Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublarea

Creat de Skywalker, 17 Iulie 2005, 16:12:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calinahanna

@xenon_2000
Pai si eu am spus ca am visat. Dar nu stiu daca tu te poti trezi in propriile vise, dar nu te trezesti din somn, de fapt...
Cred ca e vorba de acea stare pe care o ai in momentul in care incerci sa te trezesti dimineata... Smecheria e sa ramai cat mai mult timp in acea stare si cat mai constient. Cred ca e vorba doar de un alt grad de constiinta... Sau un alt nivel, mai bine zis.
Pana la urma toate au legatura si se rezuma la atentie. Ii spuneam lui darkness despre un exercitiu pe care il faceam. Daca as fi ramas constienta pana in final, as fi ramas in aceasta stare. Dar cum nu am reusit, si adormind cu acest "fix", ca "trebuie sa reusesc sa <plec> si sa merg undeva" (loc deja stabilit clar in mintea mea), m-am "trezit" in vis, ca plec, ca ajung unde mi-am propus, ca gasesc ce caut, etc.
Probabil e tot un fel de dedublare. Pentru ca eu nu am "calatorit" in corpul meu fizic in acel moment.

Daca nu intelegi, mai intreaba, nu sunt convinsa ca m-am exprimat chiar corect... Si nici nu vreau sa iti creez confuzii mai mari...
Si nici nu am pretentia ca stiu eu cum se face. Eu nu pot spune decat prin ce am trecut si ce am observat, atat...

darkness

nu trebuie sa ai tehnici speciale de dedublare,trebie sa depui efort si sa fi consecvent...
cum i-am spus si calinahannei,trebuie mult exercitiu

calinahanna,eu cred ca a fost dedublare,mai ales ca ai vazut si acel "fum alb"

calinahanna

@ darkness

Ar trebui sa te tin la curent... Pana una-alta, ma bucur ca am cu ce sa te tin la curent. Oricum, fumul ala era ciudat rau. Era ca o haina din care ieseam. M-am vazut facand acel pas, si am fost foarte fericita ca imi vedeam forma piciorului, forma clara a acelui obiect... Si inca ceva. Lumina pe care am remarcat-o era zenitala, cam crepusculara...nu era nici lumina de vara, nici lumina lunii, nici lumina de vreme ploioasa... Semana putin cu lumina de neon. Doar ca nu era atat de intensa si de rece. Si o lumina care totusi, ma facea sa simt o oarecare umezeala...si un "aer" extrem de curat, pe moment am avut senzatia ca e o gradina afara.

xennon_2000

ms de explicatii!Fiecare simte in felul sau!

pri3st3ss

da..la mine nu apare acel fum..
la mine e totul clar,insa atunci cand ating lucruri e ceva mult mai puternic,de parca mii de ace imi impung pielea in acel loc cu care am atins obiectul...nu e ceva dureros...
ca si calinahanna, si eu ma simt mai "libera" si fara piedici...e o stare de usurinta in toate miscarile pe care le am...
as putea compara cu ceva...fata de visele in care ma dedublez si miscarea e usoara,diafana,simpla, miscarea in realitatea fizica e mult mai greoaie,ca si cum m-as afla intr-o groapa cu nisip si as incerca sa inaintez...

calinahanna, visele in care te dedublezi sunt insotite si de vise lucide?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

#50
azi am reusit ceva ce nu am mai reusit de vreo cateva luni... :roll:
m-am dedublat constient...de fapt inconstient :-D
eram pe strada si  pur si simplu mi-am dat comanda de a ma relaxa...am reusit o relaxare "completa" in 2 ore...
creierul a fost doar de veghe,in rest totul s-a sters..nu stiu exact cum s-a intamplat,dar pt un timp nu mi-am mai simtit trupul si am respirat extrem de adanc,ca cineva care s-a inecat ..nu a fost zgomotos,doar asa am simtit eu..m-am simtit foarte usoara si totul era in culori extrem de vii..am mers langa trupul meu cateva minute,chiar mi s-a parut amuzant ca aratam asa senina si detasata apoi ceva s-a intamplat,nu stiu exact ce, dar m-am simtit absorbita in corp si ,desi am facut toate eforturile ca sa ma indepartez cat puteam de mult,nu am reusit...
asa ca m-am trezit iar pe strada,un pic ametita,am avut noroc ca era cineva cu mine si m-a sustinut,foarte intrigat ca nu ii raspunsesem de 5 MINUTE!!! ( e un record pentru mine, data trecuta am iesit din trup abia un minut )  ,desi era vorba de ceva care ma interesa,deci nu aveam motive sa nu ii raspund...

are cineva idee ce s-a intamplat de am revenit asa rapid in trup?nu am perceput niciun pericol, nu era ncio masina in apropiere care sa imi ameninte viata sau ceva...si nici persoana de langa mine nu m-a zgaltait... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Mihai_Tm

Poate lipsa antrenamentului,desi nu cred ca duci lipsa de asa ceva.

pri3st3ss

nu duc lipsa de antrenament,desi sunt anumiti factori declansatori pe care i-am observat mai bine in acea zi decat in altele...in general am evitat sa ma dedublez in afara casei ( tocmai pt ca am auzit de acele ameteli,lesinuri,pierderea simtului orientativ)...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

Pt Calina...........SUNT PERICULOASE DEDUBLARILE!???????????(am vazut ca tu esti mai cu experienta)

darkness

xenon,
da,sunt periculoase daca nu sti ce sa faci;dar totusi chiar si un incepator poate reusi o dedublare "perfecta" in mod inconstient si nu exisat om pe pamant sa nu fi realizat una in viata lui...
sunt periculoase din mai multe motive,dar depinde acum si de credinta ta...eu oricum nu am cum sa spun daca e sau nu adevarat,intrucat nu mi s-a intamplat nimic rau...daca ai citi si celelalte pagini si ai face un rezumat ai intelege

- exista anumite "spirite" "( cand spun spirite,nu trebuie sa te gandesti la morti sau chestii de genul ) care abia asteapta sa intre in posesia unui trup nou si functional,daca ii dai posibilitatea...cum se poate intampla asa ceva? pai sa zicem, ca tu vizitezi hunedoara in acel moment cu trupul astral...daca nu esti pazit de catre inger pazitor/protector sau mai stiu eu ce altceva,e posibil sa te alegi cu un "parazit" care nu va fi atat de bucuros sa iti primeasca trupul astral inapoi...mai poti folosi sare,cristale ca amulete
- se intampla,desi cam rar, sa se rupa acel "cordon" cu care esti legat de corpul astral...in cazul acesta probabil mori...
- se intampla,desi cam rar, sa uiti drumul de intoarcere,sau sa ramai blocat cumva intr-o camera....eu unul m-am chinuit vreo 6 luni ca sa ies din camera mea...nici nu eram prea convins ca peretii sunt un minunat loc de traversare,probabil si asta a contat...

dar, daca iti iei masurile de rigoare, poti sta calm; in mod normal niciun protector nu va permite altui "suflet" sa intre in trupul tau,dar ia masuri(sarea e cea mai indicata); una peste alta, cu incredere, vointa,exercitiu si curiozitate,vei experimenta dedublarea si vei vedea ca e ceva placut..

pt toti:
am auzit ca exista persoane care nu vor sa se dedubleze, caci "lumea" in care ajung, e intunecata,plina de violenta si se confrunta deseori cu "caderi"; ce parere aveti?se intampla asta din cauza ca ei ajung in alte lumi/universuri, sau asa vad ei de fapt lumea?

priestess,interesant experiment ai facut..vad ca l-ai si reusit...daca stii ca nu trebuie sa incerci asta pe strada,dc ai incercat-o?esti f norocoasa; dc nu te-ai dus in alta parte si ai ramas  langa trup?
si nu inteleg ceva; cum adica: "m-am dedublat constient...de fapt inconstient"; nu asta era intentia ta? :?
auzeai ce iti spunea persoana de langa tine?

Elvin

     mi-am amintit de o dedublare foarte veche, involuntara, a unui om sfant. Poate va ajuta sa elucidati mecanismul

    [Antonie cel Mare]
     "odatã vrînd el sã mãnînce, ºi sculîndu-se sã se roage întru al nouãlea ceas [ora 6 seara], s-a simþit rãnit cu mintea. ªi lucrul era preaslãvit, cãci se vedea ca ºi cum ar fi fost în aer. Dupã aceea se vedeau oarecare vrãjmaºi cumpliþi, stînd în aer ºi vrînd a-l opri ca sã nu treacã. Iar cei ce-l conduceau, se luptau împotriva lor ºi-i întrebau: "Nu cumva ar fi vinovat cu ceva?".
      Deci, vrînd ei sã spunã cã a avut pãcate din naºterea lui, cei ce-l duceau pe Antonie ziceau cãtre vrãjmaºi: "Pe cele de la naºterea lui i le-a ºters Domnul, iar de cînd s-a fãcut monah ºi s-a fãgãduit lui Dumnezeu, se cade sã-ºi dea seama singur". Atunci cei ce-l pîrau ºi nu puteau sã-l biruiascã, i-au fãcut neopritã calea.
      ªi îndatã s-a vãzut Antonie liber cu totul. Atunci el s-a oprit sã mãnînce ºi a petrecut cealaltã parte a zilei ºi toatã noaptea suspinînd ºi rugîndu-se"

pri3st3ss

darkness, eu dorisem doar sa ma relaxez,insa am obtinut un grad de relaxare prea mare,probabil automat mi-am schimbat si ritmul respiratiei..nu stiu exact,a ajuns deja un automatism ..
nu era in intentia mea sa realizez o dedublare pe strada; insa inca nu stiu exact ce a influentat intoarcerea asa precipitata.. :-(
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@xenon_2000

Nu cred ca sunt "mai cu experienta", poate doar ca stiu ceva teorie, ca la partea practica mi am drum lung...

In schimb, eu cand realizez "dedublarile" sunt super-fresh, si la minte si la spirit si la suflet. Am o stare de implinire, de realizare. Poate ca un efect de drog. (Apropos, daca cineva iti va spune vreodata sa te folosesti de diverse "substante" pentru a reusi, sa nu il/o crezi... nu de alta, dar, desi va dura mult mai mult pana vei reusi, vei avea mult mai multe satisfactii decat daca vei fi folosit vreun alt "mijloc"...)

@pri3st3ss

Da, de fapt eu ma trezesc din visul pe care il am cand realizez ca m-am dedublat. M-am gandit multa vreme daca visez sau nu, dar concluzia e ca nu... Chiar ma dedublez. Nu pot mereu, si daca imi propun "in aceasta noapte", cu siguranta se va intampla peste ceva vreme, cand nici macar nu imi propun sa fac asta. Ca o ironie a sortii. Dar ti-am spus, practic, visul obisnuit al omului, cel nocturn, pentru mine reprezinta un punct de plecare, o "poarta"... Nu stiu altfel, si daca asa mi-a fost cel mai usor sa o fac, am ales calea asta.


xennon_2000

Am inercat si eu multe metode dar nu am reusit cu niciuna!Poate nu sunt facut pentru asa ceva....din cate am citit trebuie sa fii facut pentru asa ceva si mai trebuie cateodata sa tii si post!

Shadowman

Citat din: xennon_2000 din  07 Ianuarie 2007, 11:45:29
Pt Calina...........SUNT PERICULOASE DEDUBLARILE!???????????(am vazut ca tu esti mai cu experienta)
Citat din: darkness din  07 Ianuarie 2007, 17:20:04
xenon,
da,sunt periculoase daca nu sti ce sa faci;dar totusi chiar si un incepator poate reusi o dedublare "perfecta" in mod inconstient si nu exisat om pe pamant sa nu fi realizat una in viata lui...
sunt periculoase din mai multe motive,dar depinde acum si de credinta ta...eu oricum nu am cum sa spun daca e sau nu adevarat,intrucat nu mi s-a intamplat nimic rau...daca ai citi si celelalte pagini si ai face un rezumat ai intelege
pt toti:
am auzit ca exista persoane care nu vor sa se dedubleze, caci "lumea" in care ajung, e intunecata,plina de violenta si se confrunta deseori cu "caderi"; ce parere aveti?se intampla asta din cauza ca ei ajung in alte lumi/universuri, sau asa vad ei de fapt lumea?

  Hmm...Cititi operele lui Howard Philips Lovecraft,un maestru al genului fantastic....
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY