Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Imagini cu jetul de condensare la avioane

Creat de maya, 06 Octombrie 2006, 16:44:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

maya


jackie28t

Cea ce se vede in acele imagini cu norul in jurul jetului nu are de-aface cu bariera sunetului nicidecum.
Este doar un proces de condesare a umiditatii ce formeaza acel nor in jur.

maya

Citat din: jackie28t din  06 Octombrie 2006, 17:39:38
Cea ce se vede in acele imagini cu norul in jurul jetului nu are de-aface cu bariera sunetului nicidecum.
Este doar un proces de condesare a umiditatii ce formeaza acel nor in jur.

Eu n-am vazut la nici un avion "pe Otopeni" asa ceva? Tu ai vazut jackie28t?

toma

Ma tem ca da: in fata avionului se creaza o zona de presiune mare urmata de una de depresiune (ca in fata unui scut) zona in care, in anumite conditii, se produce condens (ceata)
CitatEu n-am vazut la nici un avion "pe Otopeni" asa ceva? Tu ai vazut jackie28t?
Maya, eu am vazut la Otopeni, in timpul unui meeting aviatic, ceva similar cu ce apare in prima poza (extrados aripa F-14), adica pe extadosul aripii unui MiG-29 a aparut condens cind a facut o manevra brusca de intoarcere. In anumite comditii fenomenul poate fi observat si la avioanele de pasageri (dar nu atit de spectaculos!), pe extradosul aripii, mai ales in zona capuluii de plan.
Spectaculoase fotografii!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

alien

Sunt un impatimit al avionelor si stiu ca acesta este un effect normal  dar in zone unde este lumina puternica acesta o poate  reflecta si astfel dand impresia de ozn.