Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

E intr-adevar posibil sa fie vorba si de un test cum zici tu, alx, dar si de-o mica provocare a unei publicitati... negative (buna si asta, nu?). :-D
Fiindca orice RV-ist respectabil poate pre-vedea reactiile noastre, previzibile de fapt pentru oricine are mintea la purtator.

La modul f. serios acum: repet a zecea oara, nu incerc sa neg anumite capacitati RV ale anumitor persoane, incerc chiar sa fiu convins de intentiile bune ale unor cursuri RV (includ aici toate tentaculele problemei, cum ar fi reticentzele serviciilor secrete sau chiar oftica lor :lol: vizavi de cursurile dlui profesor), dar, acolo unde ceva nu rimeaza, n-am cum sa fiu guvid.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/


Xanadron

#1097
Citat din: padme din  05 Martie 2013, 12:22:39
Iar ati apasat cevasilea butoane, cica page not found!

...Dovada ca sintem cititi - si inca foarte prompt. 8-)

(Later Edit): Bine macar ca alx a dat si unele citate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  05 Martie 2013, 12:26:12
...Dovada ca sintem cititi - si inca foarte prompt. 8)

(Later Edit): Bine macar ca alx a dat si unele citate.
Pagina e...tot acolo. Poate adresa sa se fi schimbat...putin: http://jurnalparanormal.ro/content/ozn-uri-prin-calea-lactee-extratere%C8%99trii-sunt-aici

Citat din: Xanadron din  05 Martie 2013, 12:21:34
E intr-adevar posibil sa fie vorba si de un test cum zici tu, alx, dar si de-o mica provocare a unei publicitati... negative (buna si asta, nu?). ;D
Fiindca orice RV-ist respectabil poate pre-vedea reactiile noastre, previzibile de fapt pentru oricine are mintea la purtator.
Poate fi corecta si presupunerea ta vizavi de publicitatea negativa...insa cu ce te ajuta asta,daca unii iti fac praf afirmatiile si implicit te fac praf si pe tine? Castigi publicitate,pierzi credibilitate! De aceea eu cred ca scopurile sunt...mai inalte.Sau,ma rog,cu miza mai mare! Nicidecum vinderea locurilor la un curs care pe net il gasesti gratis si mai complex.
   Cat despre estimarea reactiilor unor persoane,nu ai nevoie de Remote View pentru asta...e suficient sa le urmaresti activitatea,si prin extrapolare sa vezi cum vor reactiona...daca in cazul meu extrapolarea "alora" e corecta,sunt multumit.Asta inseamna ca nu ma abat de la traseu... ;D

  Si mai exista si ipoteza in care simplemente se publica articole doar ca sa aiba activitate pe net,articole aparent scrise de Rudan,dar care in realitate sunt scrise de niste inculti agramati care habar nu au pe ce lume traiesc.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  05 Martie 2013, 12:32:33
Pagina e...tot acolo. Poate adresa sa se fi schimbat...putin: http://jurnalparanormal.ro/content/ozn-uri-prin-calea-lactee-extratere%C8%99trii-sunt-aici
Bine si c-a ramas postat - nu de alta, dar altfel se pierdea aprecierea ex-colegului calator astral (citez):
" Foarte bun articolul"... :-o :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: alx din  05 Martie 2013, 12:07:15
.........................
Una cu alta,parerea mea este ca nea Rudan face teste...again...motivul inca  imi scapa...insa nu pot sa cred ca ceea ce am citat mai sus este o parere autentica si sincera a marelui Rudan vizavi de o observatie OZN...pentru ca daca este asa ceva,atunci trebuie sa pun si o alta intrebare,care ar putea fi interpretata si ca o jignire:ce s-a intamplat cu omul asta,de face astfel de afirmatii...prostesti?
 
   restul e tacere...bineinteles...

Sau la hack-erit licuriciu... :-o :-o :roll:



Ganditorul

Xanadron :
Citat...si sa ajute omenirea asta altfel decit ajutind vipere veninoase :x sa fie alese in posturi supreme prin tzarisoare disperate.

Cata dreptate ai ...insa spre deosebiere dosebire de "oamenii care au mintea cu ei" si carcotesc la fiecare "comanda" vipera este foarte eficienta, si inteligenta in existenta sa = musca fara "comanda" pe oricine nu tine distanta si se apropie prea tare de subiect (in afara de cel care le-a hiptno-dresat), isi cauta singure hrana halind soriceii mici, alunga animalele mari de preda iar cand se invata la tzatza vacii (sau a Statului...) cu greu le mai scoti de acolo. Pana sa-ti dai seama ca-ti cade vaca (Statul) din picioare ... ele se si duc la alta sursa de hrana.
............

Cat despre ce scrie maestrul RV ... de ce sunteti rai ? Adica nu intelegeti si voi ca initiativa noastra de a scrie romane SF a dat roade si prin alte parti ? Cum naiba sa faci "observatii stiintifice" la terasa, la o bere ? Pai in aceste conditii e clar ca Luna-i cashcaval si OZN-ul ...portocala.
Numa ca ne-am gasit noi vasnici carcotasi rufonisti sa distrugem bunatate de reportaj de vacanta in loc sa spunem "Doamne ajuta ca renaste gustul pentru carte si scris".
Toate astea au si un lucru bun - cred eu - noi astia, de prin Romanica, cand vedem ceva ciudat/interesant, incepem sa visam, sa compunem metafore si sa descriem o liniste naturala, normala, omeneasca - spre deosebire de alti frati carturari de peste ocean care in situatii similare vad numai conflict, razboi, invazie extraterestra sau dosare X cu monstrii si mutanti.
Concluzia : "Romanul s-a nascut poet"  :rainbow:


fiulploii

#1102
Fooarte bun articolul din JP , mi-a descretit fruntea  :lol: Voi va dati seama? Tipii au asistat in direct la o coloana prezidentiala cu girofaruri si toate alea .  8-) Si era prezent si un fost corespondent al Agerpress . Exclusivitate galactica , ce mai tura-vura.
Deci, toata lumea stie/stia ca pe cerul instelat al planetei pe care o suportam cu stoicism se vede Calea Lactee  :-D Sau nu stie toata lumea? Prin extrapolare inductiva matematica se poate trage concluzia ca tot ce misca aparent pe cerul planetei , se misca de fapt prin Calea Lactee ? Se poate, bineinteles , mai ales ca si noi facem parte din aceeasi margine de drum  :-)
 
Lasand de o parte jocul cu portocalele - as manca o portocala - de ce una si nu ..doua - si hop , aparu si a doua  -  eu as fi curios ce spune despre asta doamna R.R.  :roll:

Rezolutia USAF la acest caz :
subiectul a vazut planeta Venus si a trait un moment de deja-vu   astfel incat a avut impresia repetarii fenomenului . Presupunerea existentei unui traseu prezidential prin Calea Lactee in pozitia aparenta vazuta de subiect nu este conforma cu realitatea deoarece traseul prezidential urma o alta ruta  si nu trecea prin zona amintita.

Sursa rezolutiei de mai sus nu poate fi accesibila decat mai tarziu. Totul este dezinformare.  8-)

Apreciez tineretea unui spirit si simtul umorului deosebit .
Parerea mea..

Ganditorul

Voi ma faceti sa ma duc sa citesc articolul - la cate aprecieri si critici literare muncite aduceti. Gata, am plecat la celalalt cenaclu literar daca tot ii faceti reclama - si oricum nu e frumos sa citeasca numai "ei de la noi". Pana la noi aparitii editoriale pe la no, ma duc la ... VeRi  :ufo:

tractorbeam

Nasol.. ce sa mai zic ... dupa atatea "aprecieri" laudative parca vad ca iar o sa ne cante nea' Rudan la el pe forum ca suntem in fel si chip, tocmai de aia nu am comentat nici de bine nici de rau articolul, am semnalat doar faptul ca omul si-a mai dezlegat limba, micul lui secret fiind deja popularizat pe net.
Ca a vazut sau nu planeta Venus e cam tarziu sa ne dam cu parerea, poate ca a vazut portocale aruncate cu prastia si a confundat capra cu stampila primariei Fisici. :evil:
 

tractorbeam

5%:

,,... teava Glock-ului se indeparta cam 5 centrimetri spre dreapta, suficient sa-i admir formele rotunjite, metalul este acoperit cu vopsea verzuie si galbena mat, nu este un model de serie,  faptul ca nu ma mai holbez direct in teava este totusi un progres. Vocea careia nu puteam sa-i asociez deocamdata o persoana deoarece lampa cu halogen imi ranea dureros retina, parea linistitoare. Hai sa vedem cum ai ajuns mataluta aicea.  Te cheama asa si pe dicolo esti din Bucuresti, ai 45 de ani, vad ca lucrezi la..., ce cauti aici?
Simplu turist zic , dar nu apuc sa mai zic altceva ca teava ma loveste usor peste nas, Ne crezi prosti baiatu'?, Bine,  ce rost are sa ma dau dupa plop, zic, Caut o poarta si un tunel in munte. ....   
.... Uite de fapt cum functioneaza tunelul , are doua intrari sau iesiri daca vrei. Daca intri dispre sud-est o sa parcurgi distanta de 2,6 km in cam 30 de minute. Daca insa vei intra prin nord vest o sa apari la iesirea cealalta peste fix 2 zile desi ceasul tau de mana va arata ca ai parcurs distanta cam tot in 30 de minute. Ce zici interesant?
Daca trimitem simultan doua persoane de la ambele capete ale tunelului acestea se vor intalni cam in dreptul rotondei centrale numai ca doar unul din subiecti va confirma ca l-a intalnit pe celalalt care, la randul lui,  va jura ca nu a intalnit pe nimeni. 
Daca te opresti in rotonda centrala, pentru fiecare minut petrecut acolo afara se scurge cam o ora si jumatate,  inutil sa-ti spun ca stationarea in rotonda este interzisa deoarece are efecte profund negative asupra organismului si genereaza modificari ale secventei ADN – e ca un fel de radiatie numai ca nu avem cu ce sa o masuram deocamdata, adica nimeni nu a inventat aparatul care masoara asa ceva si nici unitatea de masura pentru asta.
...Cu ce au forat in munte dumnezeu stie, oricum peretii sunt finisati la modul extrem."
 

Rayden

#1106
@tractorbeam,

cred ca ar mai merge totusi un 5%..  :mrgreen:

interesanta poveste...si.. de unde stia paznicul ala de efectele negative? a mai zis si altceva? adica, au testat pe pielea lor..?
intreb si eu, in spiritul povestii..no offense.

astept povestea mai departe  :-D

fiulploii

#1107
Citat din: tractorbeam din  06 Martie 2013, 13:42:59
5%:

:lol: E singurul loc din lume unde inflatia scade  :lol: Felicitari . Astept cu interes urmarea daca nu e cu suparare.

alx

Citat din: tractorbeam din  06 Martie 2013, 13:42:59
.... Uite de fapt cum functioneaza tunelul , are doua intrari sau iesiri daca vrei. Daca intri dispre sud-est o sa parcurgi distanta de 2,6 km in cam 30 de minute. Daca insa vei intra prin nord vest o sa apari la iesirea cealalta peste fix 2 zile desi ceasul tau de mana va arata ca ai parcurs distanta cam tot in 30 de minute. Ce zici interesant?

Bai bine bre Răducule...sa stai tu de atata vreme printre noi si sa nu zici nici pâs? Ne lasi sa ne dam cu parerea despre cine ai putea fi,si-ti râzi în barba...pai atitudine tovaraseasca e asta? Pe bune acum...

PS  Pe cand urmatoarea carte din serie?
PS2 acum bag seama ca o scrii numai tu,ca observ (cu bucurie) disparitia aiurelilor tantro-yoghine...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

tractorbeam

Citat din: alx din  06 Martie 2013, 16:56:09
Bai bine bre Răducule...sa stai tu de atata vreme printre noi si sa nu zici nici pâs? ....

Declar cu manuta pe inima ca nu am nici o legatura cu autorul care semneaza sub pseudonimul RADU CINAMAR.