O amenintare si pentru farfuriile zburatoare...! :-D

http://arhiva.informatia.ro/Article43009.phtml
http://international.9am.ro/stiri-revista-presei/International/405/Rusia-arunca-provocarea-nucleara
http://stiri.rol.ro/content/view/27183/2/
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000

Shadow prietene ...scuze ca te contrazic dar pt navele ET nu e nicio amenintare...daca e sa ne luam dupa spusele lui bob lazar care afirma ca navele ET nu sunt "materiale" ele cand calatoresc se dematerializeaza!

xennon_2000

nici macar nu le "gadilam"....navele

nici nu vreau sa ma GANDESC CE AR INSEMNA sa se monteze focoase nucleare pe rachetele alea....10 tzari dintyr-o lovitura.....de-a dreptul tragic :martiansad: