Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN, 15 iulie 2007, jud. Maramures

Creat de zaharosu, 16 Iulie 2007, 12:33:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zaharosu

Aseara in juru orei 21:45, eram la bunicii mei , in mm, si am iesit afara la o tigara ... Ma uitam pe cer, ce frumos se vedea dupa ce a apus soarele(nori rosi , etc.).
in prim plan era un deal  si deasupra lui era o stea  neobisnuit de mare , de culoare rosie.Prima data nu am luat in seama... am zis ca e o stea obisnuita.Am intrat in casa dupa ce am fumat tigara , si am iesit peste 15 min iarasi, si m-am uitat sa vad iara steaua aia , pe cand steaua era mai jos cu mult de unde am vazuto prima data.... ca si cum ar pluti deasupra dealului. Am mers intr-un loc unde am avut o vizibilitate mai buna , dar cu cat mergeam sa o vad mai bine, parca se ascundea dupa deal si o vedeam din ce in ce mai slab din cauza copacilor.Pana cand am fugit vreo 100 de m sa o vad mai bine  nu mai era deloc.

am mai stat afara vreo ora pregatit cu telefonu sa o filmez in caz ca mai apare dar nu am mai vazuto.

ce parere aveti?

alx

Citat din: zaharosu din  16 Iulie 2007, 12:33:37
in prim plan era un deal  si deasupra lui era o stea  neobisnuit de mare , de culoare rosi


cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare...daca nu ma crezi,vino cu mai multe detalii,adica ora observatiei,directia observatiei si pozitia(aproximativa,adica cel mai aproape oras),ca sa pot sa iti fac o simulare cu starry night,pentru a te convinge...oricum tu ai spus ca ai vazut un apus frumos,cu nori rosii...deci ce te face sa crezi ca nu ai observat o stea,care s-a vazut si ea rosie,din aceleasi cauze?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

zaharosu

alx... nu-i prima data cand vad asa ceva... stiu sa fac diferenta intre o stea si un avion , sau planeta venus , etc.
ce am vazut aseara era cu totul altceva... soarele era apus de mult ... si se amesteca ziua cu noaptea.... se vedeau doar putin norii rosii."steaua" a stationat vreo 10 min, dupa care coborat de la inaltimea la care era...  aproape ca atingea culmea dealului (asa se vedea de la distanta) .Pe urma la ramas la acceasi altitudine   si a zburat paralel cu dealul pana nu s-a mai vazut de copaci(erau niste brazi inalti).Ora am mentionat-o era in jur de 21:45- 21:50
directia vest, cel mai apropiat oras este Sighetul Marmatiei.Vreau sa mai zic ca nu am fost beat:) nu am probleme cu vederea....  :-)

Kymosabe

#3
Zaharosu ,avand in vedere ora si directia (vest),  ceea ce ai vazut tu nu poate fi decat   planeta Venus .
Am atasat 3 poze cu locul pe bolta cereasca in care se afla Venus la data si ora precizata de tine .


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

DepthOfField

Nu stiu daca era Venus. Venus apare stralucitoare, si alba. Poate doar conditii speciale din atmosfera (praf) sa o faca rosietica.

Cred ca era un avion departe la orizont. Iluminat de soare acolo sus unde zbura. de-aia era stralucitoare, si de-aia era rosietica. Si de-aia de misca (datorita departarii) suficient de incet sa nu observi ca se misca la o privire neatenta, dar dupa 15 minute si-a schimbat suficient de mult pozitia sa observi prin comparatie.

retin ca am si niste poze cu avion in circumstante asemanatoare, trebuie sa le caut, si poate le pun cu topicul "Avioane pe cer".
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

zaharosu

ciuculete .. ma bucur ca mai exista cineva care nu sare asa repede cu demonstratii:) cum ca n-ar fi  decat Venus  :wink:
eu cat timp am stat afara la tigara .... vreo 5-6 min, steaua era  tot acolo...nu s-a miscat deloc.mai sunt martori care au vazut ca dupa 10 min era coborata mai jos.... si pe urma cand am iesit eu sa ma uit iarasi la ea abia ca se vedea...tin sa mentionez ca  in momentul cand steaua a ajuns aproape de linia orizontului... ea nu am mai continuat sa coboare ci sa se miste incet in lateral (dreapta) .
si dupa cum am mai zis odata stiu sa fac deosebirea intre o stea,planeta venus, sau un avion.... si obsedat de ozn-uri nu sunt ca sa sustin tare ca ce am vazut eu este neaparat ceva extraterestru  :-D.Pacat ca nu am putut sa filmez ultima faza cand se deplasa in dreapta.Culoarea si stralucirea ei era la fel chiar dupa ce s-a ai noptat afara.Mai multe detalii as da dar nu stiu care.

Kymosabe

#6
Citat din: zaharosu din  16 Iulie 2007, 12:33:37
Aseara in juru orei 21:45, eram la bunicii mei , in mm, si am iesit afara la o tigara ... Ma uitam pe cer, ce frumos se vedea dupa ce a apus soarele(nori rosi , etc.).
in prim plan era un deal  si deasupra lui era o stea  neobisnuit de mare , de culoare rosie.Prima data nu am luat in seama... am zis ca e o stea obisnuita.


Dupa cum am spus la acea ora , 21.45-21.50 , in directia vest era Venus .
Daca ,,steaua''  lui Zaharosu nu era Venus atunci el ar fi trebuit sa vada in acea  directie doua lumini : VENUS si OZN-ul .

Zaharosu spune :,,am iesit peste 15 min iarasi, si m-am uitat sa vad iara steaua aia , pe cand steaua era mai jos cu mult de unde am vazuto prima data.... ca si cum ar pluti deasupra dealului.''
Normal ca dupa 15 minute pozitia lui Venus pe cer e mai joasa fata de linia orizontului .

Faptul ca la un moment dat ,,OZN-ul'' lui Zaharosu nu a mai putut fi  zarit  deoarece la   ora   22.15 Venus nu se mai vede pe cer . (vezi pozele de la postul precedent cu ora si pozitia lui Venus) .
La intrebarea de ce steaua respectiva era rosie cred ca a  raspunsul  ALX  .

Daca ai privit spre vest trebuia sa vezi si planeta Venus la acea ora .
Se vedea si Venus si OZN-ul?

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

zaharosu

Aveti ce aveti cu Venus.... poate nu am apreciat eu bine directia.. .dar venus era cu mult mai in stanga de obiectul care l-am vazut....

Kymosabe

Daca spui  ca in directia aia se vede si OZN-ul si Venus atunci e alta poveste.
Modul in care ai expus tu problema (ora , directia , durata observatiei ) m-au facut sa cred ca a fost vorba de Venus , si cred in continuare .
Stiu ca ai apreciat bine directia (vest) avand in vedere ca soarele abia apusese . Daca spui ca ai vazut in acelasi timp si planeta VENUS , pozitiei ei pe cer era ca in poza asta , apropiata de linia orizontului ?
Daca pozitia lui Venus era undeva ,,mult in stanga'' ozn-ului tau  atunci tu te uitai spre nord nu vest .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

zaharosu

Pozitia obiectului era mult mai jos decat e in imagine.... si da venus era ceva mai in stanga 'ozn-ului meu' .

Kymosabe

#10
Deci te uitai undeva spre  NV nu vest .In ceea ce priveste poza respectiva conteaza mult ora exacta   a observatiei tale (in poza e pozitia lui Venus la 21.45).

Daca ai fi tras o linie imaginara , Ozn-ul tau si Venus se aflau atunci cam pe aceeasi linie ?

Dar te-am intrebat care era pozitia lui Venus fata de linia orizontului ? Era ca in poza respectiva?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

zaharosu

nu nu erau pe aceeasi linie... cum e venus in poza asa era obiectul.... iar venus era in stanga si mai sus  decat obiectul.Culoare obiectului era rosiatica... iar venus  stralucea total diferit.Cum sa mai explic?  :-)  :?

Kymosabe

Pai Venus nu avea cum sa fie mai sus de linia orizontului la ora respectiva .
Daca ozn-ul tau nu a fost Venus atunci ceea ce ai vazut trebuia sa arate ca in poza asta .
Eu cred ca ai facut o greseala copilareasca . Ai considerat planeta Jupiter ca fiind Venus si Venus drept OZN.
Stiu ca ai apreciat bine directia vest , iar in acea directie era Venus ; mult in stanga lui Venus , mai precis spre sud , dar mai sus fata de linia orizontului e Jupiter   care este a doua planeta ca  luminozitate dupa Venus .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

zaharosu

In momentul cand 'ozn-ul meu'  era la distanta fata de linia orizontului indicata de tine... a inceput sa se miste vizibil cu ochiu , iar eu skimbam pozitia sa o pot observa cum tot mergea in dreapta(unde erau niste brazi inalti pe deal) .Dupa ce a ajuns dupa brazi, s-a oprit si iar a inceput deplasarea in dreapta pana ce nu am mai vazuto de brazi.Vezi ca am ajuns la ce am vrut sa zic eu defapt...? Poate era cam fabulant sa scriu din prima ceea ce am vazut ... sau poate eram luat in bataie de joc... da asta am vazut...mai multe nu pot sa zic
am mai asteptat vreo juma` de ora cu telu pregatit sa filmez gandindu-ma ca o sa ma vad ceva...

si inka o kestie... dupa ce le-am povestit la ai mei si la bunici... bunica a inceput sa povesteasca surprinsa de ce am vazut...  cu o seara inainte a vazut tot o stea de culoare rosie si neobisnuit de mare mergea 'de colo,  colo" sa reproduc exact cum a zis exact.Mai multe nu am ce sa zic .

DepthOfField

As merge in continuare pe ipoteza: avion la mare departare, al carui fuzelaj este "inrosit" de lumina soarelui de la vest, care nu a apus inca la acea altitudine, atmosfera fiind limpede si propice observatiilor jos la orizont.
Ce motive ar exclude ca NU ar putea fi avion?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm