Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterioasa populatie Ainos

Creat de angellla29, 06 Septembrie 2011, 10:05:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#15
Un admirabil articol de pe websitul "Romania megalitica" cred ca-i suficient pentru lamurirea controversei.
Credeam c-ai auzit macar tangential de studiile extrem de documentate ale rominului (stabilit chiar in Franta) Leonard Velcescu, calator astral... :|
Romin care a "redescoperit" doar la Roma  peste 100 de statui reprezentind DACI - nu draci. :evil:

http://romaniamegalitica.blogspot.com/2011/03/dacii-au-impus-respect-frica-admiratie.html

"Leonard Velcescu s-a stabilit in Franta de mai multa vreme. Teza lui de doctorat in istoria artelor, sustinuta in anul 2000 la Sorbona, are ca subiect tocmai aceste reprezentari de daci. Un tanar modest si o lucrare de mare valoare, care nu doar inventariaza busturi, capete si statui, ci patrunde in adancul unor intelesuri care nu au mai fost accesibile nimanui inaintea sa. Raspunsurile pe care ni le-a dat la cele cateva intrebari pe care i le-am adresat ne-au convins de importanta cu totul exceptionala, nebanuita, a acestui subiect. Fie ca eforturile sale sa-i fie rasplatite, macar cu bucuria si mandria pe care le vor simti cei care, datorita lui, vor afla, poate pentru prima data, despre acesti daci vitregiti de soarta si despre insemnatatea lor imensa in istorie."

- Daca nu este vorba de niste prizonieri de razboi, care era totusi rostul lor intr-un for care celebra tocmai infrangerea dacilor?
- Este foarte mult de discutat in jurul acestui subiect, care are numeroase ramificatii si paranteze. Pot sa va spun ca aceste sculpturi ocupau un loc foarte important din punct de vedere iconografic, fiind ca o imagine a "barbarilor" in inima lumii romane, adica la Roma. De ce romanii (mai precis Traian) au decis sa-i reprezinte pe daci, popor considerat "barbar", in centrul de elita al lumii romane? De ce nu au fost reprezentate personalitatile romane, cum ar fi fost mult mai logic? Este un Mare, Mare Mister. Nu trebuie sa uitam ca acest for a fost construit pentru a-l glorifica pe imparatul Traian. Dar, in urma constatarilor arheologice, putem adauga ca, in acelasi timp, acest loc de o mare importanta pentru romani a fost dedicat in mare parte si glorificarii dacilor. Invinsii au fost glorificati si omagiati de invingatori. Acest lucru consider ca este de o mare importanta si poate fi considerat total iesit din comun. Adica, romanii au adus, au implantat, de buna voie, imaginea dacilor, un popor invins, imaginea lumii "barbare", in locul cel mai de pret al lor, Forul.


Fara sa sufar deci de vreo paranoie protocronista, sint totusi convins ca stergerea si/sau ignorarea voluntara a dovezilor istoriei si originilor reale ale poporului nostru a fost - si inca mai este - una din prioritatile sforarilor NWO. :x
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 17:31:34
Nu vreau sa discut aici pe teme arheologice si istorice,nici nu stiu de ce am raspuns angellei.....

dai verdicte, dar nu vrei sa discuti; bine ca esti tu desteptu' care arunca piatra in apa sa ti-o scoata altii...
imi pare rau despre tine


Siberia

#17
Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 17:31:34
Nu vreau sa discut aici pe teme arheologice si istorice,nici nu stiu de ce am raspuns angellei,poate excedat de japonezii blonzi-urmasi ai dacilor,discut asta pe alte saituri si forumuri specializate in asa ceva, de acolo vin unii dacofani pe octogonarul sa ma ameninte sau sa ma injure.
Adaug doar ca urmasii Dacilor sint MOMARLANII.
Ei sint localizati exclusiv in Valea Jiului, centru lor religios era cetatea Banita, doar o mica parte a migrat de foame in Muntii Orastiei,dar nici un dac n-a pus in veci piciorul in locurile sacre,in Bucegi, de exemplu, misteriosii megaliti sint cu mult anterior dacilor,iar Sfinxu sau Sarmis nu au nici o legatura cu dacii.
Deci draga siberia daca cauti dacii prin china japonia india sau insulele pacificului o faci degeaba, ei sint sub nasul tau si la ora actuala se numesc MOMARLANI.



   Te rog frumos sa nu faci pe desteptul cu mine. Ti-am zis ca am crescut in Valea Jiului si stiu ce sunt momarlanii si cu ce se mananca. Surprinzator, ai sa vezi ca si ciobanii sau populatia care se ocupa cu pastoritul pe dealurile si muntii din imprejurimile Sibiului au cam aceleasi obiceiuri si un port asemanator momarlanilor. Nu poti sa spui ca dacii au existat doar in Valea Jiului, fiindca cetati dacice sunt presarate pe toate dealurile din zona Petrosani - Hateg - Deva. Momarlanii, fiind izolati intre munti (fiindca Valea Jiului este o depresiune situata in Carpatii Meridionali, inconjurata de 3 grupe de munti) au pastrat mai multe trasaturi sau traditii stramosesti; dar nu sunt singurii care le-au pastrat.
   Sa excluzi restul informatiilor si grupelor etnice in care se pastreaza traditii sau elemente de port stramosesc, e o tampenie !
   Iar ultima ta fraza mai sus citata e o dovada de ignoranta crasa... Nu eu am pus dacii in Japonia ! si nu eu ii caut... du-te pe Lovendal sau citeste raspunsurile anterioare inainte de-a scrie aberatii !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Aliosa

Citat din: Xanadron din  06 Septembrie 2011, 17:35:04
Un admirabil articol de pe websitul "Romania megalitica" cred ca-i suficient pentru lamurirea controversei.
Credeam c-ai auzit macar tangential de studiile extrem de documentate ale rominului (stabilit chiar in Franta) Leonard Velcescu, calator astral... :|
Romin care a "redescoperit" doar la Roma  peste 100 de statui reprezentind DACI - nu draci. :evil:

http://romaniamegalitica.blogspot.com/2011/03/dacii-au-impus-respect-frica-admiratie.html

"Leonard Velcescu s-a stabilit in Franta de mai multa vreme. Teza lui de doctorat in istoria artelor, sustinuta in anul 2000 la Sorbona, are ca subiect tocmai aceste reprezentari de daci. Un tanar modest si o lucrare de mare valoare, care nu doar inventariaza busturi, capete si statui, ci patrunde in adancul unor intelesuri care nu au mai fost accesibile nimanui inaintea sa. Raspunsurile pe care ni le-a dat la cele cateva intrebari pe care i le-am adresat ne-au convins de importanta cu totul exceptionala, nebanuita, a acestui subiect. Fie ca eforturile sale sa-i fie rasplatite, macar cu bucuria si mandria pe care le vor simti cei care, datorita lui, vor afla, poate pentru prima data, despre acesti daci vitregiti de soarta si despre insemnatatea lor imensa in istorie."

- Daca nu este vorba de niste prizonieri de razboi, care era totusi rostul lor intr-un for care celebra tocmai infrangerea dacilor?
- Este foarte mult de discutat in jurul acestui subiect, care are numeroase ramificatii si paranteze. Pot sa va spun ca aceste sculpturi ocupau un loc foarte important din punct de vedere iconografic, fiind ca o imagine a "barbarilor" in inima lumii romane, adica la Roma. De ce romanii (mai precis Traian) au decis sa-i reprezinte pe daci, popor considerat "barbar", in centrul de elita al lumii romane? De ce nu au fost reprezentate personalitatile romane, cum ar fi fost mult mai logic? Este un Mare, Mare Mister. Nu trebuie sa uitam ca acest for a fost construit pentru a-l glorifica pe imparatul Traian. Dar, in urma constatarilor arheologice, putem adauga ca, in acelasi timp, acest loc de o mare importanta pentru romani a fost dedicat in mare parte si glorificarii dacilor. Invinsii au fost glorificati si omagiati de invingatori. Acest lucru consider ca este de o mare importanta si poate fi considerat total iesit din comun. Adica, romanii au adus, au implantat, de buna voie, imaginea dacilor, un popor invins, imaginea lumii "barbare", in locul cel mai de pret al lor, Forul.


Fara sa sufar deci de vreo paranoie protocronista, sint totusi convins ca stergerea si/sau ignorarea voluntara a dovezilor istoriei si originilor reale ale poporului nostru a fost - si inca mai este - una din prioritatile sforarilor NWO. :x
Din ce am inteles eu, Calator vrea statui sau alte artefacte "facute" de daci, nu o reprezentare a altui popor .
Sper sa nu gresesc ...

calator astral

#19
Ai inteles PERFECT aliosa!...dar sint obisnuit cu raspunsurile alaturi, ce intreb eu si ce raspund ei...
Xanadron> nu e suficient sa pui eticheta "dac" pe orice statuie antica a unui barbos cu toga, acelasi profil il aveau trei sferturi din romani, grecii,spartanii,persii,cretanii,etc.
Romanul ala din Franta bate campii...
De ce nu imi arati o statuie de pe teritoriul presupus al Daciei?!...sau au distrus romanii toate statuile lor?

Siberia> nu fac pe "desteptul" cu tine, daca tu cunosti Momarlanii, cu atit mai bine.
Imi vorbesti de Petrosani si Deva ca si cum ar fi in nordul Moldovei sau al Transilvaniei,Dobrogea sau Basarabia...
Uita-te si tu pe o simpla harta sa vezi unde e Petrosani...
____
Am terminat cu raspunsurile pe acest subiect,nu doresc polemica. Astept raspunsul fiului ploii, daca vreunul dintre voi raspunde la intrebarile adresate lui, mai stam de vorba despre tara-fantoma Dacia....

Mai adaug doar ca LIMBA SI ABSOLUT TOATE TRADITIILE NOASTRE SINT LASATE DE ROMANI.
Plugusorul,Sorcova,Martisorul,Calusarii,etc...TOATE SINT TRADITII ALE ROMEI ANTICE.

Siberia

Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 18:14:36

Siberia> nu fac pe "desteptul" cu tine, daca tu cunosti Momarlanii, cu atit mai bine.
Imi vorbesti de Petrosani si Deva ca si cum ar fi in nordul Moldovei sau al Transilvaniei,Dobrogea sau Basarabia...
Uita-te si tu pe o simpla harta sa vezi unde e Petrosani...
____
Am terminat cu raspunsurile pe acest subiect,nu doresc polemica. Astept raspunsul fiului ploii, daca vreunul dintre voi raspunde la intrebarile adresate lui, mai stam de vorba despre tara-fantoma Dacia....

   Ai terminat cu raspunsurile pentru ca n-ai habar pe ce lume esti ! Si ca sa te parafrazez, du-te cauta tu Petrosaniul in Japonia !

   Si daca ai fi avut cat de cat intentia sa cauti ceva despre cultura dacica, ai fi vazut ca exista statuete dacice, ceramica dacica, etc... dar stii doar sa inflamezi orice subiect ori de amorul piromanului, ori din inconstienta, ori pur si simplu fiindca asta este rolul tau in schema.

   Si cu asta am terminat eu cu raspunsurile fiindca am impresia ca vorbesc cu Zidul Plangerii !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#21
Citat din: Aliosa din  06 Septembrie 2011, 18:08:51
Din ce am inteles eu, Calator vrea statui sau alte artefacte "facute" de daci, nu o reprezentare a altui popor .
Sper sa nu gresesc ...
Colegul calator astral neaga existentza dacilor ca NATIE, popor, zi-le cum vrei.
Iar noianul de statui de daci (ce daca facute de romani?) anuleaza tocmai prezumtia asta.
In orice caz, nu cred daca cererile/obiectiunile lui (pe tema asta cel putin) rezista fie si argumentelor unui copil de gradinitza :-D - complexul megalitic de la Sarmisegetuza Regia nu reprezinta oare... sculpturi in definitiv?! :wink:

P.S. @calator astral: Nici macar inscriptiile de tipul "CAPTIVVS DACUS" de pe busturile din Muzeul Vaticanului vad ca nu te pot convinge.
Sau caciulile tipice de tarabostes.
Asta e, da-i bataie cu momarlanii in continuare! :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fratelelup

calator astral, esti cumva maghiar?

calator astral

 :x  Ntz. Nu sint "maghiar" deloc.
Sint doar Drept.

Citat din: Siberia din  06 Septembrie 2011, 18:19:34
   Ai terminat cu raspunsurile pentru ca n-ai habar pe ce lume esti ! Si ca sa te parafrazez, du-te cauta tu Petrosaniul in Japonia !

   Si daca ai fi avut cat de cat intentia sa cauti ceva despre cultura dacica, ai fi vazut ca exista statuete dacice, ceramica dacica, etc... dar stii doar sa inflamezi orice subiect ori de amorul piromanului, ori din inconstienta, ori pur si simplu fiindca asta este rolul tau in schema.

   Si cu asta am terminat eu cu raspunsurile fiindca am impresia ca vorbesc cu Zidul Plangerii !
nu esti dreapta. Vorbesti urit cu gura.
Eu te-am intrebat foarte simplu unde situezi tu Petrosani fata de Valea Jiului,ca acolo am afirmat eu ca traiau dacii...
Imi raspunzi ca si cum Petrosani e la dracu-n praznic la jdemii de chilometri.
Nu am nici un "rol" pe rufon.
Forumist banal ca orisicine.

padme

#24
Eu provin dintr-o  puternica zona geto -daca, Argedava! Fostul meu profesor de istorie a scris si o monografie a localitatii in care sustine ca numele localitatilor (satelor care apartin de comuna principala) s-au pastrat... dace, sunt doar schimbate putin de ulterioara pronuntare romaneasca. S-au facut si descoperiri arheologice in zona, cu duiumul, intrucat au schimbat atat cursul unei ape (Argesul) si au incercat o modernizare pe timpul lui Ceausescu schimband vreo 2-3 localitati. Unde este ceea ce s-a gasit acolo n-as putea sa spun, nu le-am vazut, n-am participat la sapaturi, mi-a zis doar un coleg de scoala ca a gasit ceva ca niste bibelouri, mai multe oricum n-aveam cum sa aflu de la el pt ca era o pramatie care a gasit atunci un motiv sa scape de scoala o perioada de timp! A si nici nu stiu in ce muzeu  au fost depozitate sau expuse, eventual!

Cand le-am spus italienilor despre martisor au ramas cu gura cascata! E o traditie existenta numai la noi in partile de est, daca ar fi fost si pe la ei ar fi trebuit sa stie, dar in nici o parte a Italiei nu exista asa ceva!

Ca sa lamurim aceste neantelegeri am putea sa ne facem un test ADN! Pe de alta parte un antropolog spunea undeva ca daca vrei sa vezi ce popoare migratoare au trecut printr-un teritoriu, e suficient sa faci analiza grupei sanguine. Ca tara mica e posibil si logic ca nu mai suntem pur sange, dar cine mai e??

Siberia

#25
Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 18:32:30
Eu te-am intrebat foarte simplu unde situezi tu Petrosani fata de Valea Jiului,ca acolo am afirmat eu ca traiau dacii...
Imi raspunzi ca si cum Petrosani e la dracu-n praznic la jdemii de chilometri.

   Pentru informarea ta  (si cu asta chiar ca termin fiindca m-am saturat) Valea Jiului se intinde de la Cimpa (in est) pana la Campul lui Neag (in vest). Localitatile sunt in ordinea asta: Cimpa - Lonea aka Petrila II - Petrila aka Petrila I - Petrosani - Iscroni - Aninoasa - Vulcan - Lupeni - Uricani - Campul lui Neag & Valea de pesti care face trecerea spre Gorj - pe drumuri forestiere.
   Iesirea Petrosaniului spre Gorj adica spre sud) se mai face prin Defileul Jiului iar iesirea spre Deva (adica spre nord) se face pe cheile Pesterii Bolii spre Banita, iar in continuare spre Deva. Localitati mai "importante" pe acest traseu sunt Baru Mare, Pui, Santamaria Orlea, Hateg, Hunedoara, Deva. Pentru a se ajunge la Sarmizegetusa, se face stanga la intersectia din centrul Hategului !
   Cand vorbeam despre salba de cetati de pe dealurile traseului Petrosani -Hateg - Deva, cred ca stiam mai bine decat tine despre ce vorbesc.
   Si cu asta, basta !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Aliosa

Citat din: Xanadron din  06 Septembrie 2011, 18:25:33
Colegul calator astral neaga existentza dacilor ca NATIE, popor, zi-le cum vrei.
Iar noianul de statui de daci (ce daca facute de romani?) anuleaza tocmai prezumtia asta.
In orice caz, nu cred daca cererile/obiectiunile lui (pe tema asta cel putin) rezista fie si argumentelor unui copil de gradinitza :-D - complexul megalitic de la Sarmisegetuza Regia nu reprezinta oare... sculpturi in definitiv?! :wink:
Eu incercam sa itzi spun ce anume cere el, dovada existentei unei civilizatii intr-un anume loc si in cazul asta conteaza
foarte mult daca statuile sunt facute de romani, pentru ca asta nu demonstreaza decat ca au existat dacii nu si unde.
In momentul in care intr-o zona descoperi artefacte/asezari ai o dovada ca acolo a trait un popor.
Nu neg ca pe teritoriul Romaniei de azi si nu numai au trait acu' mult timp dacii, sa nu ma intelegi gresit.
Stiu ca se incearca modificarea istoriei mai ales a unei anumite zone care apartine Romaniei dar nu-si are rost discutia
aici pentru ca incingem spiritzii :P.

calator astral

#27
Lasa aliosa...nu ai cu cine vorbi....e vadita rea-vointa...
Padme>ginile sărbătorii mărțișorului nu sunt cunoscute exact, dar se consideră că ea a apărut pe vremea Imperiului Roman, când Anul Nou era sărbătorit în prima zi a primăverii, în luna lui Marte. Acesta nu era numai zeul războiului, ci și al fertilității și vegetației. Această dualitate este remarcată în culorile mărțișorului, albul însemnând pace, iar roșu — război. Anul Nou a fost sărbătorit pe 1 martie până la începutul secolului al XVIII-"( WIKIPEDIA.RO)

Siberia> okey daca zici tu ca Petrosani si Deva sint departe de Valea Jiului...

Citat din: Xanadron din  06 Septembrie 2011, 18:25:33Colegul calator astral neaga existentza dacilor ca NATIE, popor, zi-le cum vrei.
Iar noianul de statui de daci (ce daca facute de romani?) anuleaza tocmai prezumtia asta.
In orice caz, nu cred daca cererile/obiectiunile lui (pe tema asta cel putin) rezista fie si argumentelor unui copil de gradinitza :-D - complexul megalitic de la Sarmisegetuza Regia nu reprezinta oare... sculpturi in definitiv?! :wink:

P.S. @calator astral: Nici macar inscriptiile de tipul "CAPTIVVS DACUS" de pe busturile din Muzeul Vaticanului vad ca nu te pot convinge.
Sau caciulile tipice de tarabostes.
Asta e, da-i bataie cu momarlanii in continuare! :-D

xanadron esti subtil dar nu indeajuns pentru a ma manipula.
Eu nu am negat existenta DACILOR ci a DACIEI.
Nuanta.
Eu am cerut STATUI DACE.
Nu altceva,soarele de andezit de la Sarmi nu e o statuie, si nici nu poate fi dac, ca are vreo sase mii de ani...

Gata m-am oprit ca o lalaitzi.
Va salut ca stramosii nostri : SERVUS!
Sa va lumineze DOMINEDEUS (DUMNEZEU).
E pacat de zecile alea de mii de trupuri romane gasite peste tot, uriase necropole de sute si sute de coloni romani care s-au jertfit pentru acest pamint,pe care l-au aparat ca niste eroi in fata barbarilor, chiar cind insasi mareata Roma era trecuta prin foc si sabie, ei, care ne-au civilizat si care
se sucesc in mormintele lor de atita nedreptate si minciuna.... :|

Alba Iulia a fost cel mai mare oraş al Daciei Romane

VIDEO Cea mai importanta descoperire arheologica din ultimul deceniu, la Alba Iulia Statuia zeitei Nemesis, protectoarea gladiatorilor alba24



kandaon

#28
  Si eu spun ca negarea existentei dacilor sau a Daciei este o prostie. Ca ei nu au fost singurii stramosi ai rom^nilor, si ii putem adauga si pe romani (desi multi colonisti erau din zone traco-dacice deja ocupate de imperiu, gen Moesia sau Tracia) si asta e adevarat.
Cine e interesat poate sa caute Atlasul Etnografic Roman, si sa vada acolo despre traditii si obiceiuri ramase de la daci

  Exista o gramada de marturii arheologice si destule scrieri antice care sa ateste prezenta dacilor aici

Nu stiu, si e foarte greu de grezut ca au ajuns in Japonia, dar, am dat peste niste linkuri 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_Peoples#Invader_hypothesis

<<Michael Grant: "There was a gigantic series of migratory waves, extending all the way from the Danube valley to the plains of China.">>

<<according to Finley: A large-scale movement of people is indicated ... the original centre of disturbance was in the Carpatho-Danubian region of Europe. ... It appears ... to have been ... pushing in different directions at different times.>>

Istoricii aia sunt englezi sau americani, deci nu au nicio treaba cu KGB, Securotatea sau Densusianu

Ei se refera la perioada anilor 1200 i.H., deci perioada trecerii de la epoca bronzului la cea a fierului in zona noastra, cand nu se stie exact de ce dacii aia stravechi s-au suparat pe lume si conform lui Robert Drews (alt istoric care e mentionat mai jos in articol), au adus una din cele mai mari epoci intunecate ale umanitatii. Adica au ras civilizatia miceniana, imperiul hitit, Asia Mica, si probabil si Egiptul (care a cazut mai tarziu, fiind prea slabit dupa ce a respins atacurile "oamenilor marii").

Nu stiu daca au ajuns si prin Japonia, dar se pare ca prin China au ajuns, sau ma rog, efectele invaziilor lor s-au facut simtite pana in China. Mumiile alea cu trasaturi europene descoperite in deserturile Chinei e foarte posibil sa le apartina

Xanadron

Nu uita, colega kandaon, ca intreaga migratie tentaculara descrisa de autorii citati de tine a fost facuta de un mic trib de momarlani. :lol:
Care au ajuns si prin Olanda, se pare (etimologia cuvintului "dutch" fiind doar unul din argumente).

Iar amploarea celor doua enorme campanii militare desfasurate de romani (care n-au capturat daci, ci momarlani sau poate tzoparlani :-D) a fost motivata de fortza terifianta a unui micutz trib primitiv de pe Valea Jiului. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/