Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

panta_rh_ei

@andrei: Ca nu le pasa de bietul amarat e clar de mult si-i mai sanatos sa-si vada fiecare de religia lui(daca o are).
N-ai sa vezi niciodata 'minunea' aia pentru simplul motiv ca popii in loc de predica le spun enoriasilor ca trebuie sa plateasca ceva mai mult pentru citit pomelnice, slujbe de pomenire si mai stiu eu ce ritualuri se practica la biserica deoarece...s-a scumpit benzina :-o :-D . Ritualuri pentru care plata este simbolica(ceva gen 'ortul popii', nu?) si nu in functie de pretul benzinei la pompa.  Sa mai vorbim de cele discoteci, carciumi amplasate la poarta bisericii si care au drept actionari majoritari popii?
Gresesc si eu ca orice muritor. N-am idee daca ingros ori ba randul pacatosilor pentru simplul motiv ca nu stiu cum anume le defineste 'Al de Sus',  nu m-am spovedit niciodata, nu stiu daca exista ori ba Rai/Iad dar precis nu ajung in Iad ca n-am loc de slujitorii Domnului. Nu inseamna c-ajung in Rai. Sau poate da. De  fapt traim in Iadul care are un nume: R si O si M si... si ... si  IA.
In perioada cand Cardinalii inca nu-si alesesera Onorabilul Papa la o emisiune pe 'Romania Actualitati', ceva gen 'Religia are microfonul',  un popa zicea: Tendinta actuala este aceea de unificare a religiilor si atunci cand asta se va realize va veni Anticristul care ne va Conduce. Liderul cunoscut si asteptat de biserica.  In toata politichia asta ce rol/loc mai are Savaot? Sau care este teama Bisericii? Nu stie cum sa ne aduca la cunostinta o eventuala echivalentza sau rasturnare de roluri?

@fiulploii : Medalia are avers, revers, cant si pe cant exhibitionistul  Uciga-l Toaca?
Grea sarcina)

P.S.
Citat'Om fi mici insa  asta nu ne impiedica sa ajungem la ''stele'' . Pentru ca putem.   Si fiindca putem, suntem obligati sa o facem.

Nu cred ca esti obligat sa faci nimic din ceea ce poti, inclusive ajungerea la stele. Poti doar sa vrei sau sa nu vrei. Iata o situatie, daca nu chiar singura, in care functioneaza liberal arbitru: sa vrei ori sa nu vrei sa faci ceva ce stii ca poti face.
Parerea mea, evident, respectand celelalte pareri.

 
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#2732
1. Intrind pe Vatican-TV, intai ma gindeam sa perorez pe tema indracelii :evil: presupuse de utilizarea gadgeturilor high-tech de catre popi (pardon, slujitorii Domnului - si-ai nostri... sau noi ai lor? nu mai stiu prea bine.) :-D
M-a traznit insa din prima agramatismul habotnicoizilor catolici din lumea asa-zis civilizata - uite de ex. un comment al unui aparent respectabil miel belgian care se dovedeste in final un pic cam bou (ori o fi cal si el? :lol:):

Un nouveau Saint Père qui contrairement a Benois XVI qui a vécus sa vie de cardinal dans un pays calme, François lui n'as pas juste vue le malheur, la souffrance et la mort d'innocent mais la vécu ce qui lui offre une vrais vue sur le monde actuel, Dieu a fait le bon choix, je remercie le seigneur pour celas.

Fara sa generalizez de tot, se pare totusi ca raportul dintre credintza-credinciosenie (doar in ritualuri gaunoase, evident) si IQ e invers proportional - si nu doar p-aici, unde alternantza vale-deal ametzeste poate neuronu' in combinatie cu aghezmuiri palincoase repetabile.

2. Presupunerea expusa de colegul SLEAH19 - adica extrasa din conversatia cu amicul catolic - ar putea fi insa valabila: lumea vestica prea s-a desteptat, taica, asa ca prosteala teocrato-patriahalo-submisivo-etc trebuie extinsa asupra viermuielii islamice, ca e mai prosti (inca) - da' fanatici, nu gluma.

3. Pe de alta parte, eu vad mult mai posibil un mega-ecumenism... de-andaratelea. Mai clar: sa devenim toti islamici. :roll:
Fiindca nu prea cred ca miliardele de Ahmed, Ali, Maahdi etc or sa renunte asa usor la cite 4 neveste plus biciul din dotare. :lol:

Invers, adica sa preia "tolerantii" crestini naravurile astea n-ar fi vreo problema, nu-i asa?
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

Scuze pentru dubla postare dar recitind acum am vazut cateva greseli care ar trebui corectate. Nu stiu de ce nu le-am vazut inainte de-a posta postarea :-D. Erata deci : inclusiv si nu 'inclusive', liberul arbitru si nu 'liberal arbitru' si daca o mai fi vreuna...imi cer iertare. Multumesc pentru intelegere.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

#2734
 @xanadron:  Este un argument solid pentru islamizare :-D :-D :-D
O mica -mare problema ar fi totusi. Se zice ca au anumite obligatzii fatza de femeile din harem: sa nu neglijeze niciuna, sa nu aiba preferintze pentru una, sa le asigure intretinerea la un anumit standard lor si copchiilor lor.
Serios vorbind acum si impresia mea este cam aceeasi: tendintza spre islamizare este mai credibila.
Glumind acum: cum se va face trecerea la islamism? prin convingere sau dand cu banul? Si daca va cadea pe cant? Ei?  :-D
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

Serios acum: Islamu-i clar (zic eu) o ramurica crescuta din crestinism in sec. VII, in aceleasi scopuri polarizante cu care crestinismul a fost mai demult nashit de mozaici - bun, astia au urmarit cu gheșeftu' lor si alte schepsisuri de submisiune a turmelor sub copita altei turme, dincolo de crearea unor poli de frictiuni vesnice.

Incep sa cred de fapt ca Armageddoanele-s planificate cu secole, daca nu cu milenii in avans :| si planul cu P mare se apropie de coacere.
Sau de fezandare, impanat cu tehnologii si mai "miraculoase" decit acu' 2000 de ani.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Obamache de curand spunea la tv in vizita intr-o tara araba ca nu exista riscul aparitiei unui conflict de tipul "Irak" atata timp cat in acea tara guverneaza democratia... Adica?

Arhanghelul

#2737
Citat din: abyss din  24 Martie 2013, 16:32:57
Obamache de curand spunea la tv in vizita intr-o tara araba ca nu exista riscul aparitiei unui conflict de tipul "Irak" atata timp cat in acea tara guverneaza democratia... Adica?

Adica ... Demoncratia :(demon si kratos"putere") formă de guvernămînt organizată pe temeiul principiului potrivit căruia puterea aparţine demonilor. Demoncraţia are un caracter de casta şi nu este altceva decît o formă politică a dictaturii castelor dominante.

-------------------------------------------------------------------
Democraţie (gr. demos ,,popor" şi kratos ,,putere"), formă de guvernămînt organizată pe temeiul principiului potrivit căruia puterea aparţine poporului. Democraţia are un caracter de clasă şi nu este altceva decît o formă politică a dictaturii claselor dominante.

:mrgreen:

http://www.vplay.ro/watch/55gtug6a/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SLEAH19

#2738
 
1.Ştiind că subiectul creierii islamului de căte papalitate este pe forum am recitit postarea de început al subiectului iniţiat de Ronin care observ că nu a mai dat de ceva timp pe forum deşii acum ar fi ceva de discutat pe palierul unde este cel mai documentat : iezuiţii!

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2026.msg34889.html#msg34889

2. Intrând pe adresa cunoscutului blog din adresa lui Ronin în ideia dea citi ceva de acolo despre papa iezuit văd asta :

http://ordinulnegru.blogspot.ro/2012/05/tragedia-veacurilor-un-raport.html   

.. referitor la cartea Tragedia Veacurilor  la care eu am făcut referire pe forum nu de mult:

Citat din: SLEAH19 din  21 Februarie 2013, 12:20:43
.......
Incepând cu Constantin cel Mare , politicul a simţit cât de important este să modifice regulile bisericii şi apoi să o atragă şi să o folosească în scopurile lor.
Nu vorbi despre Vatican pentru că nu ştii ce reprezintă.
Citeşte printre altele ,, Tragedia Veacurilor,, scrisă de cineva care a studiat istoria religioasă fară să aibă mintea arestată  şi poate vei constata strategia diavolului. ......

Cartea anului 2012-2013 ?!   .... Eu m-am trezit cu cartea asta în casă de când mă ştiu aşa că am deschis o anchetă rapidă de aducere aminte şi:
  Cartea este din ediţie 1981 Bucureşti  , traducere Nelu Dumitrescu, prefaţă D.Popa !!

Atîta timp pentru a fi înţeles mesajul acestei cărţi? Cât de orbi putem fi , ca turmă vorbesc!

Tragedia veacurilor (The Great Controversy), a fost tradusă în peste 75 de limbi și tipărită în zeci de milioane de exemplare.

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Arhanghelul

#2739
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  24 Martie 2013, 20:44:53
Interesant link , ...
Chiar interesante tâlcuirile, Apocalipsa pare că se revelează sub ochii noştri:
Interesant dupa mine pentru ca se traieste o apocalipsa continua acolo , o propagare de ''teama de Dumnezeul biblic '' in loc sa se accentueze ''iubirea de Dumnezeu'' .
  Bineinteles ca aici pot fi combatut cu argumente '' puternice'' intru slava si maretia domnului insa asta e doar perpetuarea Noii Ordini Mondiale incepute acum doua milenii - cu aproximatie . Cel putin pentru mine e clara treaba.  :-D
Daca gresesc, gresesc singur, pe raspunderea mea si nu trag pe nimeni dupa mine  :lol: - pe cat posibil.


andrei

  FiulPloii ai punctat foarte bine o anumita caracteristica a vremurilor pe care le traim.Ca si in cazul celalalt cand un coleg de forum se intreba de ce mai doresc Stapanii din Umbra sa stapaneasca total marea adunatura de sclavi care este aceasta lume... cand ei deja stapanesc totul.Este acelasi lucru dupa parerea mea.Biserica nu este decat o componenta a angrenajului NWO,una de supunere a fiintei umane,ce se perpetueaza de peste doua mii de ani.Ea a actionat ca o manusa de catifea pe un pumn de fier atata amar de timp,incat acum cand doreste sa se ,,suceasca"  ii trebuie un timp mult prea indelungat pentru a creea un alt fel de mecanism,o alta fata mai umana a unei noi religii, cu care sa poata influenta la fel de total psihicul uman,dar atentie...fara sa piarda din influenta dobandita. Ori tocmai timpul...sau timpurile,au devenit principalul adversar al bisericilor, ba poate chiar al tuturor religiilor vechi.Greu sa o ,,cotesti" atat de in scurt,fara a ,,destepta'' o mare parte din miliardele de manipulati,care se pare ca deja isi pun unele intrebari cam incomode.Ca si in cazul Clanurilor Aristrocrate si biserica se loveste de ,,traditionalism" si de un fel de inchistare a obiceurilor, o rutina de veacuri de care  pare-se ca nu poate scapa, oricata silinta isi da...cel putin nu intr-un timp cat mai scurt.Problema pentru ei este aceasta:  cu cat pierde mai mult timp pentru transformarea religiei cu atat devine mai necredibila. 
    Parerea mea...desigur. 
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

fiulploii

E interesant de sapat prin arhive , inclusiv aici pe forum . In lumina ''sfanta'' a noului papam   :

Citat din: Ronin din  15 Martie 2009, 15:24:20
Eu incercam sa sugerez o analiza a recunoasterii vietii extraterestre de catre Vatican prin faptul ca Observatorul Astronomic al Vaticanului este deservit de ... membrii ai Ordinului Iezuit !

Vezi aceste materiale:

http://ordinulnegru.blogspot.com/2009/02/ordinul-siozn-urile.html

http://ordinulnegru.blogspot.com/2009/02/ordinul-si-astronomia.html

Redau doar putin:

"Intr-unul dintre aceste articole, Barbato vorbeste despre informatiile pe care le-ar fi primit de la un membru al enigmaticului Serviciu Informativ al Vaticanului, din cadrul Ordinului Iezuit, referitoare la niste observatii legate de o a zecea planeta, care s-ar apropia de sistemul nostru solar, fapt ce ar determina schimbarile de clima la care suntem martori, reactivarea vulcanilor, intensificarea activitatii seismice etc..."


"El spune ca sursa sa, misteriosul personaj de la Vatican, ar lucra in serviciul informativ amintit, in structura  Holy See , si i-ar fi dat nu numai informatii ci si un filmulet cu aceasta planeta, realizat in 1995 de o sonda spatiala numita Siloe, ale carei imagini fusesera transmise unui radio-telescop secret, ascuns intr-o rafinarie din Alaska, administrata de iezuiti.

Ca in filmele SF, sursa i-ar fi vorbit gazetarului italian chiar despre o intalnire de gradul III cu o delegatie extraterestra, petrecuta la Baza Aeriana Muroc, in februarie 1954, la care ar fi participat presedintele american Eisenhower si James Francisc Mc Intyre, episcopul de Los Angeles. Ulterior, Mc Intyre s-ar fi intalnit cu Papa Pius al XII-lea, caruia i-ar fi raportat situatia.

Asa se face ca, in perioada respectiva, acest episcop impreuna cu episcopul de Detroit, Edward Mooney, ar fi devenit principalii coordonatori ai informatiilor dintre SUA si Vatican! Mai mult, intalniri de gradul III ar fi avut loc, de doua ori, chiar la Vatican, mai precis, in gradinile de langa Academia Papala de Stiinte, in prezenta Papei Pius al XII-lea, iar toata operatiunea, numita Secretum Omega, ar fi avut cel mai inalt grad de confidentialitate, comparabil cu secretul Cosmic al NATO ! "

Citat din: Ronin din  01 Octombrie 2009, 13:00:11
Exista si cenzura dar mai ales manipulare !
In cazul de fata s-ar putea sa avem de a face cu o informare cu finalizare reala dar falsa prin continut.
Adica informatia este reala, exista ET, ii vom intalni (poate) curand, un rol semnificativ il va juca institutia catolica (stat-biserica) + SUA, dar identitatea reala a extraterestrilor va fi ascunsa...
Acesta-i motivul pentru care va invit sa analizati originea Vaticanului, spiritul si spionajul sau iezuit in special in SUA...
Exista acolo "cooperari" metafizice care au rolul de a manipula intreaga planeta.
Suntem un conflict in miniatura a "ceva" cu mult mai grav.

Mai multe aici :  http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1867.0.html

Habemus aliensum ! sau Haunebu Ameno ?  :lol:

Aseneth

Eu nu pot sa nu remarc asemanarea fizica dintre Franco si Papa Pius XII.
Franco a fost initiat in tainele preotiei de preotul ucrainian de rit greco-catolic, Czimil. Preot care face parte din ordinul salezienilor, miscare religioasa in cadrul bisericii catolice, care militeaza, printre altele, pentru adoptarea riturilor specifice fiecarei tari catolice. De aceea se spune ca Franco stie foarte bine tainele si riturile bisericii rasaritene.Franco si-a luat numele papal de la Sfantul Francis de Sales, patronul salezienilor, nu de la Francisc de Assisi, cum gresit au inteles ziaristii superficiali.