Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Arckadii

Jackie, Kymosabe si Lone Ranger va rog sa incetati.
E ultimul avertisment.


Ark

jackie28t

#271
Citat din: lylyt_ice din  08 Februarie 2008, 05:19:47
nu ai de ce sa te calmezi ca nu te-a atacat nimeni, eu m-a intreb ...numai; de unde vin...sau mai bine zis: unde sunt stationati acesti typi (extraterestri)(`?) daca nicaieri nu sunt de vazut????????????

lylyt_ice,
tu intrebi de unde vin EI.Pai nu cred ca stie nimeni de unde vin EI.Toti vrem sa stim.Exista unele persoane in care spun ca ''Ei (extraterestrii) vin de pe planeta cutare sau din dimensiunea cutare dar ca sa fim sigur de asta trebuie sa si verificam pentru ca nu putem sa credem chiar orice fara a avea anumite elemente de credibilitate.La fel unii precizeaza ca EI au colonii sub pamant si sunt de mii de ani aici tocmai de inaintea noastra dar aceste informatii tot speculatii sunt adica nu exista inca dovezi in care sa confirme acest lucru.Daca este intr-adevar adevarat sau nu ce spune ala si altu asta ramane la alegerea fiecaruia.Poate ca in timp va aparea si adevarul la lumina.
Cum spuneam in trecut undeva pe forum ca TIMPUL le va prinde pe toate din urma.

Cat despre planeta Marte cred ca am spus destul de clar si civilizat punctul meu de vedere.
Repet postul pentru a se intelege mai bine. :lol:



Mai pe scurt pe planeta Marte exista doar cea ce se vede in fotografiile prezentate de NASA adica bolovani.
Iar speculatiile ca ar fi viata pe planeta Marte si alte cladiri top secret cred ca ramane la imaginatia fiecaruia.
Adica se da cu presupusul si cu zicala magica ''Parerea mea'' si gata te-ai scos.  :lol:  LOL

In FACT evidentele prezentate de la fata locului arata CLAR ce exista acolo adica ce s-a descoperit pana acum.
Defapt daca ar exista Martieni pe planeta Marte ar insemna ca SIGUR EI au cu adevarat niste BULDOZERE zdravane.  :lol:

Shadowman

#272
Citat din: Lone Ranger din  08 Februarie 2008, 13:41:53
Iar criteriul "vechimii in cîmpul muncii" este de-a dreptul comunist. Unii care au auzit prea tîrziu de forumul acesta se ocupa de ufologie, paleoastronautica, teoria conspiratiei si alte domenii conexe de peste un deceniu, si au deja zeci de articole publicate la activ, desi nu au valiza diplomat, pentru ca nu dau doi bani pe astfel de accesorii. Nu voi spune ce, cît am publicat, si unde, din motive pe care as fi, la o adica, dispus sa le explic cuiva într-o discutie face-to-face, dar nu pe un forum pe care il poate accesa oricine.

Nu sunt de aceeasi parere...
"Vechimea in cimpul muncii" conteaza pe acest forum.Unii au contribuit,cu virf si indesat,la umplerea acestuia  cu materiale,comentarii etc...L-au facut  interesant,au postat mesaje care-au atras vizitatori,au consumat energie,nervi si timp...Ori au destupat mintile unor "incuiati" ori neinformati prin datele ori parerile personale postate pe forum...Niciodata nu voi pune semnul egal intre unul care a scris citeva mesaje de doi lei si cinci surcele,ori deloc, si altul care a scris sute de mesaje "la obiect"...Marea majoritate isi formeaza o parere
despre membrii forumului dupa mesajele care le-au scris.Ca ai sau n-ai cunostiinte in domeniu, nu stiu...Trebuie sa dovedesti, nu sa afirmi doar ca ai potential...Am vazut destui care cred ca s-au nascut "talente", iar in timp au devenit "sperante"...Unii s-au implicat serios in dezvoltarea acestui forum,a acestui site ori in activitatea organizatiei...Nu vreau sa insinuez ca"democratia" pe  forum e pentru "catei",nu pentru "dulai" ,dar nu pot sa pun semnul egal intre toti membrii forumului...
Stiu ca s-ar putea sa-mi atrag puhoaie de critici...Dar,vorba ceea :""Parerea mea" !  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Lone Ranger

Stai linistit, pregatesc cîteva materiale spre publicare. ^In rest, îmi mentin parerea.

Kymosabe

#274
Eu am o teorie proprie despre planeta Marte , care are la baza o conspiratie in care sunt implicate NASA , Guverne (sau organizatii ,,oculte'' ) si desigur Biserica . :-D
De la inceput vreau sa afirm ca eu nu cred ca pe Marte au existat vreodata fiinte inteligente .

Sa incep cu inceputul .

1. NASA
Terra si Marte au cam aceeasi varsta , aproximativ 4,6 miliarde de ani.
Acum 3,7 miliarde de ani conditiile de pe Marte nu erau cu mult diferite decat cele de pe Terra . Marte era o planeta calda pe care exista apa in stare lichida .
Acum 4 miliarde de ani , pe Terra , conform teoriei evolutioniste , in oceanele primitive , in mijlocul a ceea ce savantii numesc ,,supa originara'', au aparut primele forme de viata . Astfel niste aminoacizi s-au combinat si au dat nastere primei celule vii , capabila sa se reproduca si sa evolueze .Aceste celule au evoluat in alge si bacterii , iar pana la primele animale marine nu a mai fost decat un pas.
Daca acest lucru este adevarat inseamna ca si pe Marte ar fi trebuit sa se fi intamplat acelasi lucru . Insa spre deosebire de Terra , pe Marte evolutia vietii a fost intrerupta brusc la un moment dat de racirea planetei  . De aceea eu cred ca intrebarea la care urmeaza sa raspunda NASA  este : pana in ce stadiu a ajuns viata pe Marte ?

2. BISERICA
Implicarea Bisericii in aceasta conspiratie mi-a fost ,,insuflata'' de discutiile contradictorii pe care le-am avut cu Ark , pe seama Creationism vs Evolutionism  sau Stiinta vs Biserica . :lol:
Punctul de plecare al acestei dispute il reprezinta originea vietii . Creationistii sustin ca viata a fost creata de Dumnezeu in timp ce evolutionistii sustina ca materia ne-vie s-ar fi organizat spontan si ar fi dat nastere vietii (faza cu aminoacizii ) .
Stiinta a demonstrat teoria ,,supei originare'' in laborator , reusind sa sintetizeze pe cale artificiala aminoacizii .
Creationistii nu sunt insa de acord cu aceste rezultate si ofera argumente stiintifice solide . Din aceasta cauza exista un echilibru perfect in aceasta disputa .
Stiinta are insa un as in maneca : daca NASA aduce dovezi ca pe Marte a existat viata , atunci teoria evolutionista ar fi confirmata in totalitate . Acest lucru ar avea un impact major asupra Bisericii , iar aici ma refer desigur la marile religii monoteiste : iudaism , islamism si crestinism , care sunt construite pe credinta ca omul este creatia lui Dumnezeu , nu a naturii .
NASA si Guvernele (sau organizatiile oculte care le conduc) au si ele propriile lor interese :
- religia a oferit si ofera un paravan perfect pentru a ascunde existenta vietii in Univers .Nu poti fi un bun crestin , musulman sau evreu si sa sustii in acelasi timp ca exista extraterestrii . Acest lucru reprezinta o blasfemie deoarece negi actul Creatiei Divine.
- religia a fost si este un mijloc (pozitiv, zic eu) de control al maselor  , deoarece insumeaza legile divine privind etica si comportamentul social pe care trebuie sa le respecte fiecare om (cele 10 porunci ale lui Moise , invataturile din Talmud , Noul Testament sau Coran) . 
De altfel Biserica si Statul au ajuns la un compromis  : in scoala copiilor li se preda teoria evolutionista , iar in Biserica cea creationista .  :lol:

Interesant este ca in 1976 misiunea Viking a adus dovezi privind existenta microorganismelor in solul martian , dar cercetatorii le-au respins pe motiv ca nu sunt concludente .Probabil a fost o scaparea din partea NASA , fie aceasta stire nu a convenit Bisericii .

Eu unul cred ca NASA detine de mult timp dovezi ca pe Marte a existat viata. Insa acest lucru ne este servit cu lingurita cum spune Lylyt. :lol:
O teorie care  a prins contur din in ce in mai mult in ultimii ani , este ca anumite organizatii (nu stiu cum sa le numesc) pregatesc omenirea pentru intalnirea cu vecinii din Univers . Desigur aceast lucru presupune un proces complex care cuprinde mai multe etape .

Prima etapa a fost cea de familiarizare , de obisnuire cu ideea ca  ar exista  viata in Univers .
Aceasta etapa a inceput acum cateva decenii prin mediatizarea fenomenului UFO si prin realizarea de productii cinematografice si TV care au avut ca subiect civilizatiile extraterestre .

A doua etapa (in desfasurare) este cea in care incep sa ne fie furnizate dovezi fizice ca a existat viata in Univers (pe planeta Marte)
Aceasta etapa cuprinde mai multe faze .
Pentru inceput NASA a adus dovezi ca a existat apa lichida pe Marte
Anul trecut ,,s-a descoperit'' habitatul unor organisme microbiene pe Marte
Sursa : http://www.astronomy.ro/
Urmatoarele ,,descoperiri'' NASA , vor fi in ordine cronologica : primele bacterii , fosila unui animal nevertebrat , fosila unui animal vertebrat .(considerati-ma un profet , un vizionar  :lol:)

A treia etapa si ultima ,este cea in care vor fi furnizate dovezi ca exista viata (fiinte inteligente) in Univers
Si aceasta etapa va cuprinde o serie de faze care se vor intinde pe mai multi ani .
Probabil abia prin 2020 vom vedea primul extraterestru .  :martiansmile:


Sper ca v-a placut povestea mea . Ma duc sa ma culc . Daca mai visez ceva important am sa va spun . :lol:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jean

   Pentru depistarea vietii pe planeta Marte s-au facut observatii de pe orbita, dar si de pe solul acestei planete. Modulele Viking 1 si 2  au facut fotografii la fata locului, dar si anumite experiente pentru a depista anumite procese chimice specifice materiei vii. Mai sunt si doi robotei care se deplaseaza pe suprafata lui Marte si fac fotografii si alte cercetari la fata locului.
  Ce s-a descoperit ?....In plan fizic nu s-au facut descoperiri si sunt trei posibilitati:
  a)-este o planeta pustie nu are forme de viata;
  b)-are forme fizice de viata dar aparatele concepute de noi nu sunt adecvate pt. detectarea ei, fiind foarte diferita de conceptia noastra despre viata. Aceste vietuitoare ar putea semana cu lichenii de pe pamant sau cu coralii, Vezi fotografiile atasate;
  c)-viata pe aceasta planeta este formata din materii eterice, si nu apartin universului fizic cunoscut de noi. Personal cred ca, si materiile eterice apartin tot acestui univers;
  Pai atunci cum am putea afla?...Sunt anumiti mediumi care afirma ca, pe Marte exista inteligenta  (nu neaparat fiinte !). Aceasta se manifesta intr-un plan eteric. Printre acestia putem enumera pe : Emanuel Swedenborg,  Scarlat Demetrescu, Luiza Landt cu pseudonimul ,,Melfior Ra" si altii.
  Cum arata martienii in descrierea lui Melfior Ra ?...Acestia arata in felul urmator:
  Aceste fiinte traiesc intr-o dimensiune fizica a acestei planete dar pe un plan mai subtil de frecventa de vibratie a materiei.
  Acel spatiu si timp este populat de niste fiinte mult superioare noua pamantenilor, din punct de vedere intelectual – spiritual, dar oarecum inferioare in ceea ce priveste aspectul, armonia corpului material, fizic. Alminteri, sunt pritenoase dormice de a comunica cu pamantenii si nu numai cu ei. 
   Astfel, am vazut ca ei, vamfienii (numele martienilor, dupa cum numesc ei planeta Vamfim), nu au mai mult de un metru in inaltime. Au capul in forma de prisma dreapta, doi ochi foarte mari ocupa toata latimea suprafetei laterale, nasul insesizabil, iar organul lor auditiv se gaseste pe crestet, sub forma unui triunghi mic. Ei au posibilitatea sa isi regleze acest organ pentru ca patrunderea sunetelor sa nu fie de o intensitate mai mare decat cea dorita, cea placuta lor. Gura nu-i prea mare, cu buze foarte, foarte subtiri. Nu au par. Intre degete au o membrana subtire, deasemenea au membrane si intre corp si maini si intre cele doua picioare, de-a lungul acestora. Aceste membrane au o culoare galbuie, iar trupurile au o culoare inchisa, mai precis un cafeniu inchis. Le place sa imbrace pantaloni de culoare galbena. Cand imbraca haine, acele membrane fiind elastice, imbracamintea se muleaza pe picioare, maini sau degete."...
  Aceste fiinte se deplaseaza intr-un fel de zbor – plutire.
  La moarte trupul lor se volatilizeaza. Foarte putini, cei care nu au anume grad de evolutie spirituala, si care nu vor sa se impartaseasca din "Izvoarele Cunoasterii", la moartea fizica nu se volatilizaza ci trec printr-un proces de putrezire. Acestia sunt acoperiti cu o foita de iur, pentru a facilita integrarea mai buna in sol. In opinia acestui
medium, pe Marte mai traiesc si un anumit tip de fiinte spirituale. si acestea ar arata astfel:
   Fiecare planeta populata cu fiinte cu corpuri fizice, are si o lume nevazuta. Aceasta lume nevazuta este undeva deasupra lumii vazute.
Am privit apoi la Lumea Nevazuta. Acele entitati erau intr-o continua miscare. Am vazut entitati, familii, fiinte mai mature cu copii mici de mana. Entitatile aveau corpuri astrale doar. Acele corpuri erau foarte vaporoase, luminoase, de culori alb-argintii, dar nu aveau densitate. Daca un om cu corp fizic de pilda, ar fi intins mana spre acele corpuri vaporoase, sigur mana i-ar fi intrat si trecut prin ele fara sa simta ceva, sau fara sa vada ceva. Le simseam, le percepeam, usoare, transparente, aproape ireale.
Adevarul este dincolo de noi

antoniu

intai a fost creatia inteligenta si apoi evolutia rapida --- 0-1.....0=potentialitate/ 1=manifestare   .... acesta este algoritmul. :star:

CHIP

#277
Chestiuni noi despre planeta Marte

http://www.ziua.ro/

Nu mai puneti niste linkuri la misto, doar ca sa fie. Ori le explicati, ori puneti articolul aici precizand sursa ori nu mai postati linkuri din astea. NU realizezi ca articolele noi o sa treaca in arhiva in cazul presei? Linkul bun: http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-05&id=4137
Ark

jean

Am vazut ce s-a facut pentru a depista semne de viata in plan fizic pe Marte, am auzit ce spun anumiti mediumii despre viata pe aceasta planeta, dar sa vedem daca mai sunt si alte canale pentru a afla acest aspect legat de planeta Marte.
    În timp ce agenþiile spaþiale cele mai renumite din lume încearcã sã gãseascã urme de viaþã pe planeta Marte, bãietelul de opt ani - Boriska - le spune pãrinþilor ºi prietenilor tot ce ºtie despre civilizaþia marþianã. Specialiºtii spun cã el ºtie informaþii care în mod normal nu are cum sã le cunoascã. Un jurnalist rus a vorbit recent cu bãiatul despre cunoºtinþele ºi experienþele lui unice.
  Atunci Boriska ne-a spus despre viaþa lui de pe Marte, despre faptul cã planeta era de fapt locuitã, dar - ca rezultat al celei mai puternice ºi distructive catastrofe acum toþi locuitorii de acolo trãiesc în orase subterane.
- Boriska, chiar ai trãit pe Marte?
- Da, am trãit, e adevãrat. Îmi amintesc acele vremuri, când aveam 14 sau 15 ani. Marþienii duceau mereu rãzboaie aºa cã adesea a trebuit sã particip la raiduri aeriene cu un prieten. Puteam sã cãlãtorim în spaþiu ºi timp cu nave rotunde. Marþienii respirã gaz. Daca ar veni pe planeta noastrã, ei ar trebui sã stea conectati la tuburi ºi sã inspire fumuri.
    http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1725.0/topicseen.html

     Rasfoind cartile din biblioteca personala, legate de fenomenul OZN si conexe, am cautat cazuri de intalniri de gradul IV, in care umanoizii respectivi au sugerat ca vin de pe planeta Marte. Si am gasit urmatorul caz:
    In anul 1964 aterizare la ,,Tioga City" New York doua creaturi cu forma aproape omeneasca de patru picioare inaltime, purtau haine fara cusaturi si capul acoperit, ca si fata cea ce la impiedicat pe Wilcox sa le observe trasaturile. Pareau a avea brate si picioare. Au vorbit cu omul rspectiv, dar vocile nu pareau a veni din capetele lor, ci din corpurile lor.
  ,,Nu te speria am vorbit si cu alti oameni. Suntem de pe ceea ce voi numiti planeta Marte",au spus ei. Erau interesati de ingrasamintele pe care le imprastia pe camp Wilcox. au spus ca si ei cultiva cate ceva acolo darca anumite schimbari in mediul inconjurator le creau probleme.
  Au spus ca pot calatori spre pamant o data la doi ani, si ca in in prezent se afla in emisfera vestica.
                             Jacqes Vallee ,,Alte dimensiuni"

   Probabil mai sunt si alte cazuri, am sa studiez aceasta problema, iar daca aveti cunostiinta de astfel de cazuri puteti sa ma faceti atent.
  Ar putea fi adevarate aceste descrieri?...Daca am lua ca adevarate aceste descrieri, observam ca exista o oarecare asemanare intre aceste cazuri si descrierile facute de mediumii, descrise de mine in postul de mai sus. Ce asemanari sunt:
-in ambele cazuri este vorba de creaturi de pe Marte;
-inaltimea creaturilor ar fi cam aceasi (0.80m-1.5m);
-poarta haine fara cusaturi si stranse pe corp;
-pielea inchisa la culoare ,,cafeniu inchis" ca si cerul acestei planete;
-comunica telepatic cu oamenii ,,vocile nu pareau a veni din capetele lor, ci din corpurile lor";
-sunt fiinte eterice, observati ca la cei intalniti pe Pamant, nu se observa trasaturile fetei  ,,capul acoperit, ca si fata cea ce la impiedicat pe Wilcox sa le observe trasaturile". Aceasta pentru a se putea camufla mai bine si a nu-i speria pe oameni ;
-se deplasau printr-un fel de plutire, nu pasind ca noi (Pareau a avea brate si picioare);

21 aprilie 1955 la o ferma din Kntucky, umanoizi in care se trage cu pusca si nu patesc nimic.
   Aflat la o distanta de doua zeci de picioare doi dintre martori au tras in intrus. Acesta a sarit si a disparut in intuneric. Apoi a aparut la fereastra si a fost din nou impuscat. O alta creatura vazuta pe acoperis a fost lovita de un glont, dar in loc sa cada a plutit spre pamant, si a disparut repede in noapte.
Chiar daca in acest caz nu se stie de unde vin respectivele craturi, sistemul de deplasare este acelasi si umanoizi respectivi se pare ca nu ereau materiali, altfel ar fi avut de suferit de pe urma gloantelor. Se aseamana mult cu descrierea de mai sus.
  Un caz de rapire analizat de Dr. Scott-Rogo este cel al unei tinere, numita Lori Briggs. In 1970, cand avea doar 16 ani, a avut intr-o noapte, in apartamentul ei, o prima "intalnire". Supusa unor sedinte de regresie hipnotica, povesteste urmatoarele: in noaptea cu pricina, trezindu-se, s-a vazut inconjurata de niste fapturi foarte subtiri, cu capul mare, cu o gaura in loc de gura, care i-au organizat un soi de demonstratie de forta aratandu-i ca sunt capabili sa pluteasca prin aer, sa faca diverse obicte din jur sa leviteze de parca si-ar fi pierdut greutatea, apoi o ridica in acelasi mod si pe ea, ducand-o intr-un OZN care se afla asezat, cu luminile stinse, pe un teren dosnic, in spatele blocului in care locuia. Intrarea in OZN s-a facut direct... prin pereti; apoi s-a pomenit intinsa pe masa si examinata de un tomograf.
                               Jacqes Vallee ,,Alte dimensiuni"

  Cum descrie Melfior Ra martieni?... Aceste fiinte sunt mult superioare noua pamantenilor, din punct de vedere intelectual. Nu au mai mult de un metru in inaltime. Au capul in forma de prisma dreapta, doi ochi foarte mari ocupa toata latimea suprafetei laterale, nasul insesizabil. Gura nu-i prea mare, cu buze foarte, foarte subtiri. Nu au par, trupurile au o culoare inchisa, mai precis un cafeniu inchis.
   Exista o asemanare destul de mare intre aceste cazuri, asemanare ce ma pune pe ganduri, si ma face sa cred ca aceasta planeta este locuita de fiinte inteligente intr-o dimensiune fizica putin diferita de a noastra.

  ,,Pretutindeni existã viaþã, deoarece pretutindeni existã materie vie. Orice planetã din univers, oricãrui sistem ar aparþine, are trei zone fluidice în jurul ei, în care îºi duc traiul duhurile ce fac ºcoala acelei planete".
Scarlat Demetrescu
Adevarul este dincolo de noi

jean

                         Alte marturii ce ar putea avea legatura cu peisajul si anumite forme geometrice pe Marte

   David  a inceput sa-si aminteasca  de faptul ca a vazut o scena in care doua imagini separate se suprapuneau una peste cealalta, ca doua diapozitive diferite, proiectate in acelasi timp.
   O scena infatiseaza un desert in mislocul unei uriase furtuni de nisip. Lumea intreaga era un desert si puteam deosebi  cerul de pamant numai fiinca cerul era de un cafeniu mai deschis. A doua scena reprezenta o zona exterioara , noaptea. Era intuneric bezna. Dar zaream ceva in fata mea. Semana cu un trunchi de copac inalt de cinci metri sau o coloana neregulata acoperita cu o blana groasa, maro inchis. Se vedeau un fel de accesorii langa varful coroanei.
        Dincolo de Realitate - Carla Turner, pagina 108

  Whitley Strieber in romanul ,,Mjestic" publicat in anul 1989, opera de fictiune bazata pe fapte reale, asa cum spune el. La capitolul 26 se descrie o scena asemanatoare. O experienta intr-un desert, care se potriveste cu descrierea lui David referitoare la ,,cerul maroniu". Pe masura ce se deplasa in aceasta atmosfera, personajul fictiv ne spune apoi ca se afla intr-un loc unde este noapte.
  In timp ce Carla Turner citea acest capitol a fost socata de descrierea respectiva, datorita asemanari foarte mari cu ce s-a intamplat fiului sau David.
  Whitley Strieber are o intamplare bizara si se vede zburind intr-un avion bizar si zgomotos in care membri echipajului seamana in mod straniu cu extraterestrii.
Urmeaza o calatorie intru-n mare desert; pe o stanca, la marginea unei oaze, se inalta o zidire atat de veche incat, parca,se contopeste cu roca.
   I se spune ca este o universitate veche de un milion de ani. Whitley intreaba daca e vorba de niste ruine; i se raspunde ca nu, doar ca savantii de acolo nu sunt priceputi in intretinerea cladiri. Nu i se permite sa intre in universitate, deoarece doi indivizi cu ochi negri, imensi, migdalati spun ca ,,inca nu e pregatit" pentru asta. Este obligat sa stea alaturi intr-o cladire de lut, intr-o incapere fara mobilier. Sirul acestor amintiri se intrerupe cand, dupa ce i se ofera sa muste dintr-un fruct ingrozitor de amar,
       Intalniri de gradul IV - Dan Farcas, pagina 28

  Interesanta asemanare intre cele doua descrieri!...Si se aseamana foarte mult cu pustiul, cerul, furtunile de nisip de pe Marte. Ar putea fi vorba ln aceste descrieri de planeta Marte?...cred ca nu ar trebui exclusa ca posibilitate. Daca ar fi sa luam de bune descrierilede mai sus, inseamna ca pe Marte sunt inteligente, fie locale, fie venite din alta parte, desfasurand acolo activitati ferite de curiozitatea si intelegerea noastra. Cred ca observand atent suprafata acestei planete, putem gasi anumite semne ale treceri lor pe acolo, scapate din neglijenta sau intentionat de cei ce pot cenzura aceste informatii.

  Betty Andreasson este dusa intr-un taram straniu unde zboara intre insotitorii ei, peste un peisaj cu ape, vegetatie si siluete  ale unor constructii in forma de cupole, ca si peste o piramida care avea un cap de faraon in varful ei. Dupa aceasta asista, intr-o structura de cristal la o prezentare holografica.
     Intalniri de gradul IV - Dan Farcas, pagina 72

Am intrat in casa pentru energizare, am fost condusa la intrarea de la inaltimea se doua treimi a casei piramida. S-a format un cerc de entitati, apoi dupa un timp am simtit si am vazut ca ne ridicam tot mai sus, spre varful casei piramida, dar tot mai putine entitati ramaneam in cerc. Am ramas doar trei entitati dispuse in cerc. Apoi, am stat timp de sapte vibratii.Nu se poate spune cu exactitate cam cu cat timp terestru este echivalent, pentru ca acolo nu mai este valabil timpul nostru de aici. Apoi am iesit afara. Invatatorul a spus:
- Vom merge sa vizitam Zona Sfincsilor. Acolo am vazut un triunghi format din piramide asezate pe mai multe randuri. Pe fiecare piramida exista cate un sfinx. Am intrebat:
- De ce nu sunt tot atat de luminoase aceste piramide ca cea care este numita Casa Energizarilor?
Mi-a raspuns Invatatorul:
- Pentru ca Vamfiumful din temelia lor nu mai are putere de radiatie. Acestea sunt piramide moarte, cum sunt cele de la voi, de pe Terra.
- Aveti posibilitatea sa le renergizati?
- Da. Dar nu facem renergizarile lor. Coinstruim altele dupa ultimile proiecte, in pas cu cerintele actuale. Aceste piramide sunt vechi de milioane si milioane de ani terestrii. Ceea ce vezi aici este un fel de... cimitir al vechilor case de energizare. Acum le construim altfel, mai mici si mai eficiente.

Si aceste doua descrieri se potivesc, in legatura cu constructiile in forma de piramida, avand capete de faraon sau sfinx in varf. De asemenea structura de cristal din descrierea lui Bety Andreasson, seamana ca descriere cu piramida pentru energizare vazuta de Melfior Ra, care este luminoasa.
Adevarul este dincolo de noi

jean

    Pentru a sustine cele scrise mai sus, puteti vedea aceste poze, cu urmatoarele explicatii:
   In prima fotografie se poate observa cerul si  suprafata martiana, care seamana izbitor de mult cu primele doua descrieri de mai sus.
   Pe a doua poza se observa o forma piramidala cu trei laturi. Observati precizia unghiurilor si a laturilor sale, tineti cont ca are dimensiuni mai mari decat cea mai mare piramida din Egipt. Nu pot sa cred ca, prin procese naturale se poate forma o astfel de structura regulata si cu asemenea dimensiuni. Si pentru a fi totul mai frumos, langa ia se gasesc niste ridicaturi de sol destul de lungi si inalte ce se aseamana cu niste ziduri de aparare.
   Pe a treia poza am facut un colaj cu mai multe forme piramidale, adunate de pe fotografiile suprafetei martiene. Si aici se observa precizia unghiurilor. Mai ales la ultima piramida din dreapta jos.
   Alte strructuri de acelasi gen sunt si in poza a patra, aici apare si o platforma, a doua pe care am incercat sa o scot in evidenta pe aceste poze.
  Aceste poze sunt obtinute din fotografiile luate de la urmatoarele adrese:
      http://hirise.lpl.arizona.edu/index.php
      http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/index.html
      http://mars.jpl.nasa.gov/
Adevarul este dincolo de noi

jackie28t

#281
Pentru cei pasionati de planeta Marte vreau sa va prezint filmul documemntar din 2006 intitulat ''Roving Mars''
A-l puteti viziona pe gratis de pe ''ecranul de mai jos''.Filmul este in limba engleza si a-l puteti vedea integral.Are aprox. 40min si prezinta unele lucruri chiar foarte interesante.Vizionare placuta. :wink:

http://static.youku.com/v1.0.0255/v/swf/qplayer.swf?VideoIDS=XODgwMTMwMA
Link direct : http://static.youku.com/v1.0.0255/v/swf/qplayer.swf?VideoIDS=XODgwMTMwMA&embedid=-&showAd=0



Website'ul oficial si alte linkuri catre film:
http://disney.go.com/disneyvideos/liveaction/rovingmars/
http://www.imdb.com/title/tt0436595/

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

dbd

extraordinare poze si comentarii...
documentarul superb.
gasisem o poza foarte interesanta de pe Marte din intamplare...promit ca incerc sa o caut sa o postez

sevastase

Marte este ca si orice alta planeta goala pe dinauntru si are deschizaturi la poli...din cauza unor cataclisme provocate, si-a pierdut viata atmosfera fauna si flora si apa la suprafata si a mai ramas doar suprafata interioara care este locuita si un complex imens de constructii subterane in scoarta, creat initial de cei de pe sirius a acum cca 500 000 de ani.