Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

               Cateva fotografii in care poate fi vorba de apa martiana
   In prima imagine se observa urmatoarele: din anumite zone mai inalte, unde razele de lunima cad la un unghi destul de mare, si in zonele ferite de curenti, apar amunite scurgeri mai inchise la culoare. Aceste pot fi formate de ghiata care se afla imediat sub stratul de praf si s-a topit datorita incidentei razelor solare. Sageata arata directia razelor de lumina, dar si o anumita scurgere lichida ce apare in cea dea doua poza atasata.
   A doua fotografie prezinta acea scurgere din prima poza marcata cu sageata notata cu ,,A". Se observa ca pata devine mai inchisa la culoare in partea de jos (opusa punctului de scurgere). Aceasta ar putea insemna ca acolo s-a produs o acumulare de lichid care a imbibat solul din locul respectiv. In nici un caz nu poate fi vorba de o balta.
   Imaginea a treia, arata probabil tot un fenomen asemanator. De sub dunele respective, prin anumite gauri si crapaturi  se vede ceva mai inchis la culoare, ce poate fi parti de sol umezit de un anumit lichid ce poate fi apa. In aceste locuri s-ar putea sa apara anumite organisme simple, bacterii, licheni, etc.
   Imaginile se gasesc la adresa urmatoare: http://hirise.lpl.arizona.edu/katalogos.php?page=2
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Un "film" format din 10 cadre timp de 10 minute, facut de "Phoenix" arata nori care se presupune a fi formati din cristale fine de apa inghetata, pe Marte!!!  Interesant, eu pana acum, nu am mai auzit sau vazut nori pe Marte.

http://jpl.nasa.gov/news/phoenix/release.php?ArticleID=1848
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#347
   Pentru StarDust
  In atmosfera martiana au fost observati nori de diferite culori: galbeni, patura violeta, nori abastri si nori albi.
Norii galbeni se afla la altitudine mica si sunt alcatuiti probabil, din praf ridicat de vint de pe solul martian. Se deplaseaza cu viteze de 10-50 km/h.
  Patura violeta se gasesc la altitudinea de 10 -12 km. Sunt compusi din graunte de ghiata carbonica si cristale de ghiata. Acest strat este puternic absorbant pentru radiatiile din spectrul albastru, violet si ultraviolet.
  Norii albastri sunt la altitudinea de circa 30km. Ei sunt invizibili in lumina rosie si portocalie, dar se vad foarte bine in lumina albastra si violeta.
  Norii albi situati la altitudini de 80 km  sunt asemanatori cu norii cirrus din atmosfera Pamantului. Sunt constituiti din cristale de ghiata de dimensiuni foarte mici.
  ,,In cautarea vietii pe alte planete" de I Todoran si E. Taran
Adevarul este dincolo de noi

jean

 Pesteri pe Marte  (traducere aproximativa)
In studiul recent al planetei Marte, au fost descoperite mai multe cavitati pe suprafata sa. Aceste gropi au o adancime destul de mare. La o iluminare aproape perpendiculara fundul lor nu este vizibil. Acestea pot fi intrari intr-o retea de pesteri mult mai vasta aflata in subsolul acestei planete.
   Aceste pesteri prezinta interes pt. mai multe discipline in stiinte planetare. Pe peretii pesterilor respective sunt prezente mai multe straturi geologice.Din studiul acestor straturi se poate deduce istoria si variatiile atmosferei acestei planete in timp. Pesterile pot proteja medii biologice ferite de conditiile dure de la suprafata planetei, si pot constitui pentru viitorii exploratori habitate sigure. In consecinta pesterile martiene sunt considerate cele mai importante locatii pt. a gasi dovezi din trecut sau prezent  a vieti microbiene.
  Pentru a cerceta aceste pesteri este necesara dezvoltarea de noi tehnologii, cum ar fi robotica avansata.
http://hirise.lpl.arizona.edu/PSP_009488_1745

  Ce este interesant la aceste cavitati sau pesteri? :? Ele se gasesc pe o suprafata relativ plana, fiind in contrast cu cele aflate pe pamant, care se gasesc mai ales pe anumiti versanti. Seamana mai mult cu niste gauri de furnici, soareci, sau paienjeni de pe pamant dar la o scara mult, mult mai mare.
  In fotografia atasata se observa o oarecare simetrie intre cele doua cavitati. Au o forma putin ovala, iar in partea de unde vine lumina (stanga sus), se observa o modificare a peisajului, distorsiune, ce poate fi o ridicatura de material excavat din interiorul gropilor. Sau poate fi vorba de o modificare de peisaj datorita curentilor atmosferici ce trec peste cavitatea respectiva fata de zonele invecinate. Daca presupunem ca in partea din care vine lumina se afla sudul, aceste modificari in peisaj sunt orientate in aceasta parte, rezulta ca pot fi formate de curenti care vin din nord (din sens opus). Aerul de la sud fiind mai cald, locul lui este luat de aer mai rece din nord.  Interesant este ca aceasta forma seamana la amandoua cavitile.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#349
Cred ca intr-adevar exista o retea de tuneluri pe Marte. Craterele din poza sunt sigur cratere de impact care au fost in timp nivelate (erodate) de vanturi, iar ceea ce a mai ramas din cavitatea lor s-a prabusit probabil in interiorul tunelului. Din contrastul acelei umbre din interior se poate deduce ca au o adancime apreciabila. Poate ca exista pe Marte tuneluri vulcanice destul de mari, avand in vedera ca si aceasta planeta a avut un trecut vulcanic destul de intens (dovada muntele Olimp), tuneluri prin care probabil candva curgea lava sub presiune.
Ca sa nu mai vorbim ca, poate aceste pesteri ar putea asigura un adapost relativ sigur pentru viitorii cosmonauti care vor ateriza pe planeta Marte si vor ramane acolo, desi cele prezentate aici sunt cam departe de poli... deci de apa.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

            O poza interesanta din apropierea polului nord al planetei Marte     http://hirise.lpl.arizona.edu/PSP_009663_2635
  Chiar in textul original se recunoaste ca, acest crater este neobisnuit din mai multe puncte de vedere:
    -are o forma non-circulara, care este destul de neobisnuita pt. un crater de impact;
    -se afla intr-o zona in care sunt relativ putine cratere si se considera ca este de varsta mai tanara ;
    -in crater se afla un strat de ghiata, cu toate ca pe relieful din jurul sau se afla foarte putina ghiata sau zapada.
  Se afla chiar pe granita dintre doua zone cu acoperire diferita de ghiata sau zapada.
Dupa parerea mea, aceasta forma nu poate fi un crater, asa cum se spune in textul original. Seamana mai mult cu o forma conica aflata pe sol si ingropata partial in sol, vezi partea de jos a imagini si directia razelor de lumina. Zona mai mare a bazei este de aproximativ 240m . Linia bazei foarte bine conturara pentru o structura naturala. Zona de inaltime maxima aflata aproximativ in centru fata de baza. Toate acestea duc cu gandul la o structura artificiala conica. Dar ar putea fi si un ghetar modelat de vant din directia polului nord (partea stanga a imagini). In drepta formei se poate observa o adancitura in sol ca un canal, locul pe unde ar fi alunecat acel ghetar. Acea adancitura dn partea dreapta ar putea fi creata si de curentii de aer, forma fiind un obstacol, materialele spulberate s-au asezajat in partile laterale formei inaltand terenul. Aceste observatii ma fac sa cred ca nu este vorba de un crater.
Adevarul este dincolo de noi

extrateresru_ro

am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Cautatorul

Citat din: extrateresru_ro din  03 Decembrie 2008, 17:57:17
Lemn pe marte?

http://thecrit.com/2008/08/05/nasa-mars-photo-leaked-wood-found-on-mars/

Iata si articolul oficial de la NASA cu fotografiile respective:

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20040524a.html

Sa fie lemn sau tot "o piatra" cu aspect de altceva....?  :-D
Si craniile alea si alte obiecte ciudate tot iluzii optice sunt?

Ce nu inteleg eu: Chiar n-a observat nimeni pana acum chestia asta? Totusi din 2004 NASA a publicat aceste fotografii.

CHIP


CHIP


jean

  Pe la pagina 16 a acestui topic am postat o imagine stereoscopica a suprafetei martiene. Pe acea imagine se vede ceva in atmosfera la mica inaltime de sol. Prima poza atasata mai jos. Am intitulat acea poza ,,Ceva zboara in atmosfera martiana?". Eu nu am comentat ce ar putea fi, numai am constatat acea prezenta.
  Acolo exista si un mic comentariu a unor membri. Ce ar putea fi. Concluzia era urmatoarea:
Citatmerg pe ideea unui artefact de imagine la felul cum apare in imagine (cum spunea si Stardust, ceva legat de o descarcare energetica pe senzor, caci pe Marte radiatiile cozmice sunt foarte putin atenuate de atmosfera rarefiata.)
Am gasit astazi pe net un site in care este o poza cu o aparitie asemanatoare. Vezi cea de-a doua poza atasata. Aceasta este facuta pe Pamant intr-o zona muntoasa, pe diferite stinci aflandu-se anumite scrieri si desene vechi. Persoana care studia desenele si aflandu-se intr-o pauza, a observat cum dintr-o crapatura a sancii, a aparut acea forma ce s-a ridicat in atmosfera dansand.
Deasemenea acolo se afla si un filmulet ce vine cu anumite explicatii.
http://www.petroglyphsinthesky.com/thecuttingedgepart1.html
http://www.petroglyphsinthesky.com/
  Frapanta asemanare....ma lasat fara cuvinte. Ce poate fi? Mai ales ca a fost vazut de mai multe ori fenomenul.
Sa fie vreo legatura intre cele doua fenomene, de pe Marte si cel de pe Pamant? Sau este doar o iluzie. Se nasc multe intrebari. Voi ce parere aveti?
Adevarul este dincolo de noi

yo2ldk

#356
 Un "craniu de extraterestru" poate fi observat in imaginile pe care un satelit ce apartine NASA le-a transmis recent de pe planeta Marte, sustin mai multi experti in domeniul OZN, citati de Telegraph. Acestia afirma ca forma ciudata, asemanatoare unui craniu, este aceea a unui martian.

Imaginea a fost transmisa pe Pamant de catre sonda robot Spirit. La prima vedere, imaginea infatiseaza o formatiune pietroasa, insa mai multi internauti si experti in OZN afirma ca este vorba de "craniul unui martian", fiind vizibile orbitele si nasul.



Unul dintre internauti afirma: "Craniul are circa 15 cm cu ochi binoculari la 5 cm distanta... exista de asemenea o gura mica, astfel incat creatura este cel mai probabil un carnivor", in timp ce altul sustine ca "regiunea nazala este larga si taioasa, asa cum te asstepti sa vezi intr-un peisaj rece si unde bate vantul. Este martianul decapitat sau ingropat pana la gat?"

In ianuarie 2008, o serie de fotografii realizate pe planeta Marte de catre Spirit pareau sa infatiseze o femeie cu bratul intins. Imaginile au provocat reactii imediate ale internautilor, care au incearcat sa elucideze misterul siluetei. Potrivit unora, "femeia" nu este altceva decat o iluzie optica datorata peisajului, insa altii sunt convinsi ca e vorba de "un extraterestru in pielea goala".

Spirit, unul dintre vehiculele de explorare ale NASA, a ajuns pe Marte in urma cu patru ani, la 4 ianuarie 2004.

sursa:  Telegraph

jean

  Din cate se cunoaste pe planeta Marte nu exista viata in planul fizic. Misiunile umane, nu au descoperit intr-un mod cert fiinte vii acolo, nici macar bacterii sau microbi.
CitatUn "craniu de extraterestru", descoperit pe Marte
O poza ceva? Eu am cautat aici:  http://mars.jpl.nasa.gov/ si nu am vazut nici o poza cu un craniu.
Acest subiect ar trebui mutat la ,,Constructii pe Marte? Viata pe Marte?"
Adevarul este dincolo de noi


jean

Da....Am vazut poza. Este un simplu bolovan,nimic altceva. Daca am privi acea structura din alt unghi (stanga), ar arata cu totul altfel. Doar nu credeti ca martienii sunt razboinici si isi lasa semenii pe campul de lupta pana raman oasele. Ii ingroapa si ei ca si noi :lol:
Adevarul este dincolo de noi